Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od miodrage »

A sta reci za gomile ljudi koji slusaju Internet radio stanice preko programa tipa TuneIn i sl.? Meni je to tek debilizam, ali ajde, svako se negde nadje. Tako ce se i za Deezer naci pacijenti, uopste ne sumnjam u to, a mozda ce Telenor da uradi ono sto mu odgovara, i ne bi bilo prvi put, Prenesi i Surfuj korisnike, prebace na Play+ pkaete, pa hteli ne hteli, cete da placate :D Necu se zacuditi uopste.
Ensiferum, definisi "ozbiljno" zanimanje! Sve sto donosi pare je neko zanimanje, pa bio to i lopov, svercer, saner... Sad, neka zanimanja su za ponos, neka su za sramotu, ali preziveti se mora, kako i na koji nacin, nije bas uvek moguce da se bira, i svako se snalazi kako zna i ume.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Kamiondzija
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 220
Pridružio se: Sre, 16. Avg 2006. 00:59

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Kamiondzija »

Poenta je ta da smo mi Srbi kao nacija jedna velika stoka, ne umemo da se organizujemo ni za šta, što nije slučaj, recimo, sa Grcima. Znate i sami šta sve prave tamo po Grčkoj, to u Srbiji jednostavno ne može da se desi. Uvek ćemo da glasamo za iste političare koji stavljaju samo u svoj džep i doveka ćemo da dozvoljavamo tajkunima da beru kajmak od našeg rada. Da se nekim slučajem desi da izađemo masovno na ulice, oteramo bagru i demoliramo pola države, da vidiš kako bi odjednom postalo bolje. Ne preko noći, naravno, ali za par godina.

A što se tiče piraterije, ja uopšte i ne očekujem od nekoga ko nije programer da razume ovo o čemu pričam, probao sam da pojasnim neke stvari, ali vidim da ne ide. Tako da odustajem. Slobodno nastavite da koristite pirateriju, a mi budale koji živimo od legalnih programa ćemo i dalje da budemo budale, i to je to.
iPhone 4 16GB SIM Free

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Ensiferum »

miodrage, evo na primer ti si lekar, zar ne!? To je ozbiljno zanimanje!!! Na stranu ta priča o "korupciji" itd (pogotovo o "korumpiranim" lekarima sa Lumiom 920, šala mala! :D ) . Ne bih se složio sa definicijom "Sve sto donosi pare je neko zanimanje, pa bio to i lopov, svercer, saner..."! Zanimanja delim na neophodna i parazitska, a drugi je problem to što ljudi u 21. veku ne mogu bez plodova "rada" upravo tih "parazitskih" zanimanja! :P
Kamiondzija, u pravu si, mi jesmo stoka, ali ne zbog piraterije, imamo mnogo većih problema nego što je to piraterija, a prvo među njima je OBRAZOVANJE! A o nedostatku volje za promenama i samoživosti, ne bih trošio reči! Grci ti i nisu neki reprezentativan primer, ipak su oni balkanci, kao i mi, iliti stoka sa EU pedigreom! Svako od nas ima neki svoj stav i mišljenje, i uopšte ne vidim čemu rasprava vodi, jer niko od svoga odstupiti neće, sve nas vodi neka sujeta i poriv da odgovorimo na poruku i na stav sa kojima se ne slažemo! Evo, ja sam prva budala i primer!!! :roll: A to da si budala što koristiš legalan softver, ne bih se složio, pre bih rekao da si "lud", bez uvrede! :D

Gde je Miškoni da nas opomene, mislim stvarno! :oops: :oops: :oops:
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od toda81 »

U kako kazes OBRAZOVANJU je najvece problem sto svi, pocevsi od roditelja i dece imaju sva moguca i nemovuca prava koja su unistila nase skolstvo, a tek ce ga jos vise unistiti. Nekad su se veci problemi javljali tek u srednjeskolskom uzrastu, a sada se ti isti problmi desavaju i do 5-8. razreda. Jedan od najvecih je nedisciplina na koju je tesko uticat, mada kod mene nema zezanja, zna se red i disciplina, mada mnoge moje kolege puste decu da rade sta hoce, ali je uz sve to ogroman problem sto roditelji veruju samo svojoj deci i slepi su za ono sta deca rade i kuci i u skoli
Note IV N9100 dual

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od sugarcoated_ass »

Oho, pa ovde se sad spominju i muzicari... malo se zagazilo i na moj teren sada. :D
Muzika TREBA da bude free i to, cak i kao neki tamo "muzicar" koji je izdava pesme i zezao se sa tim stvarima cu uvek reci. Muzicari ne dobijaju skoro nista od izdatih pesama! Od toga se bogate izdavacke kuce. Dacu jedan primer mog druga koji ima bend vec preko 10 godina i do sada su izdali puno materijala i drze turneje po evropi. Njihova mjuza se moze kupiti na disku, ko hoce da poseduje disk, ali se na njihovom sajtu moze skinuti i free! Zasto? Pa zato sto oni od tih CD-ova nece dobiti ni dinar! Sve pare do kojih su dosli su dobijali od nastupa! I tako inace i jeste u celom muzickom svetu. Od prodaje izvodjaci dobijaju mali procenat, a prava lova se nalazi u pojavljivanju na sceni.

A sto se tice softvera, ako vec sam Linux, pa pomenuti Gimp, Winamp, itd. mogu da budu free za nas obicne smrtnike, zasto onda ne moze da bude i Windows, Corel ili Office?

I da... moglo bi ovo sve da se prebaci u novi temu pod nazivom "Legalan vs nelegalan softver" ili nesto sl. Tema je jako interesantna, a mi ovde previse ovako spemujemo. :D

Kamiondzija
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 220
Pridružio se: Sre, 16. Avg 2006. 00:59

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Kamiondzija »

Danas sam nešto raspoložen za peglanje na forumima, pa bi bilo jako lepo kad bi neko otvorio takvu temu, malo da se prskamo međusobno po facama, šta fali. :-)
iPhone 4 16GB SIM Free

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od sugarcoated_ass »

Kamiondzija, pa tome forumi primarno i sluze, a tek posle dolaze neke produktivnije stvari. ;)

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od miodrage »

Ajde redom, kako sam uspeo da zapamtim:
Kamiondzija, pokusao sam i ja da ti objasnim a i drugi, tesko ces stoku naterati da kupuje, ako ima dz alternativu. A da smo stoka i to neslozna jesmo, i dobar je primer Grcke. Konrketno, ne stoji za dz deviza 2 Srbina, 3 politicke partije.
A Grci su kad im je njihov Telekom uveo neko placanje masovno prakticno paralisali zemlju, prvo tako sto su skoro u isto vreme svi poceli da zovu, pa su blokirali centrale, a onda tako sto su 5 dana prestali svi da koriste telefone. I Telekom je kapitulirao.

Ensiferum, ozbiljno zanimanje ili ne, ali po meni, ako je nesto posteno, i donosi pare, dobro je. Kao i uvek, pun sam primera, jedan moj jako dobar prijatelj je momak koji radi u obezbedjenju, to mu dodnosi neku sicu u vidu redovnih primanja. On usput prenosi televizore, iPad-ove i sl. iz Madjarske i tako dodatno zaradjuje za zivot. Gomila ljudi pogotovu u Subotici, nema psoao, te prelazi preko u MAdjarsku, prenose svega i svacega, i zive od toga. Jesu oni neozbiljni? Pa ponovicu - preziveti se mora. Ako nekome pevanje donosi pare, po cemu je on manje ozbiljan od mene? Ja giljam, on gilja.

psyhound mislim da u svetu pevaci poprilicno dobijaju na osnovu autorskih prava. To sto se ovde ne dobija, to ne znaci da je u svetu ista situacija. Primer: moj brat je kompozitor. Nekoliko kompozicija mu je izvedeno ovde u Srbiji pre nekoliko godina dok je jos bio clan SOKOJ-a, i za to je dobio 117 dinara!!! Ne znam koliko godina unazad je clan GEMA-e (nemacko udruzenje kompozitora, gde zivi i radi), i samo za proslu godinu je dobio jedno 8000€.

Zakljucak - moze da se zivi lepo i od "neozbiljnih" zanimanja, ali vazi ona narodna - ima ko zna, i ima ko ume!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

iKe
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1289
Pridružio se: Čet, 18. Mar 2010. 20:57
:: S6 edge
:: Nexus 7 2013
Lokacija: Sokobanja

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od iKe »

Nisam baš nešto detaljno pratio temu, ali u vezi Deezer-a, samo zbog ovakvih reklama bih ga izbegavao u najširem luku : http://www.youtube.com/watch?v=nACJsi1GdqM
The Member formerly known as L.S.I. .... Genuine vanilla ice cream sandwich... Nexus Prime

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od toda81 »

Dobro si okacio ovu reklamu jer ovo nisam imao prilike da vidim. Opasan je Coa hahahah
Note IV N9100 dual

hibiskus
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 666
Pridružio se: Sre, 18. Mar 2009. 01:34

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od hibiskus »

Sto se reklame tice Aca Kljukas je najskidaniji autor sa telesmorovog portala(/facepalm) zato su ga i stavili u reklamu :D.

Sto se piraterije tice nekad sam u sali govorio da su pirati prosvetitelji(kao nekad Dositej Obradovic :blinky: :oops: ), jer realno kad pogledate 90% naseg informatickog obrazovanja proisteklo je upravo iz mogucnosti pribavljanja besplatnog softvera.
Sa druge strane voleo bi da vidim neki softver u Srbiji zasnovan na "doniraj" principu, odnosno da u startu bude besplatna aplikacija 90% funkcionalna, i da se ostatak aplikacije otkljucava doniranjem, ja bi bio prvi koji bi podrzao ovakav trud autora.

Posto vidim da u ovoj temi ima puno programera otici cu u mali off meni prilicno vazan doduse "potreban programer sa znanjem kreiranja Android aplikacija za ucesce u projektu moje nevladine organizacije, ucesce placeno. Vise informacija na PP

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Ensiferum »

Vidim, NOVA tema, izgleda da su se sad smirile strasti, nekako nije zanimljivo, ako rasprava nije off topic! :D
hibiskus, slažem se sa "doniraj" idejom, imaš program koji je 90% funkcionalan, i zadovoljava potrebe prosečnih korisnika, a ako hoćeš nešto "profi", doniraj malo! (mada, crack-ovanje je jače od mene) :oops: :P
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Green »

Kamiondzija, izvini a na sta konkretno si mislio kad si nas narod nazvao stokom? Zato sto podrzava pirateriju i ne zeli da plati legalan softver? Ako bi mogao malo da pojasnis, kao i to u vezi organizacije. Tebi ocigledno dobro ide posao cim mozes da priustis legalno placen softver. S tim u vezi mislim da i nemas neko pravo da se zalis sto vecina ne zeli da postupi na isti nacin i da plati ono sto je tebi mozda jedini izvor prihoda.

Elem, za sve one sa jeftinijim ulaznicama, a vidim ima ih, da bi se shvatilo zbog cega postoji piraterija i zbog cega je ona od posebnog znacaja, moraju se prvo shvatiti neke sasvim druge bitne stvari, karakteristicne za funkcionisanje sveta. Onaj ko pomisli da se opet radi o nekakvim teorijama zavere, zamolio bih ga da se ne javlja.

Prvo, mora da se shvati "fenomen" zvani novac. Kako i zasto je izmisljen, ko ga je izmislio, kakva mu je uloga. Kada tu materiju istrazite, neke stvari ce vam vec biti jasnije.

Drugo, potrebno je shvatiti po kojim pravilima, zakonima i modelima radi sistem svetskog biznisa i trgovine. Na ovom svetu postoje dva osnovna zakona, zakon kopna ili gradjanski zakon (Civil Law) i zakon mora (Maritime Admiralty Law). Ove zakone je svaka drzava na ovom svetu obavezna da postuje, inace ne bi mogla da opstane. Ovaj drugi zakon je posebno interesantan i on je uslovio nastanak i posebnog kodeksa prema kojem su stvorena pravila ponasanja u vec pomenutom svetu biznisa i trgovine. Taj kodeks se zove Uniform Commercial Code ili UCC. On nalaze da svaka zemlja mora da trguje pod potpuno jednakim strogim pravilima. Nije moguc ni jedan drugi nacin poslovanja osim tog jednog jedinog.

Trece, potrebno je shvatiti i kako funkcionise industrija zabave i kako funkcionisu mediji. Pod industrijom zabave spada svaka delatnost koja za cilj ima zabavu miliona. Ovo je tek kompleksna tema o kojoj bi mogli da se pisu kilometarski tekstovi, ali ukratko cemo. Znate li kako je nastao Holivud, recimo? Tako sto je jedna veoma "fina" grupica jevrejskih imigranata biznismena mislila da moze da se mesa i u ono sto je do tada radila Njujorska filmska skola. To su bili Sam Goldwyn, Jack and Harry Warner i Louis B. Mayer. Warner Bros. & Metro Goldwyn Mayer, anyone?

Sad dolazimo i do digitalnog doba i pojave mnogih digitalnih dobara, usluga i servisa. Necemo se sad baviti i istorijom kompjuterizacije, nije toliko bitno. Tu su pravila ponasanja malo drugacije prirode, ali ako ste istrazili i shvatili ono sto je prethodno napisano, nece vam biti tesko da shvatite i ovo o cemu pisemo u ovoj temi. Anyway, najbitnije je da se shvati ono o cemu je uvazeni kolega forumas Lobachewsky pisao. Onako nesto moze da napise samo covek koji izvrsno poznaje materiju. Alal vera majstore! Pravo u centar, kao i uvek! 8)
Ponovicu i ja da je glavni problem u danasnjem svetu neizleciva gramzivost, pohlepa i prokletstvo velikih korporacija, kao i besomucna trka za karijerom, slavom, bogatstvom i sticanjem materijalnog. Piraterija je nesto sasvim drugo, to je nacin nekakvog revolta, osvete, kako hocete, za ono u sta su nas uvalile mocne organizacije. Piraterija nije problem, ona je veoma korisna alatka od koje su se te iste korporacije okoristile mnogo, mnogo, MNOGO puta do sada. A da cela stvar bude jos "gora", prve programe i aplikacije za razmenu fajlova su kreirane upravo od velikih kompanija, koje se bave filmom i muzikom! To je jako lepo objasnio jedan lik u jednom video snimku, onda kada je u zizi interesovanja bila pojava onih ljigavih SOPA i ACTA pravilnika. Mislim da snimak postoji u temi o "Cenzuri interneta" na forumu...
Neko spomenu i muzicare, kako gube novce od piratskog sadrzaja. Tja, mo's misliti, bas mi je zao. Prihodi nikad veci, a jadnici se bore za opstanak. Danas muzika (a bogami i film) vise ne postoji, sve je to zabava. Nekad se muzika pravila da bi ljudi uzivali u njoj, sada se muzika radi da bi se pokupilo sto vise love i da bi se naivan narod zabavio. Isto rade i film i televizija. Kompletna ta industrija zabave je postala toliki kic, sund i leglo bluda, razvrata i prostakluka, da to jos jedino najprimitivniji mozgovi ne mogu da shvate. I onda je nekima cudno sto se ljudi okrecu internetu i traze sadrzaj koji je dzabana. E pa, zivela piraterija i svi oni koji se trude da bude dostupna svima i to bez dinara! Necu reci da sam ponosan sto mi je takodje sve i jedan digitalni fajl "nezakonito" stecen , ali sam veoma srecan zbog toga!

Adios amigos & amigas!

P.S. izvinjavam se na poduzem tekstu, ali jeWiga sada, sta da radim... :D

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od toda81 »

Svaka ti se dala sto bi rek'o nas narod ;)
Note IV N9100 dual

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Green »

toda81, hvala druze 8)

Jos jednu vrlo bitnu stvar bih zeleo da istaknem. Tice se pogresnog razmisljanja da je u razvijenim zemljama situacija na polju legalne nabavke softvera, i uopste digitalnih medija, mnogo drugacija u odnosu na nasu zemlju. Svi koji tako razmisljate niste uopste svesni koliko nemate pojma o pravoj slici. I u takvim zemljama ljudi pribegavaju mnogo povoljnijim alternativama, poput internet download-a. Diskove sa muzikom, filmovima i softverom redovno kupuje samo onaj ko je krajnje naivan i neobavesten, koji ne ceni svoj tesko zaradjeni novac i koji previse bulji u "magicnu kutiju".

To sto povremeno procitate da je u nekoj zemlji uveden nekakav zakon o pirateriji, nekakvo poostravanje mera i strozija kontrola internet saobracaja, okacite macku o rep. I jos kad objave da je neki jadni tinejdzer uhapsen jer je dete skinulo najnoviji album strokave Lady Gage, a da isti nije platilo. Najobicnija glupost koja vredja inteligenciju. Kao sto putevi droge nikada nece biti zaustavljeni, tako nece ni piraterija, ma kakav zakon doneli. Malo je grubo poredjenje, ali sustina je jasna, nadam se. Da je to sve tako kako bi neki hteli, pola planete bi moralo u corku. Ja bih onda bio osudjen na 23 dozivotne robije, s obzirom na kolicinu filmsko-muzicke kolekcije... :roll:

Da ne ispadne da se samo tu nesto prsim i foliram, mozda 5-6 puta godisnje odem u bioskop i dam kintu za kartu, kada izadje film koji me bas jako zanima. Eto podrzacu bljutavi Holivud i dacu "krvavih" 10-ak plasticnih kinti sad kad izadje Umri muski 5, a i kad izadju Paklene ulice 6. Ali, da me neko zakonom natera da za nosac zvuka, filma ili softvera svaki put moram u radnju ili pak bioskop, nece moci...


P.S. davno su neki pametni ljudi rekli da su najbolje stvari besplatne. Laku noc zelim, zemljaci, gde god da ste...

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od toda81 »

Slazem se i sa ovim sto si napisao jer treba samo baciti pogled na privatne torrent sajtove u svetu i videcete gde ih ima najvise i koji su najjaci, a oni obavezlsteni znaju kako se tesko upada na njih, mada je nebrojeno mnogo i slobodnih torrent sajtova gde se skidaju fajlovi bez prethodne registracije i ppostovanja pravila koja su opstepoznata u torrent svetu. I ja sam zastupnik misljenja da onaj ko ne zna kako se skidaju filmovi sa neta i ko ne zna kako naci prevod kupuje. Doduse, mnogima se detaljno i postupno objasnio j napisao kako se to radi, ali su lenji da skidaju pa dolaze kod mene da uzimaju diskove, ali posto retko ko cuva diskove kao ja nikome ih ne dajem i svima pricam da filmove cu am na hard diskovima koje naravno da ne mogu da dajem. Uskoro cu da kupim par hardica i lepo na njima nastavim da pravim moju kolekciju ;) "Mnogo se lepo zivi i ne snam sta cemo sa silnim novcem koji zaradjujemo pa cemo jos i filmove i softwere da kupujemo..."
Note IV N9100 dual

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Ensiferum »

Green napisao:
Ponovicu i ja da je glavni problem u danasnjem svetu neizleciva gramzivost, pohlepa i prokletstvo velikih korporacija, kao i besomucna trka za karijerom, slavom, bogatstvom i sticanjem materijalnog. Piraterija je nesto sasvim drugo, to je nacin nekakvog revolta, osvete, kako hocete, za ono u sta su nas uvalile mocne organizacije. Piraterija nije problem, ona je veoma korisna alatka od koje su se te iste korporacije okoristile mnogo, mnogo, MNOGO puta do sada.
Green, majstore, potpisujem svaku reč koju si napisao, nema veze što je post opširan, sa zadovoljstvom sam ga pročitao! :D
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

Kamiondzija
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 220
Pridružio se: Sre, 16. Avg 2006. 00:59

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od Kamiondzija »

Green, mislio sam na činjenicu da je naš narod stoka u smislu da trpi sve i svašta i dozvoljava da ga ponižava kako ko stigne. To se direktno odnosi na nečiji komentar da ljudi rade na crno za 200 evra mesečno. Tačno, većina njih nema drugi izbor i mora da prehranjuje porodicu tako, ali ako bi se kojim slučajem desilo da svi oni izađu na ulice i naprave ršum, da vidiš kako bi odjednom počeo da se poštuje i zakon i sve šta treba. To, u Srbiji, teško da će ikad da se desi, jer mi smo navikli da nas neko ugnjetava, još se i zadovoljavamo time misleći kako je i to dobro kad nema ništa bolje.

A to za pirateriju, pazi, lepo si ti sve to ispričao, ali pitao bih te da si proveo godine i godine učeći programiranje, projektovanje, matematiku i razna druga čudesa kao ja pa kreneš da radiš kao programer. To vrlo retko kad razumeju ljudi koji se ne bave ovim poslom, ali da bi se jedan kvalitetan program plasirao na tržište, potrebno je mnooooogo para, truda i živaca. Kad bi ti bio u takvoj poziciji, baš bih voleo da te tad pitam šta misliš o pirateriji. Kad opadne zarada drastično zato što je klinac s druge strane planete skinuo tvoj program sa torrenta i koristi ga nesmetano a da ti nije dao ni dinara.

Softver, kao i muzika, kao i film je PROIZVOD, isto kao što je telefon, ili kompjuter, ili hleb u pekari, ako hoćeš, i POTPUNO JE NORMALNO da se plati ako se već plaća štošta drugo. To što je u SRBIJI to nenormalno, to ne menja stvari uopšte. To što su Windows i Photoshop široko poznati u narodu ne znači ništa proizvođačima istih ako nemaju zaradu od piratskih kopija. Mnogo bi im bilo bolje da je njihov softver poznat samo u određenim granama u kojima je isti relevantan ali da imaju sigurnu zaradu od toga što prave.

A to da u Srbiji ima milion siromašnih koji nemaju šta da jedu, tu se slažem, ova zemlja je daleko od savršene, ima milion problema i tu svašta nešto treba da se menja, ali gledaj sad ovo - odem, na primer, u Češku letos, razgledam Prag, sve je lepo i divno, međutim, odem par ulica dalje od centra i vidim iste takve ljude koji traže hranu po kontejnerima. A nešto sumnjam da je tamo piraterija rasprostranjena na tom nivou kao kod nas. Siromaštva ima i u najrazvijenijim sredinama i to je prosto tako, i to nikako ne znači da onaj ko može i ima sredstva ne mora da plati softver već da ga skine na torrentu.

Hajmo samo malo da poradimo na tome da shvatimo da je softver proizvod kao i svaki drugi i da u slučaju da košta treba da se plati. To je potpuno normalno. To što većina u Srbiji doživljava softver kao nešto nematerijalno i samim tim prejudicira da to treba da bude besplatno, to mu dođe nekakav komunizam u sred kapitalizma, a to malo ne ide.
iPhone 4 16GB SIM Free

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od toda81 »

Narod na zalost ne sme da se pobuni jer ce ostati i bez tog zalogaja hleba koji dobija umesto cele pogace
Note IV N9100 dual

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Zemlja Srbija, piraterija i ostalo...

Post od sugarcoated_ass »

Kamiondzija napisao:... i muzika, kao i film je PROIZVOD
Filmovi sad vec mozda i jesu samo proizvodi jer umetnost nisu vec duze vreme, ali za muziku se nikada necu sloziti (ok, ima i muzike koja ne zasluzuje da se drugacije i nazove). Mogu platiti da odem na neki koncert ili ako hocu da posedujem neki CD kupicu ga zato sto tada placam za tu plastiku koja je upotrebljena u procesu proizvodnje, ali sama muzika za mene nikada nece moci da ima cenu. Svako ko stavlja markicu sa cenom na umetnost i pretvara je u proizvod ne zasluzuje da se istom bavi.

Odgovori