Pravljenje aplikacija/programa za Symbian

programi, sistemski alati, navigacija
Pravila foruma
Prilikom postavljanja nove teme o nekoj aplikaciji, potrudite se da date što kompletniji opis, zajedno sa sličicama.
Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Pravljenje aplikacija/programa za Symbian

Post od Mirko BGD »

jednom davno je bilo reci o ovome na forumu, medjutim ne mogu vise da nadjem tu temu...

sta vam je potrebno?

pre svega da napomenem da koristim Vistu x64 i da sve najnormalnije funkcionise na njoj...

1. S60-SDK-200634-3.1-Cpp-f.1090b
2. ActivePerl-5.6.1.635-MSWin32-x86
3. Carbide.c++_v2.0

dakle sve sam poskidao, instalirao, i sad jurim uputstva da bih presao na sledeci korak, a to je samo programiranje tj pravljenje aplikacija... ako neko ima nekakva iskustva neka pise... ;)

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Re: Pravljenje aplikacija/programa za Symbian

Post od Wicker Man »

Mirko BGD napisao:sad jurim uputstva da bih presao na sledeci korak, a to je samo programiranje tj pravljenje aplikacija... ako neko ima nekakva iskustva neka pise... ;)
Druze nije to mali korak,programiranje nije nesto sto se moze savladati iz jednog tutorijala.Nemam iskustva sa pravljenjem aplikacija za symbian ali imam iskustva sa pravljenjem programa za poslovne primene i mogu ti reci da je zaheban posao.Naravno sve se moze savladati ko ima zelje i strpljenja.Znam da je opet lakse napraviti neku aplikaciju za telefon nego neku za desktop ali programiranje je u sustini isto samo je razlika u izboru programskog jezika.Jednom ko savlada koncepte programiranja i shvati njegovu sustinu on lagano moze da pise programe u drugim jezicima uz manje (ili vise) upoznavanje sa sintaksom.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

Kamiondzija
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 220
Pridružio se: Sre, 16. Avg 2006. 00:59

Post od Kamiondzija »

Posto vidim da te interesuje S60 platforma, preporucujem ti da proucis sajt http://forum.nokia.com jer tamo imas brdo dokumentacije/tutorial - a za sve i svasta, kako za pocetnike, tako i za ljude sa iskustvom. Ja ti preporucujem da se upoznas bar sa osnovama C++ - a ako do sada nisi uopste programirao, pa tek onda da predjes na Symbian programiranje. U sustini, ako ti se ne daju pare na knjige od po hiljadu strana, uvek mozes da odes na www.cplusplus.com i tamo procitas odlican tutorial kako bi ovaladao osnovama jezika.

Onda se vratis na ovaj prvi sajt i krenes da ucis Symbian development. Recimo, mozes da krenes odavde: http://www.forum.nokia.com/Resources_an ... tart.xhtml

Nadam se da sam bar malo bio od pomoci, jer sam nekada i ja nesto malo radio ovakve stvari, ali sam se vremenom udaljio, pa molim iskusnije clanove da me dopune.
iPhone 4 16GB SIM Free

NemanjA^
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 629
Pridružio se: Pet, 30. Jan 2009. 20:46

Post od NemanjA^ »

Mirko BGD, s obzirom da mi je programiranje sturčna oblast (web dizajn, ne za platformu..) možda mogu da ti dam odgovor... Za to nisam baš tako stručan ali pogledaj ovo
(postavio sam na MegaUpload, text je velik....)
http://www.megaupload.com/?d=M3WJGCFF
Nokia 5800XM

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Mirko BGD, kakav je tvoj programerski "background"? Sta zelis da postignes? Hoc reci da li samo zelis da se poigras da vidis da li mozes da napravis neku aplikaciju ili zelis da napravis nesto sto bi bilo zaista korisno?

Ako je ovo drugo nadam se da imas dosta programerskog iskustva, posebno sa C/C++ programiranjem.

Ako nemas mnogo iskustva i nisi programirao u C-u ili C++-u onda bi ti bilo jako korisno da se prvo upoznas C++ uopste. Npr. instaliraj Visual Studio 2008 Express (besplatan je) i nabavi neku dobru knjigu/tutorijal o C++ programiranju. Kada budes siguran da si savladao neke osnove onda mozes da razmisljas o tome kakvu bi hteo Symbian aplikaciju da napravis.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

NemanjA^
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 629
Pridružio se: Pet, 30. Jan 2009. 20:46

Post od NemanjA^ »

Wicker Man, pa u principu za Symbian nije lakše nego za komp... Ono što radiš za Symbian sa C++ možeš da uradiš sa Visual Basic-om na kompu brže ;)
Nokia 5800XM

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

hvala svima na linkovima... evo sad cu da poskidam sve ovo...

sto se tice mog znanja o programiranju, pa recimo da je solidno. nisam sad neki ono vrstan programer, ali ga solidno poznaje [c. c#] tako da kontam da logika ne moze da bude drugacija... jedino sintaksa

hteo sam da napravim aplikaciju koja stvarno radi, i koja zavrsava posao, znaci ne ocekujem neki ludacki uspeh ali bitno mi je da udjem u stos pa za 2-3 meseca mozda krene da s eradi neki ozbiljniji projekat, na osnovu zelja i pomoci clanova foruma

NemanjA^
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 629
Pridružio se: Pet, 30. Jan 2009. 20:46

Post od NemanjA^ »

Mirko BGD, ja mogu da pravim sajtove za aplikacije, itd ...
Nokia 5800XM

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Mirko BGD, poznavanje C-a ce ti biti korisnije od C#. Medjutim iskustvo sa objektno orijentisanim programiranjem u C# ti moze pomoci u ucenju C++. Sem toga Symbian aplikacije je moguce pisati u cistom C-u.

Ono sto je bitno jeste da prvo dobro smislis sta zelis i da dobro upoznas nacin rada Symbian OS-a i osnovne biblioteke koje ces koristiti u programiranju.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

NemanjA^
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 629
Pridružio se: Pet, 30. Jan 2009. 20:46

Post od NemanjA^ »

Mirko BGD, da... Kao što tomas.hokenberi reče, C Sharp ti nije potreban ...
Nokia 5800XM

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

ok... nasao sam par dobrih knjiga na linkovima koje mi je poslao NemanjA^, medjutim imam jedan problem...

kada se radi u Visual Studio, OOP, sa leve strane se izaberu tekst bozovi, dugmici itd, a onda se dvoklikom na svaki od njih generise kod kojim se oni povezuju i kojim im se dodeljuje neka funkcija

problem je sto to u Carbide V2.0 ne mogu da prodnadjem... znaci ne mogu da pronadjem nacin da krenem da kreiram aplikaciju... :smutny:

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Mirko BGD, mislim da ces gui funkcionalnost morati da isprogramiras prakticno "od nule". Carbide nije Visual Studio. Moraces sam u source kodu da definises GUI elemente (Visual Studio to radi za tebe kada programiras u C# ili Basicu), odgovarajuce "callback" procedure itd. Ili potrazi neki "GUI designer" za Carbide koji ce ti donekle automatizovati proces GUI dizajna. Ili da potrazis Carbide "professional" koji ima neke elemente GUI dizajner-a. Koju verziju koristis? Professional i Developer verzije bi trebale da imaju Visual UI Designer. Ali nivo automatizacije koji imas u Visual Studiju nemoj da ocekujes.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

NemanjA^, Kao sto vec rekoh,nisam radio aplik. za Symb pa ne znam ali sam pretpostavio da je lakse napraviti neku manju aplikaciju za telefon nego za desktop (mislim na nesto ozbiljnije) ali ako ti tako kazes onda je to novost za mene.

Btw,ne mogu da verujem da u Carbide mora da se pise GUI "od nule"? :blinky:
Ako je tako onda Mirko BGD, trazi pod hitno neki GUI dizajner,inace te ceka jako mnogo posla i puno linija koda.
Takodje jedan prijateljski savet,pre nego krenes u akciju uzmi i baci svoj projekat na papir.Ako znas algoritme uradi ga.Ne mora sad to biti onaj klasicni,nego ako ti je lakse za sebe napravi elemente i odradi kompletan tok.Mnogo je lakse,jer zna dosta puta u toku projekta da se "zaluta" i onda ne znas ni gde si posao,a ni dokle si stigao.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

:o :o :o znaci ne mogu da verujem da to nisu ubacili u carbide... totalno sam shokiran, to su neke osnove... uzhas... ma koristim neku express verziju, nista sad cu da pojurim developer ili professional, koja je bolja?

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Mirko BGD, ne razumem zasto te to cudi? Zasto mislis da su to "osnovne" stvari? Posebno za besplatan alat.

Ja sam godinama (istina pre 10-ak godina ali i tada je postojao Visual Studio 5/6) programirao UNIX GUI aplikacije koristeci Motif bibiloteke i obican tekst editor (emacs).

Inace obe verzije (i developer i prof.) imaju visual designer pa verujem da ce ti bilo koja posluziti.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

NemanjA^
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 629
Pridružio se: Pet, 30. Jan 2009. 20:46

Post od NemanjA^ »

Wicker Man, zavisi koji alat koristiš i koliko si versatilan njime ...
Nokia 5800XM

slavko101
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 218
Pridružio se: Sub, 13. Jun 2009. 14:21

Post od slavko101 »

Koji su mi sve programi potrebi kako bih mogao da pravim aplikacije za Symbian?
Posto sam totalni pocetnik u ovome bilo bi odlicno ako bi se detaljno nabrojali svi potrebni programi.

Odgovori