Да ли се Nokia диже из мртвих?

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Odgovori
1808
Expert
Expert
Postovi: 2077
Pridružio se: Sre, 03. Apr 2013. 23:02
:: Smartphone
Lokacija: Beograd/Zemun

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od 1808 »

Evo šta im je u planu.....

Nokia wants to be a Top 5 smartphone maker in 3-5 years....
https://www.gsmarena.com/nokia_wants_to ... -29846.php

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Green »

Evindzer, ma da, ja sam opet izvredjao neke korisnike. :D

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Evindzer »

Ozbiljno? Pa, javi mi sledeći put na vreme, gre'ota je to propuštati. :D

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Green »

Nisam ni ja stigao sve da ispratim. Upravnik Nemanja je ipak bio brzi. :D

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Joxy »

1808 napisao:^ Statistika kaže da se godišnje u svetu proda više od 100 miliona takvih telefona, pa ako je to zanemarljivo... :wink:
Vidis to nisam znao. :)
Ako je tako onda jos jedan razlog vise da se obistine predvidjanja. Pa mozda ih docekamo u top 5 vec za te 3 godine, sve je moguce.

pero0000
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1197
Pridružio se: Pet, 23. Jul 2010. 10:02
:: Samsung S10
:: Nokia 6210

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od pero0000 »

Vrlo, vrlo...moguće.

Послато са SM-G930F уз помоћ Тапатока

Marko-PA
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 110
Pridružio se: Pet, 08. Apr 2016. 18:12
:: nokia 3310 2017
:: samsung galaxy s6

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Marko-PA »

Joxy napisao:^ Statistika kaže da se godišnje u svetu proda više od 100 miliona takvih telefona, pa ako je to zanemarljivo... :wink:
Drago mi je da se takvi telefoni i dalje traže ( za mene lično, to ima neki gušt, možda sam i hipster :P )

Još kada bi vratili S40, kao 6500 i 6500Classic...

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Evindzer »

https://asokan.org/operation-elop/Opera ... lminen.pdf
Čuo sam za ovu knjigu i ranije, ali pošto ne znam finski, čekao sam prevod na engleski. Računam da će biti znimljivo štivo za radoznale, ali znam da knjiga nije donela nikakav konkretan i konačan zaključak, što je, na kraju krajeva, i logično, jer za takvo nešto treba veći vremenski razmak između događaja i analize.
Prijatno čitanje. :wink:

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Evindzer »

People were part of a project under
different teams, but nobody had an overall responsibility of the
end product. The team spirit killed any individual creative spirit.
Ideological and innovative individuals were labeled as lone
wolves. Yes-men with no opinions of their own would flourish.
For example, the normal trial-and-error software development
technique was no longer used in Symbian software development.
A person who was in charge of software development says that the
problem was in the management which adjusted and fine-tuned
projects ad nauseam. Even according to Nokia’s internal
evaluation, the projects with the least management level
involvement were the ones best on schedule. When the engineers
were left alone to do their work, the results came forth.

Odeljak iz knjige o Elopu i propasti Nokije koji pre liči na opis nekog našeg državnog preduzeća, nego na proizvodnog giganta kapitalističke Evrope. :shock:

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Green »

Menadžerska bagra je uvek glavni uzrok loših rezultata u nekoj firmi. Radnik ispod njih će uvek biti smatran za budalu i neznalicu. U auto industriji, na primer, je to čest slučaj. Pogotovo američkoj. A kod nacista (pardon, Nemaca) na primer, prošle godine su obični radnici, svojim idejama za poboljšanje efikasnosti rada, Audiju uštedeli 100 miliona dolara.

srđan obradović
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 442
Pridružio se: Uto, 13. Maj 2014. 15:35
:: microsoft lumia 532

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od srđan obradović »

Znaci Samsung i Apple vode sve sami inzinjeri i developeri, a ostali su bili toliko glupi da stave da ih vode menadzeri!?!
Menadzeri su uvek odgovorni i za najvece uspehe i za najvece neuspehe. Posrednici koji obavljaju svoj posao i za to primaju novac. Ako projekat treba da propadne, postarace se da tako i bude.

Sent from mTalk
lumia-lumia-lumiaaaaa-lumia-lumia-lumiaaaaa

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od гари »

Neko je ovde ranije postavio onaj intervju recimo sa Stiv Džobsom, kada je objašnjavao kako na čelo firme postepeno dođu ljudi koji ne znaju ništa o proizvodu, nego o marketingu, pa kako to kompaniju uništi. Menadžeri postanu pogrešni ljudi.

Evo, našao sam video.
https://www.youtube.com/watch?v=ZBma82g3Uag

Deja vu. :D

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Green »

Ista stvar je i u Samsungu i u Apple-u. Ko nije dovoljno obratio paznju na Note 7 bateriju, ako ne neki smokljavi Production Manager ili Q&A Auditor. Ima bezbroj slucajeva gde inzenjeri savetuju da se na nekom proizvodu jos radi, a menadzerija misli da je pametnija, jer zaradjuje vise, da zeleno svetlo da se proizvod pusti u prodaju i nakon nekog vremena se utvrdi masa gresaka.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Evindzer »

In 2007, there was a narrow window of opportunity for Nokia to enter into collaboration with Google and according to Engeström Nokia should have seized the opportunity then. Engeström says that Nokia’s belief in the superiority of its own software development manifested in arrogance and diminished Google’s interest in partnering with Nokia (...) when Android was just emerging in 2007–2008, Nokia had been sneering at such a small-scale American project. Android was not taken seriously as its developing teams in Silicon Valley were small. It was believed that there was no way such small teams could compete with Nokia’s large developer base of thousands.
Još jedan isečak iz knjige. Bukvalno kao naše socijalističke firme.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od гари »

U neku ruku su i bili u pravu. Što se tiče razvoja softvera, nije im Google sa Androidom bio ravan. Google ih je pobedio zbog načina naplate svog proizvoda. Sklopili dogovor ili ne, Google bi promenio pravila igre, a kojima bi Nokia trebala da se i ovako i onako prilagodi: postala bi jedna od mnogih.

No i tako bi im bilo mnogo bolje nego danas. Trebali su da idu po principu "kad ne možeš da ih pobediš, pridruži im se". Nisu znali da neće moći da pobede armiju kršdroida.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Green »

Nokia je po pojavi prvog Androida i prvog iPhone-a mislila da ce ljudi i dalje biti zainteresovani za Symbian telefone sa klasicnim hardverskim tastaturama i klasicnog dizajna, kao sto su Candy bar, Slider, Flip. Desilo se ipak suprotno i Nokia brze bolje (vise brze nego bolje) izbacuje 5800 XpressMusic, i to sa minijaturnim rezistivnim ekranom ( :wacko: ), a koji se "ambiciozno" reklamirao kao iPhone killer. :roll:

Esseker
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 402
Pridružio se: Pet, 27. Mar 2009. 03:16
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Subotica

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Esseker »

Secam se te nokije, imao je, znam da sam je novu platio 200€. Iskreno, voleo bih da se Nokia vrati iz mrtvih, i da bude u rangu sa jakim igračima.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Galaxy Note 9 SM-G960F/DS 128 GB Ocean Blue

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od ciklon »

U neku ruku su i bili u pravu.
Nisu znali da neće moći da pobede armiju kršdroida.
Klasično botovanje - kao da čitam komentare "stručnjaka" na Mondu/Blicu/Novostima/Informeru...
voleo bih da se Nokia vrati iz mrtvih
Komentar iz 2016. godine, hehe.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Evindzer »

Green napisao:Nokia je po pojavi prvog Androida i prvog iPhone-a mislila da ce ljudi i dalje biti zainteresovani za Symbian telefone sa klasicnim hardverskim tastaturama i klasicnog dizajna, kao sto su Candy bar, Slider, Flip. Desilo se ipak suprotno i Nokia brze bolje (vise brze nego bolje) izbacuje 5800 XpressMusic, i to sa minijaturnim rezistivnim ekranom ( :wacko: ), a koji se "ambiciozno" reklamirao kao iPhone killer. :roll:
Tako je, upravo to, samo malo posrednije (da ne uvrede ljubitelje Nokije, kojih je Finska i dalje prepuna) kaže i autor knjige - koju preporučujem kao zanimljivo štivo za čitanje u slobodno vreme i koja, osim Elopovog uticaja na propast Nokije, pokazuje i gomilu drugih, uglavnom negativnih detalja (i iz vremena godinama pre Elopa) za koje običan korisnik nikad ranije nije čuo.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Да ли се Nokia диже из мртвих?

Post od Green »

Skinuo sam .pdf, obimno štivo. Čitaće se danima :D
Na brzinu sam preleteo preko uvoda i nešto veoma interesantno mi je zapalo za oko, u šta nisam mogao da poverujem. Elop je sada neko mudo u australijskom mobilnom operateru Telstra. "Pametni" mozgovi u Telstri su izgleda zaboravili na bivšeg CEO-a, americku biznismensku bitangu po imenu Solomon (Sol) Trujillo, koji je nakon 4 godine na čelu kompanije i otpremnine od oko 30 miliona dolara, po povratku u domovinu za Australiju rekao da je rasistička, nazadujuća i da izgleda kao iskorak u prošlost. A njegova Amerika raj na zemlji... :roll:
Eto još jednog dokaza da u velikim kompanijama na čelnim mestima sede utovljeni magarci, diletanti i nitkovi.

Odgovori