Pomoc u vezi kompa

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
Odgovori
acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od acamatic »

Ja ti rekoh da neki drugari kojima je neophodan štampač bukvalno nisu mogli ništa na win 10 i morali su da se vrate na 7. Jer bukvalno sve su probali, takođe prikazuje ga u devices & printers, sve uredno se vidi ali kada se ide na opcije njegove one su osakaćene. I tu je kraj...

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Azimuth »

Pa da, isto je i mene zadesilo, ali sa tom razlikom što koliko sam skontao na ovom kompu teško da ću uspeti da stavim win7 bez neke veće gimnastike...
Iskreno, meni i win7 savršeno odgovara i stavio bih ga da sam pronašao način odmah, ali sve što sam video je bilo toliko komplikovano da bi mi trebalo 2 dana samo da razumem to što sam pročitao... videću, moram nešto smisliti...sreća pa idu praznici tako da cu imati vremena da mu se posvetim i da probam da nađem neko rešenje...a u krajnjoj liniji mi ne gine kupovina novog štampača...
Uzgred, kakav preporučujete? Laser obavezno, do nekih 500 listova na mesečnom nivou, može biti preko kabla ili wireless... čisto da znam koliko bi to zadovoljstvo otprilike koštalo...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Drakenzen
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1885
Pridružio se: Ned, 08. Dec 2013. 23:54
:: 00

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Drakenzen »

Računaj do 100e, najlakše ti je da promeniš štampač.
Dosta programa će prestati da dobija podršku za win 7...

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od acamatic »

Dosta programa za jedno 10tak godina... Čim još radi(kako god) XP.
Moja preporuka je da se ubaci win 7,ne znam koja je to peripetija i prvi put čujem.
Pošto kažeš da je veoma teško to, ja bih na tvom mestu ubacio virtuelnu mašinu, sa kojom možeš da imaš bilo koji operativni sistem pa da tako radiš preko nje.
Realno meni je glupo kupovati novi štampač a ovaj radi kako treba i to zbog OS

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od ciklon »

Bre, uvek možeš da napraviš particiju za Ubuntu neki ili linux Mint - za njih ima i ono što za XP nema, haha.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Azimuth »

Hmm...imam jednu participacija od 8gb, jel moze nesto od toga tu da se stavi i kako? Dajte neki link ili nešto gde mogu konkretno da pročitam pa da se igram ovih dana dok ga ne namestim...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od znemanja »

A kakve su to peripetije za Win 7. Trebalo bi bez problema da instaliraš Win 7 SP 1 64 bita i posle samo preko 3D Chip-a nađeš drajvere.
Ta particija od 8 GB je na granci upotrebljivosti, jedino da je prosiriš pa da na nju instaliraš win 7, tako ćeš imati dual boot.

Sent from my Galaxy S7 edge using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od ciklon »

Iako Win7 vrši posao i dalje, to je ipak OS koji je mator 7 godina. Nije to puno, ali je Win kao OS napredovao od tad. Koliko god Win8 i Win8.1 za komp bili omrženi zbog Metro okruženja, oni su bili sasvim OK.

Proizvođači novijih laptopova, u saradnji sa Microsoftom, stavljaju "veto" na korišćenje sistema mlađih od "osmice". Naime, koliko sam ja skontao (možda i grešim), u BIOSU se postavljaju parametri tako da se mogu boot-ovati samo sistemi koji imaju UEFI podršku (što Win7 nema). E, sad - neki proizvođači su na nekim modelima dali opciju da podešavanja samog BIOSA (zbog boot-ovanja) budu takva da korisnik može da koristi ili UEFI ili "Legacy" BIOS. Može se i prilikom intaliranja ovih novijih Win OS-ova (posle "sedmice") izabrati "Legacy" opcija, ali mahom niko to ne radi.

Ne shvati me pogrešno, ali samo zbog štampača se ne vredi vraćati na tri verzije stariji sistem. Razumem - nije ni kupovina novog štampača tako laka (pogotovo kad tek što si kupio novi laptop).

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od 1808 »

ciklon napisao:Iako Win7 vrši posao i dalje, to je ipak OS koji je mator 7 godina. Nije to puno, ali je Win kao OS napredovao od tad.
Napredovao,... ali u interesu proizvođača, odnosno da radi onako kako to Microsoft hoće, a ne kako bi to korisnik hteo.
U ostalom, kome odgovara neka ga instalira, ali nije tek tako w7 još uvek najzastupljeniji sistem (oko 53%).

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od ciklon »

Win7 je najzastupljeniji zato što još uvek ima podršku, koja je sada "produžena" - samo najosnovnije stvari i sigurnosne zakrpe . Najzastupljeniji je zato što ljudi ne menjaju kompjutere kao mobilne telefone. Najzastupljeniji je jer se nikome ne daju pare za novi sistem ako još uvek mogu da koriste stari. I XP je bio isto toliko, pa čak i više zastupljen sve dok je imao podršku.

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od 1808 »

ciklon napisao:Win7 je najzastupljeniji zato što još uvek ima podršku, koja je sada "produžena" - samo najosnovnije stvari i sigurnosne zakrpe . Najzastupljeniji je zato što ljudi ne menjaju kompjutere kao mobilne telefone. Najzastupljeniji je jer se nikome ne daju pare za novi sistem ako još uvek mogu da koriste stari.
Baš si našao razloge, a posebno ovaj zadnji. Šta ima ko da daje pare, kad se nudio besplatan prelazak sa W7 celih godinu dana. Misliš da M$ tek tako nudi nekome nešto za džabe? Neće biti.
ciklon napisao:I XP je bio isto toliko, pa čak i više zastupljen sve dok je imao podršku.
Taj XP i danas drži nekih 18% iako nema podršku skoro dve godine, dok W10 ima tek nešto više od toga i pored ogromne kampanje i bespltne podele.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Azimuth »

Eto zašto...
Elem, ako ga ne proteram onda i nemam nekih opcija nego da zavučem ruku u džep pa kupim i štampač. Nego, koliko sam video onako letimično na sajtu Gigatrona, pa i ti štampači imaju podršku za starije verzije win-a. U opisu retko kod piše da ima podršku za x64 win10. Da li je moguće da je toliko komplikovano naći štampač koji će raditi u paru sa računarom barem koliko radi računar, a da mu je cena pristojna?

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od acamatic »

Azimuth, iskreno ja da sam na tvom mestu tražio bih način, pa ne znam ni ja šta. Plus što tebi više odgovara 7ica. Makar nekom i platio da tu uradi biće jeftinije nego bacati novac na nov štampač, a sa druge strane stoji ispravan i kvalitetan štampač.

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od ciklon »

Šta ima ko da daje pare, kad se nudio besplatan prelazak sa W7 celih godinu dana. Misliš da M$ tek tako nudi nekome nešto za džabe? Neće biti.
Da, davao se besplatno, ali koliko je njih zaista prešlo na novi sistem tim putem? I koliko njih je shvatilo da upgrade sa jednog na drugi sistem nije dobro kao što je to clean instal? Ne nude oni tek tako za džabe, ali veoma dobro znaju da im je veća zarada na drugih stvarima, nego na samom OS-u.
Taj XP i danas drži nekih 18% iako nema podršku skoro dve godine, dok W10 ima tek nešto više od toga i pored ogromne kampanje i bespltne podele.
Da, znam te ljude koji imaju stav "ja ne znam što nisu samo unapredili XP, što su morali da prave novi sistem". I onda kada bude prestala podrška za sve živo, onda će biti jurnjava za novim sistemom. U tih 18 posto ima gomile firmi kojima je kupovina novog sistema za sve kompjutere ne baš mali izdatak, a na to dodaj i prateći novi Office (iako stari može da se koristi još uvek), pa čak i na nove specijalizovane programe (u mojoj firmi su morali da uzmu novi program za obračun jer stari nema više nikakvu podršku za XP, plus taj stari ne radi ni na sedmici).

@Azimuth - pazi, ovde u firmi u kojoj radim svi štampači su HP-ovi, neki tu već desetak godina (P1XXX serija) i svi oni imaju podršku za sve sisteme koji se ovde koriste (XP, 7, 10). Tako da ako pazariš neki od tih modela, znaj da će podrške biti. Ja imam HP P1006 kod kuće, a taj model je počeo da se proizvodi početkom 2008. godine.

1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od 1808 »

ciklon napisao:......Ne nude oni tek tako za džabe, ali veoma dobro znaju da im je veća zarada na drugih stvarima, nego na samom OS-u.
E zbog tih drugih stvari je i napravljena 10-ka tako kako je i napravljena. Sve jasno, pa ko voli nek' izvoli (ako mu sve to odgovara)
Što se mene tiče, kada mi M$ kupi računar i svaki mesec uplati neku kintu za uslugu, onda ću prihvatiti da njihov OS radi na mom računaru kako oni hoće, a ne kako bih to ja hteo.

liman3
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 407
Pridružio se: Sre, 28. Maj 2014. 08:54
:: P10 Lite

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od liman3 »

Azimuth napisao:Probao sam. Neće ni bez drajvera.
U Device Menageru ga vidi pod Others, ali kada hoću nešto da štampam onda ga nema među ponuđenim opcijama.

Sve su šanse da mu nema spasa. Jbg, pa ima 10 godina taj štampač, radi on kao prvog dana, ali je izgleda došlo vreme da ga menjam zbog drajvera...da ne poveruješ, ali eto...
A da pokušaš da pošalješ mail proizvođaču štampača?

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od ciklon »

Što se mene tiče, kada mi M$ kupi računar i svaki mesec uplati neku kintu za uslugu, onda ću prihvatiti da njihov OS radi na mom računaru kako oni hoće, a ne kako bih to ja hteo.

I na XP-u, i na sedmici i na osmici je bilo moguće instalirati tweakere koji su bili "na klik ili dva" rešenje, a za koje bi regulatnim putem (modifikovanje registra i ostalog) trebalo ihahaj. TuneUp, na primer, je ponudio customizaciju XP-a koju je M$ ugradio tek sa SP3. To se posle nastavilo i na ostalim verzijama Windowsa. Postoji tweaker kojim se mogao isključiti automatski restart usled završetka ažuriranja pre nego što ga je M$ ubacio.

Uostalom, od teme smo se previše udaljili, a nešto ne vidoh da si pomogao oko nalaženja rešenja.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od miodrage »

1808, slozicu se sa tobom da je glupost bacati pare na nov stampac, ali praviti neku gimnastiku i prelaziti na 3 generacije stariji sistem - to je budalastina! I mislim da je Win10 odlican sistem, za mene bolji od Win7, mnogostruko!
acamatic, je dao najbolji savet - ubaciti virtuelnu masinu - ovo je brzo, jednostavno i elegantno resenje, koje ce taj laptop bez po muke da odradi. Azimuth, ovo uradis i ne boli te glava.
Sto se drivera tice, mozda moze da se nadju preko drivershq, ali se to zadovoljstvo placa. Uglavnom treba pretraziti i dosta opskurnih formuma.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od sugarcoated_ass »

Evo, ja sam još uvek na 7ci. Zašto? Zato što za moju audio karticu zadnji drajveri su izbačeni za 7cu, a nemam para da kupujem novu. :)

Sent from HUAWEI P9 lite (VNS-L21) via tapatalk

Drakenzen
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1885
Pridružio se: Ned, 08. Dec 2013. 23:54
:: 00

Re: Pomoc u vezi kompa

Post od Drakenzen »

sugarcoated_ass napisao: Evo, ja sam još uvek na 7ci. Zašto? Zato što za moju audio karticu zadnji drajveri su izbačeni za 7cu, a nemam para da kupujem novu. :)

Sent from HUAWEI P9 lite (VNS-L21) via tapatalk
Jel ti integrusa?

Svaki win mora da se malo podesi u registry-u.
Nama kojima smo u tome je to minut posla, ali nekome ko nema pojma sta radi to može biti problem i razumem ljude koji zbog toga ne mirisu win10....

Odgovori