Nokia N9

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Odgovori
Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Nokia N9

Post od Ensiferum »

Nokia je zvanicno objavila informacije o Nokiji N9, prvoj na MeeGo (1.2 Harmattan) platformi, 1GHz! :o :o :o :D :D :D
Slika

Slika

http://www.gsmarena.com/nokia_n9-3398.php

http://blog.nokia.com/2011/06/21/video- ... and-specs/

http://www.gsmarena.com/nokia_n9_announ ... s-2805.php

p.s. nisam znao gde da postavim temu, jer tema za MeeGo OS ne postoji! ;) pa nek neko od moderatora odluci gde joj je mesto, posto sam istu temu postavio i pod temom Symbian!
Poslednja izmena od Ensiferum u Uto, 21. Jun 2011. 10:26, izmenjeno 1 put ukupno.
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

YouTube - Nokia N9 UI hands-on demo
:D
Uh nisam primetio, ovaj video već ima gore ^...
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

RandjaPO
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 466
Pridružio se: Sre, 07. Jul 2010. 09:53
:: iPhone 6
:: Nokia 808 PureView
Lokacija: Pozarevac

Post od RandjaPO »

Samo da su stavili kameru kao kod N8 i taj famozni Xenon blic zavrsili bi posao.Ali sve u svemu odlican model a o dizajnu je sve suvisno reci,konacno se oslobadjamo IPhone look-a...

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

engadget-Nokia N9 first hands-on

Slažem se za kameru, samo da su je prekopirali pa i sa sve onom budžom/izbočinom, videćemo kako će se ova pokazati, nekako imam poverenja u Carl Zeiss.
Neki utisci, ovako sa videa,
- neobičan dizajn za današnje pojmove, oštre ivice ali je zaobljen sa strane, meni se sviđa
- verovatno solidno odrađeno kućište (single piece of polycarbonate)
- UI, lep, fluidan (prototip još uvek), praktičan...? - nema homescreen, hmmm. Tu su neke fore koje baš lepo izgledaju, videćemo koliko su i iskoristive u praksi
- nema HDMI porta, biće verovatno kroz usb nastavak

Ono glavno je da li će ovaj mob biti samo "fora" ili će Nokija moći da se bori na 3 fronta, Elop je jasno naglasio da im je WP prioritet, koliko će ulagati u sopstveni OS?
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Nego, jel' provalio neko da nokia sa ovim modelom konacno hardverski moze da parira konkurenciji? Ono 1Ghz procesor, 1GB rama i to. Sta je nokiji trebalo ovih dve godine, mislim da ne zna ni ona. Ili ako cemo teorije zavere, mozda i zna :P

Ovo moze da bude presudno:
Alien Dalvik will let you run Android apps on the Nokia N9

In case you were worried about application support for the N9, you have one less reason to worry now. Along with applications created specifically for the phone, you will even be able to run Android applications on it.

Slika


Thanks to a little something called the Alien Dalvik, a software that lets you run unmodified Android application on non-Android devices. All the developers have to do is repackage the .apk files and the applications can be used on other devices running Alien Dalvik. The application is able to utilize the full potential of the hardware and the user experience is virtually identical to that of using it on regular Android device. The software emulates the hardware controls on Android devices so the application can be controlled on non-Android devices.
According to Myriad, the developers of Alien Dalvik, it will be made available for MeeGo sometime later this year.

Izvor.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

skar
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1366
Pridružio se: Ned, 17. Jan 2010. 22:07
:: nobody know
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Post od skar »

pretece me koleza,za ovu vest,koja je moram priznati odlicna....jedva cekam da je vidim uzivo,i oprobam makar na koji minut,da vidim jel zadovoljava kriterijume :)
kazu sa GSm arena ovako:
We would kill for a little more time with the Nokia N9. We would've liked to feast our eyes on the gorgeous AMOLED screen and handle the impressively sleek unibody just a little bit more. What we don’t need is further proof of the MeeGo and N9's great potential. It's good to know Nokia hasn't run out of fresh ideas as we were starting to fear recently.

There is plenty of innovation in terms of both hardware and software in the Nokia N9. The non-painted solid unibody, the top-notch AMOLED, the cool swipe gestures and the unmatched multitasking are just some of the features adding to the N9 hype.

It's now up to Nokia to capitalize on that and help MeeGo make the leap from a hot prospect to a serious source of income. It won't be easy as they will need to get the attention of developers and fill the few remaining gaps in functionality before they can even begin to catch up.

Let's hope that Symbian has helped Nokia learn a lesson and this project will be better managed. The Nokia N9 is just too hot to be left to gather dust on the shelves. And we are really hoping that Nokia won't ditch it in the gutter after it serves its role of a transition period high-end product, but will try and build on it.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Duže vremena imaju razvijenu, sjajnu platformu, nije jasno šta traže sa WP. Ima logike jedino ta (opet pominjem) Elopova izjava o meego "ekosistemu", mnogo kasne i teško je sad "ući u ring" sa iOS i Android.
Dalvik je za obične konzumente čista egzotika (za većinu i "španska sela"), pitanje koliko će to poboljšati prodaju.

"...fastest image-capturing phone on the market..."
Slika

I naravno - Elop: “there’s no return to MeeGo, even if N9 would be a success”
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Ne vidoh ovu temu, tako da cu kopirati komentar iz teme o Nokia glasinama, u vezi N9... :)

Sad kad malo vise gledam video snimke sa N9 u glavnoj ulozi, skeptik sam po pitanju funkcionalnosti nekih opcija. Recimo, ideja za onaj ekran sa svim mogucim notifikacijama mi se uopste ne svidja. Kako ce se tu covek snaci ako su na jednom mestu notifikacije za pozive, poruke, email, facebook, tviter, rss feeds, vesti...?! :dry:
Dalje, lista sa svim aplikacijama, hoce li se moci praviti folderi, jer onako nabacano ne lici ni na sta. Na Androidu se makar mogu stavljati na pocetne ekrane, kao precice, ovde toga nema koliko vidim, osim nekih 5 kad se malo podigne lockscreen...

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Post od Deksi »

Ma telefon je lep nema sta, neki mu kritikuju ostre ivice ali meni se bas to svidja jer je jedinstven. Da je telefon malo zaobljen onda bi pisali da lici onom ili ovom modelu kao za C7, ovako bas je poseban.
Samo neznam kakva ce biti podrska za aplikacije a to je ovakvom telefonu itekako potrebno.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Green, taj ekran sa notifikacijama je po meni baš praktična stvar, kao da imaš widgets za sve to ali u formi "listanja", sve na 1 mestu.
Ekran za app jes malo..... Zasad nema pravljenja foldera, samo pomeranja app po želji. Ko instalira 50-100 app biće u problemu... Ja se od toga hvala Bogu izlečio :)
I da, potrebno je se naviknuti na ovakvo korišćenje ekrana... Meni se sviđaju neke pojednostavljene stvari, recimo i taj "horizontalni swipe" za izlaz iz app i "vertikalni swipe" za zatvaranje (close) app :)
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

slavko101
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 218
Pridružio se: Sub, 13. Jun 2009. 14:21

Post od slavko101 »

Da li se znao kada je najavljeno da se ovaj model pusta u zvanicnu masovnu prodaju?
A da li neko moze da proceni kada bi onda trebalo da ocekujemo ovaj model kod nas, jer bas bih voleo uzivo da isprobam ovaj tel? :)

LittlePrince
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1356
Pridružio se: Ned, 28. Okt 2007. 04:32
:: Xiaomi Redmi Note 5
Lokacija: Topola
Kontakt:

Post od LittlePrince »

Сада ми стварно нису јасни, нећемо правити телефон на одређеној платформи чак и ако се одлично продаје :wacko:

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

slavko101, verovatno septembar-oktobar.
Nisu oni ni sebi jasni, Felipe Contreras, Nokia software engineer:
"Nobody I know believes what Elop said, and let’s keep in mind that Elop is not an expert in this area, we are. So my guess is that he got his information from some upper management guy who didn’t know what he was talking about either."
>izvor<
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Ma smrdljivi Elop jos uvek zvanicno radi i za Microsoft, a na jednoj fotkici se lepo vidi ironija cele price: rukovanje i smeskanje sa M$ CEO Balmerom... :dry:

Elopa treba liferovati, Symbian inzenjere prebaciti na MeeGo projekat, a Microsoftu ceo WP7 projekat nabiti negde...

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Karijerista čovek, i trenutno "trojanac" u redovima Nokie.
Green, slažem se 100% :)
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

gasicg
Novajlija
Novajlija
Postovi: 12
Pridružio se: Pon, 06. Jul 2009. 05:37

Post od gasicg »

Kad pogledate u sunce zaslepi vas i nista nevidite. n9 je po meni do sada najlepsi telefon (hardverski). Swipe efekat sa 3 home ekrana je odlican, ali.... plasim da nece biti funkcionalno imati 3 fiksna ekrana. verovatno je ovo telefon za siroke narodne mase koji nece mnogo da se zezaju oko kojakavih podesavanja, bar sto se tice ovoga sto nam je do sada prikazano. Naravno, treba sacekati zavrsetak MeeGo os-a, pa onda doneti nekakve zakljucke.slavko101, verovatno septembar jer je tad najavljen meego 1.2.1 nadam se konacno zavrsen.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

..."...verovatno je ovo telefon za siroke narodne mase koji nece mnogo da se zezaju oko kojakavih podesavanja..."... Ovo baš ne razumem :|

Electricpig - "...a MeeGo smartphone that the company appears to be treating like a red headed step child. It’s a crying shame, because what we’ve seen is nothing short of delightful." :D >>
Nokia N9 hands on: Nokia’s greatest phone is also its greatest mistake

O n9 kameri u "sitna crevca"

Nikad nismo (mislim) pravili ovde neku (iskrenu) anketu o korišćenju app, 1 interesantan pogled na to i n9 - Nokia N9 a hit with Apple fans?
(ps, ne slažem se baš :) )
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

gasicg
Novajlija
Novajlija
Postovi: 12
Pridružio se: Pon, 06. Jul 2009. 05:37

Post od gasicg »

Vlada Zem, ne vidim da ta 3 desktopa mogu da se uredjuju onako kako kome odgovara, recimo kao kod n900. kod njega postoji 4 i vise desktopa na koje mozes da stavis sta ti srce zeli, a kod n9-tke ti je vec sve "podeseno" i tu sam napravio poredjenje n900 koji je za specificne korisnike i n9-tke koja ce biti opste prihvaceni telefon. tj telefon za siroke narodne mase. Sve u svemu treba sacekati da se pusti u prodaju i onda ga isprobati i videti kako je korisnicke interfejs u celosti odradjen, a do pojave n9 mozda jos dodje do kejekavih promena.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

A to... Ako je n9 "the end" tog tipa besomučne i beskrajne "kastomizacije" aparata onda :) :) :)
Sve je tako.., ne mogu da zamislim jednostavniji (a funkcionalan) UI. Samo još recimo folderi u app meniju i nekoliko app+ (FM radio app pod 1). Ful Nokia maps za Srbiju se tu podrazumeva.
Konačno da mi imamo nešto što nemaju GB, USA, F, E, I... :lol:
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

gasicg
Novajlija
Novajlija
Postovi: 12
Pridružio se: Pon, 06. Jul 2009. 05:37

Post od gasicg »

Vlada Zem, Mislim da cemo sve da imademo n9, ali to za nokia maps ce da bude kad ce udjemo u EU a to ce da bidne vrlo potesko.

Odgovori