Nokia 808 PureView

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Odgovori
Adams
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1020
Pridružio se: Uto, 15. Jun 2010. 15:12

Re: Nokia 808 PureView

Post od Adams »

gaston, Blic na 808 je duplo jaci od onog na N8. Tako je bar rekao neko od inzenjera, ima tamo na gsmareni medju prvim tekstovima ono 808. ;)
Nokia Lumia 1520

RandjaPO
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 466
Pridružio se: Sre, 07. Jul 2010. 09:53
:: iPhone 6
:: Nokia 808 PureView
Lokacija: Pozarevac

Re: Nokia 808 PureView

Post od RandjaPO »

Danas mi je drug iz Nemacke preuzeo telefon,dolazi sledece nedelje tako da jedva cekam da isprobam ovu monstruoznu kameru. Neznam zasto kazu da prodaja na evropskom trzistu krece pocetkom jula kada je u Nemackoj vec krenula,doduse preko nekog njihovog operatera ali je opet krenula.Inace za telefon sam dao 600e stim sto me je na kraju izasao 520e sto i nije tako strasno pa dobijam i kusur.A ovi testovi sa GSM arene su neverovatni i zaista nisam imao tolika ocekivanja od telefona ali se ispostavilo da je zaista rec o vrhunskoj tehnologiji.

gaston
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 67
Pridružio se: Sre, 04. Avg 2010. 10:39

Re: Nokia 808 PureView

Post od gaston »

Ondak, sjajno. Videcemo kad ga RandjaPO baci na test :D

zoreli
Moderator
Moderator
Postovi: 5253
Pridružio se: Sub, 28. Feb 2004. 01:38
:: Galaxy S21 Plus
Lokacija: Шид - Србија

Re: Nokia 808 PureView

Post od zoreli »

600 evra :lol: :lol: :lol: , pa mislim stvarno :?
16 godina na forumu MOBILNISVET

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Re: Nokia 808 PureView

Post od telep »

Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Re: Nokia 808 PureView

Post od janka_88 »

Solidan telefon sa odličnom kamerom ali iskreno smatram da ne vrijedi trenutnih 600eura jer ne nudi ništa revolucionarno ni napredno osim kamere. Realna cijena će biti kad padne na nekih 300-350eura. Pozdrav

Adams
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1020
Pridružio se: Uto, 15. Jun 2010. 15:12

Re: Nokia 808 PureView

Post od Adams »

janka_88, Ali zato ako ugrade ovakvu kameru u windows 8 telefone bice veselo. :)

Evo jos jednog primera videa:
http://blog.gsmarena.com/nokia-808-pure ... catamaran/
Nokia Lumia 1520

zoreli
Moderator
Moderator
Postovi: 5253
Pridružio se: Sub, 28. Feb 2004. 01:38
:: Galaxy S21 Plus
Lokacija: Шид - Србија

Re: Nokia 808 PureView

Post od zoreli »

Meni bi normalno bilo da su pored takve kamere stavili ekran u HD rezoluciji , zamisli sad situaciju sediš sa drugom koji ima Samsung S3 sa zna se kakvim ekranom i ti kao hoćeš da mu pokažeš kakva je fotka uslikana kamerom na Nokiji 808 PureView , :(
16 godina na forumu MOBILNISVET

RandjaPO
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 466
Pridružio se: Sre, 07. Jul 2010. 09:53
:: iPhone 6
:: Nokia 808 PureView
Lokacija: Pozarevac

Re: Nokia 808 PureView

Post od RandjaPO »

Da se pohvalim da sam od danas ponosni vlasnik bele Nokije 808.Ako nekog zanima nesto neka pita slobodno posto nemam bas vremena da napisem ceo review ali bice ga svakako u skorije vreme.

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: Nokia 808 PureView

Post od Deksi »

RandjaPO, blago tebi, uzdravlje da ga koristis i obavezno napisi utiske.

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Nokia 808 PureView

Post od sugarcoated_ass »

Mene interesuje kako izgledaju slike od 41Mpix na ekranu od 4" rezolucije 360x640... :D

RandjaPO
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 466
Pridružio se: Sre, 07. Jul 2010. 09:53
:: iPhone 6
:: Nokia 808 PureView
Lokacija: Pozarevac

Re: Nokia 808 PureView

Post od RandjaPO »

Verovali ili ne ekran mi je najprijatnije iznenadjenje.Sto se tice rezolucije meni je sasvim ok,naravno da pikseli nisu vidljivi golim okom sa normalne udaljenosti a verujem da niko ne posmatra ekran sa 5cm udaljenosti.Ono sto me je zaprepastilo kod ovog ekrana je citljivost na direktnom suncu.Ja ovako nesto jos nisam video a koristio sam dosta telefona,uporedio sam ga sa SGS2 i razlika je nebo i zemlja.Posle sam malo ceprkao po netu da vidim koliki je kontrast na direktnom suncu i nasao sam na GSM Areni clanak gde i oni potvrdjuju ovo sto sam rekao.Evo ga link pa se uverite sami http://www.gsmarena.com/nokia_808_purev ... -776p2.php 8)

cvoruga
Expert
Expert
Postovi: 2613
Pridružio se: Pet, 25. Mar 2011. 09:05
:: BG

Re: Nokia 808 PureView

Post od cvoruga »

RandjaPO, čestitam na novoj spravi i daj neki test u tvojoj režiji 8).
Baš me zanima, dosta polemike je izazvao telefon pa da čujem utiske iz prve ruke :D

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Re: Nokia 808 PureView

Post od janka_88 »

Mene takođe interesuje kakvo je stanje sa baterijom? Pošto s obzirom na veći ekran, više RAM i bržim procesorom kao i posebnim procesorom za obradu slika nešto i nisam siguran da će imati ni identične rezultate kao N8, čak i slabije očekujem... :dry:

RandjaPO
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 466
Pridružio se: Sre, 07. Jul 2010. 09:53
:: iPhone 6
:: Nokia 808 PureView
Lokacija: Pozarevac

Re: Nokia 808 PureView

Post od RandjaPO »

Deksi, cvoruga, hvala na cestitkama.Evo napisacu nesto ukratko o telefonu.Neke stvari cu porediti sa SGS2 i sa N8 ''jer tako smo u mogucnosti''. :lol: :lol: :lol:
Kamera
Mislim da o kameri ne bi trebalo da pricam mnogo posto na GSM Areni postoje dosta testova.Slike su nesto fascinantno i milion svetlosnih godina ispred konkurencije pa cak i ispred drugih Nokijinih foto telefona.Video u full hd-u je prica za sebe a to najbolje govori i onaj intervju sa Nokijinim strucnjacima koji je sniman telefonom.Ksenon blic je dosta jaci od onog na N8 a tu je i LED koji moze da zavrsi posao u mraku ali ipet nije to to i smesno je porediti ova dva blica ali sta da radimo kad ksenon nikako ne moze da radi non-stop.Prilikom fotografisanja LED pomaze da se izvrsi fokus mada daje dosta jaku svetlost pa mislim da je bolje da su za tu funkciju dodali onu crvenu lampicu sa N8 ali dobro je iovako.Softver kamere ima milijardu podesavanja ali ja sam samo probao slikanje u Pureview modu u rezolucijama od 5 i 8 megapiksela i u punoj rezoluciji od 38 megapiksela.Kao sto sam rekao video je prica za sebe i ako se na to doda 4x zum u full hd modu bez gubitka kvaliteta onda je dalje sve suvisno pricati.Zvuk je takodje nesto sto se treba doziveti a pise da moze da snima do 140db bez distorzije ali ja stvarni nisam imao to gde da isprobam.Kako su uspeli sve to da odrade,sa pogonom na jednojezgrani procesor,samo oni znaju.Mislio sam da nikad nece moci kamera sa telefona da zameni fotoaparat ali dolazi nam i takvo vreme.To je to sto se tice kamere.
Ekran
O ekranu sam napisao nesto u prethodnom postu.Znaci ekran je zasad najbolji sto se tice citljivosti napolju,u sta sam se i licno uverio poredivsi ga sa S2.U podesavanjima i dalje nema mogucnosti da se iskljuci senzor osvetljenja ali sam veoma zadovoljan kako radi posao u ondnosu na N8 na kome je ekran uvek bio malo tamniji nego sto je trebalo ali ovde je odlicno.Rezolucija je odlicna ali s' obzirom na danasnje vodece uredjaje je ipak malo.U svakom slucaju ekran je po meni najprijatnije iznenadjenje,mozda zato sto sam bio razocaran rezolucijom pa nisam imao velika ocekivanja ali je svakako iznenadjenje,posebno sto se tice citljivosti napolju a ako se uzme u obzir da ce se telefonom slikati onda to i ima smisla.
Symbian
Meni je telefon stigao sa Belle FP1 i veoma sam zadovoljan kako sve radi.Ako se uzme u obzir da je N8 sa duplo slabijim procesorom radio odlicno onda u ovaj telefon nisam ni sumljao sto se tice brzine.Dodati su neki efekti i sve to izgleda vrlo lepo.Jedino cime sam razocaran je galerija u kojoj vise ne postoji opcija da se obelezi vise slika odjednom ili da se pogledaju detalji slike.Verujem da ce to biti ispravljeno sledecim updateom.Sve moguce video formate koje sam probao pustao je je bez problema pa cak i jedan 1080p film je radio odlicno dok je na N8 to bilo dosta losije i sa dosta seckanja.Zvuk preko fabrickih slusalica je najbolji koji sam cuo a citam i u upustvu da je ovo prvi telefon sa Dolby Digital Plus i Dolby Headphones tehnologijom.Nema ovde bog zna sta vise da se kaze.Symbian je sa verzijom Belle konacno postao moderan OS,ko ga voli voli a ko ne ima i drugih sistema.
Baterija
Ovde se pokazuje koliko je Symbian stedljiv.Iako sam mislio da ce autonomija biti dosta losija u odnosu na N8,to uopste nije tako.Baterija mi je bila puna kada je telefon stigao i izdrzala je od juce ujutru do danas oko 17 sati uz posteno mucenje,a tu mislim dosta slikanja i snimanja.Nije mi bas neki test ali jednostavno nisam mogao da se odvojim od kamere tako da cu tu morati jos malo da poradim pre nego sto kazem konacne utiske o bateriji.
Ako nekoga interesuje jos nesto slobodno neka pita.Toliko od mene o nekim osnovnim stvarima mada ima tu jos dosta da se prica.

mile500
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 197
Pridružio se: Sub, 14. Jul 2007. 20:24

Re: Nokia 808 PureView

Post od mile500 »

RandjaPO: Sve cestitke na fonu nadam se da ces da ce dobro da te sluzi :)

Hteo bi samo da mi kazes koliko MB zauzima jedna fotografija u max rezoluciji?

Ono sto mene interesuje kako ce sada da ogovori konkurencija siguran sam da nece sedeti skrstenih ruku i da ce izbaciti nesto kako bi bili ili isti ili bolji za mene bi bila najbolja kombinacija Android i ovakva kamera i taj fon bi uzeo ako bi izasao ako ne onda kada ovaj bude bio oko 300-350e uzecu ga ...

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Re: Nokia 808 PureView

Post od janka_88 »

mile500, ma konkurencija tesko da ce ista uraditi povodom kamere. Mogu probati da pridju ali do sada ni jedan telefon nije uspio cak ni N8 da nadmasi a da ne govorimo o 808 pureview koliko god neki htjeli. :)

mile500
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 197
Pridružio se: Sub, 14. Jul 2007. 20:24

Re: Nokia 808 PureView

Post od mile500 »

Janka_88

ok u pravu si ali pazi ovo :

Pitanje za tebe i sve ovde koliko bi para dao za ovaj telefon a da nema uopste kameru ?

Ajde da budem VELIKODUSAN i da kazem 200 e (moja procena) e sada ja kada bi mogao prvo sto bi uradio uzeo bi nekoga ko ima kameru 41 Mp i slikao sliku bez povecanja objektiva i td i uporedio to sa fonom da vidim rezultate a onda bi uzeo tel koji su proglasili za najbolji sto se slika tice pa bi opet uporedio i video kako to izgleda.

Naravno moguce je da (jer ja neznam nisam imao fon da testiram) ovaj fon ima mnogo bolje slike od bilo kog fona ali sada pitanje br.2

Koliko mislis da bi pored onih 200e sto sam rekao da fon vredi bez kamere doplatio sa tom kamerom ?

RandjaPO
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 466
Pridružio se: Sre, 07. Jul 2010. 09:53
:: iPhone 6
:: Nokia 808 PureView
Lokacija: Pozarevac

Re: Nokia 808 PureView

Post od RandjaPO »

mile500, u proseku zauzima oko 13mb i potrebno je oko 3 sekunde da bi se sacuvala slika mada za ovo vreme koliko koristim telefon zakljucio sam da je najbolje da se slika u 8mp PureView modu,razmera 4:3 i JPEG kvalitet da bude namesten na ultra fino a sva ostala podesavanja da ostanu normalna,tu je slika oko 3mb a kada bi se JPEG kvalitet namestio na uobicajan slike su oko 1mb.Sve u svemu kompresija je na zavidnom nivou.

janka_88
Expert
Expert
Postovi: 3347
Pridružio se: Čet, 25. Avg 2005. 12:14
:: Samsung S21 Ultra 5G
Lokacija: Banja Luka

Re: Nokia 808 PureView

Post od janka_88 »

mile500, ja licno za ovaj telefon da ima kameru kao N8 bi dao najvise 250-300eura trenutno. Jer iskreno sam hardver je skoro isti kao na modelu 701 osim veceg i nesto kvalitetnijeg ekrana iako slabije osrine i s toga bi ponudio do 300eura. Nista revolucionarno osim kamere. Smatram licno da je pretjerana cijena koja trenutno se trazi za njega ali siguran sam da za ljubitelje fotografija na telefonu sigurno nece biti puno. Malo sam ga procackao u radnji i ekran mi ne uliva puno povjerenja sto se prikaza tice, vjerovatno jer sam se vec navikao na S3 pa mi izgleda lose na 808 ali mi se takodje vise svidja intenzitet boja i ostrina na N8.

Odgovori