Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od Green »

Ova "teorija zavere" je vec odavno u narodu, ali koliko danas verujete u te tvrdnje? Pogotovo od pre par nedelja kad je izbila afera o curenju podataka.

The Verge video materijal

Da li vam se desilo da na osnovu konverzacije s prijateljima kasnije ugledate specificnu reklamu na svom Facebook profilu?
Da cujem prvo vas, pa cu vam ukratko opisati jedan zanimljiv slucaj mog burazera i njegovog prijatelja.


PS: trazio sam neku slicnu temu, ali nisam nasao. Ako moderator nadje, neka prebaci...

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od sugarcoated_ass »

Jedino što sam primetio da mi posle određene pretrage, otvorenog linka ili pogledanog YT videa Google izbacuje reklame na tu temu. Fejs mi daje isključivo muzičke i tehničke stranice jer su mi takva interesovanja.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od miodrage »

Naravno da nas prisluskuju, i ne samo FB, to mi je najmanji problem. Strane i domace tajne i druge sluzbe, nas nadgledaju u stilu velikog brata. Ako zele, mogu da znaju kad ides da pisas.
Privatnost je davno prevazidjena.
Naravno, posto je nemoguce sve ljude pratiti, onda je samo fazon biti ispod radara.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

yocasylver1
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 258
Pridružio se: Uto, 24. Maj 2016. 01:50

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od yocasylver1 »

I meni izlaze reklame vezane za nešto što sam tražio. Poslednji put sam tražio neki model ručnog sata za ženu, narednih par dana mi iskaču reklame na kompjuteru sa patikama.
Pre par godina sam zalepio traku preko kamere na laptopu.

Drakenzen
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1885
Pridružio se: Ned, 08. Dec 2013. 23:54
:: 00

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od Drakenzen »

Zeleni odlicna tema!
Naravno da ovo rade.
Koliko pita mi se dogodilo da razgovaram sa nekim uzivo o odredjenom proizvodu, odmah mi se taj proizvod pojavi kao reklama a da pritom nisam taj isti proizvod trazio na internetu, znači samo usmeno sa komsinicom razgovarao i opa, ete je najbolja ponuda....

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od Green »

Drakenzen, upravo u tom pravcu želim da ide diskusija. Znači da li su vam iskočile reklame na osnovu običnog razgovora, bez pretrage po internetu i da li verujete da Facebook nekako sluša konverzaciju.

Da opišem bratov slučaj: sede on i prijatelj kod njega na gajbi i ćaskaju tako neobavezno, uglavnom o poslu. Buraz mu priča kako želi da kupi mali gurač guseničar, marke Kubota, model taj i taj. Prijatelj mu sutradan kaže da mu je Facebook bio pun reklama za tu istu mašinu, baš za taj isti model. Istina, gledali su zajedno po netu dotični model, ali kako je onda bilo moguće da su se reklame pojavile kod prijatelja na njegovom ličnom profilu?
Facebook je šampion laganja kad je u pitanju internet privatnost, a to je pre neki dan i ona bitanga Šećerberg lično potvrdio. A to njegovo ispitavanje je bila čista smejurija, cirkuska predstava i ruganje narodu.
Ali, kao što miodrage napisa, svi to rade u ovom ili onom obliku. Pa sad, bilo da se radi o guranju reklama, zaštiti od "terorizma", pucnjavi po ulici, uletanju kamionima u publiku ili nečem drugom.

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od ciklon »

Да ли ви користите антивирусе, блокере реклама, антималвер и антиспајвер софтвер? Да ли је ово озбиљна или зајебантска тема?

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od sugarcoated_ass »

Green napisao:Znači da li su vam iskočile reklame na osnovu običnog razgovora, bez pretrage po internetu i da li verujete da Facebook nekako sluša konverzaciju.
Ne i ne. Kao što rekoh, na Fejsu mi iskaču isključivo stranice koje su usko povezane sa mojim interesovanjima, a Google ads mi servira samo ono što sam tražio po netu i prelistavao po sajtovima.
ciklon napisao:Да ли ви користите антивирусе, блокере реклама, антималвер и антиспајвер софтвер? Да ли је ово озбиљна или зајебантска тема?
Na kompu da, ali na telefonu ne. Poznavajući Greena - ozbiljna. [emoji38]


Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od Green »

ciklon, zašto bi tema bila zajebantska? Ne razumem spominjanje antivirusa i ostalih budalaština. To bi kao sprečilo ovo Facebook pederisanje?

vla-do
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1309
Pridružio se: Sre, 19. Nov 2008. 02:06

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od vla-do »

Imao sam slično iskustvo. Tražoo sam patike da kupim. Prvo sam pričao o tome, a posle i tražio preko neta.

Fejs mi je počeo izbacivati grupe koje prodaju patike, a gugl reklame sa radnjama. Jedino što se ne sećam da li mi je fejs počeo nuditi grupe pre ili nakon pretraživanja na kompu.

Jasno mi je da gugl izbacuje reklame na osnovu mog pretraživanja preko njega, ali mi nije jasno otkud fejsu taj info? Nisam ni bio ulogovan u njega kad sam gledao patike...

Istini za volju, imam face i na telefonu, a i preko njega sam u jednom momentu gledao patike. Mada to i dalje ne daje pravo fejsu da me špijunira.

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od гари »

Pa kad toliko vole taj otvoreni operativni sistem, a onda su sumnjičavi da li jedna od aplikacija na tom istom telefonu može da ih prisluškuje, i prati apsolutno sve aktivnosti korisnika za telefonom i u blizini telefona... Znači ipak OS ne treba da bude otvoren, nego zatvoren. :?

No nebitno, ljudi su do sad jasno dali do znanja svima: privatnost je nebitna, i rado daju svoju privatnost korporacijama zarad besplatnih servisa. Tako za mobilne OSove, tako i za Facebook. Ipak, privatnost se daje nekim anonimusima iz SAD, tako da opušteno, problem bi bio da nešto može da vidi komšija preko puta.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od miodrage »

гари, ti znas da ja koristim zatvoreni sistem, koji je kako mnogi kazu mrtav, pa mi opet reklame iskacu samo tako. Cekam samo kad ce AV da mi iskoci :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od Evindzer »

Grine, nisam najbolje razumeo: njih dvojica su razgovarali preko Mesindžera ili uživo, sedeći jedan pored drugoga?

Inače, FB imam odavno, ali ga skoro uopšte ne koristim, a i računam da nikome nisam zanimljiv da bih bio špijuniran. ;)

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od гари »

miodrage napisao:гари, ti znas da ja koristim zatvoreni sistem, koji je kako mnogi kazu mrtav, pa mi opet reklame iskacu samo tako. Cekam samo kad ce AV da mi iskoci :D
OK što iskaču reklame, ali ne vezano za nešto što ne bi očekivao da Facebook zna samim tim što imaš nalog. Ako ti iskoči AV, to je zato što bi svima iskočio AV. :D

A to za poruke, naravno da oni mogu da vide poruke korisnika, poruke su na njihovom serveru. I ovde ako pišeš na ovom sajtu poruke, admini mogu da ih pročitaju. Pitanje je samo da li hoće. Mogu oni kao fora da ih zaključavaju sami od sebe, ali ako su ga zaključali, sigurno znaju kako i da "razvale bravu" po potrebi.

ciklon
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 532
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2014. 07:03
:: Mi Note 10 Lite

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od ciklon »

Помиње се овде на теми да људи разговарају о некој теми и онда после тога почну да им излазе рекламе о томе. Помиње се да је пријатељу једног лика почела да се појављује реклама о одређеном производу који он сам није тражио, али јесте тај његов пријатељ? Како се, бре, то дешава? Ако није ништа тражио путем свог компа или мобилног, ако није отварао линк који је добио, како би могле да му се појављују рекламе? Није то Скајнет, па да види даље од било чијег firewall-a.

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od Green »

Evindzer napisao:Grine, nisam najbolje razumeo: njih dvojica su razgovarali preko Mesindžera ili uživo, sedeći jedan pored drugoga?
Uzivo, sedeci jedan pored drugog. I to su jos na nasem jeziku razgovarali. Nije sam jezik u pitanju, vec kljucna rec. U ovom slucaju, ta gradjevinska masina.
ciklon, pa ne znamo kako je to moguce, ali je ocigledno da nekako jeste, cim ima dosta ljudi koji su imali takvo iskustvo.
Meni je nekoliko puta obrisan komentar (bilo je grubih reci) s fejsa i poslat razlog zbog cega. Dnevno ljudi ispisu milione i milione komentara. Kako fejs u roku od nekoliko minuta tako brzo otkrije neciji neprimeren sadrzaj, obrise ga i posalje poruku obrazlozenja? Svaki vid ucesca se pomno prati, a milijardu i po korisnika. Sto bi im onda bilo tesko da nasumice nekog slusnu i da mu na osnovu nekih kljucnih reci izbace reklamu.

Martin Mystere
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 902
Pridružio se: Ned, 20. Okt 2013. 11:10
:: Samsung Galaxy Note8
:: LG G2, HTC HD2
Lokacija: Beograd, Voždovac

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od Martin Mystere »

Eagle eyebook...

sugarcoated_ass
Sertifikovani Trol
Sertifikovani Trol
Postovi: 7897
Pridružio se: Pet, 05. Nov 2010. 08:36
:: Samsung Galaxy A52s
:: Nokia 8.1
Lokacija: Novi Sad

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od sugarcoated_ass »

Green, prijavljuju se komentari. Znaš ti koliko ja prijavim sadržaja dnevno, što postova, što komentara, i baš brzo odreaguju jer se dosta toga radi sistemski i automatski.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od Green »

Prijavljuju se, ali se mnogo vise komentara iskontrolise i sredi "trigger word" softverom. Stvar nije nova. Koristi se dugo na nivou svetskih vlada, raznih bezbednosnih agencija i slicno. Svaki internet saobracaj se pomno prati. Ne moze jos uvek bas sve, ali mnogo toga se spreci.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Da li Facebook prisluskuje nase konverzacije?

Post od miodrage »

FaceBook, tajni projekat CIA-e smisljen da ljudi sami stavljaju svoju svakodnevicu online, kace slike sebe i svojih prijatelja, dele razne sadrzaje o svojim interesovanjima, nadanjima, itd. a sve to - bez upotrebe i jednog jedinog agenta. Briljantno!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori