Root-ovanje Android telefona

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
Odgovori
ozazi
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 59
Pridružio se: Pon, 30. Okt 2006. 22:06

Root-ovanje Android telefona

Post od ozazi »

Cudi me da ova tema vec nije zapoceta. Kao sto svi znate (valjda), postoje prednosti root-ovanja, ali i mane. E sad, bilo bi dobro da clanovi koji su uradili root na svom telefonu kazu svoje misljenje, kao i najbolje nacine za odradjivanje istog. :D
HTC Legend

Ivan Cirkovic
Banned
Postovi: 972
Pridružio se: Sre, 19. Jul 2006. 08:49
:: LG G5 SE
Lokacija: Cacak
Kontakt:

Post od Ivan Cirkovic »

Pa root sam po sebi moze da ima samo prednosti,a ne mane.Prednosti su te sto si logovan kao administrator i mozes sve da menjas,brises,uredjujes.Naravno ako znas.To ti je isto kao da si postavio pitanje koje su mane i prednosti kada je neko ulogovan kao guest na windows xp ili kao administrator? :D

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Ivan Cirkovic, strogo gledano na Windowsu je izuzetno losa ideja da se stalno bude logovan kao administrator. Dobar deo mreznih virusa i trojanaca se na mnogim racunarima nikad ne bi zapatio da vlasnici nisu surfovali kao administratori.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Ivan Cirkovic
Banned
Postovi: 972
Pridružio se: Sre, 19. Jul 2006. 08:49
:: LG G5 SE
Lokacija: Cacak
Kontakt:

Post od Ivan Cirkovic »

Da ali to nije razlog da budem logovan kao guest?Ne znam nikoga od mojih drugova koji imaju instaliran operativni sistem,a da nisu ulogovani kao administrator...Uvek postoji rizik za sve,ali ja mislis da sto se mobilnih telefona tice root nema neku posebnu ulogu sem ako nije potreban zbog nekog dodatnog podesavanje rezolucije i itd...

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Net je pun "how to root" uputstava, pa ako neko ima vremena da prevodi i postavlja skrinsatove neka postavi.
Glavne prednosti su mogucnost app instalacije na MC, par dosta korisnih (system, "only root") aplikacija, i, dopunite... ;)
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

ozazi
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 59
Pridružio se: Pon, 30. Okt 2006. 22:06

Post od ozazi »

e sad, jedna od mana moze biti to sto se garancija gubi ukoliko se telefon rootuje. citao sam po nekim forumima da se garancija vraca ukoliko se instalira fabricki rom, tj, valjda se tako ponistava rootovanje. da li je to tacno?
HTC Legend

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Post od telep »

Da, kada hoćeš da odrutuješ telefon skineš sa htc-ovog sajta rom i samo ga flešuješ i telefon više nije rutovan, probao sam i radi.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

Ivan Cirkovic
Banned
Postovi: 972
Pridružio se: Sre, 19. Jul 2006. 08:49
:: LG G5 SE
Lokacija: Cacak
Kontakt:

Post od Ivan Cirkovic »

Provereno radi,jer sam ja instalirao update 2.1 i posto mi se nije svideo vratio sam fabricki rom,pri cemu je root ponisten i sve vraceno na fabricka podesavanja kao u VIP-u :D

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Ivan Cirkovic, ne treba da budes logovan kao "guest" - napravis obicnog korisnika koji nema admin privilegije i njega koristis. P.S. Bez namere da ti vredjam drugove, ali to sto svi tvoji drugovi koriste administratorske naloge za svakodnevni rad nije neka referenca. Vecina korisnika racunara nema pojma sta radi. Ali svejedno ipak je ovo offtopic. I naravno nema veze sa root-ovanjem mobilnog telefona.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Ivan Cirkovic
Banned
Postovi: 972
Pridružio se: Sre, 19. Jul 2006. 08:49
:: LG G5 SE
Lokacija: Cacak
Kontakt:

Post od Ivan Cirkovic »

Ok.Da ne spamujemo vise,nego da se vratimo temi root :wink:
Iskreno ja sam moj telefon flesovao sa fabrickim software-om i root-ovao ga zbog iGo aplikacije,jer nisam drugacije mogao da namestim rezoluciju za njega...Za sada nemam nikakvih problema.Predlazem ljudima da ako im treba root zbog nekog programa slobodno mogu to da urade,a ovako ako im treba da bi se reklo da imaju root-ovan mob,nema nikakvog efekta.Radice isto kao i da nije root-ovan.

ozazi
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 59
Pridružio se: Pon, 30. Okt 2006. 22:06

Post od ozazi »

Jedna od mana (malobrojnih) androida jeste to sto se aplikacije mogu instalirati samo na memmoriju telefona, dok se rootovanjem i aplikacijom app2sd aplikacije instaliraju na memoriju kartice. Kazu da ce sa novom verzijom androida i ovo biti omoguceno, ali ko moze da ceka... :D danas cu rootovati svoj Legend, pa javljam utiske. :D
HTC Legend

Harthouse
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 172
Pridružio se: Uto, 13. Nov 2007. 06:06
Lokacija: Zrenjanin

Post od Harthouse »

Root-ovao sam svoj Desire i kao što sam već konstatovao na jednoj od tema, neke aplikacije ili ne rade uopšte ili ne rade to što treba da rade, pa je moguć uzrok samo root-ovanje. Pre root-ovanja, neke aplikacije su radile korektno, dok druge koje sam naknadno instalirao (nakon root-ovanja), nisam stigao da proverim pre root-ovanja, nažalost :dry:
HTC Desire + MIUI 0.11.12

ozazi
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 59
Pridružio se: Pon, 30. Okt 2006. 22:06

Post od ozazi »

komplikovano ovo rootovanje, bar za Legend. nisam uspeo, zapeo sam kod pravljenja goldcard. moze li neko da mi kaze kako da to uradim? ima uputstava na netu, ali su nerazumljiva, i bar meni nisu radila...

uspeo sam sad, snaso sam se. :D
HTC Legend

ozazi
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 59
Pridružio se: Pon, 30. Okt 2006. 22:06

Post od ozazi »

gotovo rootovanje... bilo je malo teze nego sto sam se nadao, ali sam uspeo. telefon se preporodio :)
HTC Legend

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

I na kraju u celoj temi niko nije napisao kako se zapravo radi root! Ja jos uvek nisam naucio kako se radi root, i zbog toga uvek koristim vec rutovane romove... Citao sam mnoga uputsva ali se uvek zbunim kod onog dela gde nesto zavisi koja si mreza...?!
Stvarno bi bilo lepo a i mnogima bi koristilo step-by-step uputstvo, i po mogucstvu na srpskom... Znam engleski ali ima dosta programerskih izraza koji me zbunjuju... Sta da radim kad sam newbie...
Samo nek se rolaju....sarme.

ozazi
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 59
Pridružio se: Pon, 30. Okt 2006. 22:06

Post od ozazi »

ukoliko nekog zanima, mogu da postavim uputstvo za Legend (posto njega posedujem). :D inace, moguce je rootovati i verziju 2.03, tj moguce je downgrade-ovati verziju OS...
HTC Legend

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

Zar nije isto za svaki androd??? Naravno, postavi! Nekome ce posluziti sigurno...! Postavljajte za sto vise modela... I sto opsirnije...
Samo nek se rolaju....sarme.

ozazi
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 59
Pridružio se: Pon, 30. Okt 2006. 22:06

Post od ozazi »

Dakle, ono sto vam je potrebno jeste:
1. Telefon (bez njega nista)
2. MicroUSB kabl
3. MicroSD kartica (od koje cete napraviti GoldCard)
4. Fajlovi koje mozete skinuti sa modaco sajta
Pre svega, napravite GoldCard (ukoliko ne znate, pitajte, objasnicu), I ubacite u svoj telefon
Raspakujte zipovani fajl koji ste skinuli sa Modaco sajta
Ukljucite svoj telefon istovremeno drzeci Back dugme I Power dugme. Videcete Fastboot ispisano na ekranu, pa nakon toga povezite telefon I racunar.
Nakon toga, iz foldera koji ste raspakovali pokrenite “step1-windows.bat” (ili ukoliko koristite mac ili linux, odgovarajuce fajlove za ekstenzijama .sh)
Kada se ovo zavrsi, izvucite memorijsku karticu (GoldCard) iz telefona, I zamenite je ili drugom, ili formatirajte GoldCard.
Ponovo ukljucite telefon na isti nacin kao malocaas, pa udjite u Bootloader, a onda Recovery, koristeci Volume tastere za kretanje, I Power taster za potvrdjivanje.
Nakon toga, pokrenite ‘´step2-windows.bat”, I kada ovo zavrsi, vas telefon bi trebalo da je u Recovery meniju. Odaberite Wipe opciju, a nakon toga Wipe factory data.
Odaberite Update zip from sdcard, I cekajte…

to bi trebalo da bude to... nakon toga, mozete ubaciti koji god rom hocete... :D
HTC Legend

Pera Detlic
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1169
Pridružio se: Pon, 21. Dec 2009. 13:45
:: HTC One [m8]
Lokacija: Beograd

Post od Pera Detlic »

kako napraviti GoldCard.....? kod tog dela sam se zbunjivao uvek... i da predpostavljam da je isto ovako i za htc hero...? mislim billo bi logicno da jeste...
Samo nek se rolaju....sarme.

ozazi
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 59
Pridružio se: Pon, 30. Okt 2006. 22:06

Post od ozazi »

Proverite,a li mislim da je za hero rootovanje cak i jednostavnije... a sto se tice GoldCard-a, postupak je sledeci:
pre svega, potrebno je:
GoldCard Tool v0.0.5 (moze se naci na modaco sajtu)
poslednja verzija HTC Sync
memorijska kartica.
.Net Framework 2.0

-formatirajte memorijsku karticu (mora da bude FAT32)
-ubacite MicroSD karticu u telefon
-pokrenite GoldCard Tool (ukoliko je potrebno kao administrator)
-povezite telefon putem USBa sa racunarom (USB debugging mora biti ukljuceno na vasem telefonu)
-kliknite na ''get CID'' (ukoliko MMC1 ne uspe, probajte sa MMC0)
-idite na revskills.de, unesite svoj CID i svoju e-mail adresu, (goldcard ce vam biti poslat na istu)
-Omogucite USB Mass Storage na svom telefonu.
-Kliknite 'Refresh' i izaberite microsd card iz padajuceg menija.
-kliknite 'Load GoldCard.img' i otovorite .img file koji ste dobili e-mailom.
-kliknite 'Patch MMC'

to bi bilo to. :D
HTC Legend

Odgovori