U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Windows
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za OS, možete to uraditi preko sledeće prečice:
Windows OS
DamirBL
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 242
Pridružio se: Pon, 03. Nov 2014. 04:18
:: Huawei Mate 10 pro

U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od DamirBL »

S obzirom da se bas previse pise na ovoj sekciji foruma, pa da ne bude da pravim kupus na vec postojecem threadu koji sam napisao o prelasku sa windows telefona, kako kaze moderator... evo da onda da novu otvorim;

Istina je da imam licno iskustvo sa androidom staro svega 3 dana (mada ga imam i vise s obzirom da mi djevojka ima Samsung A7, na kojem sam joj 50% stvari podesio ja, ali ajde neka racunamo da imam svega 3 dana iskustva na androidu), medjutim na osnovu onoga sto vidim pri prelasku sa windowsa na android (konkretno Mate 10 pro) je to da je Microsoft napravio par vecinom sitnijih propusta prilikom pokusaja sa zadnjom verzijom mobilnih telefona. Medjutim, umjesto da pisem napamet, mislim da je kratka analiza zasto su pogrijesili u stvari najbolja putem recimo liste od top nekoliko savjeta za android aplikacije, a ta lista uglavnom izgleda ovako (navodim aplikacije koje nedostaju na wp ili su na wp katastrofa):

1. Fitbit, nema
2. Snapchat, nema
3. Swift keyboard, upitna funkcionalnost
4. Facebook messenger, jako los porting
5. Youtube app, iako ista nije ni na androidu bas blistava
itd itd..
poenta je da se prosjecan korisnik koristi sa mozda 10 aplikacija, plus recimo aplikacije za mail, i sl. integrisane aplikacije i naravno ove funkcije telefona kao telefona.

Ako izuzmemo to da je microsoft od hardwerski za svoje vrijeme sasvim pristojne Lumie 950/XL napravio telefon koji izgleda kao mid-range tel pun jeftine plastike, aplikacije koje nedostaju su, bar po mom skromnom misljenju, jedna od glavnih stvari koje su uzrokovale propast windows telefona. Pa se pitam zasto kompanija poput microsofta koja ulaze milione ili milijarde dolara nekad cesto za gluposti, nije nasla za shodno da otkupi/potplati vlasnike glavnih aplikacija/ i dogovori s njima da paralelno sa izlaskom npr. Lumie 950 ponude sistem koji prosjecnom korisniku daje sve?
Meni moje iskustvo i odnos Microsofta prema Lumiji vise lici na odnos neke no-name firme prema samo jednom od svojih proizvoda koji su eto morali imati u ponudi, jer ga ionako imaju u opisu svoje djelatnosti, a ne nesto sto je jedno od glavnih trzista danasnjice.

Sve u svemu, koristeci ovaj Mate 10 Pro, koji je kao neki flagship kompanije huawei, telefon koji je izasao prije nekih 2 mjeseca, ja jesam zadovoljan s njim kao proizvodom, ali taj proizvod je pola koraka ispred onoga sto je lumia 950 bila kad je izasla, i mozda svega korak ispred nje danas. Cak mi Lumia ima nekih prednosti koje Mate 10 ne moze da ostvari (nepotpunost u izboru ringtonova za aplikacije npr. - mogu da biram posebne ringtonove za aplikacije koje poput messengera imaju unutar svog interfejsa mogucnost promjene ringtonea, ili ringtonova za mail, ali da za svaku pojedinu aplikaciju mogu staviti zaseban ringtone, to ne mogu, a npr. na Lumiji sam mogao...)
Ima tu jos sitnica, ali to su bas sitnice. Ove gore, nazovi krupne, stvari su ono sto je dotuklo WP.
Tako da mi nije jasno da je Microsoft sa jednim relativno malim propustom u promisljanju u vezi sa trzistem uspio da toliko upropasti stvar da dodje do toga da skroz odustanu od WP.

Ili ukratko: ova posljednja bitka je trebalo da bude "flashy" proizvod koji se predstavi trzistu sa: dobrim specifikacijama, 20% nizom cijenom od konkurencije, sa 10ak glavnih svjetskih aplikacija koje rade savrseno na wp-u, i ok kamerom.

Od toga je MS dao samo ok kameru i dobre specifikacije, nadajuci se ne znam cemu. A moglo je mnogo bolje...

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od sugarcoated_ass »

Ti baš hoćeš da nastane rusvaj na forumu? [emoji38]

Sent from honor 8 lite using Tapatalk

yocasylver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1668
Pridružio se: Pet, 10. Okt 2008. 08:54
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Beograd

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od yocasylver »

Ja sam na mejlovima promenio melodije kao i na vajberu.Verujem da moze i za druge apk.U pitanju je Android

DamirBL
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 242
Pridružio se: Pon, 03. Nov 2014. 04:18
:: Huawei Mate 10 pro

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od DamirBL »

sugarcoated_ass napisao:Ti baš hoćeš da nastane rusvaj na forumu? [emoji38]

Sent from honor 8 lite using Tapatalk
Heh sta ce biti rusvaj, WP vise ne postoji. Samo lamentiram nad necim sto je imalo potencijal, a nije zaokruzeno u proizvod na trzistu koje ne oprasta greskama.

Sto se tice ringtonova za notifikacije, ja to ne mogu uraditit na EMUI 8.0/Oreo 8, da li je do Huaweia ili komplet androida, ne znam, ali na Mate 10 Pro ne moze.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od miodrage »

DamirBL, koliko ja znam Fitbit ima kao aplikacija. Koliko je funkcionalna zaista ne znam, jer nemam Fitbit opremu, ali app sigurno postoji, stavise dolazi preinstalirano sa novim Lumia telefonima, kao i posle HR.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od Green »

Mate 10 pro KAO neki flagship? Pa to je najbolji model koji je Huawei ikad napravio. I pola koraka ispred te raspale Lumije? Majstore, vrati se ti na Windows, očigledno nije Android za tebe.
Sad s nestrpljenjem očekujem tipične budalaštine tipa win je i dalje ravnopravno funkcionalan.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od гари »

A, Joco, dobar avatar! :D

I da, Damir bi mene da zbaci sa trona, da ne bude više "a la gari", nego "a la Damir". :lol:

Što se tonova obaveštenja tiče, u pravu je Damir. Recimo za Skype je moguće menjati ton, a na Androidu to zavisi isključivo od developera šta je omogućio u aplikaciji. Na Windowsu može da se menja ton obaveštenja za svaku aplikaciju, i to sam i ja pominjao. Ne znam na Androidu recimo da li može i na Viberu da se menja ton?

I slažem se sa tobom, Damire, za nekoliko tih osnovnih aplikacija. To da su uspeli, manje bi bilo bitno to što nema zilion sitnih aplikacija za sve i svašta, a vremenom bi se i pojavile.

A zašto nisu uspeli. Zato što su magarci jedni nesposobni i nepouzdani. :lol: Krenu sa dobrom idejom, ne urade posao kvalitetno, i onda odbace ideju jer vide da ljudi to njihovo ne koriste. Pa naravno da mnogi neće to njihovo koristiti kad nije kvalitetno napravljeno. I to ne kažem za ceo sistem, nego za sve - od sitnih ideja vezano za sistem, pa i do celokupne ideje sistema. Pokušavali smo da razumemo njihove poteze, ali ne vredi, nema šta da se razume, Microsoft funkcioniše kao naše neko javno preduzeće.

Samo pogledaj kako sporo razvijaju Windows 10 za PC. Koliko im treba da prilagode interfejs sistema svom novom dizajnu. CU i FCU objavljeni nekonzistentni. Kao da im na tome rade trojica Indijaca u podrumu.

Ahahaha, evo ga Green sa zaključkom da nisi dovoljno pametan za Android. :lol:

I da, najvažnije. Windows je i dalje ravnopravno funkcionalan. :D

DamirBL
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 242
Pridružio se: Pon, 03. Nov 2014. 04:18
:: Huawei Mate 10 pro

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od DamirBL »

Green, govorim u perspektivi trzista i situacije kakva je bila prije 2 godine kad je 950 izasla. Normalno da je danas Mate 10 pro super, ali prije 2 godine je zaista ok, bar na papiru bila, pa i super lumia 950/xl. U to vrijeme recimo nije bas bio standard WQHD.

Ali poenta je ovo sto miodrag kaze - kaze ne koristim fitbit, ali misli da ima zamjena.
E to je problem, tako je i microsoft imao stav - "pa ima "neka" aplikacija"... Ne, microsoft je morao da izbaci kompletan proizvod.
Ne znam sta je gore, onaj haos sa win 10 kad su ga prvi put izbacili, a ono sistem i dalje u beti prakticno sa gomilom bagova i spor kao da je 2005a, a ne 2015a... ili je gore ovo sto nisu uopste obratili paznju na to da korisnik mora da ima i na savrsenom sistemu aplikacije koje rade posao, a ne neke zamjene sa gomilom reklama i sl.
U danasnje vrijeme poluproizvod ne mozes uvaliti i na mnogo manje zahtjevnim trzistima... tako da smo samo mi fanovi bili ti koji smo vjerovali.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od Green »

Damire, sam telefon je u to vreme bio fantastičan, niko nikad nije napisao da nije. Sistem je non stop nazadovao. E u tome je Microsoft pogrešio. Nema potrebe pisati opet na tu temu.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od Azimuth »

Ova tema je zapravo nastavak one “WP kao protivteza Androidu”? Pise se o identicnim, odavno ispricanim, stvarima. Da ih spojimo ili sta? Pa ako se ima sta dodati posle spajanja, dodajte. Moze tako?


Sent from my iPhone using Tapatalk

DamirBL
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 242
Pridružio se: Pon, 03. Nov 2014. 04:18
:: Huawei Mate 10 pro

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od DamirBL »

Azimut, nije tema ista. Tad je to bila nada da ce se nesto desiti.
A ovo je ipak ono sto se kaze, epilog. U ovoj temi nema niceg sto je protivteza :(

DamirBL
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 242
Pridružio se: Pon, 03. Nov 2014. 04:18
:: Huawei Mate 10 pro

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od DamirBL »

Green napisao:Damire, sam telefon je u to vreme bio fantastičan, niko nikad nije napisao da nije. Sistem je non stop nazadovao. E u tome je Microsoft pogrešio. Nema potrebe pisati opet na tu temu.
Mislim da svako moze imati neki svoj zakljucak, sto djeluje interesantno.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od гари »

Nije baš nonstop nazadovao sistem, ali se presporo razvijao do kraja 2016. godine, tada je doveden u OK stanje, a onda nije počeo da nazaduje, nego su počeli da ga uništavaju. Ali da, po mnogim aspektima u poređenju sa wp8.1 je nazadovao odmah u samom početku. No kako god da gledamo, u globalu, sistem je nazadovao, što jeste jeste. Super ideja, ali nisu umeli da je iznesu.

DamirBL
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 242
Pridružio se: Pon, 03. Nov 2014. 04:18
:: Huawei Mate 10 pro

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od DamirBL »

Da, trebalo je danonocno da se radi, pa ako treba i da se jos malo pogura datum izlaska 10ke, a istovremeno da se ispeglaju sve bitne aplikacije i "features" pa da se na trzistu predstavi konkurentan proizvod, ako ne funkcionalnoscu, onda bar da kosta manje od konkurencije u odnosu na koju je jednako dobar.
I dalje mi je nejasno da kompanija poput MS-a nije mogla, uzevsi u obzir resurse koje imaju, da uradi ovako nesto.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od Azimuth »

To je tema koja je bila aktivna do skora, a pisano je bas o obim stvarima i zato sam pomislio da bi bilo pametno spojiti ih. Ako i ostali misli da ih treba ostaviti odvojene onda ok.
Uzgred, procitaj pravila foruma. Mrzi me da idem i ispravljam greske, lakse mi da obrisem postove [emoji6]

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od Evindzer »

Neka ostane i ova tema, da se par razočaranih ljudi izjada, i to bi bilo to o W10M na forumu. :D
Srećom pa ja nisam jedan od tih, ja sam se odavno pomirio da od sistema nema ništa, tako da sad mogu da ga koristim bez navijačkih strasti. :D
Nego: nije jedino i presudno za smrt sistema bilo to što nedostaju pojedine aplikacije - iste su, uglavnom, nedostajale još od pojave WP7 - nego MS-ova nesposobnost ili nevoljnost da od novog sistema naprave nešto upotrebljivo i prosečno, a kamoli savremeno i odlično. Sećam se kako je traljavo radio kad sam prešao sa Denima. U odnosu na to vreme, danas radi više nego korektno. Ali, korektno danas nije dovoljno dobro da se opstane na tržištu, s obzirom na brzinu napredovanja druga dva (tj. danas jedina dva) sistema.
Sve u svemu, što se mene tiče, i dalje ima stvari koje mi više prijaju na W10M nego na Androidu (iOS nikad nisam imao, a izgleda da ga neću ni imati ako Epl nastavi sa politikom usporavanja starijih modela novim verzijama OS-a), a i ne želim da nosim dva telefona sa istim sistemom, tako da i dalje ostajem pri jednom Androidu i jednoj Lumiji - dok ne crkne. :)
I na kraju, WP7(.5) je bio jedini MS-ov OS skoro potpuno po mom ukusu (ako se izuzmu gluposti kao sa blututom i slično), a sve posle toga je bio loš pokušaj za lošim pokušajem približavanja Androidu kopiranjem nekih njegovih karakteristika.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od sugarcoated_ass »

Gari, konju jedan nesposobni, ni fazone ne znaš da kradeš kako treba! [emoji38]

Anyway, da. Do kraja 2016. se i 550ka meni preporodila koliko su ispeglali sistem u odnosu na vreme dok sam bio na L 640, ali je šteta već bila učinjena. Od tada, samo nizbrdica.

Sent from honor 8 lite using Tapatalk

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od гари »

Teach me, master. :D

Sent from Mozilla Firefox on Windows PC

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od sugarcoated_ass »

Notice me senpai!!! :lol:

TosaNS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 733
Pridružio se: Pon, 19. Sep 2016. 16:36
:: Xiaomi Mi 9 lite
:: Huawei p10 lite

Re: U cemu je Microsoft pogrijesio u stvari...

Post od TosaNS »

Da se priključim diskusiji obzirom da sam i ja odnedavno korisnik androida i huawei p10 light telefona, možda sam negde već i napisao neko moje prvo zapažanje u vezi ova dva sistema obzirom da ih i dalje koristim paralelno, tako da bih se ja sa zadovoljstvom nadovezao na ovu temu. Uprošteno ono šta meni nedostaje na win telefonu je e-banking aplikacija, za bioskop i pozorište kako bih telefonom rezervisao karte i još neke, a na androidu mi nedostaje ddtw (nije nužno obzirom da koristim fp) ili ddts i podešavanje zvuka (ekvivalajzeri) bez korišćenja neke druge aplikacije. Ali bez obbzira na te neke sitnice oba sistema rade i fnkcionalna su bez nekih lagova i bagova što mi je presudno i važnije od broja aplikacija u prodavnici, takođe trajanje baterije na oba sistema je više nego korektno. Kvalitet kamere na WP je unazađeno prelaskom na w10 dok je na androidu kamera odlična zadovoljan sam kvalitetom fotografije i sa videom. Ne poredim modele zato što bi to bilo ne fer obzirom da je Lumia model iz 2015, a ovaj huavei je iz 2017 ispravite me ako grešim, govorim samo o njihovim OS. Šta je trebao MS po meni da uradi da bi opstao jeste da se i dalje razvijao, poboljšavao, dodavao neke novine umesto što je prestao da se dalje razvija. U kom će pravcu ići MS +to niko u ovom momentu ne zna, ali ono što mi je drago da na tržištu osim apple i samsunga ima šta da se lepo izabere :)
Ukoliko ti se neki proizvod (ne)sviđa, podeli svoje mišljenje, ali ne pokušavaj da ubediš ostatak planete da živi u zabludi.

Odgovori