Besplatnim aplikacijama nam špijuniraju pozive i poruke

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Besplatnim aplikacijama nam špijuniraju pozive i poruke

Post od Green »

Nadjoh ovaj tekst na jednom forumu, pa reko da vide i clanovi mobilnog sveta o cemu se radi:
Internet kompanije počele su da koriste besplatne aplikacije za smart telefone koje im dozvoljavaju da “zaviruju” u tekstualne poruke i pozive, pa čak i da preko telefona lociraju korisnika, prenosi “Dejli mejl”.

Prihvatajući “pravila i uslove korišćenja” prilikom preuzimanja neke aplikacije, korisnici će omogućiti programerima da steknu uvid u njihove privatne informacije.

''Fejsbuk'' insistira da korisnici Android aplikacija na pametnim telefonima daju dozvolu da aplikacija čita njihove tekstualne poruke (SMS), iako ovaj internet gigant još nije iskoristio ova svoja prava.

Društveni medijski sajtovi kao što su ''Flikr'' i ''Jahu'' navode da će preko svojih aplikacija “špijunirati” poruke, dok će aplikacije manjih kompanija takođe zatražiti ovakva prava zavirivanja u detalje privatnosti. Čak će biti moguće i preuzimati fotografije koje je korisnik načinio svojom kamerom na telefonu, pozivati njihov broj i pregledati pozive bez znanja vlasnika telefona.

Kampanje za zaštitu privatnosti kritikovalie su ovakvu zloupotrebu korisnikovih ličnih informacija. Nik Pikls, direktor “Big Brother Watch”, opiso je ovakvo tržište aplikacija kao “neregulisani Divlji zapad”:

Fejsbukovu aplikaciju za Android telefone preuzelo je više od 100 miliona korisnika, ali svega nekoliko njih svesno je da su omogućili najvećoj društvenoj mreži da im čita SMS poruke sačuvane na memoriji telefona ili SIM kartici. Aplikacija se takođe koristi kako bi se uređaj locirao uz pomoć GPS-a ili pristupilo telefonskom imeniku i imejl listi kontakata.

Ali ni ovo nije sve. Komapnije takođe mogu i “surfovati” po vašoj veb istoriji, odnosno gledati koje ste sve internet stranice posećivali preko svog mobilnog uređaja.

Ovi detalji neretko se nude oglašivačima i kompanijama za ispitivanje tržišta koje preuzimaju aplikacije i šalju neželjene reklame i spam poruke.
Danijel Rozenfild, direktor kompanije za aplikacije “Sun Product”, kaže da je prodaja ličnih podataka mnogo unosniji posao nego naplaćivanje samih aplikacija.

- Prihod koji biste ostvarili naplaćivanjem svoje aplikacije ne može da se meri sa onim koji dobijete dajući svoje aplikacije besplatno i pružajući ih sa reklamama - naglasio je Rozenfild.

- Od samog početka, Andorid ima sistem koji informiše korisnike da će preuzimajući aplikaciju omogućiti da mu se čitaju informacije, tražeći od korsinika dozvolu pre instaliranja - kažu u Guglu.

artifex
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1703
Pridružio se: Pet, 07. Jan 2011. 00:11
:: Poco X3 NFC
Lokacija: Beograd,Srbija

Post od artifex »

Nista sto vec nismo znali...Zato ja na telefonu nemam te gluposti tipa facebook,twittet,yahoo................

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Pa dobro, ako si znao sto nisi makar deo toga podelio sa zajednicom mobilnog sveta? 8)

Ima ljudi koji ovoga uopste nisu svesni...

cale
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1806
Pridružio se: Pon, 01. Nov 2004. 23:38
:: Google Nexus 6P
Lokacija: Vienna
Kontakt:

Post od cale »

Čak i da pročitam “pravila i uslove korišćenja”,složio bih se.Jer nemaju apsolutno nikakve koristi od mog 4squareovanja,čekiranja,šerovanja,statusa,poziva ili sms-ova.
Možda je to "opasno" za neke "face",za mene i 90% prosečnih korisnika ne.
Poslednja izmena od cale u Sre, 29. Feb 2012. 00:38, izmenjeno 1 put ukupno.

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Bolest 21.veka.
"Kampanje za zaštitu privatnosti..." Baš me zanima ko njih osniva & finansira... Što bi imali "neprijatelja", pa napravićemo ga sami, full control.
Biće ovo duuuga tema :)
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

bestboy
Expert
Expert
Postovi: 3571
Pridružio se: Uto, 23. Jan 2007. 03:10
Lokacija: Casablanca

Post od bestboy »

Vlada Zem napisao:Biće ovo duuuga tema :)
:) :) :)

Што се фејсбука тиче, не би ме чудило већ сад прави психолошки профил корисника, на основу свега оног што лајкујете, пратите странице, које су вам речи и фразе честе у употреби, колико времена проводите, у чијем "друштву" итд.
Доста људи верује да на фб постоји нека врста приватности али то је наравно није тачно, тамо све остаје, само имате илузију брисања података. Зато што имате важно да кажете неком, то учините лично. Не бих да параноишем али то ако немамо шта да кријемо или сматрамо себе незанимљивим, не треба да даје право другима да знају све о нама самима!
Јбг, нисмо стока упркос свему животињском што смо попримили и нека граница мора да постоји, данас попусти фејсу ти краде смс, сутра ће те скајп снимати док... учиш. :P
Слобода или смрт

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Ne volim teorije zavere, i prilično se slažem sa caletovim stavom, ali ne znači da baš treba sve držati otvoreno, pa u tom smislu malI doprinos temi:
LINK 1
LINK 2
LINK 3
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

VeNoM
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 5064
Pridružio se: Čet, 06. Jul 2006. 20:36
:: Sony Xperia Z5P
:: Sony Xperia Z
Lokacija: Jagodina

Post od VeNoM »

mislim da se ovo radi još ranih dana samo što niko ništa nije napisao a i da jeste verovanto se zaboravilo što će se desiti i sa ovom temom.nema zaštite.we all gonna die....someday...
Nokia:2X7110,7650,2X3310,N95-8GB,X6!
Motorola:MpX200,MpX220! SonyEricsson:T28,P910,W950,X1,X Z, XZ5 Premium!Asus T101, zENpAD7!

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Auh, od mene zesce mogu profitiraju: recimo od moje korespodencije sa suprugom, ili sa ortacima... Zatim, jos me vise zabrinjava FB, Twitter, ili sta vec... NEka sluzbe Velikog Brata rade svoj posao, ako zelim da se sakrijem, sakricu se tako da me nikad nece naci, pa da mi zabiju cip direktno u mozak.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Kako je George Orwell stoprocentno predvideo stanje stvari u danasnjem svetu, nije normalno. Da je ziv, porucio bi celom svetu: "I told you so!"

I ne kontam zbog cega bi i ovo odmah bila neka "teorija" zavere. Zasto teorija kad su sve same cinjenice, vise se i ne sakrivaju u svojim namerama, ponosno na sav glas isticu da nam od privatnosti ni p nece ostati, jer znaju da mi povodom toga ne mozemo nista. Zato nam i ugrozavaju razna prava, zato i hoce cenzuru interneta, jos vise monitoringa, jer se raja vec "opasno" osilila i pocela drugacije da razmislja, van magicne kutije. Jednostavno se uspostavlja neko novo drustvo, koje se formira vec decenijama. Sto pre to shvate i oni koji vecito zive u nekakvom poricanju svega o cemu se javno ne govori, tim bolje...

Full control, sto bi rekao Vlada Zem... :)

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Pa pazi najočigledniji primer tog "razmišljanaj van magične kutije" je Apple i njihova zatvorenost sistema, koje da nije JailBrake ne bi ni bio potreban. Donekle se slažemo ali moja teorija je drugačija. Kako što (najverovatnije) teško da će u skorijoj budućnosti biti napravljen dovoljno dobar software da tumači captcha kodove, tako teško da i najbolji profajlerski software može da ima mnogo koristi od naših random postova i stavova (pričam u varijanti da je sve otvoreno i nezaštićeno, kao što sužbama verovatno i jeste). Možda marketiški stručnjaci i mogu donekle da se uklope sa: "other users who like this produc also like..........", ali za nešto ozbiljnije software nije dovoljno sofisticiran, a ljudi zaposlenih u službama nema dovoljno. Mislim ima ih dosta i ne sumnjam da ozbiljno rade posao ali..... Možda bi ovo zvučalo naivno da se povremeno ne desi po neka budaletina tipa Bravericka da pokvari svima sreću. Odnosno da je svetako savršeno ne bi uspeao da promakne. Ne bih išao na klizavo polje 9/11 ali i oni imaju sasvim dovoljno klinaca koji sa 100 kila arsenala ulete u sr. školu.
Ali ono što ne sumnjam je da im niko od nas nije zanimljiv dok im ne damo povoda i ne postanemo. E onda jbg.
Baš se pre neki dan kuckam sa drugarom na GoogleTalku i pomenuli i Crkvu i Boga i eksploziv i po kog političara i sex........ i pita on: "ok jesmo sad overili sve triggere?" :D Ali reci mi kakve su realno posledice toga? Ja ih ne vidim.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

http://www.gsmarena.com/security_bug_in ... s-3913.php

... ali posto je u pitanju Apple, problema i nema :D

d27
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 170
Pridružio se: Pet, 26. Nov 2010. 16:50

Post od d27 »

Meni su smesne pretpostavke da Facebook sluzi da bi CIA skupljala podatke o nama, ili da nas prate preko licnih karti, ali mislim da je sledeci scenario ipak moguc.

Aplikacija koja ima pristup nasim porukama na telefonu, uploaduje sve te poruke na svoj server. Zatim da autor te
aplikacije napravi sajt preko koga bi bilo ko mogao da cita bilo cije poruke. Takav sajt bi verovatno imao veliku posetu, pa bi na taj nacin doneo velike prihode njegovom autoru.

Ne kazem da ce ovo verovatno da bude, ali mislim da nije ni nemoguce.
Galaxy S, Note 2 demo unit, Note 3 demo unit

bestboy
Expert
Expert
Postovi: 3571
Pridružio se: Uto, 23. Jan 2007. 03:10
Lokacija: Casablanca

Post od bestboy »

Контра-ударац Великом Брату: Сада корисници Интернета могу да надгледају ко их шпијунира док сурфују - као контраударац Гугловој политици њушкања.

Бесплатан додатак Collusion вам показује које вас компаније надгледају док сурфујете.
Пружа илустрацију у реалном времену које маркетинг-компаније прате ваше понашање.
Мозила ће ове податке делити са активистима за очување приватности.
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... e-web.html

Мисим оно јбт зар не живимо у Дизниленду?! :D
Слобода или смрт

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Ne znam, ali ovim zajebancijama oko pracenja internet korisnika samo odvracaju iste od koriscenja njihovih servisa, aplikacija, sajtova. Ljudi nisu bas toliko blesavi pa da ne podignu nivo svoje svesti kad je privatnost u pitanju, pogotovo sad kad javno isticu. Ovo se, dakako, ne odnosi i na tupavu fejsbuk generaciju, kojoj je i dalje najzanimljivije fotkanje u kupatilu ispred ogledala.

Neko bi pomislio, pa dobro, dokle god nas nadgledaju razne glupave spamerske kompanije ok je. Nije bas tako. Nikad ne znate koga cete zainteresovati vasim online aktivnostima, a i ne moraju to odmah biti tamo neki FBI, CIA, Pentagon, NASA, Turci, Vatikan, pi*ke materine...

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

Diznilend ili Mentalna bolnica, pitanje je. Bombarduju glupostima svakodnevno, RAM mozga je opasno opterećen, pazite mangupe čime se sve bave - Sprava koja će vas ostaviti bez teksta :wacko:
I te kompanije, ako već imaju višak novca i vremena, hajmo se svi malo baviti alt.izvorima energije, medicinom, obradivim površinama, itd stvarima od kojih se živi. Al toga u Diznilendu nema jbg.
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Green:
... ali posto je u pitanju Apple, problema i nema :D
Potpuno je svejedno ko je u pitanju a dalje u textu kaže da toga ima i za PC i za Android. Ne budi isključiv ;)

bestboy, jel ima takav Collusion plugin i za Chrome?

Green:
Ne znam, ali ovim zajebancijama oko pracenja internet korisnika samo odvracaju iste od koriscenja njihovih servisa, aplikacija, sajtova.
Upravo tako!

Vlado nemo' da mi diraš Dizneta, na njemu smo odrasli :D
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

bestboy
Expert
Expert
Postovi: 3571
Pridružio se: Uto, 23. Jan 2007. 03:10
Lokacija: Casablanca

Post od bestboy »

Green
Тако, није ништа лоше у томе ако бакица из комшилика вири кроз завесу куда ти идеш у седам ујутру, али неко ко те прати и записујеш шта радиш, то је већ психо... :wacko:

Vlada Zem
Нажалост јако је изражено то затрпавање информацијама у садашњем времену...из истог разлога не гледам тв већ две године.

gargamel4
Тешко да ће "татко" целе ствари дозволити тако нешто. :wink:
Слобода или смрт

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Post od Vlada Zem »

gargamel4, neću, al dobro je poređenje :D
Recimo ovo što je d27 gore napisao, bilo bi tu razne klijentele, ljubomorni partneri, ucenjivači, žuta štampa... Ili dumb pandur koji gradi karijeru na nekom ko se dopisivao sa nekim Šarićem . Mislim karikiram, ali dovoljno je samo da zbog toga recimo neko bude pozvan na bezvezni info razgovor - šteta je načinjena, postalo je kontraprirodno. U startu ti dokazuješ svoju nevinost umesto obrnuto.
Nema paranoje, ćaskamo.
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Post od Green »

Vlada Zem napisao:pazite mangupe čime se sve bave - Sprava koja će vas ostaviti bez teksta
Divan nacin da se pocnu ucutkivati razni govornici na raznim protestnim mitinzima uperenim protiv sistema. Verujem da americka vojska i policija imaju nesto mnogo savrsenije. Vec imaju efektne sisteme za rasterivanje demonstracija, koji emituju ekstra jake zvuke visoke frekvencije. Sve je to izmisljeno za ucutkivanje raje. Televizija je vec mnogima razorila mozdanu RAM memoriju, nazalost. Zato su se sad okomili i na internet, jos jedino preostalo oruzje za pokusaj skidanja paucine sa ociju sirokih narodnih masa...
Veoma tesko to ide, pored raznih Farmi, Grand parada, turskih serija, Zvezdi i Partizana, Mancester UTD-a, Holivuda, MTV-a, Lejdi Gaga, Dzastina Bibera, Fejsbuka, dopunite niz...

gargamele, malko sam se zezacio za to za Apple :D

Odgovori