Nokia 3660

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Odgovori
stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Pa ljudi cemu tolka frka oko 3660? Pa ima masu boljih telefona, za +-50e (uzimam kao cijenu tih 240e koje ste pominjali) i smatram da je bolje uzeti 6600 nego 3660... Ili uzmite 3650 i updatujte softver, doci ce na isto. Poz

sova
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Ned, 15. Avg 2004. 02:15
Lokacija: Vrnjacka Banja

Post od sova »

Uzela sam 3650. Nisam mogla vise da cekam, a kao drugo imala sam samo 200 evra na raspolaganju. Kao novi korisnik sam veoma zadovoljna ali ipak imam par pitanja
1. Baterija - evo na punjacu je formiram bateriju, nocas je 3. punjenje. Baterija izdrzi malo manje od 2 dana ali ga stvarno mrcvarim - je l to malo? Da li kasnije mogu ocekivati duzi vek (mislim posle formiranja) - recimo 3 dana npr.?
2.Da li brisanje fajlova sa MMC kartice je dovoljno ili mora kada se napuni da se formatira?
3. Sta je: I mode (tm) - E-plus ? Neka strana mreza? Kada sam ga procackala u njemu je bilo samo 2 pozadine i obe su nesto sa tim i-mode, zatim tajmeri su bili na nuli za razgovor a imala sam neke video klipice na MMC kartici (reklame za adidas, coca-colu, master card i sl... ) Telefon je iz 2003...
4. Verzija softwarea je 2.50 je l to matoro?
Hvala unapred :P

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

1. Ni jedan telefon nece da ti izdrzi vise od dva dana ako ga cackas non-stop. (bar ako ga cackas kolko i ja) :lol: Mozes, ali nece to da bude zbog formiranja, nego zato sto ces ti manje da ga cackas jer ces sve da provalis. :lol:
2. Dovoljno je, mada ti ja preporucujem da uzmes MMC od 128 mb (mislim da bi ti 256 usporavalo mob) i da ne punis vise od nekih 100 mb karticu nikad. :lol:
2. I mode... ne znam. A sto se tice reklama to dodje uz svaki 3650. :lol:
4. Ne znam, ja nisam nesto strucan za te verzije softvera, niti pratim to. Ja nikad nisam updateovao softver i niti cu vjerovatno... :lol: Mada, mozes da ga updatujes da ti bude kao 3660 valjda, mada ne znam ima li kakve razlike u softveru 3650 i 3660, mislim da 3660 ima samo nesto bolji ekran i kameru. :lol:

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Bravo Sovo! Kupila si dobar telefon i prekratila sebi muke oko cekanja... Nisi pogresila, skoro sve sto mogu 6600 i 3660 (u vecini stvari cak i 7610), moze i tvoj telefon.
1. Za pocetak koristenja to je optimum trajanja baterije - vremenom kada "ohladi" pocetno odusevljenje i pocnes umereno da koristis telefon, i baterija ce trajati duze. Baterija u mojoj 3650 prvih nekoliko dana nije trajala ni ceo dan, a sada posle 4 i kusur meseci - traje i do 4 dana...
Znaci - koliko koristis telefon, toliko ti traje baterija. Nista ne brini - sve je O.K.
2. Zavisi sta brises sa kartice ili telefona - ako je rec o fotografijama, mp3 numerama, video klipovima i slicnom, dovoljno je klasicno brisanje...
Veci je problem interna memorija telefona. Naime, iako sve namestis da se sve aplikacije snimaju na karticu, deo fajlova paralelno se snima i u internu memoriju telefona. Posle brisanja aplikacija iz fona, deo tog "djubreta" ipak ostaje u memoriji, tako da se ona vremenom polako puni - sve do momenta kada to pocne da ometa rad telefona - i tada je neizbezno formatiranje, odnosno fleshovanje...
3. "I mode" je kod vecine operatera (da, kupila si telefon skinut sa neke mreze) oznaka za paket usluga vezan za pristup internetu (wap-u)... Dakle, nije oznaka neke strane mreze.
Dobro je sto su tajmeri na nuli, to bi trebalo znaciti da si kupila nov telefon... Mada, pouzdaniji nacin saznavanja tog podatka je ulazenje u "warranty" mod...
Video klipici su reklamni materijal koji dolazi uz svaki telefon - kada ti dosade pobrisi ih iz telefona jer ti zauzimaju dosta memorije (ili ih prebaci i sacuvaj na racunaru).
4. 2.50 je "neka sredina" sto se tice softvera kod 3650 - postoji nekoliko starijih verzija, ali i par novijih. Istu imam i ja u svom telefonu i radi skoro savrseno... Skoro? Jedini problem koji sam imao bio je po pitanju instalacije nekih najnovijih aplikacija - nisu htele da se instaliraju, pa sam morao potraziti iste, ali sa malo nizim brojem verzije... Sve ostalo je O.K.
Moj savet: nabavi aplikacije i igrice koje te interesuju, instaliraj ih i vidi kako to sve radi, pa ako bude vecih problema - otidji u neki servis da ti podignu verziju firmwarea u fonu. Ja za sada jos uvek nemam potrebe za tim, a poucen iskustvom sa racunarima "kada nesto radi kako treba - nista ne diraj", ucinicu to tek prvom prilikom kada budem morao da napravim i osnovni "flash" fona...
Toliko! Pozdrav!

sova
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Ned, 15. Avg 2004. 02:15
Lokacija: Vrnjacka Banja

Post od sova »

Hvala na iscrpnim odgovorima. Posto jos uvek cackam kamericu ko luda primetila sam da je posle nekih 30 i kusur fotografija malo zakocio (ucinilo mi se da odbija da slika) pa sam sve fotke prebacila na MMC i onda je islo ko podmazano. Druga stvar kontakti na sim i u fonu: npr. na sim kartici imam nekog Peru (recimo) sa telefonom 111 111 (nebitno), pri pozivu ne pise "Pera"nego 111 111 - a ako je taj isti kontakt u fonu - pise "Pera". Pitanje kako da ga nateram da prepoznaje sim? Da li cu zbog i-moda da imam problema sa GPRS i MMS? Kako se zove aplikacija koju kad instaliram dobijam i zvuk uz video zapis? Konekcija sa PCom. Uz fon sam dobila i cd, da li da kupim kabal ili bluetooth? Sta je bolje? :?
Ufff... koliko pitanjaaaaaa 8) :mrgreen:

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Evo jos jednom:
1. Sve sto mozes snimaj na karticu - to ce olaksati i ubrzati rad telefona
2. To sa SIM karticom je cest problem... Tesko ces ga naterati... Moj savet:prebaci sve u memoriju telefona i ukljuci opciju da koristis tu memoriju i problema nece biti. Za svaki slucaj napravi kopiju (backup) imenika i prebaci je na racunar. To mozes uraditi uz pomoc PC Suite koji si dobila na CD romu uz telefon (imas ga i na Nokia sajtu - novija verzija). Evo jos jedan nacin: uz pomoc file managera - fajl sa kontaktima iz imenika nalazi ti se u c/system/data/contacts.cdb... Ako ne mozes sama, javi se ponovo za pomoc. Inace, sta ce ti podaci na sim kartici? Prebacivaces karticu iz fona u drugi fon? Na nju ionako mozes da snimis uz jedno ime (i to mali broj karaktera) jedan telefonski broj... U memoriji telefona mozes za svaki broj da smestis koliko brojeva zelis, gomilu raznih podataka, pa cak i fotografiju i glasovni tag (za pozivanje glasom)... Ja na sim kartici drzim samo najvaznije brojeve (u slucaju da mi crkne baterija, lako prebacim karticu u tudji telefon i mogu da zovem)...
3. Neces imati nikakvih problema zbog tog i-moda. Jednostavno ignorisi tu opciju (posto sumnjam da ces uspeti jednostavno da je obrises), podesi GPRS i MMS kako treba i udri... Ako ti treba pomoc oko tih podesavanja, javi se ponovo ili, ako si vredna, preteresi postove na ovom forumu - na tako nesto odgovarano je milion puta.
4. Kupi Bluetooth adapter. Sve je jeftiniji (20 i kusur evra), dovoljno je brz i nema petljanja sa zicama. Inace, 3650 i nema mogucnost povezivanja kablom sa racunarom tako da druga opcija otpada... Kasnije, kada ti apetiti porastu, doci ces i sama do toga da ce ti mozda trebati i neki citac kartica, ali o tom potom...
Nije mnogo pitanja... Zato ovaj forum valjda i postoji.

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Ja mislim da imas da podesavas u imeniku da cita brojeve i sa kartice i sa fona jednako. Inace taj problem cesto vidjam na ovom forumu, a nikad nisam imao tih problema. (inace, skoro uvijek sam imao Nokie) Kupi bluetooth, mada bi ti preporucio i citac kartica, jer mislim da preko bt-a ne mozes da prebacujes fajlove koji su veci od slobodne memorije fona, tj smjesta se u memoriju fona, pa poslije moras da prebacas na karticu... Tako sam negdje bar vidio cini mi se mada nikad nisam probao bt, koristim citac kartica mada kupujem bt ovih dana zbog gprs-a i ostalog sto citac ne moze da uradi. :mrgreen: Btw bt adapter je 19e u Bgd-u. :mrgreen:

sova
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Ned, 15. Avg 2004. 02:15
Lokacija: Vrnjacka Banja

Post od sova »

Pa da "najbezbolnije" ce da bude da sve kontakte prebacim u sam telefon :mrgreen: Nervira me kod nokie sto su im maske na svim telefonima klimave. Evo tek 7 dana i vec klimata zadnja maska :evil: Ali sam resila problem sa parcencetom papira :wink: Vec sam instalirala pc suite sa cd-a sad samo da kupim BT adapter. 8)
@ stefank
"mislim da preko bt-a ne mozes da prebacujes fajlove koji su veci od slobodne memorije fona, tj smjesta se u memoriju fona, pa poslije moras da prebacas na karticu..."
Mislis da samo sa mmc mogu da prebacujem u pc a sa memo telefona ne mogu??? Nisam bas najbolje shvatila :oops:
@ Sasa NS
Hvala na odgovorima.

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Sovo, nema na cemu.
Po pitanju slanja materijala putem BT-a na telefon: Zasto prvo slati u memoriju telefona pa onda prebacivati na karticu, kada moze u jednom potezu? Namestite u podesavanjima porukica da se poruke smestaju na karticu a ne u memoriju telefona i necete imati problema koje pominjete...
Inace, na PC i obrnuto mozes slati sve sto imas i iz memorije telefona i iz kartice. Kada saljes sa PC u fon, bitno je samo da znas koji si memoriju ostavila ukljucenu za smestanje poruka - jer ce tamo BT smestiti ono sto si poslala.
Zaboravio sam da odgovorim na nesto sto si pitala u jednom od prethodnih postova: kazes da videorecorder snima sliku bez zvuka? Ja nisam imao taj problem iako imam isti firmware u fonu... To je bilo uobicajeno na jos starijim verzijama firmwarea, pa je Nokia brzo intervenisala...
Resenje problema: idi na Nokia sajt i otvori stranicu za model 3650. Tamo imas "zakrpu" koja resava taj problem - to je programcic Nokia_3650_videorecorder... "Skini" ga i instaliraj u telefon i imaces snimanje videa sa zvukom...
Klima se poklopac pozadi? I kod mog telefona... Od prvog dana. Resenje si sama nasla - i ja sam to uradio cim sam kupio fon (ubacio sam malo mekog tolaet papira...).
Pozdrav!

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

@Sova
Welcome to the club S60! :wink:

Malo da pridodam, Li-ion baterije se ne formiraju, jer su već fabrički formirane, i mogu se puniti proizvoljno, kad ti dune.

Moj predlog ti je da maximalno izmaltretiraš telefon naredih dana, znači instaliraj sve što ti padne napamet, probaj, igraj se, pa kad budeš ocenila šta ti je korisno od aplikacija, lepo da se uradi format. Tako ćeš dobiti "fabrički" mob, a usput će nestati sve ono što je naknadno ubačeno (tipa I-Mode). Naravno, tek kad uzmeš BT.

Imenik obavezno iskopiraj u memoriju telefona, mnogo je zgodnije i kompletnije.

Što se tiče Stefanovog komentara, mislio je na prebacivanje fajlova kada je selektovana memorija telefona, ali pošto ćeš ti prebaciti da ti poruke idu na MMC, to ne treba da te brine, a i Sasa je već lepo objasnio.

Što više budeš ulazila u fazon, više će te stvari interesovati, pa je bolje da postepeno dobijaš informacije, da ti se sve ne istumba. :mrgreen:

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Moram i ja da pohvalim Sovu i da joj jos jednom cestitam na kupovini ovakvog telefona... Zaista me prijatno iznenadjuje da osobu zenskog pola interesuju ovakve zezancije! Nemojte misliti da sam neki sovinista.
Sudim po mojoj suprugi - ona telefon nosi cisto kao modni detalj - nicemu joj ne sluzi. Baterija joj se isprazni, a ona po 5-6 dana zaboravi da je napuni. Ako je baterija i puna, cesto zaboravi i da ukljuci telefon pa ga tako nosi bez veze u torbici... Sve u svemu, skoro stalno je nedostupna...
Jednom mi se pozalila kako je niko ne zove na mobilni!? Pa ko da te zove vise kada si stalno nedostupna!? Ljudi pokusaju desetak puta pa valjda i odustanu od pozivanja u buducnosti misleci da nesto nije u redu sa brojem...
Najgora je stvar sto je, bas kao po Marfiju, ne mozes dobiti bas kada ti najvise treba a ima mobini telefon kod sebe...
E, da - cesto i zaboravi telefon kod kuce...
Nemojte pomisliti da sam ozenio nekog debila - rec je o veoma inteligentnoj osobi (ima i visoko obrazovanje), samo je stvar u tome sto je ove stvari koje nas zaokupljaju ne interesuju bas previse...
Kod izbora telefona, njoj su najvažnije dve osobine: da je telefon mali i lep!
Zato, jos jednom, svaka cast Sovo! Tu smo i ubuduce na pomoci ako ti nesto zatreba...

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Hahaha... Pa, cestitam i ja Sovi! :lol: Inace, ono sto sam pisao za BlueTooth, mislim da sam negdje procitao da valjda ne mogu da se prebacuju fajlovi s PC-a na mob koji su veci od slobodne memorije moba, jer se svi podaci skladiste u memoriju fona. (bar tako sa PC Suite, mada kazem, nisam siguran, probacu sjutra jer mi je stigao bt konacno :mrgreen: ) Pa valjda poslije moras da prebacis to na karticu ali ahm... Ne znam bas, ja koristim card reader/writer. :)

sova
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Ned, 15. Avg 2004. 02:15
Lokacija: Vrnjacka Banja

Post od sova »

Hvala, hvala :oops:
Koliko je bitna marka i cena BT-a? Npr. da li je ok kupiti neki jeftiniji do 30 evra?
@Sale video recorder sam skinula sa Nokiinog sajta, pre neki dan, jer sam vec pre na forumu procitala da je neko drugi imao isti problem. Fajl je veliki 168kb i ima extenziju .sis - je l' to to? Kad smo vec kod toga, nekoliko puta sam naisla na neke postove koji pisu o "C particiji" za symbian, koliko sam uspela da shvatim njemu je memorija telefona ekvivalent c particiji na pc-u ali gde ja mogu da vidim te sistemske fajlove :oops: Sta moze da radi 3660 a 3650 ne moze (aplikacije i te zezancije)

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Ja imam MSI Btoes, dobio sam ga danas. Pa mislim da je svejedno marka, a sto se tice cijene, nikad ne bih dao preko 35e za BT. Sto se tice C particije, imas razne explorere za symbian, bas kao i za windows. Mislim da ti je najbolji FileExplorer ili tako nesto. Btw, kad smo vec kod Bt-a nikako mi ne ide da pairujem moj qd i komp, a instalirao sam ove msi drivere, tacnije ne znam sve da podesim da valja, pa ako moze pomoc ako ko ima isti adapter? :oops:

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Sovo, koliko znam, cene BT adaptera se i kreću do 30 evra (oko 25 u proseku). Odaberi neki poznatog proizvođača i nećeš pogrešiti (ili pretresi postove na ovom forumu pa ćeš naći neke preporuke). Ja koristim MSI PC2PC i sasvim sam zadovoljan.
Nokia videorecorder? Da, to je to... Još samo da ga instaliraš - zato će ti i biti neophodan BT adapter. Symbian instalaciona fajlovi (programi) uglavnom imaju ekstenziju .sis, Java aplikacije i igrice .jar i .jad... itd.
Da bi videla delove (particije) telefona, moraš instalirati neki fajl menadžer (FExplorer, Seleq) a takav programčić ti je i neophodan kod većine instalacija. Evo da ti malo razjasnim šta ćeš videti u telefonu kada instaliras fajl menadžer:
c - slobodna interna momorija telefona - na raspolaganju ti je za snimanje čega želiš, ali moja je preporuka da tu ne snimaš nista, ako je ikako moguće (sve snimaj na karticu). Neka se na c snima samo ono što mora (telefonski imenik i slično) i to će dosta olakšati rad telefonu.
d - ram memorija - slobodan deo memorije koji Symbian OS koristi za nesmetan rad. To je rezervisana memorija i u nju ne možeš da snimaš ništa.
e - memorijska kartica - sve snimaj na nju...
z - rom memorija - deo memorije u koji su snimljeni fajlovi Symbian operativnog sistema. I ovaj deo memorije je rezervisan i ne mozes nista snimati u njega ili brisati...
Savetovao bih ti da pored, recimo FExplorera instaliras i AppMan (kontrola pokrenutih i instaliranih aplikacija) jer ce ti te dve alatke sigurno trebati...
Sve što može 3660 - može i 3650. To su u osnovi potpuno isti telefoni. Razlika je više kozmetičke prirode - malo bolji displej, tastatura drugačijeg oblika i nešto noviji softver...
Nabavi aplikacije, instaliraj ih, isprobaj kako rade, pa ako bude vecih problema, lepo otiđi u najbliži servis da ti osveže firmware telefona i gotova stvar... Ja još nisam imao potrebe za tim a imam isti firmware kao i ti u fonu.

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

I ja imam MSI PC2PC adapter... I evo snadjoh se. Moze li da se uradi update softvera na mobu nekako preko pc-a i bta?

Sasa_NS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 712
Pridružio se: Čet, 22. Jul 2004. 15:57
Lokacija: Novi Sad

Post od Sasa_NS »

Ne znam sigurno. Mislim da se to radi kablom uz pomoć nekog specijalizovanog softvera... Kod 3650 mogu se videti kontakti za taj kabal kada se izvadi sim kartica iz ležišta...

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Aaaa... takvim kablom... pa onda pretpostavljam da ne moze, ja sam mislio da se to radi kablom koji se kaci za komp, sto bi znacilo da moze i preko bt-a onda valjda ali ovako ne vjerujem. Ok tnx.

sova
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 150
Pridružio se: Ned, 15. Avg 2004. 02:15
Lokacija: Vrnjacka Banja

Post od sova »

Narucila sam MSI bt adapter, cena 20 evra. Kad stigne javljam Vam kako radi.
Juce sam koristeci gprs isla na net pa sam skinula neke melodije sa vivo mobtelovog sajta. Ali nisam na vreme podesila pa mi je te melodije sacuvao u telefonu a ne na MMC, sad ne mogu da se snadjem da ih prebacim na MMC :oops: Kako to da radim? Jedna od opcija je da napravim precicu u favourites a druga da ih markiram ali nema move (to) :? jos jedno pitanje : menu -> telephone -> options -> open i vrati me na pocetni screen (sa pozadinom, satom...) to tako treba ili ne?

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Pa imas u fonu Prebaci na karticu ili tako neku opciju. Sto se tice toga telephone, da tako je, ne znam zasto uopste postoji ta opcija! :? :lol:

Odgovori