Nokia E72

Fabrički OS, Symbian, MeeGo, Windows, Android
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSSymbian OS
Odgovori
Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Post od Andrijano »

Citao sam u na nekim testovima na netu da je izrada bolja kod e71,ali to dok ne vidim uzivo nista ne verujem,bio sam u telenoru i rekli su da im stize za sedam dana,definiitivno ce biti dobar mob i dosta prodavan,jer ce e71 polako da izbace iz prodaje.
iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

Banehallow
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 140
Pridružio se: Pon, 09. Feb 2009. 21:52

Post od Banehallow »

Meni su rekli da ce da E71 drze samo dok im traju zalihe i onda ga potpuno zamenjuje E72.Ja bih trebao da ga uzmem krajem sledece nedelje ali se plasim tih problema.Mislim sve softverske mane ce moci da se isprave,ali ako nesto nije u redu sa hardverom mogu da se slikam.Ovo probijanje svetla i nije toliko strasno samo se plasim da ce da tu ulazi prasina kao luda.
Telenor Nokia E72

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Banehallow, pogledaj testove na GSMAreni, Mobile-reviewu, Sybian Guru i potrazi WOMworld Nokia. Mislim da ces na tim sajtovima nakupiti dovoljno informacija za konacan zakljucak! ;)

Banehallow
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 140
Pridružio se: Pon, 09. Feb 2009. 21:52

Post od Banehallow »

Gledao sam na GSMareni i PhoneAreni,ali valja pogledati i na ostalima,ko ima malo opsirniji hardver opisan.Hvala za WOMworld Nokia nisam znao za ovaj sajt.
Telenor Nokia E72

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Ima li ko kakvih info. o ovom modelu iz prve ruke?Koliko citam po stranim forumima E72 nije na nivou svog starijeg brata po kvalitetu izrade,a ima i problem sa softverom,tacnije nekim restartovanjima.Ali hajd' soft. se i nekako sredi ali hard. kvalitet za koji kazu da je plastican u odnosu na E71 je vec nesto negativno.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

Phantom Lord
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 550
Pridružio se: Pet, 28. Okt 2005. 12:10
Lokacija: C\System\Apps\Beograd

Post od Phantom Lord »

Mislim da taj utisak plastičnosti potiče od činjenice da su strane E72 u potpunosti od plastike dok je kod E71 poklopac za bateriju malo zakrivljen i spaja se sa gornjim hromiranim delom, tako da kada ga držite u ruci, cela površina kontakta je od jednog komada metala i verovatno deluje kvalitetnije i kompaktnije.
Isto tako, onaj deo ispod tastature je samo delimično hromiran, pa celokupan utisak je da E72 ima manje metala u sebi.
Sa druge strane, iako nisam imao prilike da držim E72, ne deluje mi nekvalitetno i 'krckavo', naprotiv.
Što se tiče ulaženja prašine kroz tastaturu, o tome ne morate da brinete, bar dok nosite telefon u futroli.Na E71 je ovo curenje svetlosti još izraženije, pa ni posle godinu i po dana nemam prašinu ispod ekrana. :)
Šta da kažem ja koji sam prešao sa E61. Na njemu nije bilo ni najmanje curenje svetlosti, na tasterima su svetleli samo znakovi, ravnomerno i belo.E71 i E72 su osvetljeni nekom buđavom žućkasto-belom svetlošću :D

Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Post od Andrijano »

Bio sam danas u telenoru i u tom trenutnku im je stigao e72 i pitam onog radnika da mi pokaze,kaze on bez problema i kad sam ga izvadio iz one folije,prvi utisak odusevljenje,znaci mnogo je lepsi u prirodi,crne boje je bio,ali uzivo to izgleda super,posto sam stavio pored moj e71 da uporedim,ovaj ima vise plastike,ali se slazem sa Phantom Lordom,sto se tice toga,a plastika je bar meni na prvi pogled kvalitetna.Tastatura je kao na e63,po meni bolja malo nego na e71.Nisam ga palio,tako da ne znam kako mu se ponasa onaj novi taster,koji mi se najvise od svega nije svideo kad sam procitao da su takav ugradili,na dodir. Na e71 mi se najmanje dopada vizuelno onaj deo od tastature tj. od one linije pa na dole gde mu je mikrofon,nekako vizuelno izduzuje telefon,e to su kod e72 sredili i dosta mi se vise dopada.Definitivno da sad uzimam mob pre bih uzeo e72,po izgledu nego e71,a ako se dobro pokaze onaj ts kursos mozda bude i neka zamena :)
iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

Banehallow
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 140
Pridružio se: Pon, 09. Feb 2009. 21:52

Post od Banehallow »

Aaaaa u kojoj radnji si nasao telefon?!!Ja hocu da ga uzmem ali nisam iz Beograda i bio sam u 2 telenorove poslovnice u 2 grada i u oba su mi rekli da ga jos nemaju ali da mogu da ga naruce pa da im stigne posto kad ga budu imali na lageru prvo ce tek da salju za Bg,NS i Nis pa onda za manje gradove.
Zvao sam i call centar pre 2 dana i rekli su mi da ga uopste jos nemaju u ponudi.....
Telenor Nokia E72

Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Post od Andrijano »

Bio sam u radnji u Knez Mihailovoj ulici,taman su bili dobili,tako da ti pozovi pitaj da li imaju jos na stanju :)
iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

Banehallow
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 140
Pridružio se: Pon, 09. Feb 2009. 21:52

Post od Banehallow »

Pih a ja kod mene narucio da mi naruce tek kad budu imali na lageru. :(
Moracu da zovem u prvo u knez da vidim da li imaju pa ako imaju da zovem kod mene da kazem ako mogu da poniste narudzbinu. :wacko:
Telenor Nokia E72

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Lepo, znaci stigao je i kod nas.
Andrijano, Znaci ti bi za sad uzeo E72 u odnosu na E71 samo zbog izgleda,ako sam te dobro razumeo?Inace nadam se da je ta plastika kvalitetna,ali bas me cudi da su u E seriju ubacili plastiku posle metala.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Post od Andrijano »

Wicker Man,ja bi sad definitivno uzeo e72! Drzao sam ga u ruci jedno minut i nisam sad mogao da uocim mane na izgledu,na prvi pogled rekao bih da je plastika definitivno kvalitetna,malo drugacija nego na e71,sa vecim onim zrncima,ne znam kako da opisem to,ali ok je,tastatura bolja,definitivno. E sad ne bih samo po izgledu,on je i unutra,slican samo bolji,brzi...,ali ovaj nije imao bateriju u sebi pa ga nisam ni palio.Kad sam ga izvadio iz folije iskreno sam bio zatecen,ocekivao sam ruzniji telefon,a on me naprotiv bas pozitivno iznenadio. Ali posto od skoro imam e71 i bilo bi glupo da menjam sad tel,pusticu da zazivi e72,i da neko od nas napise kakav mu je onaj kursor glavni ts,pa ako je ok ,e tek onda :D .Da sad uzmim tel uzeo bih e72,definitivno! :D
iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

Banehallow
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 140
Pridružio se: Pon, 09. Feb 2009. 21:52

Post od Banehallow »

Sto se tice izrade mislim da je ono sto je Phantom Lord rekao tacno.Sto se tice manje metala to se najvise stice utisak zbog onog zakrivljenja na E71 koji se spaja sa bokovima a kod E72 tu je plastika.Ali mislim sta fali,opet i E72 ima sasvim dovoljno metala.Recimo kad sam nosio N73 on je bio skroz od plastike pa mu nije bas nista falilo,ispadao i na plocice i trotoar i parket i samo manje ogrebotine.....Mada opet,treba znati kako ispustiti telefon. :D
Telenor Nokia E72

Phantom Lord
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 550
Pridružio se: Pet, 28. Okt 2005. 12:10
Lokacija: C\System\Apps\Beograd

Post od Phantom Lord »

Evo pokušaću da uporedim E71 i E72, u slučaju da se neko dvoumi oko zamene. Iskreno, mislim da nema razloga za vlasnike E71 da pređu na E72 (gledano sa aspekta troškovi zamene vs funkcionalnost), ali ako se prelazi sa nekog drugog telefona, onda glas ide za E72 jer se radi o dugoročnijoj investiciji.

Evo zašto:

- 600mhz vs 369mhz - velika prednost u brzini i štednji baterije (bržem procesoru je potrebno manje vremena da izvrši određene zadatke, pa se brže vraća u 'idle').
Međutim morate sagledati svoje potrebe.Ako telefon uglavnom koristite za razgovor, poruke, mail, organiser, beleske (a garantujem da 99% korisnika upravo za to i koristi E71) onda koristi od bržeg procesora nema!
Brži procesor će se osetiti u internet surfu, mada sumnjam da je neko toliki mazohista i da pokušava da surfuje preko ovakvog ekrana, procesuiranju fotografija i snimaka, igricama, eventualno manipulaciji office dokumentima (opet diskutabilna upotrebljivost) i malo bržem pokretanju nekih težih programa, kao što su navigacija ili java. Realna razlika je u delovima sekunde, što za ovakve programe nije bitno.Ostali,standardi programi se već dovoljno brzo pokreću i na E71.

- Е72 ima optički trackpad, čija je glavna prednost u internet browseru (čitaj gore), dakle u praksi nezanimljiv i garantujem da će svi pre ili kasnije se vratiti na navipad

- E72 ima malo veću internu memoriju, što je opet smešno, imajući u vidu cene memorija

- 3.5 mm izlaz, jeste prednost jer u startu olakšava posao, ali 2.5mm - 3.5mm konvertor košta 50+din

- bolji audio chip = kvalitetnija reprodukcija, pozdravljam ali uz napomenu da je za ovo potreban kvalitetniji par slušalica, razika je neprimetna uz onu konfekciju koju isporučuje Nokia

- kamera 5mpx vs 3.2 mpx, priznajem jeste velika prednost, mada osuđujem ograničenje snimanja na 15fps

- E72 ima FP2, čija je najupadljivija prednost izgled, tj animacije u meniju i (nisam siguran da li je ovo vezano za fp2 ili samo za E72) html email, što moram da pozdravim.

- punjenje putem usb-a, po meni velika prednost

- kompas, ovo je toliko smešno da neću da komentarišem.Ne znam za vas, ali ja svakog dana poželim da vidim gde je sever.

- Accelerometer, upotrebljivo preko par python programa, bez njih nema smisla

- baterija duže traje zahvaljujući FP2 i procesoru

Sve u svemu, bolje bi im bilo da su ubacili ekran veće rezolucije, UDP prilikom update-a firmware-a, dakle stvari koje bi zaista koristile jednom business telefonu.

Moje mišljenje je da ( a formirano je na osnovu kontakta sa desetinama osoba koje koriste ovaj telefon) većina ljudi kupi ovaj telefon na osnovu izgleda i koristi njegovu osnovnu funkcionalnost. Ako izuzmemo push mail, organiser i navigaciju, i ja sam jedan od tih ljudi. Dakle E72 kao moćniji naslednik E71 ne predstavlja multimedialnu zver kako ga mnogi doživljavaju, već pokušaj da se na izgrađenoj slavi E71 dobije još kupaca na osnovu dizajna i sijaset raznoraznih funkcijica, pa ko se na šta upeca.
Dakle, moj savet vlasniku E71 koji namerava da kupi E72, je da pre svega sagleda svoje potrebe i način na koji upotrebljava svoj telefon. Ako vam je ipak bitan internet surf, pa samim tim i brži procesor,optički trackpad, ako vam je bitna bolja kamera, 3.5 izlaz i accelerometer....ljudi, vi ste onda pogrešili klasu telefona.Te funkcije su ovde SPOREDNE. Garantujem da ako dobro razmislite za šta najviše koristite telefon, shvatićete da vam E72 ne može ponuditi ništa novo niti efikasnije funkcionisati od E71.Na kraju krajeva, to su skoro identični telefoni.

Još jednom da napomenem da se ovo odnosi na vlasnike E71 koji se dvoume oko kupovine E72, svi ostali zanemarite ovu poruku :D

My 2 cents ;)

peky@n93
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 366
Pridružio se: Sub, 01. Sep 2007. 21:24
Lokacija: ruma
Kontakt:

Post od peky@n93 »

Phantom Lord, potpumo se slazem za ovim sto si napisao.ja sam vlasnik crne e71 i nemam nameru da prelazim na e72.po meni mogli su makar malo veci ekran ubaciti.makar kao na bb boldu.pa cak neka budu i vece dimenzije sam fon.
note n7100 note 9005 honor 8x asus zx551ml zoom honor 8x note9 nikond7200
https://www.flickr.com/photos/30207060@ ... nelayout=1

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

peky@n93, da bi ubacili veci ekran morali bi kao sto si i sam rekao da povecaju velicinu telefona,sto bi za sobom povuklo i izradu novog "projekta",...,sto bi za njih znacilo nova ulaganja i vece troskove...Oni su ovako odradili "tranziciju" od poslovnog telefona ka multimedijalnom telefonu na potpuno istoj "platformi". Da li su u tome uspeli ?
Pa verovatno da jesu,jer ce gomila novih korisnika pre da se odluci za noviji model iako,ono sto je Phantom Lord lepo napisao,vecina nece znati da iskoristi "prednosti" koje je nov model i doneo... :wink:
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Pinocio
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 344
Pridružio se: Sub, 12. Feb 2005. 23:27

Post od Pinocio »

Da li ima na forumu koji vlasnik E72? Kakvi su utisci?Koliko sam cuo onaj trackpad (ili kako vec) moze da se iskljuci,tako da se ponasa i kao kod e71.

Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Post od Andrijano »

Navigacioni taster moze da se iskljuci u potpunosti i onda radi kao kod e71,bio sam u telenoru u delta citiju ima izlozen pa sam ga malo probao,nije lose,veoma slicno e71,da pitas nekog ko se ne razume u mobilne taj ne bi znao ko je koga nasledio bar po izgledu i moj utisak,da su tateri za pozivanje i meni bolji kod e71,ali to je stvar navike.Navigacioni tatser ima tri brzine i moze da se iskljuci,sto bih ja definitivno uradio,a kad je ukljucen primetio sam da radi i on i obican kao kod e71,tj zajedno,ali recimo da sam probao par minuta tel.E sad ovi u telenoru imaju samo u crnoj verziji koja je ok,ali sam iznad u nokiinoj prodavnici video i u bronzanoj boji koji isto fino izgleda,ali ja ipak glasam za crni,jedno sto me zanima,nema ga u sivoj boji nigde,sem na oficijalnom sajtu,cak sam trazio i na you tube da li ima neki ,ali nisam nasao,a to me bas zanima sto ga nema u sivoj,jel mislim da bi on bio bas ono pravi mob! Tastatura indenticna kao kod e63.
:D
iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Andrijano, Ja videh na Mobile-Review forumu da jedan clan poseduje E72 u sivoj boji,okacio slike.Verujem da ce i kod nas jos malo biti dostupan u svim bojama.
Inace sad kada si ga malo bolje osmotrio hoces se upustati u "avanturu" i menjati E71 za njega? :)
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Post od Andrijano »

Wicker Man,evo sad sam video slike u sivoj boji,i recimo da mi se svidja,ali moram to i uzivo da vidim,nadam se da ce stici uskoro i kod nas u toj boji,prvo sam mislio da je u onoj bronzanoj mozda i bolji,ali kad sam video uzivo pre bih uzeo u crnoj sigurno. evo adresa za druge http://forum2.mobile-review.com/showthr ... post834730

E sad sto se zamene tice,rado bih promenio,znam da se ne dobija nista novo,ali stvarno to je jace od mene,jer ipak je noviji mob,ali sa druge strane,pre samo mesec dana sam kupio e71,bukvalno je kao nov,ja ga jos i cuvam,a sad da ga prodam,vidim po oglasima se cene krecu oko 200e,mislim da bi to bila ludost,plus sto bih morao da dodam posle jos 250e i stvarno mislim da nije uopste racionalno,a opet ponavljam za moje potrebe ne bih dobio nista novo specijano sto vec ne korsitim na e71. kad bi mogao da ga prodam za realnih 300e,verovatno bih se upustio u avanturu :lol: ,jer generalno sam se nasao u e71,e72,tj ovom tipu telefona. Najbolje po meni bi bilo da sacekam malo,da e72 postane standardan,budu sve boje tu,noviji softver,ispravljene pocetnicke greske,malo mu opadne cena mozda,i ja posle prodam e71,dodam malo i uzmem e72 :D ,to je vise realno nego ovo prvo! :D
iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

Odgovori