GPS navigacija

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Oljica

Poslao sam ti na PP gde mozes da nadjes ovu verziju za 9.1 . Izgleda da ipak mogu da rade i stare mape na ovoj novoj verziji. Pa probaj da li ce raditi, bas me zanima. Ovo je jedan od programa zbog kojeg nisam hteo da predjem na Symbian 9.1 . Ako bude htelo da radi onda cu ako bude imalo jos par programa koje koristim na Symbian 8.1 razmisliti o prelasku na Symbian 9.1.

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Sta mislite,ali realno,da li se vise isplati uzeti ovaj model-> http://www.eltosan.co.yu/Leadtek.html ili potraziti kod distributera malo jeftiniji Nokia LD-3W model-> http://www.nokia-asia.com/nokia/0,,96016,00.html ili mozda da predlozite nesto trece za oko 100 eura,pozeljno i manje ali da zadovoljavaju uslove dobrog prijema signala I U ZATVORENOM (ne mislim u bunkeru ili u podrumu pod pola metra blokova i betona,ali onako u malo zaklonjenom prostoru),da imaju neku,bar prosecnu,autonomiju (ljudi tvrde da im,zavisno od modela GPS-a,ista traje od 6 pa do 13-14h) i da nisu"nezgodno veliki"kako bi bili laki za nosenje u nekom dzepicu!?
Ako neko ima neke (ili je imao vise) od ovih navedenih ili nekih u tom cenovnom rangu,neka predlozi na sta je najbolje utrositi pare i dobiti najbolji prijem (jos jednom napominjem,i u zatvorenom prostoru jer cujem da ima nekih modela koji su tada bespomocni ako se bar malo zaklonite negde) i da dobijem bar neku osrednju autonomiju (ako je neka srednja vrednost oko 10h,meni ce biti dovoljno da ima i 8-9h) pa da cujem?
Pozdrav 8)

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Lomnica city oba prijemnika imaju SiRF StarIII cip sto je i glavno. To je najnoviji cip za GPS prijemnike. Ja bih se odlucio za ovaj Leadtek-ov jer dobijas vise dodataka uz njega. Uz Nokijin dobijas samo punjac za kola. Sto se tice performansi mislim da tu nema neke velike razlike. Mada sam ja kupio ovaj Nokijin LD-3W i vratio sam ga isti dan jer mi se nije svideo :D

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

A zasto ti se konkretno nije svideo jer je meni bas simpa,a i ako ne preteruju puno u specifikacijama,moze da ima autonomiju od 15h minimum (nek bude i maksimum,puuuuna kapa) a i nije losa ustedica 20 eura?Gledao sam pratecu opremu Leadtek-a,ne isplati mi se da za jos jedan punjac i kaisic oko ruke puknem 20 eura kad mi je puna kuca Nokia punjaca (i ostalih) :D i nije mi frka sto se dobija samo punjac,nista mi drugo i ne treba!!
Kakav ti se pokazao ako si ga uopste koristio taj jedan dan,i kakav je u zaklonjenom prostoru,primera radi kad prodjes ispod nekog malo sireg mosta i slicno,kroz kraci tunelcic,znaci ne da si bas zaklonjen od svuda kao u nekom podrumu,da li gubi tada signal skroz pa mora ponovo da"hvata"satelite?
Pozdrav 8)

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Jel' probao neko Garminov modul? Ako jeste, sta mislite o njemu? Gledao sam Garmin GPS uredjaje i mnogi od njih su vrh...
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Oljica
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 345
Pridružio se: Ned, 14. Nov 2004. 17:11
Lokacija: Beograd

Post od Oljica »

Ma nije to neka filozofija ljudi, svi su oni slicni-pricam za one od 100 eura, eto, mi smo uzeli neki totalni anonimus, pa funkcionise savrseno cak i u kolima i avionu....

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Slazem se sa Oljicom da tu nema neke velike razlike koji god da uzmes. Nokijin mi se nije svideo zbog toga sto mi je lose pokazivao lokaciju na mapi Istocne Evrope za TomTom. Gresio je i po 30 metara. I zato sam ga vratio. Kasnije sam saznao da je problem do mape, a ne do modula. Ali ipak, kada sam prolazio Knez Mihajlovom Nokijin modul mi je svo vreme pokazivao da se nalazim u nekim sporednim ulicama, dok mi je Asus prijemnik koji ima slabije specifikacije svo vreme dobro pokazivao. Ne znam sta da ti kazem. Mislim da neces pogresit koji god da uzmes. Ispod mosta ukoliko ides kolima neces izgubit signal, ali zato u tunelu sigurno hoces koji god prijemnik da uzmes. Ali to nije problem jer ti u u tunelu ne treba navigacija, a signal ces po izlasku iz tunela odmah uhvatiti.
Sto se tice Garmin modula jeste da je Garmin lider u oblasti GPS-a, ali u firmi koja je zastupnik Garmina u Srbiji su odredili tako bezobrazne cene da to nije normalno. Npr, Garmin prijemnik kod njih kosta preko 200 evra, sto je duplo skuplje ne samo od ovde spomenutih prijemnika, vec i od tog istog Garminovog prijemnika ali u inostranstvu. Plus sto taj prijemnik ima stariji cip. Nema puno mesta gde se ovde mogu kupiti prijemnici, pa su zato ovako bezobrazni.

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Mislio sam da gubi signal skroz pa posle treba opet nekoliko minuta kao za prvi kontakt a to bi bilo bezveze,a i nelogicno,nego ajd da pitam!
Garmin mi je preskup,ova stvarcica mi nije od zivotne vaznosti niti sam kamiondzija ili tako neko ko stalno putuje pa da mi treba najveribest uredjaj!
A gde si uzeo Asus-a,koji je uredjaj u pitanju i koliko si platio?Jesi zadovoljan prijemom signala,autonomijom baterije,gabaritima,tezinom...?
Pozdrav 8)

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Kupio sam Asus GPS 100 preko nekog lika koji ga je prodavao za 120 evra. Zadovoljan sam sa autonomijom baterije, a i prijemmom signala. Na otvorenom hvata po 8-9 satelita dok po gradu 4-5, ponekada i vise. Sve zavisi od vremenskih uslova i okolnih zgrada. Uz njega sam dobio punjac za kucu, punjac za kola, futrolu, kablo za USB povezivanje sa drugim uredjajima, drzac za modul koji se kaci na vetrobran (jako korisna stvar, jer bih imao problema gde da postavim modul, a da mi se ne seta po sah tabli) i drzac za PDA uredjaje.
Evo ovde mozes da vidis izgled uredjaja:
http://www.shopbot.com.au/p-19116-340230.html

Ako si zainteresovan mogu ti dati broj tog decka, mada sam ja to uzeo pre nekih par meseci i nisam siguran da li ima jos.

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

@Lomnica_city, sto se tice gubljenja signala i ponovnog uspostavljanja- postoje hladni i topli start. Hladni ti je prvi put i traje malo duze, dok topli start ti je nekad manji od sekunde...
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Znam,ja sam se malo drugacije izrazio ali na to sam i mislio pod onim:"prvi kontakt",a zanimalo me je da li imaju dovoljno kes memorije ili cega vec u kojoj cuvaju zadnje poznate pozicije satelita ili posle odredjenog vremena opet hvataju taj prvi kontakt!?
Na primer treba da dodjem u N.S. na Lorist,i udjem na primer u neki lokal da kupim nesto,izgubi signal dok kupim na primer neko pice,klopu... nebitno,pa da li onda trazi pozicije koje zadnje ima u memoriji ili se resetuje memorija na odredjen vremenski interval (kako bi se oslobodio prostor jer sigurno ne moze da cuva sve podatke koje primi dok god modulu traje baterija,ili gresim)?
Ertan,aj posalji mi broj u PP,ovo cudo ne izgleda lose i ako je stvarno tako jeftin (kupio si nov jelda?) u poredjenju sa internet cenama,onda i da dam jos koju kintu,siguran sam da vredi ako ti kazes da si toliko zadovoljan!?
P.S.Kad kazes zadovoljan si baterijom,koliko onda drzi prosecno i da li se puni i preko USB kabla kao Leadtek-ov model?I da li ovo znaci da nije SIRF 3 chip:"GPS čip: SiRF Star IIe/ LP",jer da jeste pisalo bi tako a ne ova zbrka?Koliko je to uopste vazno posto si mi ranije rekao da nikako ne uzimam Nokia LD-1W jer ima stariji SIRF chip od LD-3W i Leadtek modela koji je bio izgleda detaljnije ispitan u PC Press-u broj 124 (prosli broj) a ja ko za inat ne kupujem odavno njih jer sam presao na Digital!,jel ima neko da voljan da mi skenira test ako je kupio dotican magazin?
Pozdrav 8)

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

@ Lomnica, ako budes ulazio u lokal po gradu onda moras da racunas na to da ce verovatno trebati neki period da on ponovo pohvata satelite. Ja sam ti rekao da ce odmah uhvatiti signal po izlasku iz tunela zbog toga sto se nalazis na otvorenom putu, dok to u gradu zbog grada ide malo sporiji. Hocu da ti kazem da brzina hvatanja signala zavisi od okruzenja, a ne od vremena koliko je modul bio ugasen.
Poslao sam ti broj. Kupio sam nov. Na licu mesta je pocepao zastitni hologran na kutiji. Ove cene koje si video ovde prihvati sa rezervom. Cini mi se da su preterane, mozes malo bolje da pogledas na internetu da vidis kolika je cena ovog modula.
Moze da se puni i preko USB kabla, ako ga prikljucis na kompjuter ili PDA uredjaj. Nije SIRF 3 cip, vec je SIRF 2 cip. Ali kazem ti da mi je u Knez Mihajlovoj bolje pokazao od Nokijinog koji ima SIRF 3 cip. Stari Nokijin modul je imao taj stariji cip, ali je bio ocajan. Lose su ga uradili. Ja sam stvarno zadovoljan, sada da li je nesto bolji ili gori od Nokije ili ovog Leadtek-ovog modula samo mogu da nagadjam.
Ne znam koliko mu je tacno bila autonomija baterije. Mislim da je nesto slabija od Nokije, ali mislim da je preko 10 sati. Osim toga, uzimajuci u obzir da mozes da ga drzis na punjacu u kolima to i nije neki veliki problem. Verovatno neces da pesacis sa njim 10 sati?

Trenutno nemam vremena, ali cu sutra da vam dam jednu lepu vest u vezi GPS -a ;)

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Koju,da nije izasla verzija TomTom verzija 6 za Symbiane 7,8 i 8.1?Dobra je to autonomija za razliku od recimo Leadtek-a,gde u uputstvu pise 8 sati a kazi da je pre nekih 6-7,sto je onda u odnosu na Nokiu malo!Nisam mislio da pesacim 10 sati sa njim,nego ako i on ima takvu bateriju,a ja treba da odem negde motorom (leti preferiram to nego auto,sem po losem vremenu) pa je onda nezgodno da nosim nesto sto ce posle nekoliko sati otici da pajki! :wink:
Ajd kontaktiracu ga,vazno mi je da je precizan i ne preterano skup uredjaj,a sad da li je ovaj ili onaj chip nije toliko ni vazno,ako ti kazes da nema neke razlike ali je precizniji,onda cu ti verovati!
Pozdrav 8)

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Lomnica_city, ja sam rekao da je bilo preciznije u Knez Mihajlovoj, a da li je generalno preciznije nisam siguran. Nisam duze koristio Nokijin modul, pa mogu samo da nagadjam. Ako hoces bas preciznije informacije onda se raspitaj kod nekoga ko to bolje zna. Ne zelim da uznes losiji modul, a da ja budem taj koji te je naveo na kriv put :) Ja samo kazem da sam zadovoljan sa Asususovim modulom ;)
Dobra vest je da bi trebao da izadje program za GPS navigaciju od Garmina. A kada tome dodamo cinjenicu da je Garminov predstavnik u Srbiji uradio detaljnu mapu Srbije i Crne Gore (sa oko 30 detaljno uradjenih gradova) onda je to jos bolje. Losa vest je da samo mapa kosta 150 evra, ali se nadamo da ce moci da se preuzme besplatno na internetu. A jos losija vest je da ce izgleda moci da se koristi samo uz Garminove GPS prijemnike. To znaci da ako neko ima neki drugi prijemnik nece moci da ga koristi sa Garminovim mapama ili programa. Dobra vest je da izgleda i ovo moze da se premosti dodatnim programom.

Ertan
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 195
Pridružio se: Uto, 23. Maj 2006. 20:14
Lokacija: Novi Pazar

Post od Ertan »

Evo putujem iz Beograda za Pazar. Signal koji hvata Asusov modul koji imam je izvanredan. Hvata pun signal od 9 satelita. Status prijema signala na TomTomu je od pocetka, pa do sada na maksimumu. A ima oblaka i zbog ovoga sam rekao da sam zadovoljan Asusom.
Ono sto jos imponuje je izuzetna stabilnost TomToma. Trenutno pisem sa Opere, u pozadini rade Power mp3 i TomTom :) I sve bez problema.

Lomnica_city
Expert
Expert
Postovi: 2853
Pridružio se: Pon, 22. Avg 2005. 03:48
:: Alcatel Idol Ultra
:: Nokia N82

Post od Lomnica_city »

Kontaktirao sam ga,kaze da je 125 eura i ima punjac i podlogu za staklo ili tablu,meni se cini da si ti za manje love dobio vise u pakovanju!?Razmislicu jos malo,mada nekako naginjem Nokiji zbog mocne baterije i punjaca koji bi uvek mogao jedan da koristim,a i baterija mi je ista kao na N70 pa... moram jos malo da razmislim,hvala ti za kontakt!
Pozdrav 8)

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Izasla je Nokia N95 sa GPSom, samo sto mislim da ce da bude problema sa trajanjem baterije... :uhuh: Ali kupis jos jednu (sto da ne i dve baterije :) ) da imas kao rezervu, ako planiras da bas koristis GPS u telefonu, a nemas gde da je napunis.
Slika
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

kulios
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 1
Pridružio se: Pet, 15. Sep 2006. 21:49

Post od kulios »

Pre par dana kupih Nokiju N80 i naravno Nokijin modul. Ortak mi je preksinoc skinuo Tom Tom 6 sa neta ne pitajte kako. Juce sam pola noci isao po gradu ( citaj vedro) i sve je radilo ekstra! Modul sam kupio zbog puteva u inostanstvo, 4-5 puta godisnje becim oci. Tamo sam prisustvovao kako radi Tom Tom i bio odusevljen! Nesto mi je bilo puno da dajem za Garmin 300+ nenormalnu sumu koja je skoro duplo jeftinija na akcijama po D,A,I. A 150 eura za mapu srbije ne zelim ni da komentarisem. Dao sam 150eura vise za telefon i modul ali vanjda ce se isplatiti.

Mirko BGD
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1893
Pridružio se: Uto, 01. Jun 2004. 21:46
:: samsung s8 plus
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od Mirko BGD »

danas sam ja postao vlasnik b-speech GPS uredjaja. testirao sam ga na 7610, i prezadovoljan sam. radi odlicno. fix nalazi za nekih minut, a ako zgrade oko vas nisu mnogo visoke ne smetaju mu. upravo sam instalirao na n80 tomtom, njega jos nisam stigao da probam, al je sigutno bollji od mapviewgps-a kojeg sam ja koristio... iance ocekujem da mi stigna natena za ovaj GPS pa pa onda nebi trebalo biti problema sa prijemom signala u koliko ste okruzeni visokim zgradama, ima mnogo oblaka i sl. sve u svemu, odlicna stvar i vredi

zvezdarac
neaktivan nalog
Postovi: 138
Pridružio se: Ned, 16. Jul 2006. 09:07
Lokacija: Zvezdara,Beograd

Post od zvezdarac »

Mirko BGD, Imam isti uredjaj i iskustva su mi identicna.Bez problema radi vec 4 meseca.
Ti posto imas 2 symbiana mozda mozes da probas SmartComGPS.On ima jednu fenomenalnu funkciju "send/request position".Posaljes zahtev jednom uredjaju da ti posalje poziciju i kad je on posalje vidis na mapi njegovu tacnu poziciju.Genijalna stvar za one koji imaju raznosace (pizza,delova,lekova i sl) mozes da vidis gde su vozila i da im das sledeci zadatak.Ili jednostavno da pronadjes nekoga sa tacnoscu od 5-10m.Ako imas vredniji auto moze recimo neki jeftiniji symbian(6600 ili sl) sa GPS antenom da bude u njemu i da kad god pozelis proveris gde ti je auto.Cak u slucaju kradje istog da ga pronadjes :)
N70 v 5.0609.2.0.1

Zaključana tema