Stiže Firefox OS

Pravila foruma
Firefox OS deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Stiže Firefox OS

Post od miodrage »

Kompanija Mozilla je u saradnji sa nama malo poznatom spanskom firmom koja proizvodi mobilne telefone odlucila da predstavi 2 svoja nova modela: Keon i Peak.
O samim uredjajima, mozete da se informisete na sajtu proizvodjaca, a videcemo sta ce ovo da donese novoga u svetu mobilnih komunikacija.

A sada malo o samom OS-u - bice potpuno otvoren za developere, isto kao Mozillin pretrazivac Firefox. Sami korisnici ce moci da ga nadogradjuju kako zele. Ovo je korak vise u odnosu na Android koji je poluotvoren, jer za ozbiljnije zahvate, treba rootovati uredjaj.
Uz samo Firefox, i Ubuntu je najavio izbacivanje svog uredjaja, kao i jos neke potpuno nepoznate firme, ali je sasvim izvesno da ce mnogi sistemi da propadnu jer tesko da ce moci paralelno da postoji 5-6 raznih OS-ova.
Ja iskreno zelim Firefoxu da razvali Googlu guzicu, i da Android zavrsi svoje postojanje :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Freyr
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 457
Pridružio se: Sub, 14. Avg 2004. 09:57
:: iphone 4
Lokacija: Zemun 88

Re: Stiže Firefox OS

Post od Freyr »

http://www.youtube.com/watch?v=mcj1a1bx2ZU

:D sve uradjeno u html.css,javascript... raj za one koji vole da mod-uju i dev-uju telefon. Meni se svidza
12 godina na forumu!

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Re: Stiže Firefox OS

Post od tomas.hokenberi »

Gledajuci dizajn ovih telefona, ocekujem da Apple-ovi advokati vec pripremaju tuzbe.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Layne_Staley
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1768
Pridružio se: Čet, 16. Feb 2006. 18:41
:: iPhone 6 64gb SG
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: Stiže Firefox OS

Post od Layne_Staley »

Ako je sve uradjeno u pomenutim tehnologijama, onda mogu da napravim pakao od telefona..
Pitanje je koliko je to stabilno
There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't...
-- iPhone 6 space gray, 64 GB --

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Stiže Firefox OS

Post od miodrage »

tomas.hokenberi, ako me secanje dobro sluzi, sud je utvrdio da Apple ne moze da poseduje pravo na patent pravouganika sa zaobljenim coskovima. Sa druge strane, ovi telefoni iako podsecaju malo na iPhone, ipak se dovoljno razlikuju. Na kraju krajeva, od izlaska prvog iPhone-a svi telefoni sa TS lice jedan na drugi, razlike u dizajnu su minimalne!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Stiže Firefox OS

Post od Green »

Pored toliko dobrih operativnih sistema koji su ugaseni, zasto neki misle da bi Firefox OS mogao da zazivi? Ljigavi Apple ce kao da zazmuri na ovo... :roll:
Od ove "ljubavi" nista, kao sto nece nista biti i od one Jolla-e. Mozda u nekoj ekstremno ogranicenoj developer only seriji, ali tesko.

Butters
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 202
Pridružio se: Čet, 20. Mar 2008. 06:36

Re: Stiže Firefox OS

Post od Butters »

Freyr napisao: :D sve uradjeno u html.css,javascript... raj za one koji vole da mod-uju i dev-uju telefon. Meni se svidza
Nisam se mnogo udubljivao u pricu o ovim telefonima, ali ako je ovo istina, ima i deca da ga razvijaju :D
Ako treba i PHP, XML, malo je ozbiljnija prica, ali opet mnogo ljudi se ovim bavi pa mozda i zazivi sistem ako to ukomponuju lepo.

fannY
Expert
Expert
Postovi: 2534
Pridružio se: Pon, 01. Jun 2009. 21:31
:: Redmi Note 7

Re: Stiže Firefox OS

Post od fannY »

Bilo bi super da uspe, sto vise sistema, to bolje. ;)

Zligor
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Pet, 24. Apr 2009. 17:52
:: LG Nexus 5X
Lokacija: Niš

Re: Stiže Firefox OS

Post od Zligor »

Ovo izgleda bolje od asha i jeftinih androida, ali ipak bez popularnih aplikacija nece uspeti.

lesa0208
Supreme Themer
Supreme Themer
Postovi: 1980
Pridružio se: Ned, 14. Feb 2010. 22:33
Lokacija: Beograd

Re: Stiže Firefox OS

Post od lesa0208 »

Ja kapiram da ovo nece zaziveti, pritom specifikacija uredjaja za danasnje pojmove je smesna...

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Stiže Firefox OS

Post od miodrage »

Ja mislim da gresite, i iskreno se nadam da gresite, jer neko treba da stane na put Androidu, cisto za dobrobit svih nas. Elem, ima jako puno developera za FF, a samim tim, ne bi trebalo da bude neki problem da krenu da pisu aplikacije i za telefon. E sad, ako uredjaji u startu budu dobro prihvaceni, i krenu da se sire, samim tim bice i novijih i jacih uredjaja.
Da podsetim, nije bitno da li je neki uredjaj hardverski najjaci, nego kako radi sa svojim sistemom. To se vec vise puta pokazalo i dokazalo da Androidi imaju sirovu snagu, ali sistem nije do kraja optimizovan za njih. Isto tako niti su WP8 uredjaji najjaci, niti je to iPhone5, ali sistem na njima radi glatko i fluidno, bez stucanja, bez bugova. To se opet placa zatvorenoscu sistema, ali svako nadje sta voli.
Iskreno zelim Firefoxu da se probije, pridobije korisnike i zgazi Android!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

antec
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1397
Pridružio se: Pet, 11. Jul 2008. 03:32
:: LG G Flex 2

Re: Stiže Firefox OS

Post od antec »

Ja sam mišljenja da će se probiti nekako a da zgazi android nema teoretske šanse, bar ne u neko dogledno vreme a verovatno i nikada. Zanimljivo deluju uređaji i što je veoma bitno nisu preterano skupi, doduše ni hardver nije tip-top ali što kažeš videćemo koliko će optimizovani da budu. Ja sam recimo spreman da dam novac za ovo kao i za sailfish pošto je krenuo android da ide na živce zbog neoptimizovanosti i lošeg upravljanja memorijom.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Stiže Firefox OS

Post od sugarcoated_ass »

Ja ipak imam veca ocekivanja od Ubuntu-a... samo da vec jednom izadje.
Sto se tice ovih aparata, meni je specifikacija ovog jaceg skroz OK, ali me nervira onih 512MB RAM. Ne verujem da ce biti dovoljno za pravi multitasking.

antec
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1397
Pridružio se: Pet, 11. Jul 2008. 03:32
:: LG G Flex 2

Re: Stiže Firefox OS

Post od antec »

Pa sa ubuntu-om će se smanjiti potreba za desktop mašinama, uzmeš lepo poslednji nexus i gotovo. Naravno pričam za manje zahtevne operacije.

Nego kada li će ovo kod nas?

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Re: Stiže Firefox OS

Post od Ensiferum »

Upravo su Alcatel i ZTE obelodanili prve Firefox OS mobilne telefone! Pa da vidim šta mislite, ima li Firefox šanse!?

viewtopic.php?f=37&t=26467

viewtopic.php?f=50&t=26465
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: Stiže Firefox OS

Post od toda81 »

Bilo bi lepo da se pojavi prava konkurencija trenutnom lideru, tj androidu
Note IV N9100 dual

Zligor
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Pet, 24. Apr 2009. 17:52
:: LG Nexus 5X
Lokacija: Niš

Re: Stiže Firefox OS

Post od Zligor »


lesa0208
Supreme Themer
Supreme Themer
Postovi: 1980
Pridružio se: Ned, 14. Feb 2010. 22:33
Lokacija: Beograd

Re: Stiže Firefox OS

Post od lesa0208 »

Mislim da ce se sa njime desiti isto sto se desilo sa web OS-om i badom bice kao prisutan godinu dve i onda ce da nestane :/

iKe
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1289
Pridružio se: Čet, 18. Mar 2010. 20:57
:: S6 edge
:: Nexus 7 2013
Lokacija: Sokobanja

Re: Stiže Firefox OS

Post od iKe »

Sony developing Firefox OS hardware, hopes to release first product in 2014

I Sony najavljuje telefon sa Firefox OS-om.

I ja ne verujem da će biti naročito uspešan. Jednostavno, mislim da je Android toliko dominantan da će prosto progutati ove manje OS-eve i uzeti ono što im je potrebno da naprave još bolji i stabilniji sistem. Verujem da je sledeći deo razvoja Androida usmeren na neku vrstu integracije sa desktop OS-om(Ubuntu, Chrome OS).

Ali naravno da je zdrava konkurencija dobra i da će biti zanimljivo videti kako se razvija ovaj OS.
The Member formerly known as L.S.I. .... Genuine vanilla ice cream sandwich... Nexus Prime

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Stiže Firefox OS

Post od znemanja »

Bez obzira da li će ovaj OS uspeti ili ne, on je pozitivan samom činjenicom da je najavljen i da se radi na njemu.Zdrava konkurencija je uvek dobrodošla na tržištu i za nas krajnje kupce može samo da bude dobra stvara.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Odgovori