Back UP podataka

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
yocasylver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1668
Pridružio se: Pet, 10. Okt 2008. 08:54
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Beograd

Back UP podataka

Post od yocasylver »

Mnogi na forumu isprobavaju razne stvari na svojim pametnim telefonima pa tako i vrse promenu operativnog sistema tj unose izmenjeni.Interesuje me koje korake preduzimate da sacuvate vase podatke i aplikacije tj na koji nacin.
Ja koristim program MoboRobo na kompu preko koga sacuvam aplikacije i njihove pdatke u okviru istih,poruke i kontakte.
Znam da modu da se sacuvaju iz Recovery moda i vracaju se iz Recoveryja ali me jos interesuje i kako je najbolje vratitit podatke na Stock ROM jer mozda ne bih radio root i instalirao recovery?
Generalizujem situaciju a i konkretno me interesuje slucaj G2 32GB i Loli Pop tj da li je bolje da ubacim Stock ROM i uradim root,instaliram recovery i onda iz njegovog menija uradim restore tj nadjem predhodno pripremljen fajl?

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: Back UP podataka

Post od toda81 »

Ja redovno radim backup iz recoverya i ako nesto pocne da me zeza za par minuta odradim wipe data i restore iz recoverya i imam sve kao sto je bilo neposredno ore backupa sa svim podesavanjima i svim app. Izuzetno jednostavno. Radio sam svojevremeno titanium backupom samo backup aplikacija i podesavanja pa sam vracao na novoinstalirane rom-ove kako bih se manje mucio da in ne instaliram ponovo, ali je to znalo da zeza i da vecina app ne radi. Poseban problem je bio ako sam taj backup npr radio na 4.2.1, a restore na rom-u koji je npr 4.3 ili 4.4.2
Note IV N9100 dual

yocasylver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1668
Pridružio se: Pet, 10. Okt 2008. 08:54
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Beograd

Re: Back UP podataka

Post od yocasylver »

A ako uradim back up iz recoverya pa dignem sistem na 5.xx hoce li radite restor iz recoverya 5.xx tj da li ce raditi aplikacije?

Nennad
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 634
Pridružio se: Pet, 23. Jan 2009. 19:01
:: LG G2

Re: Back UP podataka

Post od Nennad »

Nije mi baš jasno pitanje, ne možeš da vratiš samo aplikacije iz recovery-ja iz jednog u drugi rom. To radiš uz pomoć Titaniuma i slično sličnih aplikacija, a one aplikacije koje si vezane za tvoj Google nalog vratiće se automatski.
Recovery ne zavisi od sistema, ako je instaliran on može da vrati i obriše postojeći sistem.
Druga je stvar što neke metode vraćanja na stock brišu twrp i instaliraju stock recovery (npr kdz kod LG-a).

Recovery može da vrati i obriše one delove softvera koji su nama bitni, a to su sledeći:
1. boot-kernel
2. system-rom(kitkat, lollipop)
3. data-aplikacije i podešavanja sistema
4. cache
5. dalvik cache
6. efs
Efs-uraditi backup jednom i zaboraviti na njega.
Pre vraćanja twrp recovery backup-a obrisati sve od 1 do 5. Stavka 5 se kreira pri prvom pokretanju roma, stavka 4 tokom korišćenja roma.
Recovery ne briše sd kartice, iako je ona formalno u data i zove se data/media, twrp je podešen da je poštedi.

Za backup sistema dovoljno je označiti prve tri stavke.

Titanium backup je dobar za pravljenje backupa aplikacija koje imaju velike i komplikovane podatke, npr. mail nalozi, zatim sve aplikacije koje zahtevaju prijavu, umesto ponovnog prijavljivanja samo se vrati data odgovarajuće aplikacije. Korisno je i za aplikacije banaka koje zahtevaju reaktivaciju, kao i za aplikacije koje ne dolaze sa Google Play, one koje su sa Play Store automatski se instaliraju nakon sveže instalacije sistema (dodavanja Google naloga na telefon).

yocasylver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1668
Pridružio se: Pet, 10. Okt 2008. 08:54
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Beograd

Re: Back UP podataka

Post od yocasylver »

Znaci da je bolje da uradim aplikacije preko Titanijuma nego iz recoverya?bitno mi je da ane kucam ponovo lozinka i ostala podesavanja.
U mom slucaju zelim da uradim povratak na Stock ROM i onda da uradim OTA update na Loli Pop.

Nennad
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 634
Pridružio se: Pet, 23. Jan 2009. 19:01
:: LG G2

Re: Back UP podataka

Post od Nennad »

Da, uradi backup svih aplikacija preko Titaniuma, takođe kopiraj sve što misliš da će ti trebati sa kartice na kompjuter (slike, muziku, download fajlove itd. Najbolje ceo sadržaj kartice kopiraj. Backup Titaniuma možeš na USB ako nemaš mesta, samo u podešavanjima izabereš lokaciju foldera na USB-u (prethodno na USB-u napraviš folder sa nazivom TitaniumBackup.

Povratak na stock će ti obrisati sve podatke, uključujući i aplikacije. Kada nakon pokretanja sistema dodaš Google nalog vratiće se aplikacije (instaliraće se sa gplaya, izabereš da ti vrati sa posledenjeg backup-ovanog uređaja). Prethodno se uveri da je u settings-nalozi i sinhronizacija uključeno auto sync data, kao i app data i contacts u Google nalogu.
Zašto odmah ne uradiš povratak na stock lollipop? To je isto.

OTA update normalno ne briše ništa od podataka i aplikacija, ali pošto stvari mogu krenuti po zlu, dobro je napraviti backup Titanium+kartica. A možeš i ceo rom iz twrp-a, ako imaš instaliran, ukoliko iz ne znam kog razloga poželiš da ga vratiš.

acamatic
Expert
Expert
Postovi: 3710
Pridružio se: Pon, 10. Okt 2011. 12:24

Re: Back UP podataka

Post od acamatic »

Nennad napisao: Pre vraćanja twrp recovery backup-a obrisati sve od 1 do 5. Stavka 5 se kreira pri prvom pokretanju roma, stavka 4 tokom korišćenja roma.
Nenade nisam znao da sme da se briše i stavka Sistem pre vraćanja backup. Ja sam sve mislio da to ne sme da se dira, jer onda neće moći sistem da podigne..
Jel će bez problema dignuti sistem na telefonu, posle restore-a backup - a?

Nennad
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 634
Pridružio se: Pet, 23. Jan 2009. 19:01
:: LG G2

Re: Back UP podataka

Post od Nennad »

Backup vraća i sistem, tako da je bezbedno. Vratće ga i butovati se. Jedino ako je backup fajl oštećen, onda si u problemu, jer neće imati šta da vrati. Naravno, podrazumeva se da taj backup sadrži sistem i boot, ne samo data.
Twrp ne briše trenutni sistem, pre restore sistema iz backupa, ako se ne obruše, samo će se prepisati preko starog i delovi starog sistema će ostati.

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: Back UP podataka

Post od toda81 »

Moze preko recoverya da se odradi samo backup programa, to je backup data i posle se samo vrati, ali sve to nije bas pouzdano i moze da zeza
Note IV N9100 dual

Zile995
Expert
Expert
Postovi: 3292
Pridružio se: Sre, 19. Mar 2014. 10:27
:: Xiaomi Redmi Note 4X
:: HTC M8 | Galaxy SII
Lokacija: Beograd

Re: Back UP podataka

Post od Zile995 »

Ne znam kako je kod novijih samsunga, kod mene na s2 moram da backup-ujem preload pored system da bi mi podigao samsungov sistem. Kod aosp je drugacije. Kada radim restore bez preloada onda hoce da upadne u bootloop :)

A ovo je tacno sto je toda rekao, moze backup data, pa restore na drugom romu ali ce zato da zeza.
ROM: Stock Asia WWE 5.0.1, Sense 6.0
Kernek: Stock 3.4.0

yocasylver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1668
Pridružio se: Pet, 10. Okt 2008. 08:54
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Beograd

Re: Back UP podataka

Post od yocasylver »

Nennad,nemogu da nadjem gde da promenim folder i stavim eksternu memomriju tj flesku u Titaniumu?Nasao da promenim folder ali sve je u okviru telefona.

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: Back UP podataka

Post od toda81 »

Mislim da ne moze u titaniumu da se menja memorija jer sam i ja svojevremeno to probao. Imas drugo resenje. Lepo odradis backup i titanium backup folder kopiras na komp i cuvas ga i ako slucajno obrises samo ga ponovo instaliras na memoriju telefona i instaliras titanium backup i mozes da odradis restore bez problema
Note IV N9100 dual

Nennad
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 634
Pridružio se: Pet, 23. Jan 2009. 19:01
:: LG G2

Re: Back UP podataka

Post od Nennad »

Može da se menja, ja tako radim. Imam nekoliko GB aplikacija i 11GB slobodne memorije na telefonu, ne bih to ni mogao da držim na fonu.
Ideš ovako, menu pa dalje:
[img]http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/04 ... d3ceae.jpg[/img][img]http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/04 ... db1930.jpg[/img][img]http://tapatalk.imageshack.com/v2/15/04 ... 0f74af.jpg[/img]

Znači pričamo o USB fleški na kojoj prethodno napraviš folder TitaniumBackup, baš ovako sastavljeno, prikačiš na telefon, sačekaš povezivanje i ideš po ovim slikama dalje.
Fleška mora biti prikačena kada se menja folder.

Drafer
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1053
Pridružio se: Sre, 26. Feb 2014. 15:04
:: Srpska Crnja
:: Xiaomi Mi 11i
Kontakt:

Re: Back UP podataka

Post od Drafer »

Titanium backup je odlicna stvar.
Ja takodje povremeno kopiram njegov backup na komp za svaki slucaj, mogu iszubiti telefon ili bilo sta
a backup neka stoji na kompu pa kad kupim drugi telefon samo vratim sve da ne bih stelovao nedelju dana 30 programa.
A sam android ne trazi mnogo vremena da se nasteluje, jedino me rutovanje nervira jer treba vremena da se pronadje na netu pa svo to zezanje.
Android 12

yocasylver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1668
Pridružio se: Pet, 10. Okt 2008. 08:54
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Beograd

Re: Back UP podataka

Post od yocasylver »

Nennad,nemogu da otvorim sliku.Ne radi adresa ?

Nennad
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 634
Pridružio se: Pet, 23. Jan 2009. 19:01
:: LG G2

Re: Back UP podataka

Post od Nennad »

Tapatalk ih ne smanji, a forum podržava samo do 640 piksela širine. Evo ovako:
SlikaSlikaSlika

yocasylver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1668
Pridružio se: Pet, 10. Okt 2008. 08:54
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Beograd

Re: Back UP podataka

Post od yocasylver »

Nasao,napravio folder.Pokrenuo back up ali ni sam ne znam kako.Petljaj tamo,petljaj ovamo.I sad kao proces je u toku,bas nesto se ne nalazim
Evo ga,ukapirao.Odradjen prvi back up na eksternoj memoriji.

Nennad
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 634
Pridružio se: Pet, 23. Jan 2009. 19:01
:: LG G2

Re: Back UP podataka

Post od Nennad »

Eto, nije ništa komplikovano.
Iz Titanium-a možeš da deinstaliras aplikacije, da im izbrišeš podatke, da ih zamrzneš da se ne pokreću i naravno da ih vraćaš nakon što ih deinstaliraš itd.

yocasylver
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1668
Pridružio se: Pet, 10. Okt 2008. 08:54
:: Huawei P40 Pro
Lokacija: Beograd

Re: Back UP podataka

Post od yocasylver »

Hvala na savetima,nije bilo tesko.Jednostavno nisam pritiskao tamo gde treba jer mi nije licilo da moze

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Re: Back UP podataka

Post od toda81 »

Činjenica je da je titanium backup fantastičan program
Note IV N9100 dual

Odgovori