Neke stvari o WiFi-u

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Odgovori
Spyker
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1699
Pridružio se: Sre, 28. Sep 2005. 11:38
Lokacija: Sabac
Kontakt:

Neke stvari o WiFi-u

Post od Spyker »

Evo, zeleo bih da razjasnimo neke stvari. Sve sto ovde pisem odnosi se na ubacivanje WiFi-a u kucu.

1. Koje su mane, a koje prednosti?

Znam da je glavna mana sto bi u odredjenom krugu mogao da se koristi i van kuce. Ali, to se resava sifrom. Sto se tice prednosti, svi aparati imaju internet (ako tako nesto podrzavaju.

Da li sam u pravu? Sta ima jos od prednosti i mana?

2. Kolika je brzina u pitanju? Znaci, kolika bi odprilike bila brzina download-a?

3. Koliko se i kome se placa?

4. gde se moze naci potrebna oprema i po kojoj ceni?

I, ono najvaznije:

5. Da li smatrate da je wifi pametno ubaciti ili ne?

Mozda tema i nije bas potpuno o telefonima, ali kako sve vise telefona ima tu opciju, dobro ce doci. Da ne uzimam telefon sa wifi podrskom, ne bih ni razmisljao o njoj, mada je po meni(i trenutnom znanju koje je ocajno) dobra stvar.
iPhone + CX300

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Ajmo da krenemo redom:
1. Prednosti su sto imas internet u krugu 10-15 metara od accesspointa bilo gde, mobilan si, nemas kablove da razvlacis, mozes tako da povezes i vishe racunara u mrezu;
Mane: drugi mogu da ti upadnu u mrezu, ali to moze da se reshi sifrom... Samo telefoni se sa time ne snalaze bas najbolje.
2. Brzina zavisi od protokola, ide do 54Mbps za g protokol ako se ne varam
3. Placas opremu, i placas internet svom internet provideru
4. U bilo kojoj bolje snabdevenoj prodavnici racunarske opreme, cena bi trebala da bude do 200 evra za jachu opremu (US Robotics AP, 5 metara kabla sa prikljuchcima, Omni grid antena)
5. Ako ti WiFi treba samo zbog telefon, onda je to najgluplja investicija koju sam cuo u zivotu. Da si na par metara od racunara, a ides na net preko telefona. WiFi na telefonu sluzi da na mestima gde postoji WiFi ti mozes da se konektujes i proveris postu, ili neki sajt, eventualno nekoga brzo pooves u inostranstvo putem VoIP-a, a ne da surfas, ili skidas torrente ili nesto slicno.
Ako nameravas da povezes vishe racunara u neki WLAN, e onda nije tako losha stvar, jer zaobilazis kablove, i ako imas recimo laptop, onda sa njim mozes da se setas po stanu, jer si u svakom delu umrezen WLAN-om sa drugim racunarem i imas internet pristup (korisno ako volis da zaglavis na klonji :lol: )
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Ako imas ADSL na koNpu, a zelis da internet koriste i drugi racunari (laptopovi), mobilni telefoni i sl. ili ako zelis da umrezis racunare u wLAN, trebace ti wireless ruter.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Spyker
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1699
Pridružio se: Sre, 28. Sep 2005. 11:38
Lokacija: Sabac
Kontakt:

Post od Spyker »

Ma ne bi ga uzimao samo zbog telefona, nisam lud, nego nisam znao sta je pre nego sto sam se raspitao zbog telefona. Inaace, videcu, sta znam, koristio bih ga na bar tri-cetiri racunara, tako da... Sve u svemu, videcu...
iPhone + CX300

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Post od Azimuth »

Cena i nije toliko velika kao sto miodrage kaze... Treba ti sve ukupno oko 90-100 jura pa ti vidi da li ti se isplati..A sto se tice password-a i telefona, pa ni tu nije problem, lako je uneti password u tel. kad ti ga zatrazi, i jednom uneti password ne moras vise da unisis sve do promene istog. Ja isprobao to na E60 pa cisto da prenesem moje iskustvo. Mozda je drugacija situacija sa ostalim proizvodjacima ali..

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

sve zavisi od udaljenosti od provajdera,sto blize to jeftinije :wink: inace wireless mreza moze da se zastiti i filtracijom mac adresa sem postavljanja sifre na samom ruteru
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Da ali mi se čini da nije mislio na uvođenje Wireless neta u kuću, nego na WLAN. Ako postoje tehničke mogućnosti za prosečnog kućnog korisnika je i dalje jeftinije i lakše uvođenje kabla ili ADSLa.

:)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Spyker
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1699
Pridružio se: Sre, 28. Sep 2005. 11:38
Lokacija: Sabac
Kontakt:

Post od Spyker »

gargamel4, eee, tek sad si mi zagorcao zivot... Sta ti sad pa to dodje??? Kao sto ste do sad (verovatno) primetili, prilicno sam "operisan" od tih stvari sa netom itd. Tako da mi se znanje lako povecava :D
iPhone + CX300

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

nije losha tema i moglo bi stvarno dosta da se sazna pogotovo za one koji se prvi put susrecu sa ovim svim izrazima i mogucnostima . 8)

Alien , ja isto nisam strucnjak i nikada nisam koristio wireless internet jer mi je bilo jednostavnije da ubacim kablovski . ali sam se ranije nesto raspitivao u vezi wireless-a , za slucaj da se sa devojkom selim negde gde nema kablovski . i meni bi koristilo neko pojasnjenje ovih svih kombinacija .

jedino sto razumem za sada je , da je wireless u stvari nacin na koji ides na internet .tj. bez zica a povezujes se do provajdera tako sto negde na krovu , terasi , prozoru ( zavisi da li vidis provajderov access point lepo ili ne ) , postavis antenu koju usmeris prema toj provajderovoj anetni i onda tu tvoju antenu povezes sa svojim access pointom koji ti se na primer nalazi u stanu ili ako ne vidis provajdera lepo sa prozora , onda se sve to premesta na krov , gde mora i access point da ti bude onda u nekoj zasticenoj kutiji i tek onda iz access pointa razvlacis kabl do kompa koji ima wireless karticu . razmak od tvoje antene do access pointa ne sme da bude dugacak i zato access point treba da prati antenu makar i na krovu a onda iz access pointa moze duzi kabl do tvoje wireless kartice u kompu .

e sad , koliko ja kapiram , kad ti komp na taj nacin dobije internet , onda preko WiFi -a , razvlacis taj internet ako hoces do ostalih uredjaja bez zica . znaci , ja mislim da je WiFi kao neka manja interna mreza svih uredjaja koji se povezuju sa glavnim "distributorom" internet signala , glavnim kompom, a wireless je prava mreza preko koje od tvog provajdera dobijas internet .

wireless internet mozes do tih prefirenih uredjaja da povezes na vise nacina , pa i kablovima ,ali je lakse da taj tvoj glavni komp ima mogucnost raspodele internet signala preko WiFi-a pa sve to onda radi bez zica .

nadam se da nisam mnogo lupao , jer je to kako ja kapiram celu situaciju .

pored svega ovoga ali da sad ne pishem , je WiMax ( jos nije bas zaziveo kod nas ) , koji zamenjuje wireless nacin povezivanja sa glavnim provajderom radi dobijanja signala , jer moze da radi na mnogo vecem rastojanju i jedna antena ili repetitor od provajdera moze da pokrije mnogo veci teren nego wireless . i mnogo si onda mobilniji . ja mislim da ko to u Srbiji ( cuo sam da Telekom nesto radi u vezi toga ) , ima da napravi pravi bum .

evo jedan link na engleskom - ima pet stranica :

http://compnetworking.about.com/cs/wire ... ldwlan.htm

i pri dnu pogledati linkove o svakom terminu :

http://compnetworking.about.com/cs/lanv ... ef_lan.htm
http://compnetworking.about.com/library ... f-wifi.htm
http://compnetworking.about.com/cs/wire ... f_wlan.htm



Vlada 8)

p.s. sad cu sam sebi da ispadnem smesan . jer kad procitah sad ceo ovaj tekst sto sam napisao , ispade da je WiFi isto sto i WLAN , a mislim da ima razlike . :oops:

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

@alien, jedno pitanje za tebe-
Ti zelis da 3-4 laptopa u tvojoj sobi-kuci budu bezicno umrezena i budu bezicno povezana na internet? To mozes da uradis pomocu ADSL-a i wireless rutera.
Ne trebaju ti nikakve antene za wireless internet. Mozes i tako, ali je skuplje i manje prakticno.
Ako hoces pojasni za sta ti treba konkretno, sta si planirao...

Spyker
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1699
Pridružio se: Sre, 28. Sep 2005. 11:38
Lokacija: Sabac
Kontakt:

Post od Spyker »

Pa, evo ovako, prvo moja kuca nije nimalo mala... Ko je gledao temu slike sa telefona, zna o cemu pricam. Znaci ima negde oko 500m2. E, sad, zeleo bih da svi uredjaji koji moguda ga imaju, imaju internet u kuci. Znaci i tri stona kompa i dva lap topa i telefoni, koliko ih vec bude bilo, tako da mi je to jedino vazno.

E, sad, na koji nacin je to najbolje i najlakse uraditi, to ne znam, zato sam i otvorio temu :)
iPhone + CX300

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

ja mislim po onome sto mi je objasnjavao covek iz Tehnicoma kad sam ga slicno pitao , da onda moras da imas svoj access point i njega da povezes sa kompovima preko wlan-a , kao sto to moze da se vidi u nekim internet caffe-ima ili igraonicama . access point stoji na vidnom mestu i salje signal do svih kompova koji mogu da prime signal preko wireless kartice .
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Post od Azimuth »

Alien, pa tebi onda ne traba, koliko sam ja skontao, wireless nego wlan, sto bi znacilo da ti je potreban samo ruter da bi mogao da umrezis sve racunare bez kablova po kuci. A taj ruter kosta negde izmedju 90-100e i resen problem. Znaci, imas net u kuci putem adsl-a,kablovskog ili kako vec, i na modem nabodes ruter koji ima antenicu i dalje emituje signal u radijusu od nekih 10-15m sto mislim da ti je dovoljno za po kuci

Spyker
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1699
Pridružio se: Sre, 28. Sep 2005. 11:38
Lokacija: Sabac
Kontakt:

Post od Spyker »

Azimuth, e, pa to, znaci sve sto treba da uradim je da kupim taj ruter, utaknem ga u komp i to je sve? Kako bi onda primali lap topovi signal, i koji telefoni to podrzavaju?

I, da li ima neki sa jacim signalom, prevelika mi je kuca za signal od 15 metara... :oops:

P.S. Daj te neki dobar link, please...
iPhone + CX300

kljaja
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 717
Pridružio se: Pet, 30. Sep 2005. 21:43
Lokacija: Krusevac
Kontakt:

Post od kljaja »

Alien, taj ruter koji ces uzeti ima na sajtu proizvodjaca TP-LINK ja imam njihov adsl ruter koji je nakacen na standardni adsl modem i tako su mi lap top i PC povezani... osim toga potrebno je podesiti samo neke parametre koji stoje u uputstvu...savetuj se u nekoj prodavnici servisu racunara i da ti to oni odrade....ps imam pitanje povodom toga...kako povezati p990i da koristi adsl i da li je to moguce(meni ovo pitanje deluje glupo al ajde da pitam onako).. :oops:
SE P990i + 2gb Transcend Ulltra Speed bla bla...
N72 plus 128mb nije bas nesto al sluzi...

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Ajoj, koliko lupetanja na jednom mestu :)
WLAN i WiFi su identicne stvari. Antene (access pointi) su ustvari dzinovski bezicni HUB-ovi. Ako ispodesavate dobro IP adrese, Subnet maske i sl. mozete se povezati preko toga glat. Ovde u Subotici je to najnormalnija pojava.
Znachi, ako neko zeli net na svim uredjajima u kuci, Treba da uzme wireless router, ili moze i obican AP, a komp vezan na taj AP ce da igra ulogu routera, i za svaki uredjaj ponaosob treba da se uzme prijemnik, odnoso za laptopove PCMCIA kartica, a za kompove PCI wireless kartica. Ako nekome treba wireless internet, treba mu jos jaka antena i kabl do prijemnika. U slucaju da je udaljenost kompa i antene veca od 12 metara, bolje je uzeti AP nego wireless karticu (obe stvari nisu potrebne vlado). Odgovor je u sledecem, na duzini kabla (50-75 Oma) pada signal. Znachi onda se uzme koji metar tog kabla, stekne se u AP, a iz AP-a ide UTP kabl, koji moze znatno duze, 50-100 m be pada signala.
Kljajo, eto ti nacin da imas ADSL na svom fonu. Kupis wireless karticu, ili AP (ako karticu, prebacis je u AP mode), napravis open network, i tvoj fon je spreman da se nakaci na ADSL.
Nisam hteo da se rasplinjavam u objasnjenjima, zato sam ovako sturo napisao, kome treba jos neka informacija, neka pishe.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

fain2daniel
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1645
Pridružio se: Pon, 14. Feb 2005. 03:04
Lokacija: Jönköping
Kontakt:

Post od fain2daniel »

gargamel4 napisao:Da ali mi se čini da nije mislio na uvođenje Wireless neta u kuću, nego na WLAN.
Wi-Fi jednako WLAN pogledaj ovde inace Miodrage lepo objasnjeno
One Man's Vision,Mankind's Salvation RAPTURE Nov 5 1946........Xperia Z3

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Ok, pošto me već pominjete, a i da nije tako ajde da razgraničimo: jeste poenta tj. tip radio talasa isti, ali nisu baš iste stvari u pitanju. WiFi je IEEE 802.11 (a,b,c,g) - wireless fidelity, i često se koristi za "dobacivanje" signala ali poenta je u tipu radio talasa (frekvencija, talasna dužina, propusni opseg & stuff), dok je WLAN - Wireless Local Area Network, što mu dođe lokalna mreža koja koristi ovaj standard za umrežavanje. Jesam sad pojasnio?

miodrage, dobro si objasnio samo je malo konfuzno za ljude koji ne znaju o čemu se tačno radi, tako da uz ovo što sam ja napisao (srpski) možda i skapiraju.

A ono oko čega će biti pitanja je ovo za kartice i AP. Ono što je miodrage mislio kad je rekao da ne treba i AP i kartica je: AP pojačava signal ako je razdaljina između kartica prevelika, ali komp bez kartice ne može da hvata signal, dok laptopovi to mahom mogu (ovi savremeniji imaju ugrađene kartice).

:)

Spyker
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1699
Pridružio se: Sre, 28. Sep 2005. 11:38
Lokacija: Sabac
Kontakt:

Post od Spyker »

gargamel4 napisao:miodrage, dobro si objasnio samo je malo konfuzno za ljude koji ne znaju o čemu se tačno radi
Taj sam :lol:
iPhone + CX300

Jones
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 487
Pridružio se: Pet, 05. Maj 2006. 22:18
Lokacija: Ratkovo
Kontakt:

Post od Jones »

Hm evo i ja da priupitam nesto...imam wireless net vec godinu dana...antena na krovu,pa AP paUTP kabl do kompa i nakacen na integrisanu LAN karticu na ploci...
Mene zanima sta josh meni treba za npr povezivanje bilo kog uredjaja koji ima wifi(mobilni,laptop...)
Ja moram definitivno na lecenje u ustanovu za odvikavanje od mobilnih telefona

Odgovori