Samsung sa 10mpx kamerom

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Dushan_87
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 55
Pridružio se: Uto, 02. Avg 2005. 09:07
Lokacija: negde u evropi, ali nisam u Evropskoj Uniji
Kontakt:

Post od Dushan_87 »

Zoko, znaci pristajes :wink: sada jos samo da odem do koreje da kupim ovaj samsung i onda sa njega da zovem 48 sati svadbu i da se zenim :D
e a sto se tice telefona sa 10MPX to je preterivanje. Ako ovako nastave izbacice uskoro i digitalne fotoaparate iz upotrebe...
po mojoj prognozi ovaj telefon ce stici u srbiju do 3007-e godine :o hihihi
pozdrav 8)

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

Dushan_87, pristajem :wink: Sad te čekam, da dodješ na belom konju sa B600 i zaprosiš me :D Hehehehe...Baš me zanimaju fotke sa ovim telefonom...Ako neko nadje na netu, molim da okači :wink: :roll:

Dexter
Expert
Expert
Postovi: 3854
Pridružio se: Pon, 23. Avg 2004. 12:06
:: Samsung S21+
Lokacija: Beograd

Post od Dexter »

Ne znam shto se napravili ovaku frku oko njega,Samsung je i ranije izbacivao telefone sa npr 7mpx (V770) pa nishta...
Sve to spada u shalu u amatersko slikanje,ne moze to josh da se poredi sa pravim foto aparatima... :wink:

Zoka
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1204
Pridružio se: Sub, 18. Jun 2005. 15:07
Lokacija: Pančevo(Sarajevo u srcu)

Post od Zoka »

Dexter, naravno da to nije to, ali opet zvuči primamljivo...U svakom slučaju ne bi bilo na odmet da vidimo i takve slike slikane mobilnim telefonom :roll:

Dexter
Expert
Expert
Postovi: 3854
Pridružio se: Pon, 23. Avg 2004. 12:06
:: Samsung S21+
Lokacija: Beograd

Post od Dexter »

Evo malo slikica tog famoznog fona sa kamerom od 10 mpx... 8)
Inache izlazi u Junu u Koreji sa pochetnom cenom od 750 dolara...


Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Del Boy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 936
Pridružio se: Pet, 20. Jan 2006. 12:30
Lokacija: TUZLA , BiH
Kontakt:

Post od Del Boy »

zanimljivi , ali ne izgleda toliko "glomazno" s obzirom da ima veoma jaku kamer , opticki zum i to , a s obzirom i na dimenzije pretpostavljam da nije ni tezak mnogo , sve u svemu trebalo je ovoliko mnogo funkcija "strpati" u ovako mal uredjaj 8) :wink: :) :D :lol:

kljaja
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 717
Pridružio se: Pet, 30. Sep 2005. 21:43
Lokacija: Krusevac
Kontakt:

Post od kljaja »

ama ovo je totalni promasaj.U redu kamera i sve to.Ali kvalitet nikada ne moze biti ni priblizan.U tako malo kuciste staviti kameru tj u kameru telefon vise ni sam ne znam.Aparati priblizne rezolucije na it trzistu imaju cenu par hilada DOLARA!!!!!
SE P990i + 2gb Transcend Ulltra Speed bla bla...
N72 plus 128mb nije bas nesto al sluzi...

kljaja
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 717
Pridružio se: Pet, 30. Sep 2005. 21:43
Lokacija: Krusevac
Kontakt:

Post od kljaja »

Mozda ovo i nema veze sa ovim fonom ali uporedite fotografije sharpa 3mpx i k750i.Bez obzira na vecu rezoluciju sharpa k750i ima bolju fotografiju........Nije toliko bitna rezolucija vec sam chip,optika itd(sto je zoka vec napomenula).
SE P990i + 2gb Transcend Ulltra Speed bla bla...
N72 plus 128mb nije bas nesto al sluzi...

iLuka
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6243
Pridružio se: Uto, 17. Maj 2005. 11:13
:: iphone 11 pro max

Post od iLuka »

to je i bilo moje pitanje...da li su ti pixeli od presudnog znacaja za kvalitet fotografije ( u sta nisam verovao ali bolje da lepo pitam pa da budem siguran) ili je "u igri" jos neka caka... :D znaci,rezime...pixeli samo "napale" masu za kupovinom a onda neki baja dodje sa digitalcem i svi snovi nam padnu u vodu kada vidimo njegove slike...znaci - kupite ljudi N8210 i neki digitalac i uzivajte...pozz 8)

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Pikseli odredjuju velicinu slike. I zato nama nije bitan toliki broj piksela. Bitnije je da je slika kvalitetna. Kad bi i imao taj mobilni, ne bi nikad slikao slike vece od 2-3 Mpx (nemojte bas bukvalno da me shvatite, ali velike slike jedu memoriju, i zasto bih ja slikao sliku od 10Mpx, kad se i sa 3 Mpx vidi isto kad se slika razvije ili gleda na monitoru. Naravno za profi rad su potrebni Mpx)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Dexter
Expert
Expert
Postovi: 3854
Pridružio se: Pon, 23. Avg 2004. 12:06
:: Samsung S21+
Lokacija: Beograd

Post od Dexter »

Pa shto se tiche toga jeste,ne bih ni ja slikao slike vece od 1 do 2 mpx max..Sem neke posebne kad bih zeleo da napravim onda bih stavio vecu rezoluciju a to je retko,za svakodnevnu upotrebu mi je i ovo dovoljno za sada... 8)

Del Boy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 936
Pridružio se: Pet, 20. Jan 2006. 12:30
Lokacija: TUZLA , BiH
Kontakt:

Post od Del Boy »

slazhem se sa dextrerom, ja ni na svom digitalcu od 4.1 mpx nikada ne slikam slike vecje od 2mpx , a shto se tiche chipa u ovom telefonu , mislim da je ccd , a mozhda i grijeshim , jer besmisleno je za ovako jaku kameru ubaciti cmos chip.
ali nekazhu djabe da je ovo najbolja i najjaca kamera ikada ugradjena u telefon. 8) :P :wink: :) :D :lol:

mihajlovic
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 189
Pridružio se: Uto, 27. Dec 2005. 13:39
Lokacija: Beograd

Post od mihajlovic »

Realno je slikati u rezoluciji 3,2 mpx za fotke u evropskom formatu 10 x 15!
Sve ostalno je izlisno i nepotrebno,prvo zbog memorije,pa redom...
Ne sumnjam da ce telefon naci svoje kupce,ali sam vishe za business walkman klasu telefona(recimo W950i) i jedan dobar digitalac (recimo Sony CyberShot T7)--- (a to je ekvivalent ceni jednog ovakvog telefona) :roll: 8)
Тренутно вршим дужност председника. Мада имам запажене улоге и у другим комедијама.

rower
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 136
Pridružio se: Čet, 10. Nov 2005. 13:52
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od rower »

Posto svi ovde pricaju o pixelima i postavljaju pitanja pokusacu da nekima objasnim i iznesem neke argumente i svoje misljenje,pre svega o fotografiji jer se amaterski duze vreme bavim fotografijom!
Ovaj telefon je jos jedna igracka u nizu koja ocigledno ima veoma skup chip,a "prosecnu" optiku! Ima 3x puta opticki zoom i to je neki standard u klasi fotoaparata od 100-200e(idiot),naravno da uzmemo u obzir i velicinu sociva! Ne moze da se poredi sa napednijim kompaktnim ili cak poluprofesionalnim fotoaparatima! O profesionalnim modelima ne bih ni da komentarisem!
Sigurno je da cete dobiti ogromnu sliku,ali ona nece imati zadovoljavajuci kvalitet na velikom formatu i zato verovatno nece ni biti koriscena u te svrhe! Za normalnu sliku je suvisno koristiti 10 ili cak 6mpx! I trositi memoriju na takve stvari! A sam telefon ne moze da prikaze u pravoj meri kvalitet fotografije od 1mpx! Za to vam je potreban mnogo veci i kvalitetniji displej,npr.monitor racunara!
U profesionalnoj fotografiji koriste se aparati pre svega sa kvalitetnom optikom! Pre nekoliko godina kada je maximum bio 3-4mpx profesionalci su koristili takve aparate (a i danas ih koriste) i postizali odlicne rezultate! 8) 8)
Bitan je i format u kom se snima fotografija! JPG ili BMP podrazumeva veliki nivo kompresije i pri tome slabiji kvalitet,a profesionalana fotografija se snima uglavnom i TIFF ili RAW formatu gde se ne gubi na kvalitetu fotografije! Takva fotografija zauzima i do 100mb (ako je 10-12mpx)! 8)
Navescu vam neke parametre od kojih zavisi kvalitet digitalne fotografije!
1. OPTIKA (sirok pojam) koji podrazumeva velicinu, kvalitet i broj sociva koja se nalaze u objektivu! Zasto je objektiv tako vazan? Zato sto kroz taj isti objektiv "prolazi" sve ono sto se kasnije upisuje na ccd senzor! Ovaj telefon ima verovatno 2-3 sociva(veoma malih dimenzija) u svom objektivu i verovatno nije nekog narocitog kvaliteta cim nije brendiran! Svaki ozbiljniji kompaktni digitalac ima brendiranu optiku koja garantuje kvalitet! NPR...Nikon,Canon,Olympus koriste svoju optiku dok Sony koristi Carl-Zeiss optiku i to mozete videti na svakom objektivu! Oni na kojima ne pise nista su dosta slabijeg kvaliteta i ugraduju se u jeftiniju klasu digitalaca! :dry:
2. Dimenzije i kvalitet (chipa)ccd senzora, (on snima ono sto se vidi kroz objektiv). U slucaju ovog mobilnog telefona su veoma male dimenzije ccd senzora i logicno losiji kvalitet! Ista je stvar sa svim kompaktnim jeftinim digitalcima. *CCD senzor(chip) je ekvivalent filmu kod analognih fotoaparata!*
Na ccd senzor koji je u proseku oko 1-2 cm kvadratna treba da stane nekoliko MILIONA pixela (u ovom slucaju 10) :wacko: :wacko: :wacko:
3. ODNOS izmedju ccd senzora i objektiva! Ako imate dobar ccd senzor vecih dimenzija i kapaciteta,a losiju optiku i manji objektiv dobicete losiji kvalitet fotografije! U obrnutom slucaju,ako je manji ccd senzor (i sto se tice dimenzija i kapaciteta:2,3,4 mpx),a veci i kvalitetniji objektiv dobicete mnogo bolji kvalitet fotografije! Treci slucaj je kada imate dobar ccd senzor i dobru optiku dobijate najbolje rezultate! A cetvrti je najlosiji,kada je losa i optika i chip!
4. Kvalitet i brzina grafickog procesora! Ipak svi digitalni aparati moraju da pretvore sliku sa chipa u neki fajl i da je snime! Naravno bitna je i radna memorija i centralni procesor za tako velike fotografije kao sto pravi ovaj telefon!
5. Kvalitet kompresije koji zavisi od prethodne stavke (hardverske) i od softvera koji koristi aparat(telefon) ili bilo koji uredjaj! ...testirajte vas racunar kako se ponasa kada otvorite photoshop i pokusate da edit-ujete neku ogromnu sliku(7-8mpx),narocito ako je u TIFF formatu! Ili pokusajte da je snimite u JPG formatu da vdidite koliko vremena je potrebno!
6. kvalitet,brzina i kapacitet memorije na koji se upisuje (snima) fotografija! Kod ovog telefona,a i kod ostalih je to flesh memorija! Na samom telefonu ili na memorijskoj kartici!
7. Sam softver koji aparat(telefon) koristi! Kod vecine digitalnih fotoaparata postoji mnogo vise mogucnosti za podesavanje rezima(modova) u kojima se slika,dok telefoni imaju mnogo manje opcija! Ovaj telefon ce verovatno imati vise opcija za experimentisanje,ali je to u rangu prosecnog digitalaca (oko 200e),a obican korisnik ih skoro nikad i ne koristi jer su sva podesavanja automatska i pruzaju zadovoljavajuci kvalitet!

***Ovo je otprilike bila tehnicka strana digitalne fotografije vezana za sam uredjaj,a ostali parametri su vezani za prirodne uslove (i ima ih mnogo) u kojima se fotografise i uticaj coveka kao nekoga ko samo koristi aparat da bi zabelezio odredjeni trenutak!

Nadam se da nisam nesto zaboravio i da sam uspeo da objasnim odredjene stvari vezane za digitalnu fotografiju! Mislim da ce mnogi imati koristi ako procitaju text i da ce napraviti razliku izmedju fotoaparata i mobilnih telefona sa silnim megapixelima!

PS. sorry ako sam smorio nekog ovim objasnjenjem ili ako sam se malo odvojio od teme!

rower
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 136
Pridružio se: Čet, 10. Nov 2005. 13:52
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Post od rower »

Kad sam rekao kapacitet ccd senzora mislio sam na rezoluciju (koja se meri brojem pixela),samo da pojasnim! Mozda je nekog zbunilo ono *kapacitet* (ne radi se o memoriji)!

Dexter
Expert
Expert
Postovi: 3854
Pridružio se: Pon, 23. Avg 2004. 12:06
:: Samsung S21+
Lokacija: Beograd

Post od Dexter »

Svaka chast za trud... Slika Svi ce izvuci neshto iz ovog posta...Ja sam isto to hteo da pojasnim ali manjoj meri ali iskreno mrzelo me je i nisam imao vremena al evo rower je to odradio... ;)

welja
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 8
Pridružio se: Uto, 04. Apr 2006. 20:55

Post od welja »

@rower Nisi smorio, mislim hvala bogu da se neko razume bar malo. Ljudi Ne zanosite se kolicinom MPix-ela koji imaju telefonske kamere. Primer:

Canon EOS-1D inache PRO digitalac ima rezoluciju od 8.2MPix efektivnih.
Sto mu daje neobradjenu ( neuvecanu sliku nekim programom ) od 30x 20!!!!!! na 300 pix/incu
Ej bre! Koji ce vam tolika slika. Vecina vasih monitora radi na 1024x768pix a slika koju daje 8.2MPix je 3504x2336 pix. To je sve reklo!

Ne mesajte fotografiju i mobilne telefone.

Gledajte da vam telefon sluzi da uhvatite trenutak kad nemate aparat pored sebe ( sto nije moj slucaj ) :)

I da. E sad za te pare mozee da kupite Nikon D50 Kit sa objektivom 18-55mm i da razbijate sa fotkama ( 6,1MPix )

Pozdrav ( fotografija, moja ljubav )

Sanjica
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 53
Pridružio se: Sub, 26. Nov 2005. 21:21

Post od Sanjica »

Moram priznati da ovih 10mpx stvarno zvuče fascinantno, ali, ja sam ipak za varijantu dobar digitalac, fon sa krajnje solidnom kamerom :wink:
rower, svaka čast na objašnjenju :wink:

Schkomi
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 123
Pridružio se: Uto, 21. Sep 2004. 11:53
Lokacija: Novi Sad

Post od Schkomi »

Samo je bilo pitanje vremena tj KADA će neko izbaciti 10x Mpix kameru na telefonu... :|
Mislim da je ovaj model upravo ugrobario SVE digitalne foto aparate koji sad postoje, ali isto tako mislim da se još skoro neće naći na tržištu, jer se kompanijama ne isplati da ga plasiraju, pošto moraju da prodaju sve zalihe prethodnih modela telefona.Ista priča važi i za kompjutere - što bi Intel ili AMD plasirao procesor na 1000000000Mhz, kada ima da proda još 3 milijarde procesora na 2Ghz? :unsure:

Nemojte misliti da Nokija i Motorola ne mogu da naprave telefone sličnih performansi... Mislim da se ovi iz Samsunga jako primaju .. :D , što je i u skladu sa njihovim agresivinim prodorom na tržište... 8)

blade_bre
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 725
Pridružio se: Uto, 24. Jan 2006. 23:34
Lokacija: Novi Sad
Kontakt:

Post od blade_bre »

Jeste bacili oko na japansko trziste mobilnih aparata? Tamo ima svega i svacega. Tako da sa te tacke gledista ni malo nije cudno sto je izasao ovakav telefon... Vidjali smo svasta...
Moj skromni post...
poz
...shit happens... keep d smile!

Odgovori