GPS navigacija

opušteno ćaskanje o mobilnim telefonima
Gallee..
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1106
Pridružio se: Sre, 19. Apr 2006. 09:37
Lokacija: Beograd > Novi Beograd..

Post od Gallee.. »

jel moze meni neko da objasni ukratko kako funkcionise ova sprava?
N-Naravno..!
ZIVIM ZA LETNJI RASPUST..!

gameforce
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2057
Pridružio se: Pon, 05. Jun 2006. 12:11
Lokacija: Jakarta-Indonesia

Post od gameforce »

gallee, koja sprava? :?
Misliš princip rada samog GPS prijemnika ili btt gps-a ?
Zbog neslaganja sa "uredjivačkom politikom" svojevoljno napustio forum.
Rebel in heart.

Gallee..
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1106
Pridružio se: Sre, 19. Apr 2006. 09:37
Lokacija: Beograd > Novi Beograd..

Post od Gallee.. »

princip rada samog GPS prijemnika.. konkretno kod n95ice..
N-Naravno..!
ZIVIM ZA LETNJI RASPUST..!

gameforce
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2057
Pridružio se: Pon, 05. Jun 2006. 12:11
Lokacija: Jakarta-Indonesia

Post od gameforce »

gallee, Sam sistem je zasnovan na 24 satelita u tzv geostacionarnoj putanji.
Pronalaženje položaja je omogućeno trilateracijom.
Trilateracija je geometriski proračun prema poznato udaljenim pozicijama (nije triangulacija preko uglova).
Neophodno je imati 3 signala.
U praksi obično su na raspolaganju 4 do 8 satelitskih signala, što će reći više nego dovoljno za preciznu poziciju.
Jako korisno je da ovaj sistem daje i nadmorsku visinu :wink:
Što više satelita, veća je preciznost jer se vrše medjusobne korekcije.
Sam sistem je podeljen na military (P) i civil (C/A).
Javnosti je dostupan samo ovaj drugi sa manjom preciznošću.
Prvi je moguće enkriptovati i šifra se menja pa nije za širu upotrebu.

Za civilne, greška se kreće od 3m-10m a zavisi od:
Jonosverskog stanja i tada varira do 5 m
Distorzija signala može doneti 1m
Greška u internom časovniku 2m
Greška u samom proračunu 1m
Zbog neslaganja sa "uredjivačkom politikom" svojevoljno napustio forum.
Rebel in heart.

Gallee..
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1106
Pridružio se: Sre, 19. Apr 2006. 09:37
Lokacija: Beograd > Novi Beograd..

Post od Gallee.. »

HVALA TI GAMEFORCE, PUNO!!

sada, da li to ima ikakve veze sa operaterom? sumnjam al reko da pitam..

i da li se to placa? isto sumnjam ali da utvrdim..

:wink:
N-Naravno..!
ZIVIM ZA LETNJI RASPUST..!

gameforce
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2057
Pridružio se: Pon, 05. Jun 2006. 12:11
Lokacija: Jakarta-Indonesia

Post od gameforce »

gallee, Naravno da nema veze sa operatorima.
Postoje GPS uredjaji bez telefona (čak daleko pre nego što su se pojavili na telefonima)
Usluga GPS je FREE zahvaljujući US Army.
Zbog neslaganja sa "uredjivačkom politikom" svojevoljno napustio forum.
Rebel in heart.

Gallee..
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1106
Pridružio se: Sre, 19. Apr 2006. 09:37
Lokacija: Beograd > Novi Beograd..

Post od Gallee.. »

sta meni treba od softvera, mapa, da bi pokrenuo GPS na n95ici?

neka to bude u jednom postu, da ne citam 10 strana, stvarno je mnogo, jesam lenj ali mislim da je nekome lakse napisati post sa Uputstvom za telefone sa integrisanim GPS modulom, nego sto cu ja citati 10 strana..


hvala unapred, i mislim da ce taj post pomoci mnogima kao sto sam ja (totalno zbunjen i to mi deluje MNOGO komplikovano pa sam u haosu sto se tice rada GPSa na fonu)


:) :wink:
N-Naravno..!
ZIVIM ZA LETNJI RASPUST..!

gameforce
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2057
Pridružio se: Pon, 05. Jun 2006. 12:11
Lokacija: Jakarta-Indonesia

Post od gameforce »

gallee, stvarno lenjost :uhuh: već je sve napisano
viewtopic.php?p=123996&highlight=#123996
Zbog neslaganja sa "uredjivačkom politikom" svojevoljno napustio forum.
Rebel in heart.

stefgi
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 178
Pridružio se: Uto, 25. Sep 2007. 07:10

Post od stefgi »

Jel zna neko kako da snimim mape Srbije za tom tom u moj se p1. Prebacio sam ceo folder u telefon ali ne znam gde da snimim i kako da pokrenem. Ako neko ima sredjen ovaj problem i da ima navigaciju na se p1 ili slicnim,neka mi se javi na pm. Hvala

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Mala dopuna i razjašnjenje za potpune laike, i za one koji se malo više razumeju:

- GPS receiver (što mu ime i kaže) samo prima signal od satelita, i na osnovu internog časovnika tj. razlike u kašnjenju signala sa konkretnog satelita (za koji postoji tačan podatak o poziciji i ista je nepromenljiva) se izračunava udaljenost od svakog pojedinačnog satelita, a zahvaljujući tome i njihovoj poziciji i vaša trenutna pozicija. Da li je sada jasnije zašto se jednokatno plaća prijemnik ako ga sam telefon nema, a nejčešće nema, i zašto to na dalje ništa ne košta? Tako je osmišljeno da nema ni načina za kasniju naplatu, osim kroz dodatne mape, ali tu pare uzimaju proizvođači softvera i kartografi. Jedine pare koje operater može da vam uzme su preko naplate internet konekcije ako direktno preko telefona skidate update mapa, ili registracija GPSa na Nokia sajtu, ako se dobro sećam.
- Izuzetno skupi sistemi (kakav imaju naši geometri u firmi) imaju i veću tačnost od 1m, ali kao što reče gameforce to su verovatno vojni sistemi, dok se komercijalni reklamiraju da su tačni u metar, što čak i da je tačno nije softverski podržano. Ukoliko upalite TOMTOM, ili neki sličan program videćete da je pozicija data: u stepenima/minutima/sekundama, ili stepenima sa pet decimala ali sa najmanjim korakom 0.00012° što kada se podeli sa prečnikom zemlje od 40.000km dobija se relativna tačnost od 30m. E sad moguće je da sam prijemnik i ima veću tačnost posebno ako hvata više satelita, ali da tačniju poziciju od ove nije u stanju da prikaže.

:)

zzeka
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 37
Pridružio se: Ned, 07. Okt 2007. 03:23

Post od zzeka »

da nebi otvarao novu temu imam jedno pitanje

Imam e65 i interesuje me kako mogu da koristim navigator,.
Sta treba da uradim ili skinem...kako da koristim.
Jel moze neko to da mi objasni jer sam nesto trazio po netu i totalno se pogubio .
Hvala! :D :D :D :chytry: :chytry: :uhuh:
nokia 8310+6210 zauvek

Sale_M
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 15735
Pridružio se: Pet, 23. Nov 2007. 18:14
:: HUAWEI P40 Pro +
:: HUAWEI P40 Pro

Post od Sale_M »

Zeko za navigaciju ti treba odredjeni program i njegove mape koje ubacis u telefon(najbolji od njih je tom tom) i treba ti eksterni uredjaj bluetooth gps reciever,posto se navigacija koristi tako sto uparis mob i gps reciever preko bluetootha.To je ukratko :wink:
XIAOMI Mi 11 midnight grey
HUAWEI P40 Pro classic black
HUAWEI P40 Pro + ceramic white
HUAWEI P30 Pro breathing crystal
XIAOMI Redmi Note 10 Pro onyx grey
HUAWEI P20 Pro twilight violet

Dancsi
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 659
Pridružio se: Pon, 16. Jul 2007. 12:34
Kontakt:

Post od Dancsi »

Postoji li neki (besplatan) JAVA program za GPS, sa kojim ne moram da skidam mape preko gprs-a nego mogu da ih stavim na memorijsku, pa da ih odatle ucitava ?
N82 black, v31 sw, hakovan i 4gb kartica u njemu =)

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

Dancsi, mislim da bi pitanje bilo za ovde da na njega nije već odgovoreno. A džabe je ako uspeš da ga iskopaš, ako ne onda ga plaćaš ;)

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Dancsi, Naravno da postoji. Zove se trek buddy. Radi sa bluetooth i internim GPS uredjajima. Detalje o programu i link za download programa i mapa imas ovde: viewtopic.php?t=10916.

Program nema glasovnu navigaciju ali moze da pokaze trenutnu poziciju na mapi, brzinu, visinu i jos par stvari (vidi detalje na sajtu). Posebno je popularan medju vlasnicima Siemens SXG75 koji ima integrisani GPS hardver a radi se o Java telefonu. Program naravno radi i na vecini drugih Java telefona a i ma verziju i za Windows Mobile, Blackberry itd.

Moze se koristiti i za offline pregledanje mapa (bez GPS uredjaja) kao "autokarta" u mobilnom.

Dopuna: Dodato "6" koje je falilo na kraju linka.
Poslednja izmena od tomas.hokenberi u Sre, 05. Dec 2007. 01:28, izmenjeno 1 put ukupno.

Dancsi
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 659
Pridružio se: Pon, 16. Jul 2007. 12:34
Kontakt:

Post od Dancsi »

tomas.hokenberi, onaj link mi ne radi. Kaze: tema ili stranica koju ste trazili vise ne postoji :x . U glavnom skinuo sam trek buddy. Nasao sam i neki sajt sa kojeg mogu da skidam trek buddy mape, ali su one u tar formatu. Sta da radim dalje?
N82 black, v31 sw, hakovan i 4gb kartica u njemu =)

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Dancsi, Kako ne radi link? Idi na Siemens/Benq forum viewforum.php?f=5 pa idi na temu "SXG75 - Mape za Trekbuddy GPS softver"

Dopuna: sada vidim u cemu je stvar - fali 6 na kraju linka- evo ispravnog linka:

viewtopic.php?t=10916

Tamo imas uputstvo kako se instaliraju mape.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Jednostavna i nadasve funkcionalna JAVA GPS aplikacija: Mobile GMaps (u izdanju kompanije Google) i radi perfektno, a pre nedelju dana je izasla i verzija 2.0 koja moze uz pomoc "celija" da odredi aproximativnu lokaciju uz prilicnu tacnost.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Evil_Zo
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 220
Pridružio se: Pet, 23. Sep 2005. 13:54
Lokacija: Beograd i Herceg Novi
Kontakt:

Post od Evil_Zo »

Imam problem na ovu temu pa molim za malu pomoc, mislim da sam negdje vidio da se neko vec susreo sa ovim ali nikako to da pronadjem ponovo :(
Dakle problem je sa Nokim N95 8GB (Kupljena prije 2 dana u Roaming-u, dakle original pun paket sa sve Spiderman-om 3). Kada ga povezem preko USB-a na komp i ukljucim Data mode i hocu da putem Map Loader-a ubacim nesto u njega javlja se problem. Pri pokretanju Map Loader-a on mi izbaci ovo upozorenje:
http://img167.imageshack.us/img167/6833 ... je1eu9.jpg
i ne mogu da skidam nikakve mape, jedino neke Voice filove. I pored toga na svako pokretanje Map Loadera on mi izbacuje da postoji nova verzija programa i da li zelim da uploadujem, a ja sam to vec uradio i to za svaki slucaj nekoliko puta :dry: Jel ima neko neko rjesenje za ovo?
I jos dva pitanja:
Da li Smart Com GPS moze da radi sa integrisanim GPS reciverom na N95-ici?
Sta mislite o GarminMobileXT softweru?

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Dosta software-a moze da se koristi sa N95, izmedju ostalog i ovaj Smartcom GPS koji si naveo, imas jos XT Garmin, Mobile GMaps, AFTrack, Route 66... Mnoge sam nepravedno izostavio...
Medjutim svi oni imaju "mali problemcic" (ovo je pleonazam) - nemaju mape za Srbiju. Znam za 2 GPS aplikacije koje imaju mape Srbije a to su pomenuti smart2go i TomTom. Ovaj drugi ima svoju manu a to je da crackovana aplikacija ne moze da pokrene interni GPS u N95 te samim tim vredi koliko i lanjski sneg. Smart2Go je Nokijina aplikacija koja makar kod mene vrlo uspesno radi. Medjutim ovaj tvoj problem mi nije jasan.
Da nisi updateovao vec program, mogao bih jos to da ti predlozim ovako... Pokusaj da kompletno ubijes Maps, onda skini sa smart2go.com prvo na komp. Instaliraj u telefon, i onda pokusaj da ubacis mape.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Zaključana tema