Internet protok na BB

Pravila foruma
BlackBerry deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za BlackBerry telefone, možete to uraditi preko sledeće prečice:
BlackBerry
ChromeZero
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 6
Pridružio se: Sre, 16. Sep 2009. 18:50

Internet protok na BB

Post od ChromeZero »

Pozdrav postovanoj zajednici,

Ineteresuje me kako funkcionise internet protok na BB.

Zakljucio sam da imaju dva paketa MB-ajta. Prvi od Provajdera i druga, takodje od Provajdera, BIS usluga. U primeru VIP-a: Tarifa 325 i aktivirana BIS usluga, daju pretplacene pakete od 325MB i 15MB.

1) Interesuje me da li se PUSH E-mail poruke, mogu, po otvaranju, download-ovati sa paketom od 325MB, a da mi se od 15MB, od BIS usluge, oduzme preview E-mail poruke?

2) Procitao sam na internetu da postoje dva browser-a. Prvi koji koristi BIS megabajte, a drugi koji koristi megabajte od Provajdera (pomenutih 325MB). Da li je ovo tacno? Ako nije, mozete li da mi objasnite koja je razlika i kako funkcionisu ova dva browser-a?

3) I poslednje, posto sam cuo oprecne odgovore od operatera VIP-a, kako se obracunava protok podatka nakon potrosnje BIS usluge? Jedan operater mi je rekao da kad se potrose BIS megabajti, trose se Provajderovi megabajti (325MB), a potom se naplacuje po potrosenom kB. Po drugom, kada se potrose BIS megabajti, automatski se naplacuje po potrosenom kB.

Nadam se da ce neko naci vremena da odgovori na ovo, posto predpostavljam da ce ovo mnogima koji planiraju da postanu BB korisnici da koristi.

Pozdrav,
Dejan.

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

Posto sam imao BB Storm i imam nesto malo iskustva po tom pitanju, reci cu ti ovako: BIS usluga ti treba da bi imao push mail i BB messenger, i da bi ti radio BB browser, odnosno full internet browser, jer sve to ide preko BB APN-a. Taj simbolicni broj megabajta je manje vise dovoljan za poprilicnu kolicinu mailova, jer je kompresija velika. kad se to potrosi, skidace se megabajti iz paketa, a onda se posle toga regularno naplacuje. bar je meni tako bilo.

Drugi browser je wap browser, i ne snalazi se sa full web sajtovima, vec samo onim dizajniranim za wap protokol. Opera moze da se instalira i radi i bez BIS. Uglavnom nema razlike izmedju jednih i drugih megabajta, barem meni nije bilo. Razlika je samo u tome sto da bi imao sve funkcije BB uredjaja, moras imati i BIS.

ChromeZero
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 6
Pridružio se: Sre, 16. Sep 2009. 18:50

Post od ChromeZero »

Ako sam te dobro razumeo, BB serveri ce i dalje da rade PUSH uslugu i kompresiju i posle potrosenih 15MB (ako je BIS usluga uplacena)?

araphel
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4478
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 22:52
Lokacija: Ovde

Post od araphel »

Da da.....to sam se i ja pitao, jer mi se cesto desavalo da to potrosim, ali na racunima je sve islo unutar megabajta iz paketa. ne znam da li se ovo menjalo, ali takvo je moje iskustvo.

Krile007
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 343
Pridružio se: Ned, 02. Okt 2005. 17:40
:: Apple iPhone X
:: Samsung Galaxy Alpha

Post od Krile007 »

Ja sam ( nažalost ) uzeo još pre godinu dana BB Storm 9530 iz Amerike i sav bitan otišao u VIP da mi nameste net podesavanja...kada oni vele da to ne može bez BIS usluge :shock: koja ima tih 15 MB, 10 e mail-ova za (ne)simboličnu sumu od 1000 din + pdv....ja im kažem baš super ali ja imam 1800 MB mesečno uz moju pretplatu i apsolutno mi ne treba tih 15 MB...i ovako nikada nisam potrošio više od 300MB, ali, opet vele oni, neće da radi bez toga i da još bude bolje moram da se obavežem na godinu dana pošto BB nisam uzeo kod njih :shock: Sve u svemu koristio sam to čudo nekih 3 meseca i posle sam ga uništio jer mi je inače zadavao velike probleme sa net konekcijom pa sam ga jednom lepo zafrljačio :lol:

Moj glavni savet ti je ( pošto sada ne važi više pravilo obavezivanja ) da kada ideš preko grane da paziš....meni je telefon sam išao na net iako se ništa niji prikazivalo na ekranu.....svakih 15 min, tako da mi je ua nekih 5 dana napravio 4000 din :angry: , a bilo bi još više da nema 5 MB besplatno u inostranstvu, da nema toga verovatno bi bilo barem 25k din

PS. Telefon ti prvo koristi tih 15 MB pa onda tvoje....a inače i dalje će raditi kompresiju u slučaju da koristiš njihov browser

Hvala Bogu, 24 avgusta mi se zavrišilo godinu dana i lepo sam raskinuo tu nesreću :D
■■■■■ Apple iPhone X■■■■■Samsung Galaxy A5 2016■■■■■

ChromeZero
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 6
Pridružio se: Sre, 16. Sep 2009. 18:50

Post od ChromeZero »

Krile007 napisao:Moj glavni savet ti je ( pošto sada ne važi više pravilo obavezivanja ) da kada ideš preko grane da paziš....meni je telefon sam išao na net iako se ništa niji prikazivalo na ekranu.....svakih 15 min, tako da mi je ua nekih 5 dana napravio 4000 din :angry: , a bilo bi još više da nema 5 MB besplatno u inostranstvu, da nema toga verovatno bi bilo barem 25k din
A zar ne moze da se u inostranstvu iskuljuci DATA SERVICE i nema interneta i pravljenja racuna?

Krile007
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 343
Pridružio se: Ned, 02. Okt 2005. 17:40
:: Apple iPhone X
:: Samsung Galaxy Alpha

Post od Krile007 »

ChromeZero, ma verovatno može....hoću reći 100% može ali ja nisam znao....i hajde što ja nisam znao....nije bilo ama baš ništa na ekranu što bi meni ukazalo da on ide na net :dry:
■■■■■ Apple iPhone X■■■■■Samsung Galaxy A5 2016■■■■■

ChromeZero
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 6
Pridružio se: Sre, 16. Sep 2009. 18:50

Post od ChromeZero »

araphel, a da li Opera moze da se podesi da ide preko BB APN-a? Ako su vec isti MBajti, zasto da mi Opera ne ide kompresovanim putem.

avram92
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 8
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2011. 13:18
Lokacija: Beograd

Post od avram92 »

MOgu samo dodati da se meni isto dogodilo kao i kod Krile007, samo sto je meni za 4 dana u inostranstvu, stigao racun 13,500 bez pretplate i poreza i ostalih gluposti,sve ukupno 16000.
A pritom isto u pitanju VIP,a posto sam za tih cetri dana bio u Madjarskoj,Austriji i Ceskoj,telefon je sve vreme bio na Vodafon mrezi sto je fakticki isto sto i Vip kod nas,samo sa tim da kad sam bio u Ceskoj,hteo sam da odem na net,ali nije moglo,a obrazlozenje tolikog racuna za 4 dana bilo je da BB ide sam na net na svakih 5,10 min.OK je sve to,samo ima jedna stvar koja mi nikad nece biti jasna.Poslednji dan mi se ispraznila baterija,i uzmem od drugara nokiu i stavim svoju karticu unutra,cisto da budem dostupan ako budem trebao nekom,a on je svoju iz nokie(posto mu je to drugi tel ali kartica isto na racun,pritom je nije nijednom upotrebio od kad smo presli granicu) stavio kod mene u BB koji je sve vreme bio UGASEN,probali smo jednom da ga upalimo,upalio se na 2,3 min i opet ugasio,prazna baterija skroz.E sad ajde sto je meni stigao racun,ali njemu je isto stigao racun nekih 3,4k iako nije uopste koristio taj brooj tamo,a u specifikacijama za taj racun je navedena neka BB usluga,i ako je telefon bio na mrezi sa tom karticom citavih 2 min ako je bio i toliko.Tako sam ja dosao do neke teorije zavere da tacnije cim predjes u drugu zemlju oni ti automatski obracunaj 4000, ne vezano dal si kooristio mobilni ili ne,a nazalost i deluje logicno...
3 zemlje x 4000=12000 i eto to sto sam imao 2 poziva i 10 poruka da kazemo dolazi do krajnje cifre od 13,500 . Drugu je kartica bila u BB samo u jednoj zemljii i eto 4000. Think about it 8)

Dream Weaver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1930
Pridružio se: Sre, 10. Nov 2004. 02:45
:: Xiaomi Mi Max 2
Lokacija: BGD,Dorćol

Post od Dream Weaver »

Pre par dana sam dobio BB 9800 Troch i me mogu da namesim tj. da pronadjem kako da namestim da koristim internet preko GSMa (preko telefona).

Ako sam dobro shvatio ja ne mogu da koristim internet bez aktiviranog BISa?
and justice for all...

Jellena
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 6
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2011. 18:10

Post od Jellena »

Zanima me, ukoliko je BB tel kupljen u prodavnici, ne preko operatera, da li radi net bez BIS usluge?
Jel zna neko ko ima bas taj slucaj ili da ima pouzdanu info jer svugde dobijam razlicite informacije....

vylota
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 47
Pridružio se: Sre, 11. Nov 2009. 14:17

Post od vylota »

Jellena, ja idem preko 3Ga, i OPERA browsera na net bz BISa i bez problema. U pitanju je VIP mreza. A ako hoces da ides na net preko bb softvera, mozes preko WiFi bilo gde.

Vrh
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 176
Pridružio se: Čet, 16. Nov 2006. 11:06
Lokacija: Vracar

Post od Vrh »

U principu sve sto je araphel, gore rekao je tačno. Dodao bih da, kada je u pitanju MTS mreža, Mondo ne ide preko Bis usluge već se naplaćuje klasično.

Ne znam da li ste nekada proveravali, mene nije me mrzelo, koliko ste mesečno potrošili MB u toku meseca. Ja koristim puno internet i mail i prosečno trošim oko 60mb. Dok sam koristio Android, ova cifra bila barem duplo veća.

Kod BB može da se koristi internet i bez BIS-a ali nećete moći koristiti bb msn ili mail.(ne mislim na neke shangaje programe itd.)


avram92, teorija zavere je nemoguća :uhuh: . :)
Naime, ako drugarova kartica nema aktivan bis, u računu ne može da pise bis usluga. Nije isključeno da je BB otišao na net(možda ga je povukla neka aplikacija) ali ne ide to tako kao što si mislio.

Krile007, nisi u pravu. U inostranstvu nema ništa besplatno i tih fora kao u domaćem saobraćaju. U romingu se SVE naplaćuje. Moežš imati BIS ili BES ali u iniostranstvu to ne važi. BB se povezuje kao u domaćem saobraćaju, pravi sesije od kojih se svaka naplaćuje. Pritom u romingu nema 2-3kb već se sve zaokružuje obično u 100kb.

Mislim da u srbiji ne postoji ni jedan operater koji daje besplatan saobraćaj u romingu. Ima popusta, imam trafnih dodataka ali ne besplanog s.

poz

...i da...ako neko ide u inostranstvo najsigurnija fora je da se ugasi data u romingu i da se sve radi preko WIfi. Brzo besplatno...
Blackberry 9700

avram92
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 8
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2011. 13:18
Lokacija: Beograd

Post od avram92 »

Vrh> moguce je da je nemoguce :) Drugarova kartica nema aktivan bis,tacnije ta kartica je bila na najbedniji paket iz vipa i pre nikad nije *koriscenja* u bb . Takodje kao sto sam i naveo sa njegovom karticom je bio upaljen bukvalno na 2,3 min max zbog prazne baterije, a data services ili tako slicno,ne mogu da se setim sad,posto nemam vise bb vec godinu dana, bilo je takodje off. A i kao sto sam naveo u proslom postu,kad sam ja hteo da odem na net nije moglo.Ja kao korisnik ne mogu a on sam moze,ccc. E sad da li je moguce ili nije ne znam,ne razumem se bas toliko,svejedno ovi u vip-u mi i nisu dali neki ubedljiv odgovor a i pricao sam sa ljudima koji su u tom svetu,misljena su podeljena. Sve jedno racun je placen, vip srecan,ja ne srecan tako da sad mozemo samo da diskutujemo o tome :D

AciX
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 5
Pridružio se: Čet, 29. Mar 2012. 11:15

Post od AciX »

Nokia ne posjeduje bb uslugu. To su dva razlicita koncepta. pa ni teoretski nij emoga doci racun, pgotovo ako se ubaci kartica drugog telefona. Sav racun mora doci na vlasnika kartice a ne na vlasnika telefona. Sem toga, pod data transfer se oznaci opcija da ne koristi data transfer u roamingu u podesavanju mobilne mreze na uredjaju..

Odgovori