Mobilni telefoni vs digitalni fotoaparati

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Behemoth
Expert
Expert
Postovi: 2757
Pridružio se: Sub, 10. Okt 2009. 13:59

Mobilni telefoni vs digitalni fotoaparati

Post od Behemoth »

Svi smo svesni da tehnika nezadrzivo napreduje.Ko bi rekao pre 10ak godina da ce danas postojati telefoni sa ekranima kao tacne,da ce biti jaci od prosecnih desktop racunara,i da ce kamere na telefonima biti na korak od fotoaparata.
Da li je to tacno?
Za sada postoji mali broj modela mobilnih telefona koji imaju kamere koje su se opasno priblizile nekim budget digitalcima,a da li je to slucaj i sa malo skupljim i jacim modelima?Posto se malo malo povede diskusija sirom foruma o ovome evo jedne teme pa da svi ucestvujemo i damo objektivno i konstruktivno misljenje.
Causing heavy casualties, clear opposing nests. Overpower outposts, seizing the crest.
Rushing on to Longarone, speed means surprise. Whole brigades surrender, vanquished at sunrise.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Mobilni telefoni vs digitalni fotoaparati

Post od znemanja »

Slažem se sa tobom, svedoci smo tehnološke revolucije u svakom mogućem smislu. Dovoljno je pogledati 10 godna unazad, što je tada izgledalo kao SF, sada je stvarnost, mobilni telefoni i PC su pravi primeri toga, ne mogu da se ne zapitma šta li nas čeka u narednih 10 godina......
Što se tiče kamera na mobilnim telefonima, samtram da su one dostigle stadijum u kojem nije potrebno nostiit digitlac, jer za prosečnog korisnika senzor koji poseduju pojedini modeli je više nego dovolja da napravi kvalitetne fotografije u većini uslova. Polazim od sebe, od kako sam postao vlasnik N8 nijednom od tada nisam koristio digitalca, jednostavno ne treba mi, kamera koju poseduje N8 mi zadovoljava aplulutno sve potrebe u domenu Foto/video mogućnosti. Ni kamera na S2 ne zaostaje previše, osim u uslovima lošijeg osvetljenja kada xenon na N8 odnosi pobedu.
S moje tačke gledišta,odnosno kada sagledam svoje potrebe, kamere na telefonima su već uveliko dostigle taj nivo u kome mogu slobodno da penzionišu digitalce i da nikada više i ne pomislim na kupovinu digitanog fotoaparata.
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

hibiskus
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 666
Pridružio se: Sre, 18. Mar 2009. 01:34

Re: Mobilni telefoni vs digitalni fotoaparati

Post od hibiskus »

Slobodno se moze reci da su revoluciju u tom delu mobilnih telefona napravili SE k750 i k800. To je bio prvi veliki udar na trziste kompakta. Kasniji modeli koji su dolazili su samo povecavali tezinu na vagi mobilnih telefona. Sa druge strane, ja vise nisam toliki entuzijasta povodom kamera, zato sto mislim da se vise isplati da za 400 evra koliko kosta u proseku nov flagship, dam 200/200, tj 200 evra za mobilni i 200 evra za fotoaparat. ranije sam kupovao ssamo telefone sa dobrim kamerama, a sad cak iako moj BB Z10 ima odlicnu kameru, ja je ne koristim uopste zato sto imam dslr.
Trenutno jedini mobilni sa kamerom koji bi koristio je 808 PV, cak nisam ni za 1020 nesto specijalno zainteresovan

pelleruma
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 699
Pridružio se: Ned, 27. Nov 2011. 16:59
:: LG G2
Lokacija: Ruma

Re: Mobilni telefoni vs digitalni fotoaparati

Post od pelleruma »

Licno,nije mi potreban fotoaparat,pored ovakvih telefona,vec duze vreme.
stara japanska poslovica - nikad ne veruj staroj kineskoj poslovici

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Mobilni telefoni vs digitalni fotoaparati

Post od Green »

Retko fotkam, ali kao ljubitelj mobilne telefonije pozeljno je da telefon poseduje i kameru koja "mirne duse" moze napraviti dobre snimke, nek' se nadje sto bi rek'o narod. Sve to po relativno lepom vremenu, naravno. Nocne slike me zanimaju...
Potisnuce telefoni digitalce jednog dana, to je neminovno, makar one jeftinije. Evo ove novije Nokije rasturaju sve oko sebe dobrim snimcima, jos da imaju recimo 5x opticki zoom ljudi bi polako prestajali kupovati digitalne foto aparate. Pogotovo sto je preko telefona moguce odmah snimke i nabaciti bilo gde na net.

Behemoth
Expert
Expert
Postovi: 2757
Pridružio se: Sub, 10. Okt 2009. 13:59

Re: Mobilni telefoni vs digitalni fotoaparati

Post od Behemoth »

Meni telefon fino sluzi za slikanje ali kad idem negde u prirodu ili neki dogadjaj obavezno nosim digitalac.Za 160e koliko sam ga platio ima prilicno veliki objektiv, ne znam tacno koji I 8x opticki zum tako da stvarno pravi vrhunske slike.Ali opet ne mogu da ga vucem bas svuda pa telefonom uvek mogu da zabelezim nesto.Imam u planu I neki DSLR ali ne jos
Causing heavy casualties, clear opposing nests. Overpower outposts, seizing the crest.
Rushing on to Longarone, speed means surprise. Whole brigades surrender, vanquished at sunrise.

fannY
Expert
Expert
Postovi: 2534
Pridružio se: Pon, 01. Jun 2009. 21:31
:: Redmi Note 7

Re: Mobilni telefoni vs digitalni fotoaparati

Post od fannY »

Odavno mi je telefon zamenio digitalac.Zasto bih ga nosio kad ce telefon da odradi posao.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Mobilni telefoni vs digitalni fotoaparati

Post od miodrage »

Ja dosta retko pravim fotke osim sto fotodokumentujem svoje pacijente (a i to samo zanimljive slucajeve). Za to mi Lumia sluzi i vise nego odlicno, a pre nje iPhone.
Naravno za dobre fotke mislim da je potreban neki kvalitetan digitalac, ako ne vas dslr, ali sa dobrom optikom obavezno.
Nije mi jasno kako se Galaxy Zoom nije nasao na listi popularnosti s obzirom na opticki zum, zaista kvalitetnu optiku, i jos Android, koji iako je meni oduran, vecini ljudi nije.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Xenon
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 9
Pridružio se: Pon, 12. Nov 2012. 11:50
:: Nokia 808 PureView
:: HTC One X

Re: Mobilni telefoni vs digitalni fotoaparati

Post od Xenon »

Slabo se javljam na forumu ali redovno pratim a ova tema je kao za mene. Posto se profesionalno bavim fotografijom mislim da sam dovoljno kompetentan da o tome govorim. Jednostavno, digitalci nisu u stanju da isprate razvoj kamera na telefonima a i znam da je prodaja drasticno opala poslednjih godina. Posto mi je posao vezan za fotografiju, ali me ne pitajte o cemu je rec, i od mene zahteva da u svakom trenutku budem spreman za slikanje jasno je da mi je mobilni telefon najbolje pomagalo. Sada ce godinu dana od kada posedujem 808 i verujte da sam nosenje profesionalne opreme smanjio za 90%, jedino kada negde namenski idem onda ponesem i opremu. Cesto se ovde na forumu vodi diskusija o mogucnostima kamera na telefonima i kao neko ko se time bavi mogu slobodno da kazem da je kvalitet fotografija na Nokiji 808 itekako uporediv sa mnogo skupljom opremom, a cisto da se zna da posedujem Canon 5D mark III i znam o cemu govorim. Naravno da to nije taj nivo ali je na prvi pogled 808 vrlo malo u zaostatku. Velika prednost Canon-a je u filterima ali jos nismo stigli do stadijuma da ih menjamo na telefonima. Gledao sam Nokiu 1020 i uporedjivao kvalitet sa 808 mada nije to to, previse napucane boje ga unistavaju a i senzor je dost manji nego na 808 dok je optika slicnog kvaliteta, mada je to tesko proceniti. Malo sam se raspisao ali jednostavno hocu da kazem da su mobilni telefoni itekako napredovali a jedva cekam da vidim kako ce se u buducnosti to odvijati, konkretno od Nokije pa i Sonija u neku ruku.

iKe
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1289
Pridružio se: Čet, 18. Mar 2010. 20:57
:: S6 edge
:: Nexus 7 2013
Lokacija: Sokobanja

Re: Mobilni telefoni vs digitalni fotoaparati

Post od iKe »

Sličnog sam mišljenja kao Xenon, i miodrage. Tačno je da telefoni nisu dostigli neke ozbiljnije aparate, možda nikada i neće, ali su ozbiljno uzdrmali tržište kompaktih modela. Današnji top modeli su za prosečnog korisnika sasvim dovoljni da zamene foto aparat, naročito po lepom vremenu. Za ono zašta ih ljudi najviše koriste (društvene mreže, pa i slike do 15x10 cm) rade dobar posao. Za nešto ozbiljnije DSLR i slični aparati nemaju premca, ali to su posebne prilike kada neko svesno nosi takav uređaj, a ne za svaki dan. Poželjna je zbog toga što bolja kamera na telefonu, koja je mnogima i jedina. Kada se setim kakvim smo se aparatima slikali na ekskurzijama, od 36 slika, pola se uopšte ne vidi, a na preostaloj polovini slika razaznajemo ko je ko, tako da su ovi današnji telefoni super. Ali su sve to drage uspomene. Najvažnije je uhvatiti trenutak, a to je sada lakše telefonom nego ozbiljnom kamerom.
The Member formerly known as L.S.I. .... Genuine vanilla ice cream sandwich... Nexus Prime

hibiskus
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 666
Pridružio se: Sre, 18. Mar 2009. 01:34

Re: Mobilni telefoni vs digitalni fotoaparati

Post od hibiskus »

Kad su u pitanju pejzazi ili portreti po dobrom svetlu onda 808 ide vrlo visoko(ostale ni ne razmatram pa cak ni 1020). Problem nastaje kada kolicina svetla pocne da opada a ISO pocne da raste :), pa cak i kod 808 iako ima super veliki senzor kada su u pitanju telefoni. Sve u svemu ocekujem povecavanje velicine senzora u narednom periodu, uz opticku stabilizaciju koja je vec postala standard za flagshipe

Odgovori