Računarska dilema... može li...

teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija
Pravila foruma
Teme koje ne spadaju ni u jednu od postojećih kategorija.
Postovi napisani u ovom delu foruma ne ulaze u ukupan broj korisničkih postova.
ThunderBird
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 191
Pridružio se: Sub, 17. Nov 2007. 01:42
:: Galaxy S8
Lokacija: Република Српска - Confederation Helvetica

Računarska dilema... može li...

Post od ThunderBird »

Da pitam pošto smatram da vas ima pametnih ovdje, u selu imam zaista komplikovan sistem za internet.

Inače je kuća Bogu iza leđa (što je divno kada čovjek želi da odmori) ali sada mi se otac preselio tu i imam dilemu oko štimanja mreže za internet.


Dakle, računar dobija internet preko USB sticka u kojem nema ona mala antenica već je uvrnut kabal od antene koja je na krovu, to radi.


E sada, ako računar već ima internet, interesuje me mogu li ja sada da u mrežnu kartu računara uključim WiFi router da imam i wireless kada već ovako dođem ovdje vikendom i koji mod routera treba da bude?
Ima li nešto na šta se posebno treba obratiti pažnja i slično?



Hvala unaprijed... :roll:

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Računarska dilema... može li...

Post od Azimuth »

Hoces da kazes da imas onaj TP Linkov USB modem? Ako je to to onda...
Pa u sustini imas 3 nacina da resis problem.
Prvi je da nista ne kupujes, samo skines odredjeni programcic i on doslovno salje signal istim putem kojim ga je i dobio. Mana je sto ti mora komp biti upaljen da bi sve radilo i sto ume da uspori i komp i net.
Druga varijanta je da uzmes ruter koji ima bridge ili client-router mod, odvrnes mu antenicu i navrnes tu koja ti je na krovu kuce. Dobra strana je sto je nezavisno od kompa, jeftino, ali jacina signala varira od toga na koju je stranu okrenuta ta antena jer signal i prima i salje kroz u istu antenu.
I treci nacin jeste i onaj pravi, tvoju antenu spojis na AP, pa AP na ruter i onda pravis svoju mrezu. Dobra strana je sto ces svuda imati istu jacinu signala, a losa jer moras da kupis 2 dva uredjaja.

ThunderBird
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 191
Pridružio se: Sub, 17. Nov 2007. 01:42
:: Galaxy S8
Lokacija: Република Српска - Confederation Helvetica

Re: Računarska dilema... može li...

Post od ThunderBird »

Vidi šta sam sada postigao...

Iz te antene sa krova kabal ide u USB (Da, tp-link) i taj USB je uključen u računar...

Iz računara idem mrežni kabal u router, i sada sam naštimao da imam WiFi, mogu da konektujem recimo telefon na njega ali nema interneta u wirelessu... :o

Imam ja ovdje osim tog usb-a i još jedan tp-link koji je i AP i dodatno imam još jedan router ali sada da sve kačim ispade komplikovano do bola jer sve traži neka us*ana podešavanja :D




SADA OVAKO IZGLEDA i sve štima osim što u WiFi nemam internet...

Slika

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Računarska dilema... može li...

Post od Azimuth »

E ne bih znao sta i kako trebas da ispodesavas da bi imao net.
Ima ovde ljudi koji znaju da barataju sa ovim stvarcicama pa ce ti dati detaljno uputstvo :wink:

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: Одг: Računarska dilema... može li...

Post od toda81 »

Druze, ja sam isto na selu i bio sam primoran da radim sve sto ti sada radis. Ja kapiram da ti imas obicnu grid antenu na 2.4ghz. Da li sam u pravu? To ie losa antena koju sam i ja koristio. Moj sistem sa tom losom antenom na 2.4ghz je bio sledeci. Od antene ide kabl koji je maksimalne duzine 15m, a ima ih i od 9m i 12m. Taj kabl se srafi na Access point i tek onda iz access pointa se kaci lan kablom na router koji salje signal. E sad podesavanje access pointa zavisi od tvog operatera na kom principu radi, tj da li svakome dodeljuje ip adresu ioi svi u selu imate istu adresu. (Kod mene je bila idiotska situacija da smo svi u selu imali istu ip adresu pa gotovo nikad nisam mogao nista da skidam sa neta jer mi je na svakom serveru pisalo da je preko moje ip adrese vec skidano, a ni torrenti mi nisu radili, tj provajder je blokirao portove, ali sam ja tu imao extra metodu da ih prevarim i da pokrenem torrent, sto mislim da niko do sada nije radio :) ). Kada se podesi access point onda se u njega ubode jwdan kraj lan kabla, a drugi u router i onda konfigurises router i imas wifi sviuda po kuci. Ja sam to koristio 3god sve dok nije dosao iole normalniji provajder kao konkurencija postojecem koji svakome dodeljije ip adresu. Tada sam kupio bolju antenu na 5ghz koja i kosta vise od one na 2.4ghz i ta antena je u isto vreme i access point pa se ona sama konfigurise, tj nakacis se na mrezu i iz te antene ide lan ka l do routera i to je sve. To je mnogo bolji nacin, ali malo skuplji. Antena kosta oko 8500din, a to su air grid 5ghz antene, ali ti onda ne treba access point posebno kao sto treba u prvoj varijanti. Koliku brzinu interneta imas i za koje pare i gde se nalazi to selo ako nije tajna?
Note IV N9100 dual

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Računarska dilema... može li...

Post od Azimuth »

Danas uglavnom provajderi rade na 5ghz dok ove kucne mreze rade na 2,4.
E sad, ako hoce uredno da plati provajderu za net onda je ok ovo sto si napisao za air grid antene. ALI ako nece, ili ako ima svoju ili mrezu nekog komsije, prijatelja ili koga vec na koju bi se kacio onda je klasicna grid antena koja radi na 2,4 ghz ono sto mu treba.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Računarska dilema... može li...

Post od miodrage »

Ovo za sada je sve ok. Sad sta moras da uradis je network bridge, konekcija uzmedju usb i mrezne karte. Te sekunde kad bridge bude uspesno resen, imaces net preko wirelessa
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori