Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Pravila foruma
Windows deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
AsusHTCLGNokiaMotorolaSamsungSony Ericsson
TosaNS
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 733
Pridružio se: Pon, 19. Sep 2016. 16:36
:: Xiaomi Mi 9 lite
:: Huawei p10 lite

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od TosaNS »

I ja kažem šteta za wp.

Poslato uz pomoć Tapatoka
Ukoliko ti se neki proizvod (ne)sviđa, podeli svoje mišljenje, ali ne pokušavaj da ubediš ostatak planete da živi u zabludi.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od miodrage »

Tuga golema i pregolema, sta drugo reci. Iskreno bih tamo nekim rukovodecima u slast zavrnuo sije, jer su napravili glupost do bola. Mogli su da budu bez premca, samo da su hteli.
Slepci!

Inace jos imam kuci prastaru Lumiu 535 koja je sada u cerkicinom vlasnistvu, i uzecu od caleta njegovu i kevinu Lumiu 550. Keva je uzela iPhone SE, cale jos ne zna sta hoce. Ali dan promene je sve blizi :D
I jos su u fioci 950XL i 930, ali avaj... gecrkt totalno! :(
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

dejan87dex
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 441
Pridružio se: Sre, 12. Dec 2007. 01:41
:: Lumia
Lokacija: Pancevo

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od dejan87dex »

Dominacija Androida – najveći propust Microsofta
Nikola Jevremović | 24. 6. 2019.

Nekadašnji vrhovni poglavica tehnološkog giganta Bil Gejts (Bill Gates), otvorio je dušu tokom intervjua za Village Global i naveo zbog čega se najviše kaje kada je reč o upravljanju Microsoftom – bezuspešni pokušaj da Windows Mobile postane ono što je danas Android. Iako se ova greška mahom pripisuje Stivu Balmeru (Steve Ballmer) koji je bio izvršni direktor kompanije u periodu od 2000. do 2014. godine, Gejts sebi prebacuje manjkavost u delegiranju. Kao dominantna softverska sila na desktop mašinama, ambicija za istovetnim uspehom i na mobilnim uređajima bila je sasvim opravdana. Kako se pokazalo, tajming i tržišni radar Microsoftu nisu išli na ruku.

Googleov OS zavrteo se 2008., godinu dana nakon prvog iPhona. Windows Mobile tada je još uvek bio fokusiran na tastaturu i olovku. Dok je 2010. kompanija pred konkurenciju isterala svoj Windows Phone 7, već je bilo kasno. Samo jedan operativni sistem mogao je da postane standardizovana alternativa iOS-u. Dugogodišnje batrganje će i zvanično biti okončano krajem ove godine, kada kompanija ukida podršku za Windows 10 Mobile. Kompanija je preživela, ali ostade bez nekih 400 milijardi dolara, koliko je Gejts procenio da je zao čas odneo.

https://www.sk.rs/news/dominacija-andro ... icrosofta/
Nokia N9 Cyan, Lumia 800 Black, Lumia 720 Black

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Green »

Da se psihopata Gejts daleko vise fokusirao na upravljanje kompanijom (poput Jobsa), a ne na eugeniku, depopulaciju i sterilisanje africke decice, sve bi to bilo drugacije.

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Evindzer »

^ U prevodu: da se u Africi rodio veći broj dece, WP bi danas bio na prvom mestu. [emoji1787][emoji1787]

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od sugarcoated_ass »

Green napisao:Da se psihopata Gejts daleko vise fokusirao na upravljanje kompanijom (poput Jobsa), a ne na eugeniku, depopulaciju i sterilisanje africke decice, sve bi to bilo drugacije.
Molim te reci mi šta koristiš da i ja nabavim malo. Ova moja gudra ne udara ni blizu jbt! [emoji1787][emoji1787][emoji1787]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Evindzer »

Ponoviću jednom - ponoviću sto puta: da Havajci otkupe WP od MS-a i nabace ga u buduće modele, ja bi' odma' kupio sto komada. [emoji13][emoji1787][emoji1787]
PS: ako ovaj komentar ne zaslužuje deset kinova, onda nemam reči. [emoji38][emoji38][emoji38]

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Green »

sugarcoated_ass, malo Pepsi, malo McDonaldsa i da vidis zurke... 8)

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Evindzer »

Jesam li dobio koji kin, majku mu? [emoji23][emoji23][emoji23]

dejan87dex
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 441
Pridružio se: Sre, 12. Dec 2007. 01:41
:: Lumia
Lokacija: Pancevo

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od dejan87dex »

Evindzer napisao:^ U prevodu: da se u Africi rodio veći broj dece, WP bi danas bio na prvom mestu. [emoji1787][emoji1787]
:D
Nokia N9 Cyan, Lumia 800 Black, Lumia 720 Black

cekicm83

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od cekicm83 »

Koristio sam Android, pa Ios, WP, pa opet Ios i vratio se WP-u.Nasao novu Lumiu 550 kada su vec izumirale, kupio je i evo i posle vise od godinu dana radi savrseno.Jesu aplikacije osakacene ali ono sto meni treba radi(viber,whatsapp,edge).Moze da se prica ali ovaj WP je imao velike sanse da bude vodeci sistem.Nema nepotrebnih azuriranja svakog ili svakog drugog dana, nagomilavanja memorije i ostalih gluposti.Zao mi je sto sistem umire sa krajem godine,whatsapp vec objavio kraj podrske 31-og decembra, kada bi bar viber ostao ne bih ni menjao telefon.Telefon koristim za pozive, poruke, net i to mi je dovoljno, sto je i svrha telefona tako da mi nedostatak raznoraznih aplikacija nije ni bio problem.Vraticu se Ios-u android mi je velika tegoba iako sam kupovao uređaje visoke klase neminovno je da pocne da baguje.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Ali ipak moraš imati neke osnovne aplikacije. Kao te za chat recimo. Pa mape, navigacija, razni alati kao Office Lens, Word, OneDrive, mejl, kalendar... šta već ko koristi... Ima dosta toga što ne može web stranica da zameni. Ali dobro, ovo sve je postojalo na Windowsu, nešto od toga čak bolje nego na Androidu - pre nego što bilo je ugašeno ili upropašćeno.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Dario90
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Uto, 23. Feb 2016. 16:01
:: Microsoft Lumia 550
:: Huawei P Smart 2021

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Dario90 »

Daj covece, pa ja koji nikad nisam presao na drugu platformu kazem da nema vise svrhe biti na WM, kako moze da radi savrseno, nemas notifikaciju kad ti neko posalje poruku na Fb ili Insta, alooo...do tada se mogao koristiti. Jos ukidaju WA, mozda cak i Viber. Stvarno ne znsm sta ti bi, pa da uzmes Lumiju novu. Ovo pisem sa babine Nokije 2, tastatura ocaj, gresim slova haos, na Lumiji mnogo bolja tastatura i sve je bolje, al dzaba ksd brate nemas aplikacije. I samo da napisem koliko su preglednije bile splikacije za WM Fb i Instagram, ovo je prepuno reklama, udjes na mesindzer ono opet neke reklame u inboxu, jebote. Op, izvinjavam se, skroz sam prevideo da je vec god dana telefon kod coveka, hvala Gari. :) Sto se tice tastature, ne znam, ali znam da ovde imam dosta vise gresaka, nekako je brze islo na Lumiji, ovde malo brze krenem da kucam ode sve do dhavola. :D
Poslednja izmena od Dario90 u Ned, 28. Jul 2019. 01:10, izmenjeno 1 put ukupno.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Ruku na srce, on kaže da je kupio tu Lumiju pre godinu dana. :)

Jedino, što se reklama tiče, sigurno bi one došle i na Windowsu u tim aplikacijama, samo što su developeri zaboravili na njih, pa eto - bila nam sreća u nesreći, barem reklame nismo imali. :D Pogle Viber, prekidaš poziv na Androidu, a ono reklama.

A to za tastaturu što kažeš, možda bi pomogli ako gledao druge proizvođače samo. Tipa, možda Samsung ima bolju tastaturu... Ja recimo Google Tastaturu sad koristim, najviše mi odgovara, ali brale - koliko ona daje debuloznih predloga kad pišem sa swipom, a da ne pričam o tome kako nekad dobro napisanu reč ispravi kako ne treba.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

cekicm83

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od cekicm83 »

Dario90, druze ja sam od aplikacija koristio i koristim jos uvek samo Viber i Whatsapp, to mi treba zbog dosta prijatelja u inostranstvu a i zbog nekih poslovnih radnji.Naravno uz aplikacije koje su standardne uz telefon(outlook, vreme i ponekada muzicki plejer).Facebook, Insta, i druge socijalne mreze nemam niti su mi potrebne jer kada mi nesto treba zovem i ponekada sms i viber i wa.Mape ne koristim niti mi trebaju.Iako je smartfon(lumia 550) ja telefon koristim za pozive i poruke.Sve ostale aplikacije tipa fb, insta, xbox, itd koje su dosle sa telefonom deinstalirane su.A i prijatelju, posteno receno, oko Androida i Iphone se vise utrkuju oko kamere kao da telefon primarno sluzi za slikanje, nego oko sistema.Nikakvu razliku ja ne primecujem izmedju samog sistema(Ios 10-11 ili do kog vec sistema su dosli a isto tako i izmedju Android azuriranja os ili kako se vec kaze vec sam i zaboravio).Samo aplikacije traze novije sisteme i zavaravaju narod da ima neke razlike.Moja lumia 550 ima vise od 4gb memorije na telefonu i nema nagomilavanja smeca a i kada se nakupi odes u podesavanja i obrises dok to ni na androdu ni na ios-u nije moguce negosvake druge trece godine moras kupiti nov telefon jer memorija ode.Takodje nemas opciju prebacivanja aplikacija na memorijsku karticu (osim ako rutujes telefon a mene to ne zanima vise, nekada sam rutovao svaki telefon ali me sada proslo to cackanje telefona, ostareo sam) kao kod WP.Cak sam kupio kao sekundarni telefon NOKIA 3310 3G da ga koristim za posao koji radim jer mi nije potrebno vise od poziva i sms.Zao mi je sto ovaj WP odlazi u istoriju, ukusi i potrebe su razlicite ali sistem je bio odlican.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od гари »

Mala samo dopuna. Može na Androidu da se instaliraju aplikacije na memorijsku karticu, tj. da kupiš neku prilično dobru, brzu, memorijsku karticu, i da nju podesiš kao internu. To ima svoje mane, i jeste da ima da je neki proizvođač kod sebe to onemogućio, ali postoji ta mogućnost. S tim da nije mnogo potrebna s obzirom da telefon s 32GB interne može da se kupi za manje od 20 hiljada.

Ali se ne bih time igrao. Koliko bi platio za to dodatnu memorijsku (koja treba da bude znatno brža od standardne), tolikoj je bolje dati za bolji telefon.

Za aplikacije - sad si bolje objasnio. :)

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Dario90
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 80
Pridružio se: Uto, 23. Feb 2016. 16:01
:: Microsoft Lumia 550
:: Huawei P Smart 2021

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Dario90 »

cekicm83 napisao:Dario90, druze ja sam od aplikacija koristio i koristim jos uvek samo Viber i Whatsapp, to mi treba zbog dosta prijatelja u inostranstvu a i zbog nekih poslovnih radnji.Naravno uz aplikacije koje su standardne uz telefon(outlook, vreme i ponekada muzicki plejer).Facebook, Insta, i druge socijalne mreze nemam niti su mi potrebne jer kada mi nesto treba zovem i ponekada sms i viber i wa.Mape ne koristim niti mi trebaju.Iako je smartfon(lumia 550) ja telefon koristim za pozive i poruke.Sve ostale aplikacije tipa fb, insta, xbox, itd koje su dosle sa telefonom deinstalirane su.A i prijatelju, posteno receno, oko Androida i Iphone se vise utrkuju oko kamere kao da telefon primarno sluzi za slikanje, nego oko sistema.Nikakvu razliku ja ne primecujem izmedju samog sistema(Ios 10-11 ili do kog vec sistema su dosli a isto tako i izmedju Android azuriranja os ili kako se vec kaze vec sam i zaboravio).Samo aplikacije traze novije sisteme i zavaravaju narod da ima neke razlike.Moja lumia 550 ima vise od 4gb memorije na telefonu i nema nagomilavanja smeca a i kada se nakupi odes u podesavanja i obrises dok to ni na androdu ni na ios-u nije moguce negosvake druge trece godine moras kupiti nov telefon jer memorija ode.Takodje nemas opciju prebacivanja aplikacija na memorijsku karticu (osim ako rutujes telefon a mene to ne zanima vise, nekada sam rutovao svaki telefon ali me sada proslo to cackanje telefona, ostareo sam) kao kod WP.Cak sam kupio kao sekundarni telefon NOKIA 3310 3G da ga koristim za posao koji radim jer mi nije potrebno vise od poziva i sms.Zao mi je sto ovaj WP odlazi u istoriju, ukusi i potrebe su razlicite ali sistem je bio odlican.
Da, ako ti nisu bitni Fb i Insta, onda ok, takodje se ne bih bunio da koristim Lumiju u tom slucaju jer sve savrseno radi, ali ovi povukli apl i sta ces. Inace i dalje je koristim, samo sam malo razocaran tim nedostatkom. E, svasta bih napisao u vezi tih azuriranja, zakrpa, dokrpa, al' neka.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od miodrage »

Od pre koji dan kad sam caletu uzeo iPhone XR, uzeo sam i njegovu i kevinu staru Lumiu 550 tako da ih sada ima 2 :D Uz lumiu 535 (od tasta), i moje polupane 930 i 950XL sada imam sa cime da se zanimam. Od ove jedne 550 cu da napravim neki holo sata ova druga sluzi da se cerkica igra :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od Green »

Skloni to od deteta, da ne dobije nocne more... :D

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Windows 10 Mobile - generalna diskusija

Post od miodrage »

A uzeo i od tetke njenu staru 550. Sve 3 sada pored mene :D Sad bih mogao i da pravim naloge u nekim igricama, pa da budem cheater broj 1 :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori