Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

iPhone (1st, 3G/S, 4/4S, 5/5C/5S, 6/6+)
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za iOS, možete to uraditi preko sledeće prečice:
iOS
ertz
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 225
Pridružio se: Sre, 16. Feb 2011. 19:18
:: Iphone 4s

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od ertz »

Ne moze to,apple je potpisivao do pre dva dana taj 8.1.2 i tako je moglo(skines na racunar pa onda shift+restore) ,ali vise ne moze. Samo se moze update-ovati na aktuelnu verziju ios-a ,a to je sada 8.1.3. Znam jer resavam softveraske ,a po nekada i hardwerske probleme jos od iphone 3,3gs.... :)

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od Azimuth »

E onda moja greska. Poslednji put sam gledao tj citao o tome pre neki dan kad je pisalo da se moze, ali je morao i donwgrade iTunes-a bla bla pa tek onda JB da se radi.

natasa89
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 9
Pridružio se: Sre, 11. Mar 2015. 08:25
:: iphone5

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od natasa89 »

Jel moze neko da mi kaze koja radnja\radnje su pouzdane u Bg gde mogu da kupim iphone5? i jel treba nesto da proveravam iako uzimam u prodavnici?

iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od iLuka »

Nema vise novih ip5 vec samo 5c, 5s i 6ica... :( jedino preko oglasa da vidis...

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od Azimuth »

natasa89, jedino polovan ili eventualno ako neki od preprodavaca ima. Mada, pre bih ti savetovao da vijas 5s, ipak je dosta bolji od 5, noviji, doduse i nesto skuplji.

natasa89
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 9
Pridružio se: Sre, 11. Mar 2015. 08:25
:: iphone5

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od natasa89 »

Da...sad sam se i ja uverila...sada vijam 5s :roll: i nasla sam u radnji Bulevar da je 469 evra, sto je povoljno za njega.Jel imate iskustva sa tom radnjom? prvi put uzimam iphone, pa ne znam gde je najbolje da pogledam i sta da gledam kad budem kupovala?

iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od iLuka »

Ne zaleci se sa tim malim radnjicama za 10,15eur manje/vise... Pogledaj ovde - http://mobilnisvet.com/forum/viewtopic.php?f=2&t=24250 koje su radnje ljudi preporucivali ili za manje para mozes naci ovde na sajtu u malim oglasima - http://mobilnisvet.com/mobilni-malioglasi/22


Naravno, samo da bude sa folijom oko kutije, neotvoren, tzv - vakuum pakovanje...

iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od iLuka »


Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od Azimuth »

Citiraću čoveka sa drugog foruma. Inače je serviser u jednom od autorizovanih servisa kod nas, pa smatram da je i najmerodavniji u savetovanju novih i potencijalnih vlasnika.


Zvanična prodaja telefona je krenula i u Srbiji i tržište polovnih iPhone telefona se povećava i raste. Samim time, ukoliko ne želite da odnesete telefon na proveru i neki od ovlašćenih servisa, potrebno je da imate određeno znanje o Apple telefonima kako

bi bili sigurni da kupujete ispravan telefon. U prilogu je funkcionalni test koji se sastoji iz 10 delova i koji će Vam pomoći pri kupovini telefona:

1. Testiranje mreže i Wi Fi konekcije

2. Testiranje bluetooth konekcije

3. Testiranje donjeg mikrofona i speaker/receiver (slušalice)

4. Testiranje kamera, zajednjeg i prednjeg mikrofona

5. Testiranje multi-touch panela i akcelerometar

6. Testiranje dugmića, prekidača (switch) i vibracije

7. Testiranje ambijentalnog senzora

8. Testiranje proksimiti senzora

9. Testiranje 'Location Service'

10. Testiranje Touch ID opcije za telefone koji imaju ovu opciju (5s, 6, 6+)

Krećemo sa sa opcijom br. 1: Testiranje mreže

Ubacite ispravnu SIM karticu. Pozovite broj telefona govorne pošte Vašeg operatera i proverite da li se veza uspostavlja normalno i da je kvalitet zvuka dobar.

Povežite se na Wi Fi mrežu, otvorite apple.com stranicu i pokrenite neki video. Ovo testira kvalitet video reprodukcije i zvuk na spikerfonu.

Slika


2. Testiranje bluetooth konekcije

Ova opcija zahteva da sa sobom imate bluetooth zvučnike ili slušalice. Uključite bluetooth u telefonu i verifikujte da iPhone prepoznaje uređaj. Povežite telefon i bluetooth uređaj i testirajte konekciju.

Otparite bluetooth uređaj i iPhone kada završite testiranje.

Slika

3. Testiranje donjeg mikrofona i speaker/receiver (slušalice)

Pokrenite Voice memo aplikaciju. Snimite svoj glas pritiskom na crveno dugme. Tapnite na 'Done' opciju kada završite snimanje, sačuvajte ime snimka pod nekim imenom i tapnite na OK. Pustite snimak i zvuk prvo na risiveru (slušalica), a zatim na speaker-u

(zvučnik). Time verifikujete funkcionalnost donjeg mikrofona, zvučnika i slušalice.

Izbrišite snimak kada završite sa testiranjem.

Slika

4. Testiranje kamera, zajednjeg i prednjeg mikrofona

Uključite iSight kameru (zadnja kamera) i uperite je u belu površinu. Proverite da li se na prikazu vide čestice prašine ili anomalije same kamere. Možete poneti sa sobom i papir sa više različitih boja i oblika kako bi testirali autofocus i prikaz boja kamere.

Kucajte u google-u 'printer pattern test' i za test možete koristiti bilo koju fotografiju. Proverite ostale funkcije kamere (zoom in i out, filtere, blic, HDR, burst model za telefone koji to podržavaju)

Slika

Snimite kratak video sa zadnjom kamerom. Pustite video i proverite da li zadnji mikrofon i kamera rade normalno. Oba testa (za sliku i video) radite u horizontalnom i vertikalnom položaju.

Isti test ponovite i sa prednjom kamerom. Obavezno snimite kratak video sa zvukom kako bi ste proverili da li radi prednji mikrofon.

5. Testiranje multi-touch panela i akcelerometar

Pokrenuti Kalkulator aplikaciju i tapnite na svaku opciju u horizontalnom i vertikalnom modu. Telefon rotirate za 180 stepeni u levo i u desno. Time se proverava da radi rotacija, akcelerometar i da touch panel radi u svim tačkama.

Slika

Slika

6. Testiranje dugmića, prekidača (switch) i vibracije

a) Testirajte klik i dupli klik home dugmeta i da li radi ispravno.

b) Pritisnite i držite Home dugme za Voice Over ili Siri opciju.

c) Ugasite display i pritiskom na Home dugme proverite da li se ekran uključuje.

d) Proverite da li Home dugme radi u svim tačkama kao na slici. Za ovo će Vam trebati olovka ili bilo koji drugi uži (tup) predmet.

Slika

e) Proverite da li rade du dugmići za pojačavanje i smanjivanje zvuka i da li se na ekranu prikazuje indikator jačine zvuka

f) Proverite da li radi prekidač (switch) za vibraciju/zvuk i da li se na ekranu prikazuje indikator zvuka ili vibracije

g) Testirajte vibraciju na sledeći način:

U Go to Settings > Sounds > Ringtone > Vibration izaberite S.O.S i potvrdite da telefon vibrira pravilno.

h) Testirajte Sleep/wake dugme na tri pozicije kao na slici i verifikujte da li klik radi pravilno. Za ovo će Vam trebati olovka ili bilo koji drugi uži (tup) predmet.

Slika

Pritisnite i držite sleep/wake dugme i potvrdite da se na ekranu pojavljuje opcija za gašenje telefona

7. Testiranje ambijentalnog senzora

a) Proverite da li je opcija Auto-Brightness uključena u Settings > Display & Brightness.

b) Podesite Brightness slajder na sredinu

c) Pritisnite sleep/wake dugme da se ekran zaključa

d) Prekrite dlanom gornju trećinu ekrana i prekrite senzor za svetlost koji se nalazi blizu risivera (slika u prilogu)

e) Pritisnite Home dugme da otključate telefon, a ekran bi trebalo da bude zatamnjen. Sklonite ruku sa ekrana i display bi trebalo da poveća osvetljenje

Slika

8. Testiranje proksimiti senzora

Proksimiti senzor detektuje kada je telefon blizu uha i automatski gasi ekran. Time se štedi baterija i onemogućava se slučajno aktiviranje neke od opcija licem.

a) Pozovite besplatan broj Vašeg operatera.

b) Prekrijte rukom gornju polovinu ekrana dlanom. Ekran bi trebalo da se ugasi.

c) Sklonite ruku i ekran bi trebalo da se uključi.

9. Testiranje 'Location Service'

a) Idite u Settings > Privacy > Location Services i uključite opciju Location Services kao na slici. Potrebno je imati internet konekciju.

Slika

b) Otvorite Maps aplikaciju i tapnite na plavu strelicu u donjem levom uglu. Mape bi trebalo da prikažu lokaciju na kojoj se nalazite.

Slika

c) Otvorite Kompas aplikaciju i uradite kalib

Slika

10. Testiranje Touch ID opcije za telefone koji imaju ovu opciju (5s, 6, 6+)

Idite u Settings > Touch ID & Passcode i izaberite opciju za podešavanj otiska prsta.

Podesite nekoliko prstiju i testirajte da li opcija radi.


Pored ovih praktičnih provera Autorizovani servisi poseduju i dijagnostičke testove koji proveravaju da li komponente rade u skladu sa tehničkim specifikacijama i u okviru deklarisanih vrednosti, tako da je moj savet da pre kupovine telefona isti donesete u Servis

gde pokrećemo testove ali i otvaramo uređaj kako bi potvrdili da li su sve komponente unutra originalne i bez znakova oštećenja.

Srećna kupovina!

El Laki
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6356
Pridružio se: Uto, 18. Mar 2014. 18:37
:: Xiaomi Redmi Note 4

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od El Laki »

Odličan post, svaka čast! Više nego korisno!

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od znemanja »

Azimuth odličan post, vrlo korisno za one koji prvi put kupuju iPhone.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

jane doe
Novajlija
Novajlija
Postovi: 15
Pridružio se: Ned, 02. Avg 2015. 19:44
:: samsung galaxy core

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od jane doe »

imam jedno pitanje, koja je razlika između hong kong verzije i eu verzije ako je uopšte ima?

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od Azimuth »

Znam da na Dubai verziji ne postoji face time, ostalo je sve isto. I da, garancija. Pogledaj da li je ta verzija odbrena od strane Ratel-a tj da li je sevis za nju odobren kod nas (iStyle i Macola) ili su bez garancije kao sa telefonima iz USA.

jane doe
Novajlija
Novajlija
Postovi: 15
Pridružio se: Ned, 02. Avg 2015. 19:44
:: samsung galaxy core

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od jane doe »

okej hvala :) a kako da proverim to? izvinjavam se ali zaista se ne razumem, sealed su, novi to znam ali imam mogućnost da nabavim više njih pa čisto da znam kako i tačno da proverim pre nego što uzmem za sebe i verovatno prodam ostale. da znam i zbog cene

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od Azimuth »

Sta da proveris? To za ratel? Na njihovom sajtu iskljucivo.

jane doe
Novajlija
Novajlija
Postovi: 15
Pridružio se: Ned, 02. Avg 2015. 19:44
:: samsung galaxy core

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od jane doe »

da da na to mislim, znači samo na ratelu i to je to.


Vaša poruka sadrži 51 karaktera. Minimalni broj karaktera koji morate uneti je 60.

KingJovan
Novajlija
Novajlija
Postovi: 17
Pridružio se: Uto, 06. Okt 2015. 22:20
:: LG G Flex 2

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od KingJovan »

Pozdrav,zanima me kakav je taj x sim i r sim na Iphone 6?Moze li mi neko reci nesto vise o tome,hvala

drom
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 818
Pridružio se: Čet, 28. Avg 2014. 06:54
:: Samsung S7 Edge Gold

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od drom »

KingJovan, to su pomagala koja sluze za otkljucavanje ajfona.
Stavljaju se ispod sim kartice, i imaju zadatak da ubede telefon (koji je zakljucan na neku mrezu), da je kartica koja je umetnuta zapravo sa te mreze na koju je ajfon zakljucan!
Dakle, postavlja se ispod sim kartice, i potrebna je i neka instalacija. Dok je rsim/xsim tu, telefon ce raditi, naravno sa nekim ogranicenjima zavisno od tipa xim/rsim, ali imaj u vidu da je takav telefon ipak zakljucan, i NIJE fabricki simfree.
Kvalitet xsim/rsim je katastrofalan, sve je to Made In China, dovoljno je malo saviti i postaju neupotrebljive.
Telefoni sa xsim/rsim/gevey/itd su dosta jeftiniji od fabricki otkljucanih, jer kao sto rekoh to su zapravo zakljucani, i xsim/rsim se stavlja kad je fabricko otkljucavanje papreno. Ima ogranicenja u koriscenju xsim/rsim u smislu da ne smes mnogo cackati oko apdejta - ranije je doduse bilo vise ogranicenja nego danas, malo je to sve podignuto na visi nivo, ali poenta price je: to je zakljucan telefon.

KingJovan
Novajlija
Novajlija
Postovi: 17
Pridružio se: Uto, 06. Okt 2015. 22:20
:: LG G Flex 2

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od KingJovan »

@drom Hvala ti pomogao si mi dosta,sad znam da gledam samo fabricki sim free

bgexplorer
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 52
Pridružio se: Pon, 01. Feb 2010. 22:23

Re: Šta proveriti prilikom kupovine iPhone?

Post od bgexplorer »

Pitanje jedno...
Sutra kad uzmem IPhone nov nisam baš čitajući sve shvatio, jel neophodno instalirati ITunes na komp i povezivati sa telefonom ili je moguće preko telefona obaviti sve? Otvaranje naloga, Apple id, update softvera.... Nisam koristio IOS do sad pa nisam siguran.
Unapred hvala :-)

Odgovori