Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od гари »

Zdravo. Gledao sam unazad nekoliko strana, pretpostavio sam da je lako moguće da već postoji neka tema vezano za izbor digitalnih fotoaparata, ali nisam tako nešto našao. Moguće da smo o ovome samo u hodu komentarisali u temi sa fotografijama sa digitalnih fotoaparata.

No da ja onda pređem na moje pitanje. Ja nemam pojma šta je tačno DSLR, SLD, MILC, i šta ti ja znam, ali me zanima kakav fotoaparat vredi kupovati danas imajući u vidu da svi sad već nosimo sa sobom smart telefone kojima je kamera na zavidnom nivou. Mislim, ako bih kupovao fotoaparat, i još ga i nosio, onda hoću da on slika vidno bolje od bilo kog mobilnog telefona.

Moj neki laički utisak je da je DSLR znatno bolji ova preostala dva tipa koja sam naveo. Ali kad gledamo da druga dva tipa, jel oni slikaju znatno bolje od telefona, ili ipak nije tolika razlika kao što bi bila kod DSLR vs smart telefon? Recimo, ako ne-DSLR kamera nema značajno bolji kvalitet od mobilnog telefona, onda na tako neki fotoaparat ne bi hteo ni da pomišljam da bacam na tako nešto pare.

Ne znam da li bih kupovao u skorije vreme aparat, ali vaš odgovor bi mogao da utiče na tu odluku.

I koji bi još bili značajni parametri kod izbora fotoaparata?

pero0000
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1197
Pridružio se: Pet, 23. Jul 2010. 10:02
:: Samsung S10
:: Nokia 6210

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od pero0000 »

Moje mišljenje je da ako ne ziviš od fotografisanja, ne bacaš novce na aparate, a pogotovo ne na dslr. Naravno da su slike dobijene sa aparata mnogo bolje, ali pitanje je da li ti taj kvalitet zaista treba? Da li ces prodavati slike preko stock-a, da li ces ih štampati? Ako je na sva ova pitanja, odgovor ne, onda ti se i odgovor na tvoju dilemu/trilemu sam nameće.

Послато са Mitsubishi Trium Galaxy

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od гари »

Pa da, na sve je odgovor ne... To bi bilo samo za moje zadovoljstvo.

A ako onda gledamo onda kamere od recimo 10ak hiljada - da li bi među njima mogao neki da pravi značajno bolje slike od telefona? U noćnim uslovima recimo, ili prosto sa slabijom osvetljenošću, a i generalno?

pero0000
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1197
Pridružio se: Pet, 23. Jul 2010. 10:02
:: Samsung S10
:: Nokia 6210

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od pero0000 »

Ti jeftini fotoaparati od desetak hiljada ne prave nešto značajno bolje(ako uopšte i prave) fotografije, ali ako je u pitanju zadovoljstvo...onada samo napred, ali onda nemoj kupovati te jeftine aparate. Preporuka neki Canon S klase ili ako se ima novaca, Sony RX 100.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od гари »

Taj Sony RX 100, to misliš na ovaj?
https://www.gigatronshop.com/digitalni_ ... crna-55979

Ne znam kako bih prepoznao da li je kamera S klase, ali ako je i njima cena slična, tj. oko 40 hiljada, onda mislim da si mi pomogao da steknem jasniju sliku. :) A za zadovoljstvo to i nije malo novca...

pero0000
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1197
Pridružio se: Pet, 23. Jul 2010. 10:02
:: Samsung S10
:: Nokia 6210

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od pero0000 »

Da, na taj Sony mislim.

Kad kazem Canon S klase mislim na model Canon-a, koji u nazivu ima slovo S, na primer: Canon S100, S110, S120.

https://www.axelfoto.com/digitalni-foto ... 0/pro/1017

A što se tiče da li je to zadovoljstvo skupo ili ne? U to ne ulazim...

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od гари »

Skupo ili ne za zadovoljstvo, to verovatno najviše zavisi od toga koliko lako uštedimo taj novac. Ali ovaj sad koji si okačio link, njemu je već mnogo pristojnija cena. (Mada bi i onaj bio sigurno jeftiniji u nekoj drugoj radnji.)

Imao bih još dva pitanjceta, nadam se da ne preterujem...

Ovo je sa stranice za taj S110 što si mi malopre poslao link.
"Wi-Fi i GPS preko mobilnih uređaja"
Jel bi mogao da mi kažeš samo kako to kod njega funkcioniše WiFi? Mogu preko WiFi mreže da šaljem sliku na neki drugi uređaj? To možda Canon ima neku aplikaciju koja treba da se preuzme iz Prodavnice ili instalira na kompjuter, pa da sa kamere na taj moj drugi uređaj da prebacim slike koje želim? Nešto slično kao Share.it recimo?

Posle sam inače i na još neki iz S klase naišao, izgleda da tu ima izbora za ispod 30.000...

I drugo, vidim i gomilu Canon aparata koji u nazivu modela imaju prefiks SX. To pretpostavljam da je posebna serija? Jel bi mogao nekako što kraće u jednoj rečenici da kažeš zašto bi ti iz S serije bili bolji od ostalih, koje su im osnovne prednosti?

Nadam se da neću imati više pitanja, hvala ti na pomoći. :)

pero0000
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1197
Pridružio se: Pet, 23. Jul 2010. 10:02
:: Samsung S10
:: Nokia 6210

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od pero0000 »

Nisam još koristio kompakt fotoaparate Canon S serije(samo dslr/Canon 650D), gde S100, 110 i 120 pripadaju, pa nisam baš kompetentan da govorim o načinu rada WiFi na modelu S110 i S120. Mada mislim da je nacin prebacivanja taj koji si ti opisao ili nešto slićno.

Sto se sx serije tiče, ona je losija od S serije. S serija ima veći senzor i veći otvor blende(vise svetlosti dospe na senzor). Ukratko, ako hoces fotoaparat, a da je odličan i istovremeno nije preterano skup, Canon S serija je idealan izbor, a uz to je jos malih dimenzija.

Послато са Mitsubishi Trium Galaxy

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od гари »

Hvala ti na odgovorima. :)

Sent from Mozilla Firefox on Windows 7 PC

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od гари »

Društvo, opet ja sa sličnim pitanjem, ali ovaj put ne za sebe. Za mene lično, kupovina aparata ostala je na "jednog dana".

A novo pitanje. Kupili bismo drugarici fotoaparat kao poklon. Tj. to je za sad glavna ideja. Za nekih 14ak hiljada. U prodavnici tipa Tehnomanija, Gigatron, Winwin... Ne na Kupujem-prodajem, ili u nekoj šupici. Imate li neki predlog i savet? Tipa neki brend, da li aparat okvirno da bude ovakav i onakav, da ima ovo ili ono?

Iz prethodne diskusije mi je jasno da ne može ne znam kakva mašina da se kupi, i da bi trebala u suštini veća suma za baš dobar aparat, ali ne bismo ipak mogli da skupimo više od te sume. Tako da, neki savet, pa da za tu sumu odaberemo što bolji uređaj?

Sent from mTalk

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od Green »

Mislim da ces za taj novac jedino naci neki Canon Ixus. Nek me ispravi neko ako ima jos nesto.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od гари »

Hvala na odgovoru. Vidim, ima Canon Ixus 177 i 185 za 12-13 hiljada. Šta misliš, koji je od ta dva bolji? Valjda je 185 bolji izbor, noviji, a ista cena.

Da, čisto da pitam, zbog čega misliš da je Canon u ovom slučaju bolji izbor od drugih proizvođača? Ne mora detaljno objašnjenje. :)

Sent from mTalk

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od Cooomi »

Iskreno, ti point and shoot fotoaparati su postali nebitni od izlaska Nokije n82 pa na dalje.. pravi taj fotoaparat bolje slike od mobilnog telefona, ali ne toliko uocljivo da bi vredelo davati novce za njega i tegliti ga svuda sa sobom... Sony RX100 mk5 na primer ima smisla uzeti jer mu je senzor znacajno bolji od ostalih kompaktnih aparata, ali to je vec zagrebalo sumu ozbiljnijih DSLR aparata... Smislite bolje drugi poklon :D :D

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od Green »

гари, mislim da je realno Canon bolji jedino u ceni. Specifikacije su totalno nebitne u ovom slučaju. Lično smatram da nema neke potrebe za kupovinom digitalca kao poklona, cura sigurno ima telefon koji pravi dobre slike. Kupite joj nešto od garderobe, obuće, nakita, izvedite je na večeru... Žena se time najviše obraduje.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od гари »

Ona sad ima Lumiju 630, a posle nje će verovatno doći neki tipa J5 nekog dana... Ne verujem da bi došao neki jeftiniji telefon, ali sigurno ne bi ni flagship. Tako ta neka klasa.

Mislite da je i pored takvog telefona ovakav aparat suvišan? U mračnijim uslovima bi aparat u odnosu na telefon sigurno dobro došao, računam da bi pravio vidno bolje fotke u tim uslovima. Bar u takvoj situaciji, a u ostalim po vašim komentarima mi deluje da bi bio isti đavo.

Sent from mTalk

drdekzar
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 390
Pridružio se: Ned, 06. Jul 2014. 11:28
:: Lenovo Vibe Shot
Lokacija: Beograd

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od drdekzar »

Takvi aparati ce praviti nesto bolje slike u mracnijim uslovima ali je to jos uvek lose.Najbolje da ako planira da kupi J5 vi dodate tih 14k i kupite dosta bolji telefon


Sent from my iPad using Tapatalk HD

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od гари »

Nije da planira da kupi novi telefon, to sam samo hteo reći kakav telefon ima sad, i kakav očekujem da će imati u bliskoj budućnosti. Kad će ovaj trenutni menjati, to ne znam, ali je Lumia 630 zadovoljavajuće služi.

Sent from mTalk

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od Cooomi »

Dosao bi dobro aparat u mracnijim uslovima, ali pitanje je opet koliko ce ga cesto nositi... Pretpostavljam da joj treba za snepšotove. Svakako, ti aparati su dobri nocu samo zbog xenon blica, a oni znaju da ispeglaju fotografiju tako da su nit dobri nit losi...

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od гари »

Ide ona sa svojim užim društvom relativno često negde, tako da bi mogla u tim prilikama da ga koristi. Ali opet, to uže društvo joj između ostalog i kupuje poklon, pa bi onda moglo ispati da joj kupujemo aparat da bi mogla nas da slika. :D

Ali kad negde ide, voli da uslika i neki pejzaž... Ako bi s ovim aparatom mogla uveče da slika recimo grad bolje nego sa telefonom, onda je to zanimljivo.

Ali onda su to slike kod kojih se ne bi aparat oslanjao na blic. Kako mislite da bi se aparat pri slabom svetlu nosio sa udaljenijim objektima? Recimo, fasade zgrada, parkovi...

Sent from mTalk

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: Kakav fotoaparat ima smisla kupovati?

Post od Cooomi »

Mislim da nece biti nista bolje od smartphonea jer vecina p&s aparata nema manuelni mod gde bi mogla da podesi neku duzu ekspoziciju kako bi slikala nocu, vecina tih aparata se oslanja na dizanje ISO sto pored male velicine senzora uvek znaci zrnaste slike... Ja sa mojim nikon D5300 i poprilicno dobrim objektivima imam problema sa fotkanjem nocu ako ne koristim stativ, jer preko ISO 3200 ne volim da prelazim...

Mozda da pogledate neke podvodne (i ruggid) p&s kamere jer to bi moglo biti zanimljivije ako ponesete negde na jezero bazen more i to... Vecu prednost bi imala od nje nego od obicne

Odgovori