Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
ShaNa
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 84
Pridružio se: Sre, 24. Jan 2018. 18:56
:: HTC

Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od ShaNa »

Ćao svima,
postavljam pitanje ovde po savetu @znemanja, da ne idem u off na prethodnoj temi.

Potreban mi je manji prenosni ... laptop ili što bi rekao @znemanja, laptop/tab 2u1 (nisam sigurna šta je to, nisam stigla da pogledam). On je to opisao kao:
znemanja napisao:2in1 je kombinacija tableta i laptopa. Primer koji sam postavio jeste acer-ov uređaj koji predstavlja tablet od 12 inča naravno sa ekranom osetljivim na dodir i punom verzijom Win OS-a. Takav uređaj ima i svoju tastaturu koja se konektuje sa tabletom i kada se ta dva dela spoje dobiješ pun funkcionalan laptop. Ti, naravno možeš da koristiš uređaj i samo kao tablet bez potrebe da ikada koristiš tastaturu. Ako želiš laptop u punom smislu reči onda pogledaj Ultrabook računare, njihova odlika je da su dosta lagani sa ekranom od 12 do 14 inča .... ... Da bi mogli da ti damo predloge moraš da navedeš u toj temi za šta bi koristila tablet/ultrabook, šta ti je najbitnije kod istog ...
Ili je jednostavnije, kako je dobro forumulisao pitanje @novak
novak napisao: Za kakav rad tebi uopste treba taj uredjaj?
... Da odgovorim na to pitanje.

1. Imam laptop koji je dobar ali je 15,6" i 2,5 kg. Nije toliko stvar u veličini, koliko u težini. Pošto imam potrebu stalno da ga nosim sa sobom na razne lokacije, mnogo mi je težak. Pokušala sam da uzmem neki tablet da vidim da li on može da zameni moj LT, ali ne može, nema funkcije kompa (bar ovaj što sam ja imala), tablet je veći mob, sa apk, meni apk iz kojeg god playa ne trebaju.

2. Šta mi treba? Ne ulazim u OS (da li je win, android, ios - ovo poslednje neće moći zbog cene), meni treba prenosni komp na kome mogu da koristim programe poput najosnovnijih:
- Microsoft office (ili adekvatno tome), znači pravi word, ne samo da gledam, već da kucam, editujem, kao na kompu; i pravi power point, da se može u njemu raditi, a ne kao na androidu da mogu samo da ga otvorim, i nešto sitno kao da radim, a pamti mi fajlove gde on želi, na gugl drajvu. Znači, da pamti fajl na mašini na kojoj radim.
- ACDsee (najviše volim), nikakvi android pregledači slika niti windows, niti microsoft.
- Photoshop - dobar procesor i grafička karta, pošto radim sa velikim fajlovima. Znači program za obradu slika.
- Adobe Acrobat Professional (za čitanje i editovanje pdf fajlova)
- CorelDRAW, bar neki omanji za pregled i poneku intervenciju. (ponovo - graf. karta i proces)
- Nešto poput Sony Vegas-a ili slični program (može i neki manji, priručni, kao Movie maker) - opet napominjem, bitna je grafička karta i procesor ( i HD da ne bude baš malen). Zvučnike mogu da dodam, ali ako već ima neki priostojan stereo, što da ih vučem.
- Eto to bi bilo ono najosnovnije. (ako mogu ti programi da rade, onda mogu i manji slični njima koje ne navodim).
- I naravno: izlaz na net, puno i non-stop net, to se podrazumeva. Ne trebaju mi nikakve android aplkikacije poput društvenih mreža, raznoraznih tapatalk-a i tome sl. Ako mi nešto od toga treba, izaći ću na Mozillu.

3. Poenta mog posta je da mi treba "to gore", kako god se to zvalo, laptop ili 2u1, ali obavezno da ne bude teže od 1 kg max, jer moram da ga vučem stalno sa sobom. Čak ako može i lakše, bilo bi super...
Naravno, ne treba mi fenomenalni mekintoš (ne zato što mi ne treba, nego zato što mi je skup), tako da, što jeftinije (i lakše u kg), to bolje...

Hvala svima na predlozima. :)

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od гари »

Pošto tebe konkretno ne zanima ništa fancy, pretpostavljam da te touch screen u mogućnost korišćenja laptopa kao tableta ne zanima. Zato bi po meni najbolje bilo da gledaš jednostavno laptopove. Odeš na primer na sajt Gigatrona, i filtriraš laptopove po masi.

Tvoje potrebe bi i 2u1 zadovoljio, to je komjuter sa punim Windowsom 10, ali ono što ti se kod 2u1 uređaja ne bi svidelo: za isti novac dobijaš slabiju konfiguraciju. Možda ipak ispadne da ti neki 2u1 bude najbolji izbor, ali u svakom slučaju mislim da je bolja varijanta ako bi pronašla nešto sa normalnim ekranom, bez razdvojive tastature, sa uobičajenom dijagonalom, ali značajno tanji i laganiji. (Mada su laganiji laptopovi po definiciji skuplji.)

Ovo u prethodnom pasusu je rečeno napamet, nisam gledao šta se za koju cenu dobija, ali evo iz prve ruke. Sa devojkom sam kupio Lenovo Miix (mislim da je 300), to je jedan od jeftinih 2u1 uređaja kakav su ti već pominjali. Odvojiva tastatura, pa deo glavni deo sa ekranom je oko 1/2kg, i tastatura oko 1/2kg. Zajedno malo više od 1kg, i malen je. Devojci je za put odličan, a za posao joj baš win32 programi i trebaju. Mana je to što on ima 32GB, plus koliko se dobije sa memorijskom karticom. Ali programe instaliramo na hard, a memorijska kartica je za skladištenje svega ostalog. Sada već ima dosta njih sa 64GB, a skuplji imaju i znatno više. No eto, nama taj Lenovo Miix 2u1 savršeno radi posao za koji je kupljen.

Da, i ono kod čega taj mali skladišni prostor na 2u1 uređajima pravi problem je ugl. Windows nadogradnja. Ispadne ljudima da nemaju dovoljno prostora na disku da bi se nadogradnja instalirala. Mi taj problem nismo imali, ali neki su se na to žalili. Ali ono što ti možeš da učiniš po tom pitanju - podesiš Windows Update da ti se bar ništa ne instalira, a što nije baš sistem.

Treba imati na umu i da je 2u1 tablet samo po tome što ima touch screen, ali nema aplikacije kao Android tablet. Microsoft je tu zatajio. Takve aplikacije trebale bi biti u Microsoft Storu, ali Microsoft Store ima premalo aplikacija, i neće se tu situacija menjati na bolje, u skorije vreme sigurno. No to je za te neke "potrošačke aplikacije", ali što se tiče programa na koje si se navikla na laptopu - možeš ih instlairati, nisi vezana za Microsoft Store.

Aha, sad vidim da ti trebaju i hard disk i grafika... Ništa, onda samo na sajteve prodavnica, pa filtriraš po masi, i vidiš šta ti odgovara. A 2u1 sa dobrim karakteristikama su po meni preskupi.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od miodrage »

ShaNa, pitanje je naravno cene.
Po ovome sto si navela, Surface Pro 4 je recimo idealno resenje, ali se polovni krecu od 600-900€ u zavisnosti od konfiguracije.
Od ostalih uredjaja, ti Lenovo Miix modeli, Lenovo Yoga, neki Aceri, Asus TransformerBook… Ali ovo sve nije nimalo jeftino.

Ja sam pre vise od godinu dana uzeo Surface Pro 4 polovan, star oko 9 meseci, i prezadovoljan sam istim. Gde god da idem, ni ne primecujem da ga nosim sa sobom, a mali radi pa razbija.
I da, po onome sto je navedeno, tebi odgovaraju iskljucivo FULL WINDOWS masine, ostalo nemoj ni da gledas.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od novak »

S obzirom kakve ces programe koristiti i da je tezina bitan faktor, neces naci masinu ispod 1000€.
I nikakvi surfaci, tabovi. Samo notebook.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od Green »

LG Gram se namece kao idealno resenje, ali je cena... :wacko:

ShaNa
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 84
Pridružio se: Sre, 24. Jan 2018. 18:56
:: HTC

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od ShaNa »

Ok. Zahvaljujem se svima na savetima. :)

Nisam znala da je to tako skupo. Ja sam svoj laptop kupila pre jedno npr. 7 god., i on je tada spadao među vrlo pristojnije (i sada je skroz OK, samo je težak), a bio je oko 500 eura, nov, sa garancijom na 5 godina (u Tehnomaniji).

S druge strane, gledam svoje 2 koleginice koje mi "paraju oči" mekovima koje tako lako izvlače gde god da su, kao da je to torbica za šminku (stvarno su super elegantni i laki). Nose ih svuda i težina im ne predstavlja problem. Zatim pošto sam u kontaktu sa dosta ljudi, takodje primećujem da svi imaju mek, a ne mogu reći da su svi neki lovatori. U čemu je stvar? Odakle im ti mekovi? Ove dve gore-prvo-pomenute (naravno, obe tvrde da su prezadovoljne), jedna je upravo kupila mek u Americi, za 1000 eura, a druga ima neki malo stariji model, tipa kupila ga pre jedno 6-7 god, i bio je npr. oko 700 eura. Gledajući te "mek-likove" oko sebe, ja sam pomislila da, ako su oni u situaciji da imaju te ultra lagane mekove (a za ova dva znam i cenu), računala sam da su mekovi po defaultu min 2x skuplji od win laptopova, nisam mislila da su win LT tako skupi kao što vi kažete, i kao što sam i sama videla.

No elem, kao što rekoh, pogledala sam... :(

* Meni je za sad bitno da nađem adekvatan model /e, pa ću posle da pratim cene istih po prodavnicama i merkam kad mi je najbolje da ga uzmem.
miodrage napisao: Ja sam pre vise od godinu dana uzeo Surface Pro 4 polovan, star oko 9 meseci, i prezadovoljan sam istim. Gde god da idem, ni ne primecujem da ga nosim sa sobom, a mali radi pa razbija.
* Pogledala sam i pomenuti Surface Pro 4, odličan je po specifikacijama, ali nema ga kod nas, samo na Amazonu, ja ne znam kako se tamo kupuje (odavde), a sa shipingom i carinom za SR, on dođe skuplji od meka = $1,806 (???)

>>> Izašla sam na Lenovo sajt...
* Pogledala sam i pomenuti Lenovo Miix (ima vise modela), to su ti 2u1 modeli, znači ne...
* ThinkPad su teži od 1,5 kg. ThinkPad Yoga: X1 Yoga (3rd Gen) i X1 Carbon (6 Gen) su lakši, samo, njih nema kod nas, na Amazonu (bez carine i shininga) X1 Yoga je 1,459$. ... tek sad videh, pa i oni su 2u1.
* Gejmerski laptopovi Ideapad, kao npr. Lenovo Legion Y520 i Y720 su odlični po specifikacijama, ali skroz preteški, o ceni neću da pričam.
* Svi ti Lenovo sa njihovog sajta su 2u1. i preskupi.

>>> Sajt Tehnomanije:
* neverovatno, ukucam u filtere najjednostavnije opcije, tipa ekran manji od 15" i težina manja od 2 kg, ono ispadne da što su manjih dijagonala i lakši, oni su skuplji... baš bzv... svi (tamošnji) brendovi: Lenovo, HP... Acer najjeftiniji (zašto?, jel to bzv brend?), ostalih brendova nema... ???
* i molim vas, ja sam malo out-of-date sa novim IT rečnikom, što se tiče hard diska, šta znači SSD, eMMMC? Šta je od toga običan HD?
* kad već to pominjem, nisam razumela гари ja kad je rekao
гари napisao:Mana je to što on ima 32GB, plus koliko se dobije sa memorijskom karticom. Ali programe instaliramo na hard, a memorijska kartica je za skladištenje svega ostalog.
* Nije mi jasno šta je tu hard, šta memorijska... (???) Kakav memorijska na kompu? Ja to nemam na mom laptopu, samo HD.

* Npr. ovo je sa sajta tehnomanije (oni sad "navodno" imaju baš rasprodaju laptopova), evo 1 jeftiniji uređaj, da mi nešto objasnite: https://www.tehnomanija.rs/it-shop/lapt ... -c7wg.html Specifikacije mi uopšte nisu jasne. Koliki je tu HD? Msm, komp je užas, procesor na 1.1 GHz a rezolucija ekrana 1366 x 768. !!!
Drugi primer: npr ovo je mašina gde jasno piše HD i sve razumem, samo što je ekran takođe 1366x768 i teško 1,9 kg... https://www.tehnomanija.rs/it-shop/lapt ... 1-432.html (ovo je lošija graf karta od moje, a moja od pre 7 god ???) Treći primer: Ovo je Asus, primera radi, https://www.tehnomanija.rs/it-shop/lapt ... -c06w.html opet ne razumem šta je tu HD?

* I da, na svim laptopovima piše: Operativni sistem: Windows 10 Home. Da li oni svi dolaze sa već ugradjenim win? To je orig. Win predpostavljam? Pa to je bzv, ako je orig, onda se moraju svi programi staviti orig. Pa to niko ne radi... ovde u SR mislim... Zar nema neki laptopo bez tog ugradjenog OS-a, pa da se stavi neki fejk... kao što sav normalan svet ima... i rade skroz dobro... kaže гари
гари napisao:ono što ti možeš da učiniš po tom pitanju - podesiš Windows Update da ti se bar ništa ne instalira, a što nije baš sistem.
* Pa гари, ja na 2 kompa imam win 8 (naravno nisu orig) koji rade fantastično, nikad nikakvih problema i nikad ga nisam apdejtovala. :) i mogu da stavim šta hoću na njega od programa... samo mi je kasperski orig.
Green napisao:LG Gram se namece kao idealno resenje, ali je cena...

* Green, pogledala sam LG gram 15Z960 i7 15” Laptop (2.16 pounds to kg = 0.98 kg > Super!), odličan po specifik., on je još i najjeftiniji jer je kao stariji model (iz 2016), ali cena je na Amazonu opet... nema ga kod nas... tj našla sam, ima, ali su cene... 200.ooo din... ko 2 meka... šta je ovo sa cenama win laptopova?

* stvarno sam neprijatno iznenađena ponudom. Generalno, ti gore, jefitiniji, su mnogo slabi... ne vidim smisla da menjam svoj (sa svojim specifikacijama) za nešto lošije, samo zbog kilaže, ima smsila da menjam svoj samo za bolje specifikacije i ono zbog čega najviše želim novi a to je težina... ja ovde (Gigatron i Tehnomanija) vidim samo brendove Asus, Apple, Acer, Dell, HP, Lenovo (šta je od tih brendova najbolje za ono što meni treba)... i nema više nijednog drugog brenda?... osim 1 Toshibe koja je skuplja nego mek, a teškaaaa, 3 kg... mada je po spec jako dobra... ja imam Fujicu, made in Germany, kupljen ovde, gde su ti ostali brendovi u ponudi? Pa mek ispade jeftiniji od ovih skupljih acera, lenova... Ima li na nekom drugom mestu u BG neka šira ponuda brendova laptopova?

* Ljudi šta je ovo? Ne mogu da verujem, 3 brenda a cene užas...

* novak, vidim koristiš iphone, valjda se razumeš i u mek-laptopove. Zar su cene win i mek izjednačene? Ima li neki mek (stariji model), jeftiniji od ovih preskupih win laptopova, a da bi mi odogvarao? E sad, pošto nisam u toku sa appple / iphone pričom, ne znam da li se isto dešava i sa mek-računarima kao sa iphone-ovima? ono - što stariji, gube podršku, usporavaju ih ne bi li naterali korisnike da kupe novi, svi se žale na drejn baterije zbog updatea Iosa koji ne mogu da izbegnu kao na androidu tj mož' ih baciti (to svi pričaju)... pa eto, u tom smislu, ne znam je l isto sa mekovima starijim...

Thx svima na vremenu koje izdvajate za čitanje mojih dilema :)

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od гари »

To što sam ja pomenuo za memorijsku karticu, to je kod jeftinijih 2u1. Kao na telefonu, imaš recimo 64GB skladišnog prostora, a možeš dodatno da mu ubaciš i memorijsku karticu od 256GB. Ali memorijska kartica nije baš pouzdana, one hoće da riknu...

Da, i Surface je i sam 2u1 uređaj. Pa onda ako ti on odgovara, možda ti odgovara i neki drugi 2u1. Mislim, jesu skuplji, ali da ga ne obaciš samo zato što je 2u1.
* Npr. ovo je sa sajta tehnomanije (oni sad "navodno" imaju baš rasprodaju laptopova), evo 1 jeftiniji uređaj, da mi nešto objasnite: https://www.tehnomanija.rs/it-shop/lapt ... -c7wg.html Specifikacije mi uopšte nisu jasne. Koliki je tu HD? Msm, komp je užas, procesor na 1.1 GHz a rezolucija ekrana 1366 x 768. !!!
Njemu je izgleda interna memorija, 32GB, a 4GB ima RAM-a. Pa u njega dodatno može da se ubaci i memorijska kartica. Pretpostavljam kao gore što sam napisao u prvom pasusu. Ali nejasno su navedene specifikacije, to stoji. Ali te memorijske od po 32GB recimo, to nije hard disk klasičan, i zato piše 32 GB flash drive.

To bolje možda neko drugi da objasni šta je. Ja kapiram da je to skladišna memorija kao na telefonima i tabletima. Manja je, ali i zauzima fizički manje prostora, i troši manje energije.

Za Windows... Ako piše da Windows 10 Home dolazi s njim, onda jeste original, ali te to ništa ne sprečava da krekuješ neki program ako hoćeš. Štaviše, može komotno sve sem Windowsa da ti bude piratsko. Jedino pogledaj sa sajtu koja je razlika između Windows 10 Home i Windows 10 Professional. Možda bi se sa Windows 10 Home osećala uskraćenom za nešto.

Ono što kažem za iskuljučivanje apdejta za sve što nije Windows - to je samo zato da bi ti apdejti mogli zauzimati prostor na hard disku. Ne znam za Windows 10 i Windows 8, nisam obraćao pažnju, ali na Windows 7 sistem se uz apdete samo goji.

Uzgred, možeš da gledaš cene i u Mediamarktu recimo, iz Mađarske, a i u Extreme Digital, isto iz Mađarske. Možda su cene povoljnije. Ako si negde iz Vojvodine, Segedin ti je prilično blizu.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od miodrage »

ShaNa, kao sto sam ti napisao, uzeo sam POLOVAN Surface Pro.
Nemoj da gledas amazon i sl, pogledaj kupujem prodajem sajt.
Psoto je direktno reklamiranje zabranjeno, jedna je rec, i na kraju dodas com :P

Ti manji 2u1 uredjaji su skupi, i to je tako. Klasican laptop mozes da nadjes odlican vec za 300-350€, ali sve je samo ne lagan. Ovi mali, lagani i sta sve ne ide uz to kostaju poprilicnu svotu novca. Isto vazi i za Mek-ove - doduse svaki Mac kosta poprilicno.
Pogledaj po oglasima, neces se pokajati, sigurno!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

ShaNa
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 84
Pridružio se: Sre, 24. Jan 2018. 18:56
:: HTC

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od ShaNa »

Ćao svima,
Malo promišljanja, malo gledanja. Score:
гари napisao: Odeš na primer na sajt Gigatrona, i filtriraš laptopove po masi.
Aha, sad vidim da ti trebaju i hard disk i grafika... Ništa, onda samo na sajteve prodavnica, pa filtriraš po masi, i vidiš šta ti odgovara.
Moram vam reći da to što mi vidimo po sajtovima tih većih prodavnica uopšte ne odgovara asortimanu u njima kada se ode uživo.
Primer: otišala sam u Tehnomaniju (konkretno sam bila u Tehnomaniji u N Sadu u Pašićevoj, nisam iz NS, ali odlazim često) i tamo sam se lepo popričala sa prodavcima (razlog zašto volim "šoping" u NS - uglavnom nemaju puno posla i uvek imaju vremena da pričaju sa mušterijom i vrlo su ljubazni; to u BG teško možeš naći, jedino ako je prodavnica jako zabačena, pa im niko ne ulazi; u BG su strašno u gužvi i nemaju kad da pričaju nešto mnogo). Elem, popričah se sa ljubaznim osobljem u NS, kad ono, ispostavi se da se asortiman u radnji odudara od onog na sajtu. I prodavci mi kažu da se sajt ne ažurira. Baš lepo... tako da vam ne mogu poslati link iz Tehnomanije laptopa koji mi je preporučen kao najbolji u odnosu na ono što sam tražila, a isti taj laptop ne postoji ni na sajtu Gigatrona (sto ne znači da ne postoji uživo, ja sam lično uživo tamo kupila tel koji nije bio na sajtu). Znači, naši sajtovi odudadarju od onoga što realno tamo ima.
Na sajtu Gigatrona postoji neki slicni LT ali ga nema na stanju, ali mislim da to nije taj. Onaj iz NS je bio: ACER Swift 1 SF114-31-P8KB, a na saju G ima ACER Swift 1 SF114-31-P6RK, sigurna sam da to nije taj jer mi je rečeno da je dijagonala 13 i nešto inča, bio je lakši i imao je veći HD. Nažalost nisam zapamtila konfiguraciju jer sam očekivala da ga nađem na nekom sajtu ali nisam; i na sreću pa sam fotkala taj LT u NS, fotke vam šaljem:
https://ibb.co/ej9HPT
https://ibb.co/maxRJo

Meni je i ovo skupo obzirom da i nije neka konfiguracija (ja sve poredim sa svojim LT), samo je lagan, mada kad ga uporedim sa Mekom koji je stajao pored njega, ko nebo i zemlja, ovaj Acer izgleda kao igračka za decu. Nadam se da nije takav i pri radu. Kad ukucam taj naziv na netu, ne izlazi mi ništa, kao da nigde ne postoji? Ne znam konfiguraciju.
Ako možda vi znate, možete li mi poslati link iste i reći šta mislite o tom LT?
Šaljem vam i slike Meka iz Tehnomanije koje sam fotkala (fore radi, jer je lep, naravno da nemam nameru da ga kupim niti mogu, to je čist bezobrazluk sa cenom):
https://ibb.co/c5Pqdo
https://ibb.co/hxSyW8
https://ibb.co/b6Xtyo

Jednom rečju svugde treba lično otići.

*** Volela bih da mi kažete, osim tih velih IT lanaca (Tehnom, Gig, Comtr, Win) da li postoji još neko mesto gde bih mogla pogledati laptopove a da su provereni tj da ih dobijem sa fiskalnim racunom i garancijom i ozbiljnim servisom ako zaterba, tj da nije ona fora kao sa telefonima, da ne smeš nigde da ih kupiš osim kod tih giga & operatera jer će ti uvaliti ko-zna-šta. Konkrterno sam našla neki sajt itsvet dot kom. Ne znam šta je to?
miodrage napisao:ShaNa, kao sto sam ti napisao, uzeo sam POLOVAN Surface Pro. (...) Klasican laptop mozes da nadjes odlican vec za 300-350€, ali sve je samo ne lagan. Ovi mali, lagani i sta sve ne ide uz to kostaju poprilicnu svotu novca. (...) Pogledaj po oglasima, neces se pokajati, sigurno! (...) Po ovome sto si navela, Surface Pro 4 je recimo idealno resenje, ali se polovni krecu od 600-900€ u zavisnosti od konfiguracije. Od ostalih uredjaja, ti Lenovo Miix modeli, Lenovo Yoga, neki Aceri, Asus TransformerBook… Ali ovo sve nije nimalo jeftino. Ja sam pre vise od godinu dana uzeo Surface Pro 4 polovan, star oko 9 meseci, i prezadovoljan sam istim. (...) I da, po onome sto je navedeno, tebi odgovaraju iskljucivo FULL WINDOWS masine, ostalo nemoj ni da gledas.
@miodrage, ja sam već pogledala taj Surface Pro 4 i to je odličan komp ali on i na KPu polovan košta min. 800 eura. Zatim to što si rekao da pogledam po oglasima, imaš li preporuku još nekog konkretnog kompa, ono sve sa konfigracijom, da znam koji da tražim?

*** Generalno, ovo pitanje upučujem svima - prema onome što sam napisala za šta i kakav mi LT treba, da li mi možete konkretno preporučiti određen model(e), da ja to imam zapisano, pa da merkam tj gledam kad budu neke akcije ili po oglasima.
Thx.:)

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od novak »

Moje misljenje je da to sto ti treba nema za ispod 1000€. Ako nisi spremna da izdvojis toliku lovu, onda dzaba svi prijedlozi.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od Fox »

ShaNa, nisam siguran da ce hardwerski ispratiti tvoje zelje (citaj: znam da nece), ipak baci pogled na ovako nesto mozda ti se i svidi - tezina 1.3kg a cena ne tako previsoka:
http://www.itsvet.com/laptop_acer_swift ... i?id=23319
https://pcpress.rs/review-idealno-skroj ... -1-laptop/
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

novak
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1341
Pridružio se: Ned, 04. Jan 2009. 06:09

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od novak »

Taj acer joj je dimenzijama i tezinom idealan, al da li integrisana graficka moze izdrzati obradu u photoshopu, corelu, obradu videa. Onda i taj 128gb disk je realno malo za rad sa multimedijom.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od Fox »

novak, da, znam, ali ako bi se uklopile sve zelje oko hardwera, cena ce biti dosta visa.
ShaNa, sad videh slike koje si postavila iz radnje, evo konfiguracije Acer racunara kojeg si slikala https://www.acer.com/ac/sr/RS/content/m ... .GXUEX.010
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od гари »

Ima i prodavnica Emmi. Pored toga, u Segedinu - Edigital i Mediamarkt.

A vezano za iskustvo u novosadskim prodavnicama - ta to nije do gužbe, to ti je razlika između Novosađana i Beograđana. :D A bude gužve i u Novosadskim prodavnicama. Inače meni je Tehnomanija od svih tih naših jačih najmutnija. (Poredeći sa Winwinom, Emmijem i Gigatronom, a sa Comtradeom nemam iskustvo.)

Ja sam umem da kažem da sam u provinciji, ali nemoj da to neko drugi tako nešto da kaže za moj grad, inače će da bude kao sa Windows Phonom. :D :angry:

ShaNa
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 84
Pridružio se: Sre, 24. Jan 2018. 18:56
:: HTC

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od ShaNa »

@Fox & @novak, hvala ti na linkovima, sve sam ih zapamtila da ih proučim. Pa da, sve se to vrti oko tih Swift Acera, malo jači/slabiji. I da, kao što rekoste obojica, iako nisam mnogo upućena u hardvere kompjutera, ipak vidim da integrisana graficka nije jaka, čak je slabija od one na mom laptopu koji je kuplje još 2011. Tu je i mali HD. Ali, mora se neki kompromis napraviti, zbog cene. A ja još uvek ne znam koji. :smutny: Grafička to sigurno nije, ne znam na uštrb čega da se napravi kompromis? Ako imate ideju, kažite.
Ja svakako neću ništa kupovati dok dobro ne izvagam šta konkretno i po kojoj ceni. Tj. ja bih najviše volela da imam npr. 2-3 modela koja bi mi po specifikacijama odgovarala, i onda da ja merkam gde ih ima, pa kad će neki popust, koliki i tako to. Hoću reći, nisam ja bez laptopa, pa da moram odmah da ga kupim. Jedino što mi je laptop težak kao osrednja lubenica. :cry:

@гари, ne mogu u Segedin u šoping tehnike. Treba mi ovdašnja garancija za svaki slučaj da je imam. Ništa novo ne kupujem bez garancije, a ni polovno što je skuplje od neke ... pristojne cene... tj to polovno varira, ako bih znala korisnika, onda bih možda i kupila nečiji komp bez garancije, ali ne znam.
I btw, to .. provincija / metropola, mentalitet itd, ta 'ajde mani me takvih tema, nisi se dobroj osobi obratio. :) Svi moji su poreklom iz NS i okoline, zato sam često tamo. Te imam puno pravo da kažem da mi je NS mnogo, mnogo drag, baš zato što je tako čarobno provincijski miran i sladak. :lol: Pa i ja kažem da je BG provincija, kad pogledam neke veće gradove, to je skroz normalno. 8)

Elem, da se vratim na temu laptopova, ako imate neki predlog nekog konkretnog modela (kao npr u mobilnim, lepo možete reći taj i taj), napišite mi link. Ili ako imate predlog na kojoj hardverskoj komponenti bih mogla da uštedim tj smanjim cenu LT, napišite, pa da uradim neku pretragu po hardverskim komponentama.
Svakako ova tema stoji otvorena, a ja ne žurim. Bar ne mnogo... dok ne poludim od nošenja moje lubenice od laptopa... :blinky:

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od гари »

ShaNa napisao:I btw, to .. provincija / metropola, mentalitet itd, ta 'ajde mani me takvih tema, nisi se dobroj osobi obratio. :) Svi moji su poreklom iz NS i okoline, zato sam često tamo. Te imam puno pravo da kažem da mi je NS mnogo, mnogo drag, baš zato što je tako čarobno provincijski miran i sladak. :lol:
Drago mi je da je tako. 8)

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od Fox »

ShaNa, sto se tice ogranicenja po pitanju memorije za skladistenje podataka na Swift Acera-ima - cenim da nije preveliki problem zameniti postojeci od 128GBa nekim vecim SSDom. Sad, da li se isplati takva 'rabota' je vec drugo pitanje, ali mogucnost svakako da postoji. Takodje ne bi bilo lose proveriti i koliki je max sto se RAM memorije tice na ovoj seriji kompova (4GBa je za tvoje potrebe skoro sigurno malo).
Sto se ostalog tice, iskreno nemam iskustva sa ovo vrstom procesora i integrisanom grafikom, na svom sluzbenom kompu (Dell e7470) imam integrisanu grafiku (Intel HD Graphics 520) koja radi odlican posao. Da, stoji da su ova dva graficka resenja neuporediva po gotovo svim parametrima, ali sam cisto hteo da ti navedem neko svoje iskustvo sa resenjima takvog tipa. http://gpu.userbenchmark.com/Compare/In ... 64vsm36797
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

ShaNa
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 84
Pridružio se: Sre, 24. Jan 2018. 18:56
:: HTC

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od ShaNa »

Ne znam koliko je to ispaltivo (menjanje HD), ali mislim da time odlazi i garancija (ako uzmem sa garancijom). Pa kako stoje stvari, moguće je da ću ipak morati ići na neki polovni. Jer ovo što se nudi šo radnjama ili je bezobrazno a neprimerno ceni skupo ili je kao osrednje cene a unutra nema ništa. Hvala na tom sajtu za poređenje, korisno je, zapatiću.
Pogledala sam tvoj Del, https://www.bcgroup-online.com/laptopov ... d%29-43898 ..a on košta ko.... zar je moguće da laptopoovi toliko poskupeli od ... kada sam ja kupovala... a ja sam kupila dobar... i bio je oko 500 eura sve na 12 rata i garancijom od 5 god, koja mi na sreću nikad nije trebala.
Svakako ako naiđeš na nešto zanimljivo, napiši link.

Edit: Gariju: me too :)

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od Fox »

Mislim da postoji varijanta da se odradi zamena SSDa a da ti ostane garancija, ako ti to odradi ovlasceni servis, mislim da sam to cuo-procitao na vise mesta do sada. Sto se tice cene za ovaj model Dell-a... Da, zato i nisam hteo da ga navodim kao mogucnost za kupovinu, poprilicno je skup.
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Lagan prenosni računar /ili /i /tablet

Post od miodrage »

ShaNa, laptopovi nisu poskupeli, naprotiv, pojeftinili su. To sto si ti kupila pre x godina, je bilo po nekoj ceni. SAda imas moderniji, jaci racunar, pandan tom iz te i te godine, po ceni koja je slicna toj koju si ti platila i to je to. Oba ta racunara teze kako ti kazes kao lubenica.
Pre koju godinu, pojavili su se mali zgodni a opet hardverski izuzetno mocni uredjaji, ali sa cenom da ti usi otpadnu. I sad ide ono cuveno, nesto za nesto.
Pre sada vec 9 godina, kupio sam Asus Transformer Book T100, mali, ali izuzetno mocan za ono vreme, stavise i sada bi zavrsio gro zadataka, osim mozda obrade neke grafike. Tada je kostao oko 450€, sada njegov neki naslednik, daleko jaci naravno kosta i nesto vise. Za Surface Pro sam ti napisao.
Gledaj sve sto je 2-u-1, gledaj oglase. Povedi sa sobom nekoga ko se u tematiku razume, trazi da isprobas uredjaj na licu mesta, ponesi neki program na USB sa kojim mozes malo da mucis uredjaj. Ako prodje taj test, sto ne bi uzela i polovan uredjaj?
Takodje, preko oglasa uvek ima prodavaca koji robu donose iz inostranstva (citaj Madjarska najcesce), prodaju povoljnije, zbog razlike u PDV koju zadrzavaju za sebe kao naknadu :D Mnogi od tih prodavaca imaju zavidnu reputaciju na sajtovima sa oglasima, i odradjuju i sve sto je vezano za garanciju, jer im je ta reputacija najvaznija, na osnovu nje dolaze do novih musterija. DObar glas daleko se cuje, los jos dalje... svi oni to znaju i toga se jako drze. Takvi prodavci po pravilu nisu najpovoljnije nesto na sta naletis, ali je opet daleko povoljnije od prodavnice. Najpovoljnije je naravno polovno, ali to moze da bude macka u dzaku. Uz dobru pripremu pak, ne mora da znaci.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori