Nokia 9

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Odgovori
Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia 9

Post od Evindzer »

Uzeo ortak Devetku. U ponedeljak popodne će biti zabavno upoznati se s njom. [emoji16]

Joker123
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 284
Pridružio se: Sre, 27. Jul 2016. 22:46
:: //
:: //

Re: Nokia 9

Post od Joker123 »

Evi pisi utiske obavezno (nakon poludnevnog boravka kod ortaka) :D

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Nokia 9

Post od Sale_M »

Bolji je telefon tvoj Shiroko od devetke cist vidik. :D
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia 9

Post od Evindzer »

Joker123 napisao:Evi pisi utiske obavezno (nakon poludnevnog boravka kod ortaka) :D
To se podrazumeva. [emoji41]
Sale_M napisao:Bolji je telefon tvoj Shiroko od devetke cist vidik. :D
Hvala što me tešiš, već sam se u sebi bio izbedačio da ima bolji telefon od mene. [emoji1] U ponedeljak ću videti jesi li u pravu. [emoji854]
Za sad sam prilično siguran da moja Široka ima bolji senzor za prst, koji otključava odmah i bukvalno svaki put. Pored ovakvih klasičnih senzora, razvoj podekranskih uopšte nije potreban.
Ostalo bi ipak moglo da bude na strani Čistog Vidika. [emoji6][emoji39]

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia 9

Post od Evindzer »

Dan pre nego što mi padne šaka, da vidimo šta kaže ovaj YT kanal koj je očigledno objektivan, što se vidi po njegovom imenu. [emoji1787]

https://youtu.be/vWsbsWu2jXw

_

ssrki
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 604
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2011. 18:06
:: Huawei p30

Re: Nokia 9

Post od ssrki »

Po meni, devetka ima bolje slike, jedino je losija pri slabijem osvetljenju

Sent from my Honor 20 using Tapatalk
Huawei p30 aurora

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Re: Nokia 9

Post od Sale_M »

Meni se uopste toliko ne svidja kao telefon devetka cist vidik. [emoji28][emoji28][emoji28]

Sent from my Huawei P30
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia 9

Post od Evindzer »

ssrki napisao:Po meni, devetka ima bolje slike, jedino je losija pri slabijem osvetljenju
Ako je verovati videu koji sam okačio, u 90% slučajeva daje slike sa oštrijim detaljima, pod uslovom da ima pristojnog svetla. S druge strane, boje su lepše kod Ajfona, ali od prvog dana pojavljivanja je bilo jasno da se slike dobijene Devetkom moraju malo editovati da bi dobile na koloritu i kontrastu.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia 9

Post od Evindzer »

'Ajde da napišem nešto o Noklici 9 Čist Vidik, kako bi rek'o Sale_M. [emoji6]
Telefon ima jednu manu zbog koje ga lično ne bih uzeo, a to je nemogućnost zamene svajpa tradicionalnim tasterima na dnu ekrana. Naravno, to je samo moja lična preferencija, nekom drugom to neće predstavljati problem.
Osim toga, telefon je, sudeći po prvom utisku nakon nekoliko sati upoznavanja - odličan.
Izrađen je jako i precizno, bez ikakvih propusta, staklene površine i metalni ram savršeno naležu međusobno, dugmići sa strane leže čvrsto u svojim postoljima i ne ljuljaju se kao kod moje Široke Noklice, a imaju tvrd i jasan hod i prijatni su za korišćenje. Ekran je izuzetan, ima najoštriji prikaz koji sam ikad video u životu (ovde ne uzimam u obzir dvominutno igranje novim modelima po ranjama, već samo utisak stečen na osnovu bar nekoliko sati upoznavanja sa nekim modelom), iako bi trebalo da je LG-ov a ne Samsungov, tako da mi slika na njemu deluje vidno oštrije nego, recimo, kod moje stare Notare 8 ili prošlogodišnje Mate 20 Pro koju sam skoro imao prilike da čačkam (i oduševim se izgledom, izradom, brzinom.. da ne nabrajam dalje [emoji1]) - a ekran na mojoj Širokoj, iako je više nego pristojan, ne može ni prići ovom na 9PV. Boje jesu malo naglašenije (ali mnogo prirodnije ili bar prijatnije oku od bojâ na ovogodišnjim Samsunzima iz serije A, na primer, gde često imam utisak kao da su izvučene voštanim bojicama za decu), osvetljen je prilično dobro i mislim da ne bi trebalo da ima nikakvih problema pri upotrebi napolju (iako sam ga čačkao po noći, pri osrednjem sobnom osvetljenju), kontrast je izražen, ali ne i neprijatan — jednom rečju, ekran je možda i najupečatljiviji deo telefona.
Ivice sa strana ekrana su prosečne, ni male ni prevelike, uoče se jer ekran nije zakrivljen, ali ne smetaju ni funkciji ni estetici, čelo i brada su negde kao kod moje Široke, možda milimetar manji i estetski sve to deluje jako lepo i elegantno, uz jednu minimalističku notu bez obrva, rupa i sličnih sablazni koje su nam doneli najnoviji modeli. Eleganciji doprinosi i okvir koji na svojim rubovima nije prebojen, već se presijava srebrnasto i ostavlja utisak metala kvalitetnog, izdržljivog i lepog za oko i ruku.
Telefon dolazi sa AO i svim njegovim prednostima i manama, veoma je brz, prošlogodišnji SD845 je (bar dok je telefon bio u mojim rukama) svaku komandu obavljao sprinterski i tu imam samo reči hvale.
I na kraju, kamere. [emoji1]
Pet komada i šesti ToF, svi ispod leđnog stakla, nema grbina niti štrčanja van kućišta, a onaj neobični raspored uživo uopšte nije ostavio ružan ili neprijatan utisak. Na prednju kameru sam bio totalno zaboravio (toliko o mom selfovanju [emoji1787]), pa je i nisam isprobao, a slike sa zadnjih kamera (istina, slikane u zatvorenom i po prosečnom osvetljenju u stanu) ispadaju san svakog ljubitelja editovanja. [emoji2]
Ekstremno su detaljne, možete pobrojati svaku dlaku krzna kućnog ljubimca ili kose na glavi njegovog čupavog vlasnika. [emoji38]
Efekat zamagljenja radi dobro i uočljivo je postepeno zamagljenje udaljenijih predmeta u odnosu na one bliže, za razliku od većine drugih telefona koji imaju nagli i nametljiv prelaz između zamagljenog i izoštrenog dela slike. Nekome će se svideti takav pristup, nekome ne - ja sam ostao relativno ravnodušan jer me bokeh ne zanima mnogo. [emoji6]
Ono što je vidljivo na bukvalno svakoj slici jeste da su boje izuzetno (ali izuzetno) blede i da slike ispadaju nekako ravne i dvodimenzionalne - i odmah je jasno da se moraju bar malo obraditi, da bi bile iskoristive.
Dakle, zaključak: za svakodnevnog čoveka koji izvadi telefon, klikne na slikanje i vrati ga u džep, kamere ovog telefona su potpuni promašaj, ali za nekog ko voli da se igra obradom slika, bio bi pun pogodak.
Ne računajući kamere, sve ostalo na telefonu je, otprilike, za jedan nivo iznad moje Široke Noklice i da nije onog idiotizma sa tasterima iz prve rečenice posta, ovo bi bio telefon koji bih, više od svih ostalih ovogodišnjih modela, poželeo u svom vlasništvu. Ovako, ko zna da li će mu se*onje iz Gugla i seljaci iz HMD-a omogućiti izbor tradicionalnih tastera po dolasku Androida 10, tako da mi trenutno ipak nije žao što ga letos nisam uzeo.[emoji4]
Eto, toliko. [emoji1]

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Nokia 9

Post od ciklon »

Telefon ima jednu manu zbog koje ga lično ne bih uzeo, a to je nemogućnost zamene svajpa tradicionalnim tasterima na dnu ekrana.
Да ли си гуглао нешто овако? >>> https://www.nokia.com/phones/en_int/sup ... ndroid-pie
Ovako, ko zna da li će mu se*onje iz Gugla i seljaci iz HMD-a omogućiti izbor tradicionalnih tastera po dolasku Androida 10, tako da mi trenutno ipak nije žao što ga letos nisam uzeo.
Омогућен је избор традиционалних тастера. >>> https://www.digitaltrends.com/mobile/ho ... avigation/ (and how to turn it off).

У ствари, само је требало потражити следеће: How to turn classic navigation on Android 9? или How to disable gestures on Android 9?

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia 9

Post od Evindzer »

^ Nisam siguran da li si sarkastičan - u tom slučaju, ljubi te majka [emoji12][emoji38], ili imaš želju da pomogneš - a u tom slučaju, hvala, pokušao sam to i štošta drugo, ali ne pomaže, imaš detaljnu prepisku u generalnoj temi za Android (kao i link ka XDA gde lik objašnjava kakve vratolomije treba izvesti da bi se na Nokiji 9 dobili tradicionalni donji tasteri).

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Nokia 9

Post od ciklon »

Иако делује саркастично порука, није била таква. Често ми се дешавало да сам просте ствари (невезано за фон) тражио или предуго или на погрешан начин. Него, зар Нокија 9 не би требало да је такође Андроид 1, те да је тиме лишена корекција од стране произвођача?

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia 9

Post od Evindzer »

^ Onda ignoriši onaj deo za sarkazam i hvala na pokušaju pomoći. [emoji6]
Jeste, N9 je na AO, ali izgleda da su njoj, slučajno ili namerno, uskratili tu opciju izbora.

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Nokia 9

Post od ciklon »

И никакву закрпу нису објавили иако се, колико сам сконтао, људи жале на то? На страну то што постоји вратоломан начин да се то одради, али HMD испада неозбиљан због тога.

dejan87dex
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 441
Pridružio se: Sre, 12. Dec 2007. 01:41
:: Lumia
Lokacija: Pancevo

Re: Nokia 9

Post od dejan87dex »

Ma to se lako ispravi, to nije nikakav propust, treba se ionako navikavati na Gestures [emoji38]

Pošto sam jako brzo zavoleo ovu 7.1 zbog staklo sendvič sendvič fazona i ovog aluminijuma sa strane, tek će mi se ta devetka dopasti.
Što znači da ću verovatno tu uzeti sledeće godine, nemam ja nikakav komplex da nosim telefone koji su izašli posle godinu dana, bitno da je novo i da nije plaćeno 1k eura...jer je to po meni bacanje para pa makar bio ne znam koji model ..

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
Nokia N9 Cyan, Lumia 800 Black, Lumia 720 Black

dejan87dex
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 441
Pridružio se: Sre, 12. Dec 2007. 01:41
:: Lumia
Lokacija: Pancevo

Re: Nokia 9

Post od dejan87dex »

[Official Now] Nokia 9 PureView receiving Android 10 in some markets



https://nokiapoweruser.com/nokia-9-pure ... e-markets/

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
Nokia N9 Cyan, Lumia 800 Black, Lumia 720 Black

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia 9

Post od Evindzer »

ciklon napisao:(...) људи (се) жале на то? (...) HMD испада неозбиљан због тога.
Iskreno, do sad nisam naišao na još nekog ko se žalio na ovo, da jesam, znao bih za ovu situaciju pre nego što sam je preporučio prijatelju za kupovinu. Možda sam jedini ja kome se ne sviđa novi princip upravljanja telefonom.
A na HMD ne vredi trošiti reči, jeste da imam Nokiju Široko (i veoma sam zadovoljan njom), ali HMD u mojim očima ne zaslužuje ni promil poštovanja, od samog početka se pokazao kao neozbiljna kompanija.
dejan87dex napisao:(...) treba se ionako navikavati na Gestures [emoji38]
Mislim da si u pravu, računam da će najkasnije za dve-tri godine potpuno ukloniti mogućnost izbora tradicionalnih tastera i primorati nas da svajpujemo, hteli mi to ili ne. [emoji848]

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Nokia 9

Post od ciklon »

Не знам да ли им је исти софтвер за све моделе што се камере тиче, али на мојој 6.1 је фиксирани фокус готово па непостојећи. Кликнем на једну тачку и фокус потраје само пар секунди. Gcam апликација коју сам користио је почела да брљави, тако да сам са маркета инсталирао Open Camera app и за сада сам задовољан.

За 6 месеци ми истиче уговор, а пошто планирам и мрежу тад да мењам, таман ћу променити daily driver уређај, штоно би рекле Јутјубџије. Но, Нокијица 6.1 неће ићи на добош пошто ћу је и даље користити са Sports Trackerом. 8)

Гестуре као начин контроле уређаја имају својих предности, али навигациони тастери би требало да увек постоје као опција за коришћење.

dejan87dex
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 441
Pridružio se: Sre, 12. Dec 2007. 01:41
:: Lumia
Lokacija: Pancevo

Re: Nokia 9

Post od dejan87dex »

Ako drmas telefon , levo desno, napred nazad , normalno je da izgubi fokus pogotovo ako je noć u pitanju tj low light..

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
Nokia N9 Cyan, Lumia 800 Black, Lumia 720 Black

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Nokia 9

Post od ciklon »

Стварно? Нисам то знао. Шалу на страну, али фабричка апликација за камеру на Нокији 6.1 има тај проблем са брзим губљењем фокуса. Он није узрокован померањем телефона, већ се једноставно не одржи дуго. Знаш како то знам? Тако што брзог губљења фокуса није било на Gcam апликацији, као што је и сада нема са Open Camera.

Odgovori