Formiranje Litijumske baterije za Nokiu 6630

Pravila foruma
Symbian deo foruma posvećen je uopštenoj priči o svemu vezanom za operativni sistem.
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni model telefona, možete to uraditi preko sledećih prečica:
NokiaSamsungSony Ericsson
AcaNBG
Novajlija
Novajlija
Postovi: 16
Pridružio se: Sub, 11. Jun 2005. 13:37
Lokacija: Novi Beograd
Kontakt:

Formiranje Litijumske baterije za Nokiu 6630

Post od AcaNBG »

Evo jednog dobrog pitanja. Prodavci u svakoj radnji insistiraju da se baterija formira tako sto se baterija puni 3x12h. Kruze i neke price je litijumske baterije nepotrebno formirati na taj nacin, vec samo puniti bateriju dok indikator ne pokaze da je puna. Prvu bateriju sam punio 3x12h bas kao sto svi prodavci insistiraju i baterija mi je trajala 1 dan. E sad sam uzeo drugu i punim je 3x2 sata taman koliko treba da indikator pokaze da je puna. Voleo bi da cujem komentare u vezi ovoga sta je pravilno, a sta nije. Unapred hvala

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Uh, po ko zna koji put... :uhuh:
Sve lepo piše ovde:
viewtopic.php?p=9947

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

1. Nekada davno, davno, davno baterije su morale da se formiraju postupkom 3*(napuni skroz - isprazni skroz) usled potrebe da se aktivira ... nazovimo je "aktivna supstanca" (kako vas ne bih davio imenima duzine ruke ). Posledica nepravilnog formiranja bila je da jedan deo ostane inertan cime se on nije "punio" i "praznio" shto ne bi bilo tako strashno da nije uticao na brzinu "delovanja" ostatka baterije (dugo vreme punjenja, kratko vreme praznjenja itd.). Nazalost taj "pasivan" deo se prirodno formirao pri upotrebi (starenje baterije) cime je dovodio do degradacije performansi. To se lako moglo ublaziti / kompenzovati dugotrajnim punjenjem (popularna metoda "ostavim ga preko noci da se napuni") cime su se "razbijali reslovi" generisani u bateriji.
2. Litiumske baterije imaju (u neku ruku) obrnut problem. Jako dugo traju, imaji veci kapacitet, predstavljaju stabilniji izvor napajanja, nemaju izrazenu vremensku degradaciju ali imaju svoj problem. Kod njih se "pasivna" jedinjenja formiraju prilikom predugog punjenja. Tacnije javlja se efekat kao da ste gumicu rastegli i ostavili je rastegnutu par dana. Verujte, nece se vratiti u pocetni polozaj kada je otpustite. :D :D :D
3. Kako se u vecini prodavnica mobilni aparati prodaju kao krompir, a ne kao elektronika :angry: tehnoloshke inovacije do njih nisu stigle. Shto je najgore ljudi se kasnije zale na nekvalitet baterije, napadaju proizvodjace i kritikuji aparate, a samo su trebali da skinu uputstvo u kome lepo, na pocetku, VELIKIM slovima pishe tacna procedura pri punjenju i praznjenju baterije, uz veliku napomenu "overcharging will damage or degrade quality of battery" !!! :lol:

Miljance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 210
Pridružio se: Pon, 14. Mar 2005. 13:05
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Miljance »

To je to.
Lepo covek ispricao.
Meni je isto impozantno kako neki serviseri mogu da ubedjuju ljude da 'moraju' da formatiraju Li-ion baterije.
Ne samo da ne smeju da se prepunjavaju nego ne bi trebalo da se prazne skroz do kraja, sto znaci ne bi trebalo telefon sam da ugasi zbog prazne baterije, vec kada je pri kraju u punjac...
Ne pise za dzabe na bateriji 'Do not short ciruit'
E sad, ipak Li-ion baterije imaju ugradjenu elektroniku kao zastitu od ovih pojava.
Imaju zastitu od prepunjavanja a takodje zastita od preispraznjenosti je gasenje telefona...

Gorance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 285
Pridružio se: Pon, 06. Jun 2005. 21:30
Lokacija: Beograd

Post od Gorance »

Zashtita je OK, ali nije savrshena. Primer: tel. je ukljuchen u napajanje (puni se), zashtita blokira dalje punjenje, u momentu kada utvrdi da je baterija napunjena (za sada sve po PS-u). Usledi poziv. Vibracija + prigodna melodija naglo "povuku" iz baterije napon koji zatim mora da se dopuni iz napajanja. Usledice reset timer-a i novo prepunjenje od najmanje 10-15 minuta dok elektronika ne utvrdi da je baterija puna !!! Ovo uopshte nije nerealan slucaj ! Pouka: prikljuci punjenje, sacekaj da se napuni (to za moderne baterije nikada ne traje duze od sat-dva) i iskljuci sa napajanja.

Miljance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 210
Pridružio se: Pon, 14. Mar 2005. 13:05
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Miljance »

Slazem se, nijedna zastita nije savrsena.
Ja uvek skidam cim se napuni po indikatoru, osim kada zaboravim i tada se ne uzbudjujem previse.
Svaku novu Li-ion bateriju sam do sada punio 2 sata od prvog punjenja tj. dok se indikator ne 'smiri'...
A po mom iskustvu nije bas 10-15 min nego pre ce biti <5 min, ali sto jes jes to je prepunjenje, a svako prepunjenje smanjuje kapacitet... bla bla bla...
Samo hocu da kazem da nije toliko strasno ako neko iz neznanja 'formatira' Li-ion bateriju ili je puni preko noci.
Da li si probao nekada da ubedis nekog laika kome je serviser rekao da formatira bateriju, da to ne cini? Otpor tezi beskonacnosti :D .
"Meni je prodavac rekao", "Nisi ti uvek u pravu", "Valjda on zna bolje, prodaje telefone", itd... Cak u nekim njihovim kvazi garancijama stoji da garancija ne vazi ako ne formatiras pravilno bateriju.
I ne treba preterano razmisljati o bateriji osim ako nemas nekih 'specijalnih' problema.
Takvim 'propustima' ce se skratiti vek trajanja baterije neznatno (~10%) s obzirom da je to roba potrosnog karaktera, osim ako je neko ne prepunjava bas prilikom svakog punjenja.
Jednostavno Li-ion baterije su savremenije i nude ugodniji rad, pravljene su zbog budala. :D
Poz.

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

Iz mog iskustva napunis je dok indikator ne pokaze da je puna i to je to. Evo vec dve godine mi traje i drzi bez problema 3 dana.

stefank
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1674
Pridružio se: Ned, 10. Okt 2004. 16:00
Lokacija: Podgorica

Post od stefank »

Li-Ion... Za 3310? :? On ima Ni-Mh bateriju valjda, jedino ako si ugurao onu iz 3510i... 8) Al svejedno... Baterija ionako valjda ne moze da se osteti koliko god da stoji na punjacu jer se punjenje prekine kad se napuni baterija tako da... :wink:

dugi
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 166
Pridružio se: Sre, 29. Dec 2004. 23:50

Post od dugi »

Jedino upozorenje koje sam procitao na par novijih telefona koje sam imao, od siemensa, nokie pa do motorole je da se nikad ne prekida punjenje baterije dok nije 100% puna, a drugo upozorenje je ustvari preporuka da se prvih pet puta baterija isprazni do kraja pa tek onda puni.
Isto tako pise da tel moze stajati na punjacu i kad je baterija puna, da to ne steti bateriji, dakle slobodno punite preko cele noci, samo nikad ne prekidajte punjenje dok baterija nije puna.

Miljance
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 210
Pridružio se: Pon, 14. Mar 2005. 13:05
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Miljance »

Li-ion baterija ne mora da se puni i prazni do kraja prvih 5 puta, takodje mozes i da je skidas sa punjenja kako hoces (nema memorijski efekat) , a ko bas hoce moze i da je drzi na punjacu preko noci. Ja je skidam kada mi treba telefon, nezavisno od napunjenosti i ne mogu se pozaliti na radni vek baterije.
Od kupovine telefona sa Li-ion baterijom ne obracam paznju na te stvari, punim kako stignem.
To sto si pomenuo ja nisam nasao u uputstvima SE i siemens telefona.(ispred sebe imam uputsva sa oficijelnih sajtova za m55 i s700, skinucu i neka druga da proverim).
A ako nekog zanima malo vise 'uopsteno' o baterijama neka pogleda moje scan-ove iz 'Sveta Kompjutera'. nije bas naucni clanak ali dobro je za edukaciju.
scan prve slike
scan druge slike
Malo detaljnije:
http://www.analog.com/library/analogDia ... liion.html
http://en.wikipedia.org/wiki/LiIon

Zaključana tema