Android OS *generalna diskusija*

Pravila foruma
Android deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AcerAlcatelAsusDellHuaweiHTCLGMotorolaSamsungSony EricssonZTE
Odgovori
vojkan85
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1943
Pridružio se: Sre, 14. Nov 2012. 22:52
:: Samsung Galaxy S8
:: Huawei Honor 8 Lite
Lokacija: Beograd

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od vojkan85 »

Ako nije reseno, resice se, ali nemoj da se zadrzavas na telefonima koji nemaju podrsku za 5.0 jer ces samo baciti pare. Ukoliko pak hoces da uzmes neki uredjaj pa da ga root-ujes i igras se sa custom rom-ovima, to je druga prica. Sve zavisi sta bi uzimao.

bobkockalone
Novajlija
Novajlija
Postovi: 12
Pridružio se: Čet, 13. Nov 2014. 19:58

Re: Одг: Android OS *generalna diskusija*

Post od bobkockalone »

U pravu si treba ganjati što noviji android, ali problem zabrane upisa na sd karticu je velik. Moj nećak ima android 4.4 i 8(4) Gb interno- koje brzo napuni.

vojkan85
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1943
Pridružio se: Sre, 14. Nov 2012. 22:52
:: Samsung Galaxy S8
:: Huawei Honor 8 Lite
Lokacija: Beograd

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od vojkan85 »

To jeste. Memorija se napuni dok trepnes, a i glupo je sto te ogranice, ali nazalost...moze im se trenutno ;)

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od toda81 »

Postoji tutorijal kako se moze resiti taj problem sa upisom podataka na sd. Jednostavna procedura ako je tel root-ovan
Note IV N9100 dual

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Apolo »

Ima li na Androidu nesto poput Binga na Windows Phone-u da skida slike sa neta i automatski menja screensaver?
Festina lente.

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od telep »

Ima
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

Apolo
Expert
Expert
Postovi: 3803
Pridružio se: Čet, 26. Dec 2013. 21:37
:: Sony Xperia 5 II
:: Samsung A6+ (2018)
Lokacija: Beograd

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od Apolo »

Kako se zove aplikacija? Vidim ima puno vezano za bing ali ne znam koja tacno...
Festina lente.

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od telep »

Ne znam za bing, ima raznih. Jedna od njih je muzei
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od acamatic »

Jel mi može neko reći zašta služi aplikacija Swapper2, pošto sada nešto čitam o kreiranju ext4 particije na sd kartici i prebacivanju i instaliranju aplikacija na nju, pa sam naišao na ovo ali nikako ne mogu da skapiram čemu služi?

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od m@c|-|oR »

acamatic, to što si opisao je a2sd. Na starijim telefonima se slična stvar radila iz recovery-ja, izgleda da se sada stiglo do aplikacija.
Data particija kod Androida se formatira u ext4 formatu i na nju se smeštaju podaci od aplikacija i same aplikacije koje se instaliraju. Kod mnogih telefona se ovo prebrzo prepuni i ne može se više koristiti.
Tu se koristi a2sd - jedan deo sd kartice se odseče, formatira kao ext4 i sistem se "ubedi" da je to nastavak data particije i onda on nastavlja da snima aplikacije i podatke.

Ovo sve napisah teorijski (u praksi mi na supruginom Desire sve ovo perfektno radi na 512 MB ext4 particiji) i da nisam video tu aplikaciju o kojoj si pisao. :)
Poslednja izmena od m@c|-|oR u Pon, 19. Jan 2015. 17:33, izmenjeno 1 put ukupno.
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Одг: Android OS *generalna diskusija*

Post od acamatic »

Macor da te pitam ovako kako bi trebalo da bude u teoriji.
Uzmem sd karticu i na kompu napravim particiju ext4, a fat32 ništa ne diram.
Zanima me kolika veličina Mb/Gb sme biti najmanja i najveća za deo particije ext4?
Sledeća stavka je da mi telefon bude rutovan. Dalje posle toga instaliram aplikaciju sa play store-a link2sd. Zatim kada pokrenem aplikaciju onda tamo sređujem ono što treba u podešavanjima i posle toga bi trebalo da aplikacije se instaliraju u delu ext4?
Zanima me sada još nešto one aplikacije koje su već instalirane u internoj memoriji, gde njih bi trebao da prebacujem, tj dal u delu ext4 ili fat32?
Ovo sam napisao što se tiče teorije, zamolio bih te da me ispraviš ako negde grešim.
Još nešto me zanima, negde sam pročitao da ako telefon poseduje stock rom, particija druga na sd kartici trebalo bi da bude pod nazivom ext2,jel ti znaš nešto o tome?

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od m@c|-|oR »

1. možeš na računaru, ili na custom recovery (npr TWRP ima tu opciju) da praviš ext4 particiju.
2. veličinu određuješ sam. ja sam od 4GB isekao 512MB. znam za ljude koji su stavljali i 1,5GB. treba paziti koliko taj fajl sistem može da alocira prostora, pa da ne praviš nešto što neće ili ne može biti iskorišćeno.
3. ukratko - da :)
4. pošto sada sistem obe ove particije vidi kao jednu, svejedno je gde su ti aplikacije. One koje su već instalirane će ostati tamo gde jesu, nove će ići na novu particiju.
5. ovo nikad nisam čuo. Na pomenutom Desire je custom ROM, na stock nikad nisam koristio a2sd.

Nadam se da sam pomogao ;)
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od acamatic »

Jel neko imao dodira sa aplikacijom GetApk Market? Jel je proverena uopšte, služi da aplikacije koje se na regularnom marketu plaćaju da ih linkujete na ovu GetApk i da tamo skinete za džabe?

artifex
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1703
Pridružio se: Pet, 07. Jan 2011. 00:11
:: Poco X3 NFC
Lokacija: Beograd,Srbija

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od artifex »

Zasto bi bilo kakav alternativni market koristio kad sve apk fajlove imas onlajn

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od acamatic »

Pa pitao sam čisto onako informativno, jer ovako imaš sve na jednom mestu, a ovako moraš da tražiš po netu..

vojkan85
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1943
Pridružio se: Sre, 14. Nov 2012. 22:52
:: Samsung Galaxy S8
:: Huawei Honor 8 Lite
Lokacija: Beograd

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od vojkan85 »

Ja sam skinuo FDroid i nije losa app, ima nekih app kojih nema na store-u...malo je cudno uradjena, ali je ok.

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od acamatic »

Jel moze neko da mi kaze molim vas,da li je detaljniji backup pomocu aplikacije titanium backup ili preko nekog custom recovery-a(CWM/TWRP)? Pod detaljima mislim,bukvalno sve,od rasporeda ikonica-widgeta-pozadina(ako je to uopste moguce),podesavanja telefona,apikacija i njenih podesavanja,itd?
I jos nesto me zanima sada nesto citam u vezi ovih custom recovery-a,pa me zanima da li postoji neka razlika izmedju CWM i TWRP osim vizuelne? Kako citam,vidim da obavljaju istu fuknciju,naleteo sam da negde da je to samo stvar licnog izbora,sem da kod nekih telefona jedan od ova dva ne moze da se instarila pa zato se taj drugi ubacuje,pa sam hteo da vas pitam da li je to tacno i sta vi mislite o tome i koji vi preferirate?

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od m@c|-|oR »

CWM ili TWRP je stvarno pitanje izbora. Ponekad, neki telefon "preferira" jedan od ova dva, tačnije installer script lakše instalira ROM sa jednim od njih, ali je to naglašeno u temi ROM-a na xda. Recimo ja uvek imam oba recovery-ja spremna na računaru, pa ih flešujem kad mi koji treba.

Po meni, detaljni bekap pravi recovery, jer kopira i system i data particije.

TB(P) radi sličnu stvar, ali ne tako kompletno. Recimo ne može nikako da ti bekapuje ROM, već samo njegove postavke. Opet, da bi imao punu snagu, treba ti Pro, koji nije džabe.
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od acamatic »

Macor, imam pitanje tj nadovezujem se na ovaj post odozgo. Sve sam odradio i sada imam pitanje, da li je normalno da kada prebacim neku aplikaciju da i dalje ostanu podaci neki na internu memoriju a drugi deo ode u ext4 participaciju? To je prvo, a drugo je da li da aplikacije prebacujem u SD tako što kada kliknem na nju(a pre toga sam je našao u link2sd aplikaciji) idem "napravi vezu" ili idem na premesti je u SD?

m@c|-|oR
Expert
Expert
Postovi: 3245
Pridružio se: Pon, 19. Apr 2010. 21:21
:: Samsung Note 20 Ultr
Lokacija: Smederevo-Niš-Šabac

Re: Android OS *generalna diskusija*

Post od m@c|-|oR »

acamatic:
1. Sam sistem određuje gde će šta držati. Normalno je da se podaci jedne alplikacije nalaze i u data ("interna" kako je ti zoveš) i u ext4 particiji sa sd kartice.
2. Čini mi se da nisam dobro razumeo pitanje. Valjda zato što sam ja pustio a2sd da sam radi posao, pa se nikada nisam bavio ovim :) Zvuči mi logično ovo drugo, mada možeš da probaš sa dve aplikacije obe varijante pa da vidiš šta se dobije ;)
"Kad čovek nešto neće, on nađe razlog, kad hoće - nađe način"
Kineska Poslovica

Odgovori