5G

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
liman3
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 407
Pridružio se: Sre, 28. Maj 2014. 08:54
:: P10 Lite

Re: 5G

Post od liman3 »

Meni se 5G čini kao poluzavršen proizvod. Radi, ali samo ako napraviš preskupu ogromnu mrežu baznih stanica i repetitora. Uvek sam mislio da će budućnost biti primena jeftinijih i praktičnijih tehnologija, a 5G to definitivno nije. Bolje da su sačekali da se smisli nešto drugo...
Pored toga, veliko je pitanje kako tolika količina opreme koja emituje signale na sve strane utiče na zdravlje, floru, elektroniku, građevinske strukture...

Sent from my Mi 9T using Tapatalk

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: 5G

Post od miodrage »

Ali da bi sve ovo funkcionisalo, moras da imas mrezu koja ce da obezbedi tu kolicinu informacija da protekne. 4G to jednostavno ne moze. A ako se ceka u saobracaju duze ponekad od 0.5 sec, eto belaja. Znaci radi se upravo o tome da ce 5G da obezbedi ogromnu brzinu, i kolicinu protoka, mnogo vecu od postojeceg 4G.
Ne radi se o pojedinacnim korisnicima, nego o funkcionisanju jednog grada, ili cak drzave. A to nije nimalo jednostavno ni sa 5G, a sa 4G je nemoguce i poceti.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 5G

Post od Lobachewsky »

miodrage napisao:Ne radi se o pojedinacnim korisnicima, nego o funkcionisanju jednog grada, ili cak drzave. A to nije nimalo jednostavno ni sa 5G, a sa 4G je nemoguce i poceti.
Ne znam koliko je to tacno. Evo bas sinoc citao kako je 2G u evropi spreman za gasenje, i ugasili bi ga svi do kraja sledece godine (!) jer je vecina ljudi odavno presla na 3G/4G, a ove sto koriste 2G only telefone bi kontaktirali pojedinacno i resili bi sve jako brzo - medjutim, glavna primena 2G danas je M2M i IoT! Verovali ili ne. Kazu da je previse uredjaja koji koriste 2G za to, i da je zbog toga nemoguce zameniti 2G bar jos pet godina. Telenor u Norveskoj gasi svoju 3G mrezu sledece godine, a ostavlja 2G do daljnjeg (!) bas zbog toga. A svi znamo razliku u kapacitetima 2G i 4G, nepojmljiva je. Dakle nije do toga. Pre ce biti da ovaj put "usko grlo" nije internet. Isto mislim i da za 3D video nije internet usko grlo. Jedino za cloud jeste, i za 4k. S tim sto me 4k ne uzbudjuje nesto previse, nije kao da menja stil zivota, ono, kad dodje dobro dosao.
miodrage napisao: A to nije nimalo jednostavno ni sa 5G
Nije jednostavan sistem (nezavisno od mreze), a i treba mu osmisliti svrhu, smart home - wow (na papiru), u praksi proveravas da li si iskljucio sporet, palis usisivac dok si na poslu, i bojler kad krenes sa posla - i to bi bilo to. Ne zvuci lose ni takva buducnost, ali sve to moze i sada, samo "usko grlo" je cena usisivaca od 500 evra, a ne internet. Stvar je u idejama ovaj put - google je napravio bio one naocare - i koja je svrha bila toga, da mi stoji vremenska prognoza ispred ociju sve vreme? IoT treba prvo da nadje svrhu kod obicnih ljudi (tu je kvaka), dok u poslu, tamo gde je potreban, ni 2G ga ne sprecava da postoji uveliko. Isto vazi i za Google naocare. Zato i kazem, malo je stvari koje ce 5G direktno, po prvi put, omoguciti. Neke druge stvari ce ovaj put promeniti nas stil zivota (poput dronova, robo-usisivaca, autopilota), a ne sam 5G. Ne cekamo njega ovaj put.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: 5G

Post od гари »

Miodraže, ti živiš u Srbiji, a pričaš o smart gradovima. Što se mene tiče, ti gradovi ako ne bi umeli da liferuju loše gradonačelnike kao što ga mi u Novom Sadu imamo, nije dovoljno pametan. [emoji1787]

Drugo, sve te smart priče su samo marketing. To su jednostavne stvari, pa nazvane smart da se bolje prodaju. Treće, čak i da jeste to sve super, kašnjenje u odzivu i od cele sekunde nije mnogo. Ljudskog slugu da imaš, imaš bi duži odziv. [emoji16]

I budućnost nije da moja pametna kuća priča sa tamo nekim serverom da bi me razumela, moja pametna kuća treba da me razume sama. Zamisli da kuća ne prepozna naredbu da upali svetlo bez internet konekcije. A to je slučaj i sad sa virtuelnim asistentima, ne bi bez neta znao da mi podesi budilnik. I sad, zbog takvog glupsona od virtuelnog asistenta mi da uvodimo 5G...[emoji16]

Lobachewsky je sve baš sve super rekao! I što je još neko rekao, nedovršen proizvod.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: 5G

Post od miodrage »

Nedovrsen da ali meni se cini da vi ili necete ili ne mozete da vidite siru sliku (da ne kazem nesto ruznije).
Ljudi, brzina jeste sve.
Lobachewsky, za tebe licno ce neka konekcija da sljaka, sljakace i meni i Peri, Miki, Marici... ali kad se radi o tipa 2 miliona uredjaja? A nisu samo telefoni u pitanju, vec upravo IoT, i druge "smart" stvari, tipa ti dronovi, autobusi bez vozaca i sl. I sad, imas kasnjenje od 0.3 sec (opet cu da se vratim na saobracaj - neko izleti... znas li sta se desava u 0.3 sec ako masina zakasni?), dolazi do katastrofe... Covek moze da zakasni, jer je covek... masina ne sme. Ali ako zbog necega ne radi kako treba - u ovom slucaju zbog konekcije- onda imamo lose resenje. Znaci to je prva stvar koja mora da bude otklonjena. Zamisli 5 dronova koji idu na razlicite adrese, i svaki ima lag od 0.3 sec... Ima da se isudaraju samo tako...
Sto se pametnih kuca tice... nije samo to sto si naveo... Frizider koji sam narucuje sta je potrebno za kucu, dostava koja se vrsi dronom, kompletan nadzor kuce, regulisanje temperature u svakoj prostoriji pojedinacno, pocetak kuvanja rucka po prethodnom programu,... I da, zasto za cloud 4G nije dovoljan? To mi ne ide u glavu nikako... Jedino ko mislis da se sve drzi u istom, a da ti tome pristupas kao da je na tvom uredjaju... Onda se slazem... Ali mislim da onda ni 6G nece biti dovoljan.
гари, pa sta ako tu zivim, volim da se bavim ovakvim problematikama, i mozganjem kako doci do sto je moguce lakseg i jednostavnijeg resenja nekog problema, a da se ulozi sto je moguce manji napor. Iskreno, ponekad me to mastanje o buducnosti zaista jako zanese, ali uvek mi je cilj bio da uspem nesto da obavim bez da ista moram da uradim, ili da moram da ulozim najmanji moguci napor radi obavljanja posla.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: 5G

Post od гари »

Razumem to što kažeš za praćenje tehnologije, ali moje neslaganje sa tobom jedino proizilazi iz stava da, ako nečemu treba jako brz net da bi funkcionisalo i brzo rešavalo važne probleme, onda to ne treba da bude u upotrebi - to mora da nauči da "donosi brze odluke" bez interneta. Ne da se neko vozi samovozećim autom, pa nešto odjednom bude neki lag, i tras. Zamisli kakve bi katastrofe mogle da nastanu kada bismo sva jaja stavili u jednu korpu, i svi se prepustili Googlovom serveru da on upravlja našim autom.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 5G

Post od Lobachewsky »

miodrage napisao: Lobachewsky, za tebe licno ce neka konekcija da sljaka, sljakace i meni i Peri, Miki, Marici... ali kad se radi o tipa 2 miliona uredjaja? A nisu samo telefoni u pitanju, vec upravo IoT, i druge "smart" stvari, tipa ti dronovi, autobusi bez vozaca i sl.
miodrage, evo recimo ja sam sim karticu sa 100 GB kucnog neta stavio u telefon i koristim ga gde god pozelim. Za mene je buducnost stigla, ali kada bi sada svi vipovi kucni net korisnici krenuli to da rade, mreza bi se zagusila i morali bi da ogranice uslugu na neki nacin. Dakle 5G je u tom slucaju neophodan, ali poenta je da ljudi sa najvecom zeljom (ili idejom) vec sada imaju pristup tome.

Tako da znam sta mi pricas, kod 5G dobijamo na kapacitetu, ali sama brzina i lag su okej i kod 4G. Dakle 5G ce biti neophodan kada u jednom manjem mestu bude postojalo pola miliona raznoraznih IoT uredjaja, ali nekako je za ocekivati da prvo krene od manjeg broja ljudi, za sta bi i 4G zavrsio posao. Ovde je problem sto jos uvek nema tih "uredjaja iz buducnosti" ili su jako skupi, ili su nepouzdani, ili sve navedeno - nije problem nedostatak 5G mreze, niti je ona neophodna da bi sve to odjednom krenulo. Krenuce kako koja tehnologija bude spremna za masovnu upotrebu - hajp je oko tih novih tehnologija, a tek za 15 godina ce da bude, okej ajde sada posto svi to koriste treba nam 5G zbog kapaciteta, dobro nam dodje sto smo ga izmislili pre 15 godina :P
miodrage napisao: I sad, imas kasnjenje od 0.3 sec (opet cu da se vratim na saobracaj - neko izleti... znas li sta se desava u 0.3 sec ako masina zakasni?), dolazi do katastrofe... Covek moze da zakasni, jer je covek... masina ne sme. Ali ako zbog necega ne radi kako treba - u ovom slucaju zbog konekcije- onda imamo lose resenje. Znaci to je prva stvar koja mora da bude otklonjena. Zamisli 5 dronova koji idu na razlicite adrese, i svaki ima lag od 0.3 sec... Ima da se isudaraju samo tako...
Mislim da je lag od 0,1 sekundi dovoljan da upravljas dronom (lag na 4G je oko 0,04s cak i sa jednom crticom signala). Lag od 0,1 sekundi je sasvim dovoljan za vecinu real time radnji. Po meni svaka radnja koja zahteva reakciju brzu od od 0,1 sekunde ne sme da se oslanja na internet - ni sada, ni za 500 godina, nikada. Senzori su ti koji su i koji ce biti zaduzeni za najbrze reakcije.

Dakle, cak i covek moze da upravlja dronom preko 4G (pomoc senzora pri parkiranju i kod pinga od 0,001s, jer cemu 5G i sav napredak ako na kraju prepustimo dron ili auto refleksima coveka); pametna kuca moze da komunicira i preko 2G - ali sami uredjaji nisu jos uvek ubedljivi cak ni za pojedince - tu je pravo usko grlo. Dakle cekaju se te tehnologije, a ne sam 5G, kao sto ni ja nisam cekao 5G za 100GB mobilnog interneta, a realno tek sa 5G ce to zvanicno doci.
miodrage napisao:I da, zasto za cloud 4G nije dovoljan? To mi ne ide u glavu nikako... Jedino ko mislis da se sve drzi u istom, a da ti tome pristupas kao da je na tvom uredjaju... Onda se slazem... Ali mislim da onda ni 6G nece biti dovoljan.
Pa to je sustina. Brzina treba da bude bar na nivou brzine mehanickog HDD - da se izgubi osecaj interneta kao posrednika. To je konacni cilj clouda. 5G tu sasvim zavrsava posao.
гари napisao:Razumem to što kažeš za praćenje tehnologije, ali moje neslaganje sa tobom jedino proizilazi iz stava da, ako nečemu treba jako brz net da bi funkcionisalo i brzo rešavalo važne probleme, onda to ne treba da bude u upotrebi - to mora da nauči da "donosi brze odluke" bez interneta. Ne da se neko vozi samovozećim autom, pa nešto odjednom bude neki lag, i tras.
Ma to nece nikad da se desi, ni za 500 godina. Senzori ce uvek da budu zaduzeni za te najbrze reakcije. Internet ce da sluzi da javi autopilotu da je doslo do sudara 500 metara ispred tebe, da je guzva u Takovskoj i da auto izabere neku drugu rutu pre nego sto dodje do same ulice i "vidi" da je zakrcena. Ili ako je klizav kolovoz, taj jedan auto javi svim drugima. Za te stvari nije potreban ne znam kakav ludacki ping, sve ispod 0,1s je odlican ping za vecinu real time stvari.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

гари
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4712
Pridružio se: Uto, 13. Sep 2016. 17:04
:: Xiaomi Mi A2 Lite
Lokacija: Novi Sad

Re: 5G

Post od гари »

Ili da ti se 5G mrežom javi da ti je gradska uprava dala šah mat, nema kako da stigneš kući...[emoji16]

Samo da pojasnim da je moja poruka oko neslaganja bila upućena Miodragu, s tobom se Lobachewsky slažem.[emoji4]

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk

Evindzer
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 9942
Pridružio se: Ned, 24. Avg 2014. 20:07
:: Samsung Beleška 10
:: Široka Noklica

Re: 5G

Post od Evindzer »

Ma, svi ste u pravu, braćo, što se svađate oko nečega što u Srbiju stiže tek za 5 do 10 godina? [emoji23][emoji23][emoji28]

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 5G

Post od Lobachewsky »

miodrage napisao:Nedovrsen da ali meni se cini da vi ili necete ili ne mozete da vidite siru sliku (da ne kazem nesto ruznije).
Ljudi, brzina jeste sve.
Ajde da ovu diskusiju podignemo na streberski nivo :D (da ne pricamo napamet vise). Mislim da ce sa konkretnim brojevima biti interesantnije i drugima da prate:

Ako izuzmemo kapacitete mreze jer u pocetku bi sve to trebalo da radi i na mrezama manjih kapaciteta (najbolji primer za to je 100GB kucnog neta kao regularna kartica u telefonu), potrebno je utvrditi koji su minimalni zahtevi za svaku od usluga pre nego sto zakljucimo koje to usluge 4G ne moze da podrzi na najvisem nivou, pa nam je 5G neophodan.

Ovo su rezultati merenja 4G mreze na jednoj crtici, na obodu bazne stanice jednog zaseoka:

Slika

Refleksi prosecnog coveka: 250 ms (0,25s)

Pa da vidimo kako se pokazao LTE:

• Gledanje filmova: 3-6 Mbps (6Mbps za 1080p)
• Stream/TV: 3-6 Mbps
• Gledanje na dva uredjaja u isto vreme\raditi dve stvari od jednom
• 3D video (svaki frame koristi duplo vise pixela, medjutim u praksi je protok 50% veci od 2D): 5-10 Mbps
• 4k video: 10Mbps - 70Mbps -
• VoIP optimum latency: ping ispod 150ms ,
• Video calling HD: 1.5Mbps / 1.5Mbps
• Group video (7 people): 8Mbps / 512kbps
• Igranje igara online: ping ispod 60-70ms
• Voznja drona (za vecinu real-time radnji ping ispod 100ms je zadovoljavajuc, ali u ovom slucaju neka bude duplo manji): ping ispod 50ms
Ako upravlja covek pri 50km/h takav ping bi odlozio akciju za manje od pola metra, pricamo o punoj brzini; ako se kreces brzinom coveka u zatvorenom, milimetri su u pitanju
• Robo-usisivac; komunikacija izmedju frizidera i drona za nabavku namirnica: za M2M komunikaciju dovoljna je 2G mreza
Cak i da u "misaonom eksperimentu" usisivac po zahtevnosti bude u rangu drona, a komunikacija izmedju frizidera i drona u rangu video calla, pametna kuca opet ne bi predstavljala problem po mrezu.

• Virtuelna realnost (Oculus itd.): 40-150 Mbps i vise -
• Cloud na nivou brzine HDD (otklanjanje osecaja da je internet posrednik): 800 Mbps
• Cloud na nivou USB 2.0: 480 Mbps
• Cloud na nivou USB 1.1: 12 Mbps - Download/Upload /

- maksimalne performanse na 4G, signal jedna crtica
- potrebni su posebni uslovi ili jaci signal 4G mreze
- nije podrzano; 5G bi podrzao
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: 5G

Post od miodrage »

Lobachewsky, sve si ti u pravu kada se gleda pojedinacan korisnik. Ali nikako da uzmes u obzir ono sto sam ja naveo, a sto smatram da je kljuc cele price - milioni drugih korisnika. To mozda nisam uspeo dovoljno da naglasim. Znaci ti, ja, i jos 30000 ljudi upravljamo dronovima, 2000 autobusa se krece svojim trasama, jos 22000 ljudi je u kolima i traze najbrzi put kuci, njih 550000 strimuje razni video sadrzaj, jos 480000 slusa muziku preko neta, i jedno 2 miliona ljudi gleda neke svoje fajlove u cloudu (ti si naveo da je to poenta 5G).
Bez te ogromne brzine i enormne propusne moci, ovo je sve nemoguca misija.... i to za jedan prosecan grad velicine recimo Beca. Zamisli sta bi se desilo u New Yorku, ili npr Sangaju...
Ma kako to nekima ostavljalo los ukus u ustima, Beograd i Srbija su daleko od centra sveta...
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 5G

Post od Lobachewsky »

miodrage, uzimam ja to u obzir, ali do tih brojeva ce se doci za mozda 15 godina, i verovatno cemo koristiti 6G za to. Ne kazem ja da ce 5G biti zauvek beskorisna. Sve vreme pricam iz ugla "hajpa", dakle da li ce 5G promeniti svet u jednom trenutku, da li svi cekaju samo da 5G stigne pa da pocneno da menjamo svet i sl. Ni jedno, ni drugo.

Osnovna razlika izmedju 4G i 5G je ta sto smo za 4G i pre deset godina rekli "treba nam odmah!", dok se 5G vise tice operatera sa "kada ponestanu kapaciteti necemo moci bez njega".

Naveo sam dva razloga za sta nam zaista treba 5G (cloud i virtuelna realnost), a 4G ima kapacitete za M2M i IoT bar jos deset godina.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: 5G

Post od miodrage »

Mislim da nema kapacitete iz razloga koje sam ja naveo, i jos jednog koji nema veze ni sa cime sto smo ovde pricali... a to je IPv4 protokol. 5G naravno nece doneti IPv6, ali bez implementacije toga vrlo brzo ce nestati adresa za nove uredjaje.
Uglavnom slozimo se da se ne slazemo oko svega, da je preveliki hzpe napravljen ja se slazem, ali se ne slazem da nam 5G ne treba. Treba i te kako. Sto se mene tice, sto brze, sto vise, sto jace, to bolje.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Odgovori