Nokia Lumia 1320

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: Nokia Lumia 1320

Post od Cooomi »

Evo par reči o ovom modelu iz mog gledišta...

Telefon je kod mene već nedelju dana. Prešao sam sa Motorole Defy+, koju sam poslednje dve godine furao sa kuvanim romovima, menjao sam ih toliko da ne mogu da se setim imena svih, ali nabrojaću par najznačajnijih: CM7,10,11, PA, MiUi v5...


Prvenstveno sam želeo telefon sa velikim ekranom i dobrim zvukom, solidnom baterijom, da ne laguje i da nema problema pri običnom radu. Aplikacija sam samo par koristio i na Androidu (WhatsApp, TeamViewer, B:92, Mondo, iGo8, Poweramp ili Apolo, ŽS Timetable i Guglove osnovne aplikacije) tako da prelazak na oskudnu Windows prodavnicu mi nije predstavljao problem jer 90% poznatih i meni esencijalnih aplikacija već izbačeno na WP platformi.
Što se tiče aplikacija imam par zamerki. Prva je ta što mi Xbox Music ne čita pesme kao plejeri na Androidu pa imam gomilu nepoznatih izvođača iako sam proveo sate uređivanjem moje muzičke kolekcije na kompu. Druga se isto odnosi na multimediju, fabrički video plejer je očajan, ali isto to se može reći i za MoliPlayer Pro, koji se naplaćuje 250rsd. Ne mogu da učitaju naša slova, tako da su titlovi po meni beskorisni. Srećom, znam dovoljno dobro Engleski da mogu da gledam film bez titlova, ali onda opet dolazim do jednog problema.
Zvuk na slušalicama je slabašan. Koristim Pioneer slušalice, koje znam da mogu jače i bolje jer sam iste koristio i na Motoroli i primetna mi je razlika. Juče sam putovao vozom i uzeo sam film da gledam. YIFIjevi filmovi i inače imaju malo tiši zvuk, tako da sam se namučio u našem supertihom vozu. Srećom, zvučnik koji se nalazi pozadi je poprilično jasan i glasan, tako da na njega nemam zamerki. Takođe zvuk u slušalici telefona je isto jasan i glasan pa ni tu nemam zamerki.
Film koji sam gledao sam skinuo direktno sa torenta jer sam kopirao magnet link. Skinuo se brzo preko WiFi-a, tako da torenti rade lepo. Za zipove ne mogu isto da kažem. Pošto sam skinuo titl sa interneta, nisam mogao nikako da ga unzipujem, iako sam probao par aplikacija sa prodavnice, pa sam na kraju sve to uradio na kompu i uploadovao na cloud i skinuo na fon kasnije. Kopiranje i premeštanje fajlova sa telefona na SD super radi, ako je sistem u mogućnosti da prepozna fajl.

Kamera je solidna, dobra za povremeni klik tu i tamo preko dana ali čim osvetljenje popusti slike bez blica postaju zrnaste i mutne. Sa blicom bude lepše ali pošto je LED dioda i ona ima svoja ograničenja. Prednja kamera iako je VGA pravi solidne fotke za taj tip kamere, dovoljna za videochat ili slanje "selfija" na WhatsApp/Snapchat.

Baterija. Baterija je zanimljiva stvar... Prvih par dana mi je držala od buđenja do spavanja s' tim da telefon nisam ispuštao iz ruku, konstantno sam na 3G, lokacija uvek uključena i automatsko osvetljenje. Kako me je prošao hype i kada sam shvatio da imam život i pored telefona pokazala se prilično dobro. I dalje je punim svako veče, više iz sigurnosti da mi sutradan ne crkne u pola dana nego iz obaveze jer kad je prikačim na punjač obično ima 50-60%. Telefon sada umereno koristim, 20ak SMS-ova dnevno, oko 1h razgovora, možda sat na društvenim mrežama, pola sata na vestima i sat u nekoj igrici. Što se tiče baterije zadovoljan sam, kad bih pripazio malo na nju mogla bi da mi traje 2 dana bez problema.

Ekran mi je fenomenalan, baš je jakog svetla, detalji ne nedostaju, pikseli se ne vide pri normalnom korišćenju (teško i sa nekim preteranim zagledanjem da mogu da se uoče), vidljivost na suncu je odlična. Auto brightnes radi posao, tako da ni ne moram da se opterećujem oko podešavanja osvetljenja. Jedina zamerka mi je što back, home i search dugmići ne svetle, ali kada se privikneš na njih nema potrebe za tim.

Što se veličine tiče brzo sam se privikao. Normalno mi staje u džep, tanak je i mogu normalno da sedim i šetam. Sada mi je prosto smešno kada uzmem neki manji telefon, sa ekranom od 5" koji nikako nije mali. Ne verujem da će mi i jedan telefon u budućnosti biti manji od ovoga, bar što se veličine ekrana tiče. Izrada je kvalitetna, što sam i očekivao od Nokie, ali i tu imam par zamerki. Poklopac baterije je jako klizav jer telefon ne može čvrsto da se drži zato što se onda slučajno stiska dugme za kameru koje je jako osetljivo. Srećom to sam rešio tako što sam kupio Teracell silikonsku futrolu ,kojih ima na svakom ćošku, pa je sada teže slučajno stisnuti neko dugme. Dugmići su čvrsti, ne klimaju se i imaju lep hod prilikom klika. Kamera i ekran ne vire iz kućišta tako da može da se nosi i bez futrole.

Što se platforme tiče imam izmešana osećanja. Nedostaje mi funkcionalnost Androida.
Do sada mi se telefon dva puta restartovao i to dok sam koristio aplikaciju Nokia Camera u Pro modu, dok sam štelovao ISO i brzinu zatvarača. U normalnom radu je super, ne štuca, ne laguje. Tastaturom sam posebno oduševljen jel momentalno ukucava slovo koje stisnem ma kojom brzinom kuckao. Internet Explorer odrađuje posao i ne vidim ni jedan razlog zašto bih tragao za drugim pretraživačem.
Instalirao sam 5 zahtevnih igrica (Hungry Shark Evolution, Minion Run, Dungeon Hunter 4, Asphalt 8 i Temple Run 2) i svih pet rade bez zamerki. Doduše telefon zna poprilično da se ugreje kod nekih igrica u predelu kamere ali ne utiče na gameplay.


Za kraj,
ovo je specifičan telefon, jer je jako malo mid-range phableta, jedina neka konkurencija mu je T2 ultra i Mega 5.8 koji su skuplji (eventualno i Desire 816) i mislim da pruža dosta za svoju skromnu cenu. Jedino šta bi voleo da vidim u budućnosti je USB OTG i USB mass transfer jer trenutno imam problema sa prebacivanjem fajlova sa kompa na telefon bez vađenja microSD kartice (imajte na umu da koristim linux, mislim da ljudi na Windowsu nemaju tih problema).

bandiof
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 290
Pridružio se: Pon, 25. Nov 2013. 23:13
:: Htc One m9
:: Nokia Lumia 920

Re: Nokia Lumia 1320

Post od bandiof »

video sam negde da se zalis da ti fali alikacija od ZS , probaj ove

http://www.windowsphone.com/en-us/store ... 552ff55f99
http://www.windowsphone.com/en-us/store ... 3e91632442


meni ova druga sjajno zavrsava posao za buseve po bgu:D

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: Nokia Lumia 1320

Post od Cooomi »

Probao sam obe, ti Vozovi su amaterski odrađeni, lik skenirao papirni red vožnje i ubacio na OneDrive, kada izabereš liniju on te odvede na cloud i preuzme sliku. Nema kašnjenje, nema detalja, ništa. Sada koristim full verziju na sajtu, zgodnija je aplikacija ali kroz malo duži postupak mogu isto to i na sajtu da dobijem.
Što se tiče Reda vožnje, ništa mi on ne znači jer nikada ne krećem sa polaznih stanica a nema ono stanje uživo gde se koji nalazi i kuda koji ide kao na Android aplikaciji.

bandiof
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 290
Pridružio se: Pon, 25. Nov 2013. 23:13
:: Htc One m9
:: Nokia Lumia 920

Re: Nokia Lumia 1320

Post od bandiof »

sve stoji kao sto kazes,ali meni npr vise znaci to kad vidim polaske sa pocetne nego koliko je udaljen od stanice na kojoj se nalazim :wink:

cvoruga
Expert
Expert
Postovi: 2613
Pridružio se: Pet, 25. Mar 2011. 09:05
:: BG

Re: Nokia Lumia 1320

Post od cvoruga »

Cooomi, dobar opis, dobar uređaj, uživaj u velikom ekranu :wink: .

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Nokia Lumia 1320

Post od Green »

Cooomi, odlicna recenzija. Ja sam takodje ekstra zadovoljan performansom mog Flexa. Ne verujem da bih se mogao vratiti na nesto od 5 inca. :D
Mozda 5.5 minimum... :)

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Nokia Lumia 1320

Post od Evindzer »

Cooomi, svaka cast, stvarno detaljno i plasticno opisano. ako smem da dodam, od konkurencije si izostavio Asus Fonepad Note 6 koji se letos pojavio u prodaji. slicnih su dimenzija i tezine (1320 mozda tezi za 10-tak grama), iste dijagonale ekrana (Asusov je FHD), kamera, rekao bih, priblizno iste upotrebljivosti, a najvece razlike su im procesori i OS-ovi (Android:WP). 1320 je, trenutno, neznatno jeftinija.
ne znam da li sam jedini, ali, kao ljubitelju fableta, meni je bitno (a zbog posla i potrebno) da fablet ima i olovku, bar sa osnovnim mogucnostima, a Asus je poseduje.

Green, i ja sam razmisljao o Flexu, dopada mi se zamisao zakrivljenosti ekrana, ali sam odustao, jer nema olovku. :oops: :dry: :(

reserd
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 4
Pridružio se: Pet, 24. Okt 2014. 14:44
:: Lumia 1320
:: Xiaomi Redmi 1s

Re: Nokia Lumia 1320

Post od reserd »

molio bih nekog ko poseduje ovaj fablet da mi potvrdi da li je moguca notifikacija za fb stranicu, ne za nalog vec za stranicu kada stizu poruke u inbox, nisam koristio wp pa ne znam da li ima app za tako nesto
hvala unapred na odgovoru

rock9855
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1288
Pridružio se: Sre, 15. Jan 2014. 20:23
:: MS Lumia 950
:: OnePlus 7T

Re: Nokia Lumia 1320

Post od rock9855 »

Naravno da moze. Fb aplikacija radi sasvim korektno i notifikacije stizu trenutno

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: Nokia Lumia 1320

Post od Cooomi »

Počelo je nešto da mi se dešava sa USB konektorom na telefonu, neće da mi puni koji god punjač koristio ako ne stavim pod određen ugao, a i kada stavim nekada zna da na ekranu napiše da puni a ustvari procenat baterije ostaje kao da se ne puni... Telefon je pod garancijom, šta mislite da li će mi je uvažiti, pošto ne vidim način na koji sam ja mogao da sjebem konektor jer sam koristio punjač koji su mi oni dali (original).

kvaka33
Expert
Expert
Postovi: 2349
Pridružio se: Sub, 11. Sep 2010. 19:34
:: Samsung S6 Edge Plus
Lokacija: Beograd

Re: Nokia Lumia 1320

Post od kvaka33 »

Idi pa vidi,ne moze niko da ti kaze sta i kako,sem servisa
Ono sto WP nema,znaci da ti i ne treba

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: Nokia Lumia 1320

Post od Cooomi »

Fora je što je servis u BG a ja sam iz NS, ali evo šaljem im danas poštom, fotokopirao sam garanciju za svaki slučaj, da imam neki dokaz da je telefon moj, pa šta mi bude...

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: Nokia Lumia 1320

Post od Cooomi »

Stigao mi telefon za danas sa servisa, odrađeno sve, radi sada normalno.
Kada sam ga upalio iz radoznalosti sam ušao u ažuriranje telefona da proverim da li su pustili Denim update, i sada mi ga skida :)
Poslednja izmena od Cooomi u Sub, 20. Dec 2014. 11:18, izmenjeno 1 put ukupno.

rock9855
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1288
Pridružio se: Sre, 15. Jan 2014. 20:23
:: MS Lumia 950
:: OnePlus 7T

Re: Nokia Lumia 1320

Post od rock9855 »

Cestitam :) Javi utiske, sta ima novobi kako se tel ponasa na Denimu. Pozz

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: Nokia Lumia 1320

Post od Cooomi »

Ništa spektakularno nije update doneo. Za sada jedino što sam primetio je u obaveštenja+radnje gde sada može da se u prečice na notifikacionom baru ubaciti režim za uštedu baterije i mobilni podaci... I naravno, sada mogu folderi da se prave na home screenu. Mislim da je i Lumia Camera malo ispeglana... Nikakav pad ili poboljšanje preformansi u odnosu na Cyan :)

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Re: Nokia Lumia 1320

Post od Vlada Zem »

Folderi na HScreen mogu da se prave i bez Denim apdejta, cisto da se zna :wink:
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Cooomi
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1257
Pridružio se: Sre, 23. Jul 2008. 16:28
:: iPhone 13 mini
Lokacija: Srbija - Nemačka

Re: Nokia Lumia 1320

Post od Cooomi »

Nije bilo integrisano u sistem već si morao posebnu aplikaciju da koristiš, kao što mora za providne pločice npr.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Re: Nokia Lumia 1320

Post od Vlada Zem »

Ma jok, integrisano, negde si to propustio, pricano vise puta, imamo to vec :)
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

zavodnick
Expert
Expert
Postovi: 2181
Pridružio se: Uto, 08. Nov 2005. 10:32
:: N8
:: N95 8 Gb, Lumia 1520
Lokacija: Banja Luka

Re: Nokia Lumia 1320

Post od zavodnick »

Vlada Zem, mislim da bas nije... jer recimo na 1520 folderi ne mogu da se prave na HomeScreenu.
Ljubav je zeznuta stvar. Ne znas kad dodje, ali kad te ostavi...boli!

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Re: Nokia Lumia 1320

Post od Vlada Zem »

Vidi, imas 8.1 apdejt, pa jos jedan apdejt za 8.1 (ne Denim) i tu je dodata opcija "live folders". Tako da, jeste.
Pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Odgovori