Šta se dešava sa mobilnom telefonijom?

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Odgovori
tehno maniac
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1594
Pridružio se: Ned, 29. Jun 2008. 08:26

Šta se dešava sa mobilnom telefonijom?

Post od tehno maniac »

Znam da je naslov malo dvosmislen, ali ja bolji nisam bogao smisliti :)

Naime, primećujem kako su proizvođači mobilnih telefona u poslednje vreme počeli da štede na telefonima u svakom aspektu. To je donekle u redu za low-end i mid-end telefone ali za high-end i ultra high end mislim da je to nedopustivo pošto se ti telefoni prodaju po astronomskim cenama.
E sad malo o tim cenama. Te astronomske cene bi trebale da budu nečim opravdane. Nešto stariji telefoni, kao n95, n80, innov8, omnia, N73 su imali ogromne cene pri svom pojavljivanju, ali koje su uvek bile nečim opravdavane, vrhunski materijali, fenomenalna izrada, top-notch opcije...
Ali, počevši od N96, preko N85, pa do N86 više nema opravdanja, prva tri navedena imaju skoro identične opcije kao i njihovi predhodnici. N96 je imao razočaravajući >300MHz procesor, nikakve prednosti u odnosu na N958gb, čak je i lošiji telefon, N85 prepakovan N96 sa par poboljšanja, N86 se zvao N85 8MP tako da je tu sve jasno...

Sledeći deo jeste štednja na materijalima
:o
Uzmimo za primer N97. Kod N97 je izgled na monitoru savršen, kao i uživo uz malo čačkanja, ali šta se dešava posle mesec dana korišćenja?? Kamera-staklo se grebe, maska se olabavljuje, korisnici prijavljuju da se ekran brzo grebe i da u telefonu kao da nešto ima slobodan hod pa se čuje kada se telefon protrese. Da ne napominjem qwerty tastaturu van standarda, loš procesor i malo RAM-a za takvu klasu telefona... Pakovanje kod ovih telefona se svodi na punjač, sluške, USB, i gomila papira???
Kod omnieHD ili uopšte samsunga oprema je očajna.
Pored toga, omniaHD ima plastiku koja JAKO jeftino deluje, Ekran koji po korisnicima nije scratch proof, i razočaravajućih 8MP.
SE u poslednje vreme, sem Satia, nije apsolutno ništa izbacio na tržište...

Jedino što je svetlo i čemu predviđam svetlu budućnost i zavidnu poziciju na tržištu, ako ne i dominaciju (ako se usmere na širi krug korisnika),jeste HTC, jer su telefoni izuzetno kvalitetni, na materijalima i hardveru se ne štedi, softver se dovodi do perfekcije, prodajno pakovanje je bogato raznim džidža- bidžama, i dizajn je fenomenalan!

Šta vi mislite, šta se ovo dešava sa najvećom trojkom u mobilnoj telefoniji, da li će se zadržati tu gde jesu ili će biti u senci mlađih brendova?
Poslednja izmena od tehno maniac u Sre, 15. Jul 2009. 04:44, izmenjeno 1 put ukupno.
Nokia C6

telep
Expert
Expert
Postovi: 2210
Pridružio se: Pon, 22. Okt 2007. 04:23

Re: Šta se dešava sa mobilnom telefonijom?

Post od telep »

tehno maniac napisao: Jedino što je svetlo i čemu predviđam svetlu budućnost i zavidnu poziciju na tržištu, ako ne i dominaciju (ako se usmere na širi krug korisnika), jer su telefoni izuzetno kvalitetni, na materijalima i hardveru se ne štedi, softver se dovodi do perfekcije, prodajno pakovanje je bogato raznim džidža- bidžama, i dizajn je fenomenalan!
Nisi naveo na koga misliš.
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Xiaomi Redmi 5 Plus 64GB
Nexus 7 32GB 2013 White

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Pa ako zelis da ti odgovorim u jednoj rechi onda ta rech glasi SEK-a. Nije samo nama kriza, svima je, pa i proizvodjachima. I oni se trude da izvuku maximum iz minimuma.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

tehno maniac
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1594
Pridružio se: Ned, 29. Jun 2008. 08:26

Post od tehno maniac »

telep, ispravio :)
miodrage, pa prvi naziv teme je bio SEK-a ili? :roll:
Nokia C6

Nikola031
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1558
Pridružio se: Pon, 06. Okt 2008. 20:25
:: Lumia 640 Dual SIM
Lokacija: Ужичка република
Kontakt:

Post od Nikola031 »

telep, mislim da je tehno maniac mislio na HTC. :wink:
EDIT: Pretece me tehno maniac. :)
Poslednja izmena od Nikola031 u Sre, 15. Jul 2009. 04:52, izmenjeno 2 puta ukupno.
Sony Ericsson prototypes: G702 (BeiBei), W707 (Alicia), 3x M610i (Lizzy)

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

Zbog manje raspolozivih finansijskih sredstava koji trebaju biti usmereni ka razvoju boljih modela, proizvodjaci su se usmerili ka srednjoj i nizoj klasi kao izvoru finansiranja. Igra se na kvantitet, a ne na kvalitet. Omasovljenje prodaje omogucava vecu zaradu.
Dosta su komplikovane te politike, strategije i borbe na konkurentskom trzistu i tesko je to sagledati, sta ciniti i na koji nacin, u nekom kratkom periodu ( npr.: do jedne godine).
Posto je priteglo moralo se svuda ucariti i ustedeti koji $, tako da je stradao kvalitet, a naravno da boli kada das 700e, a telefon klimav sa plastikom srednjeg kvaliteta.

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Post od Fox »

Vidim da te je 'debata' koja je pocela u temi o N97 'naterala' da otvoris temu...
Moram priznati da se u potpunosti slazem sa tobom,cinjenice govore da su i neki jeftiniji modeli kompanija koje si pomenuo kvalitetnije odradjeni od high end tel te marke!
Potpuno neobjasnjivo i pomalo bezobrazno. Dati 500,600 pa i 700€ za tel koji ce posle mesec dana izgledati kao da ga je tenk pregazio je potpuno suludo!
Iako ne postujem cesto,svakodnevno citam forum,i pratim sta ima novog kako o sw tako i o hardweru. Citajuci temu o N97 sam ostao zapanjen kolicinom operativne memorije koja ostaje posle ukljuc. uredjaja. Ok bilo je tu i ljudi koji su napisali da je i ta kolicina rama za Symbian OS sasvim dovoljna,ali meni stvarno nije jasno cemu 32gb flash memo a 128mb(ugradjenog)rama... Pa zar nije bilo bolje da su stavili 16gb flash memo i 256mb rama?Za korisnike bi to verovatno bilo korisnije,kome treba jos memorije dokupice MMC od 8,16 ili 32giga,ali mislim da je njima bio cilj da prvi 'bace' na trziste tel sa 32giga? A kako je tel odradjen to je manje bitno,pa setite se samo kvaliteta prve N95-ice,zatezanje slide-a,kvalitet plastike...Pa zar treba da dam 500€(u ono vreme) za tel na kome cu za mesec dana zatezati slide?! Ok kapiram da je u ovo ovakvo vreme potrebno smanjiti troskove proizvodnje,da 'zeleni' zahtevaju koriscenje recikliranih materijala sa sve vecim udelom u gotovom proizvodu ali ipak mislim da nema smisla traziti od nekog da plati za tel 500,600€ a da on za te pare ne dobije i odgov. kvalitet.
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

tehno maniac
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1594
Pridružio se: Ned, 29. Jun 2008. 08:26

Post od tehno maniac »

IDzO, negde si u pravu , negde ne.
Proizvođači su uvek zarađivali za leba' od prodaje mid-end i low-end telefona, samo da bi imali dobru prodaju takvih telefona, moraju izgraditi neko "ime" high-end i ultra high-end telefonima, tako da su ta dva "sveta" u mobilnoj telefoniji povezana. High-end i sve preko toga koristi mali broj korisnika, i samim tim od tog dela mobilnog sveta nema leba. Nadam se da si shvatio šta hoću da kažem.

To se odnosilo na prvu trećinu tvog posra, u druge 2/3 se potpuno slažem :wink:
Nokia C6

IDzO
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 4024
Pridružio se: Čet, 30. Jun 2005. 11:01
Kontakt:

Post od IDzO »

tehno maniac, nije bas tacno jer HTC pravi skoro sve uredjaju u high-end sferi pa su prosle godine preuzeli primat na svetskom trzistu, sto se profita tice. Iako su proslu godinu zavrsili u plusu ove god beleze pad profita kao i njihovi konkurenti koji su prisutni u svim poljima.

Pazi mi odavde tesko mozemo sagledati koliko je trziste poslovnih i drugih korisnika. Jednostavno nemamo podatke prodaje niti informacije o nekim njihovim istrazivanjima trzista.
Ovde kod nas zbog manje platezne moci (kako sada tako i ranijih godina) su najvise prolazili telefoni iz jeftinijih klasa, dok preko grane ne mora biti takav slucaj. Jednostavno vece je trziste i moguce je da poslovni korisnici imaju znacajniju ulogu u ostvarivanju prinosa.

Zato i kazem da je dosta komplikovana politika i ta borba sa konkurentima i svakako vecina planova je na duzi vremenski period jer je tako lakse sagledati sanse i ogranicenja koja se kriju na trzistu, a koje treba iskoristiti ili zaobici. S toga i razliciti modeli u razlicitim trenutcima igraju nekada manje, a nekada vise vaznu ulogu u strategiji kompanije.

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

Hm, vec smo imali slicnih tema pre,ali izgleda da se stanje nista bitnije ne menja, pa ce mozda zvucati da se ponavljam/o.
Vec smo jednom elaborirali da gresaka i promasaja mora biti, jer se tako ostavlja prostora za druge nadolazece modele i sa njima ubiranje novih kolicina novca,poboljsanja statusa, jednostavno receno,opstanak preduzeca/firme (kako hocete) jer je preduzece going concern.
Ovo pitanje oko udela u ostvarenju prihoda od strane prodaje low-end ili high-end telefona je jako tesko i vrlo nezahvalno govoriti, jer se strategija stalno menja i prilagodjava se trenutnim uslovima na trzistu, radi boljeg napretka, koji tezi da bude na dugi rok, ali da bi nesto opstalo na dugi rok, onda mora da je "u pozitivi" na kratke rokove.
Evidentno je da je SEK-a uzela danak i da se taj danak nekako mora nadognaditi,to izgleda pokusavaju da rese (kao i svi proizvodjaci) primenom osnovnog postulata ekonomije:"Proizvedi puno, sa ogranicenim resursima i pokusaj da prodas po sto vecoj ceni."

E sad Nokia jos uvek zivi od imena i prodaje svoje nedovrsene modele na "krilima" stare slave,do kada ce, ne zna se.
Inace ono sto se meni cini, jeste da su oni podelili svoje kupce u dve grupe:

-mentoli (njima daj N seriju i osiromasi je sto vise a pompezno najvljuj "unapredjena" i onda slozi dobru cenu)

-manji mentoli (njima daj E seriju,ali da bude odlicne izrade,pa cemo tako da furamo jedan fazon neki duzi period i prodajemo im iste modele samo u drugom pakovanju)

Ni ostali nisu mnog bolji, nema se nesto inspiracije i jako je dosta slicnih modela,jedina po meni, za sada, svetla tacka, jeste HTC.Nije ni on cvecka ali ipak mi on lepse "svetli" i uliva nadu dosadasnjim radom i svojim portfoliom.
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

milan85
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 48
Pridružio se: Sre, 24. Jun 2009. 05:43

Post od milan85 »

Hoces dobar ultra high-end telefon?
Uzmes lepo bilo koju orig. Nokiju 8800 Arte i da vidis kako se nista nece izgrebati, olabaviti, rasklimati i protresti :D
Skupljam seriju 8xxx, izmedju ostalog imam i obican 8800 star 3 godine. To i dan danas ne moze da se poredi po cvrstini i kvalitetu izrade sa novim N96 u koji mi vec posle 2 meseca ulazi prasina i slajder ima lufta.

loki13
Expert
Expert
Postovi: 3053
Pridružio se: Pet, 01. Dec 2006. 12:22
:: Htc Desire 500 dual
:: Nokia E71
Lokacija: Novi Sad

Post od loki13 »

milan85, ali sta taj 8800 moze da ponudi od funkcija....
Kada je izasla prva 8800 imala je rezluciji istu kao i 6230i,dok su jacu furali 6131 i 6233,da ne pricam o s60 aparatima (n73....)
N96 je smart telefon i nije zahvalno porediti smart i java telefone (jer su im jedine dodirne tacke,to sto su telefoni)....

Mislim da je glavni problem Nokie to sto se jako uspavala na lovorikama.nesto kao i SE posle k800/810 (ali se SE polako budi),pa tu treba traziti razloge kvaliteta njihovih aparata.
Takodje mislim da je Samsung napravio veliki korak napred jer se teenutno u njihovom portfoliu nalaze telefoni sa fabrickim OS,win-om i s60,a u buducnosti ce ih biti sa Android platformom. I u zadnje vreme im je kvalitet u stalnom porastu.
HTC-u trenutno cvetaju ruze,imali su malih problema sa Diamondom 1(baterija i guljenje zadnje strane aparata),ali to je u novijim revizijama ispravljeno.
Pored ova 3 proizvodjaca postoje jos mnogi (naravno),ali svi su oni barem par stepenika ispod,a najbolji od njih je svakako BB,koji je u USA jako popularan i rasiren,takodje ne smemo zaboraviti ni Apple-ovo cedo Iphone,koji je u prvoj generaciji bio odlican uredjaj,ali je bio prilicno sw osakacen,druga generacijia popravlja sw nedostatke,ali se izbacuje metalna zadnja maska,dok 3gs dovodi sw na nivo s60 standarda....
Sve u svemu ne pise nam se lepo....osim ako i nas kriza ne natera da predjemo na jeftinije aparate.... :D
D500&E71

milan85
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 48
Pridružio se: Sre, 24. Jun 2009. 05:43

Post od milan85 »

^Poredio sam ih po kvalitetu izrade :)
Po funkcijama su apsolutni shit, ali ako ti je ubedljivo najvazniji kvalitet izrade i trajnost onda su i ubedljivo najbolji izbor.

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

milan85, Ovde pokusavamo "odgonetnuti" kompletnu situaciju vezanu za proizvodni kvalitet,kako po liniji softvera tako i po liniji hardvera.Ti si se osvrnuo samo na hardver a kao sto znamo hardver bez softvera je nista.
loki13, Da zaboravismo BB samo sto je on kod nas manje zastupljen i nedovoljno promovisan,sto je opet steta jer su zaista nezamenjivi ako se koriste za ono cemu su namenjeni.(primarno,naravno)
A iPhone je ... iPhone,sta za njega reci,jedan fensi telefoncic za osnovne namene i nista vise.( sad ce me iPhone-ovci lincovati :) )
I da Android je nesto na sta treba dobro racunati u buducnosti,jedva cekam... :roll:
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

loki13
Expert
Expert
Postovi: 3053
Pridružio se: Pet, 01. Dec 2006. 12:22
:: Htc Desire 500 dual
:: Nokia E71
Lokacija: Novi Sad

Post od loki13 »

milan85, a sta npr fali Nokiji 6300 ili 6500 ili nadolazecim 6303 i 6700,i kod njih je kvalitet izrade na vrhunskom nivou,a kostaju brem 3 puta manje od 8xxx serije!
D500&E71

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Wicker Man, ja sam spremio bure katrana i perje za tebe :lol: :lol: :lol:
Ne mogu da kazem vishe da je iPhone samo jedan fensi telefoncic, ok nije HTC, ali ima poprilicno aplikacija za njega i to prilicno korisnih, i barem 90% se moze odraditi stvari koje mogu i na HTC-u, mozda neke malo sporije zbog nedostatka HW tastature.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

dimi89
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1934
Pridružio se: Sre, 07. Feb 2007. 09:25
:: Samsung Galaxy Neo
:: LG Optimus 4X HD
Lokacija: Nis

Post od dimi89 »

HTC prave dobre i hvalitetne uredjaje jer su njima ciljna meta kupci sa dubljim dzepom i HTC ne mlati neke velike pare od svojih urejdaja kao sto to radi Samsung-Nokia-LG i SE(mada po neki u poslednje vreme jedva sastavljaju kraj sa krajem)...I 100000 puta je receno da od kupca zavisi da li mu je vaznija kamera od 8mpx ili da je smart telefon ili nesto trece tako da tehno maniac kad si reko da je raazocarenje kamera od 8mpx to je cisto tvoje misljenje i zapazanje sa tvoje strane.Ja ne vdim sta se vi zalite na procesore od 300 mxz(doduse u nekim modelima su stvarno slabi) kad nema potrebe da se jaci stavi jer ce da trosi vise bateriju da se greje a ne sluzi nicemu narocitom.Symbina je multimedialni OS(barem je to moje skromno misljenje) tako da nema potrebeda se stavljaju neki dosta jaci procesori. 8)
>>>Samsung S3 Neo GT I9301I<<<LG Optimus 4x HD<<<LG KS20 <<<....Nokia N76 {Symbian v60 3rd hacked}...

tehno maniac
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1594
Pridružio se: Ned, 29. Jun 2008. 08:26

Post od tehno maniac »

dimi89, zašto izvrćeš? Ja nisam rekao da je 8mp razočaravajuće nego da je kamera za tih 8mp razočaravajuća i da pravi malo bolje slike od 5800.
miodrage, ja bih iPhone odavno kupio, ali mi smetaju nedostaci (jebo ih copyright)
-BT i dalje ne funkcioniše
-Hebo ih iTunes i transfer muzike!
-Baterija ne može da se menja od strane korisnika :o , i još tako tipično apple-ovski (čitaj: američki) principi :disgust:
milan85, važno je SVE! Dizajn, veličina, izrada, baterija, hardver, ekran, OS, cena!
loki13, Nokia 6500s je po meni najbolje odrađen i najlepši model iz nokije ikad (po mom ukusu)
miodrage, e pa spremi i za mene isto to što i za WickerMana :lol:
Nokia C6

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

tehno maniac, za copyright se slazem sa tobom, za BT i iTunes pogotovo. Ovo sa baterijom, meni licno ne smeta - doprinosi kompaktnosti telefona.
No problemo, spremljeni katran i perje :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Wicker Man
Expert
Expert
Postovi: 2120
Pridružio se: Sub, 06. Jan 2007. 14:53
:: HTC Desire
:: Sony Ericsson K800
Lokacija: nije poznata

Post od Wicker Man »

miodrage, U bre ti uvek mastovit kad treba da se fizicki intervenise i kako cu se onda ja posle oprat' :lol: :wink:
dimi89, Je li imas neku zvanicnu info. za to da HTC "jedva sastavlja kraj sa krajem" ili se samo to prica?
When I'm walking a dark road I am a man who walks alone!

Odgovori