Pomoc oko izbora bezicnog interneta

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Anony
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 97
Pridružio se: Čet, 01. Jul 2010. 00:00
:: iPhone 6 16GB Silver
Lokacija: Pozarevac

Pomoc oko izbora bezicnog interneta

Post od Anony »

Pozz ljudi, evo mene opet. Nakon jurnjave i kupovine telefona, na red je doslo sledece.

Potreban mi je savet oko bezicnog interneta. Brat je upisao faks, u Bg-u, i u stanu nema opcije za kablovski niti za adsl (tj. ima, ali ne zeli vlasnik da se obavezuje, a ni mi), tako da je potreban neki net pa mi treba resenje. Gledao sam ponude mtsa, vipa i telenora, i svelo se uglavnom na Surfuj 10 za studente, cena je 990din, 10gb, brzina navodna do 7,2mbps.

Zanima me da li neko koristi njihov net i kakva su iskustva? Da li je taj net u stvari isti onaj kao i na mobilnim telefonima u paketima prenesi i surfuj? Da li imate jos neki predlog, tj. drugo resenje za bezicni internet, jer je meni samo ovo palo na pamet?

Hvala.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Bezicni internet pomoc

Post od miodrage »

Anony, ja bih prvo pomno pretrazio komsiluk :D
E onda bih pretrazio signale nekih wireless providera, pa video Orion Telekom (onaj njihov bezicni), i tek na kraju razmisljao o mobilnim derikozama.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Anony
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 97
Pridružio se: Čet, 01. Jul 2010. 00:00
:: iPhone 6 16GB Silver
Lokacija: Pozarevac

Re: Bezicni internet pomoc

Post od Anony »

miodrage, prvo sto sam uradio kad sam usao u stan je bilo search wi fi :D ali nista...2 slaba signala i to zakljucana. Hmm...orion, vidis to mi nije palo na pamet, videcu njihovu ponudu. Hvala

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Re: Bezicni internet pomoc

Post od gargamel4 »

Postoji i Verat i još par njih sa WiMaxom. Malo je skuplji od klasičnoh ADSLa ili kabla ali je prenosiv, samo treba prvo testirati da li imaš dobar signal na lokaciji na kojoj bi ga najviše koristio, što važi i za Orionoovu verziju, a flat rate je :)
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

Milena1982
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 2
Pridružio se: Sub, 05. Jan 2013. 02:01
:: samsung galax y

Re: Bezicni internet pomoc

Post od Milena1982 »

Molila bih da mi neko odgovori na pitanje...
Imam samsung galaxy y. Zanima me kako je moguce da na kompjuteru hvatam bezicni internet i imam sasvim dobar signal, a da na tu istu mrezu ne moze da mi se poveze telefon (stalno kao pokusava i na kraju nista)?

bachika
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 946
Pridružio se: Pon, 20. Feb 2006. 18:45
:: Iphone 7
:: Lenovo P780
Lokacija: On the road to the hell

Re: Bezicni internet pomoc

Post od bachika »

Milena1982, pronađi taj model telefona u samsung delu foruma i tamo postavi pitanje. I molim te malo ga preformuliši da bude jasnije :wink:
Znači ti ne možeš da se nakačiš na kućnu wifi mrežu?
Live to Ride, Ride to Live. I prefer to reboot my phone through SetCPU

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Bezicni internet pomoc

Post od toda81 »

Druze, ne mozes samo da skeniras telefonom jer telefon ne moze da hvata ako je slabiji signal. Tebi treba oprema, npr neka access point antena koja moze da bude u obliku kutijice i ili grid antene od koje ide lan kabl koji mozes da ubacis direktno u komp ili jos bolje u neki router koji bi slao signal po celom stanu. Naravno morao bi da skeniras mreze pomocu te access point antene i onda da se nakacis na neku koja je dostupna. U zavisnosti od kvaliteta access pointa zavisi do koje ce udaljenosti moci da hvata signal, ali bilo koju d auzmes nema sanse da ne mozes u Beogradu da izivravas pirata i da se nakacis na neku otvorenu mrezu. Ja sam uz pomoc jednog mog fantasticnog prijatelja sa foruma sve to naucio da radim, a on ce se sam prepoznati i HVALA MU JOS JEDNOM NA SVEMU
Note IV N9100 dual

bachika
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 946
Pridružio se: Pon, 20. Feb 2006. 18:45
:: Iphone 7
:: Lenovo P780
Lokacija: On the road to the hell

Re: Bezicni internet pomoc

Post od bachika »

toda81, imam samo jednu ispravku :P sudeći po nick-u na forumu Milena1982, je DRUGARICA, a ne drug :D
Live to Ride, Ride to Live. I prefer to reboot my phone through SetCPU

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Bezicni internet pomoc

Post od toda81 »

Hahaha, pa ja sam strasan covek. Izvinjavam se drugarici. Moram da kazem samo da po nekad ne obracam paznju kome pisem
Note IV N9100 dual

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Bezicni internet pomoc

Post od miodrage »

toda81, u BG ce se tesko naci otvorena mreza. 90% su zakljucane.
Milena1982, ako je to mreza tvog Internet providera, onda telefon nece NIKAD uspeti da se nakaci na nju, jer telefoni ne podrzavaju PPPoE konekciju, a to je WiFi protokol skoro svih providera.
Kako preko kompa hvatas? Jel u pitanju laptop racunar, ili obican desktop? Ako je ovo drugo, preko kakvog uredjaja hvatas taj net? Ima tu jos dosta caka koje je toda81 zaboravio da pomene, ali sve moze da se namesti i sredi. Samo daj podatke, pa cemo da izmajstorisemo nesto. Oko jedne stvari je ipak bio u pravu, a to je da ce ti verovatno trebati jos jedan uredjaj, ali naci cemo nesto za smesne pare.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Bezicni internet pomoc

Post od toda81 »

Miodrage, ja sam mislio da je u BG-u piraterija moguca bez problema, ali ocigledno gresim. Znam da ima mnogo ljudi koji imaju net, a nemaju pojma kako da zakljucaju wifi
Note IV N9100 dual

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Re: Bezicni internet pomoc

Post od Ninolina »

toda81, nekad je bilo tako. Sad sve vise ljudi zakljucava wifi. :-) Naucili se. :-) Ili su i oni culi isto sto i ti pa dali nekom da ga zakljuca. :-)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Bezicni internet pomoc

Post od toda81 »

Ninolina, znaci od piratizma vise nema nista ni tamo gde je veci broj stanovnika po m² ;) Ja sam kod mene svakome zakljucao wifi, mislim na one kojima sam namestao bezicni net, ali znam svima sifre haha Ma salim se, mnogi ne cuvaju sifre za fb, skyoe i msn koji im ja napravim pa pitaju posle mene i to me izludjuje jer im sve lepo napisem, ali ne cuvaju pa misle da ja pamtim. Ko je lud da sve to pamti
Note IV N9100 dual

Milena1982
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 2
Pridružio se: Sub, 05. Jan 2013. 02:01
:: samsung galax y

Re: Bezicni internet pomoc

Post od Milena1982 »

hvala svima na odgovorima, ja nisam bas neki napredni korisnik. :)
imam laptop i preko njega sam se nakacila na neciju otvorenu wifi mrezu. a u isto vreme, telefon detektuje tu mrezu, ali ne moze da se nakaci. nije mi do piratskog koriscnjena neta, samo ne razumem kako ga komp hvata i pise da je signal jak, a telefon necu uopste. nadam se da sam bolje objasnila...

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Bezicni internet pomoc

Post od miodrage »

Milena1982, laptop ima daleko jaci wifi receiver nego telefon. Zato sa kompa hoce, sa fona nece. Osim, u slucaju da i na fonu imas jako signal, e onda bez da vidim, ne mogu da ti pomognem.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Deksi
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4924
Pridružio se: Sre, 24. Feb 2010. 23:51
:: one+ nord2
Lokacija: LE

Re: Bezicni internet pomoc

Post od Deksi »

Zavisi i od telefona, nokije koje sam ja imao i imam hvataju nekih 10 do 15% wifi signal slabije od jacih uredjaja kompa ili lap topa.
Milena1982, koliko posto jacine signala ti ocita na lap topu?

toda81, miodrag je u pravu, nema vise ne zakljucanih rutera, 99% ih zakljucava WPA2 zastitom. A mnogo je bolja zastita mack filterom pa neko misli da je slobodna pa se ubije od muke sto mu neide conekt :D . Skoro u mom komsiluku se doselise novi stanari i jedan momak je oko kuce pomerao onu veliku antenu nebili nesto ulovio ali dzabe.
Bilo nekad i ja sam nekad koristio tudji signal i jednom se slucajno nadjem u blizini i cujem kosiku koja se zali "ma neko mi krade internet pa sam morala druga da dovedem da mi to sredi". I tako je i bilo, jednog jutra ja pokusam konekciju kad ono cvrc nemoze.

Ljudi koji zive u zgradama namestaju i po dve ili tri antene i probaju ima li negde slobodnih veza, znam jednog licno i on se hvali da uvek pronadje neku ne zakljucanu. Ali to je moguce gde je gusce naselje kao sto su stambena naselja gde ima vise koristika ali gde su kuce tu je slaba vajda.

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: Bezicni internet pomoc

Post od miodrage »

Evo moj primer: svojevremeno, zena mi se vratila iz BG gde je bila sa mnom, nazad u SU zbog posla. Ja sam u svom stanu odjavio ADSL kad smo isli za BG, i ona vise nije imala net. Nekim cudom, ja njoj nadjem prilicno dobar signal neke otvorene mreze u zgradi. Oko 4 meseca smo to zajedno raubovali, ona svakodnevno, ja poneki vikend kad dodjem. I jedan vikend otisli nas dvoje malo da se provedemo negde, vracamo se, i kad smo se raspakovali kaze ona ne moze na net... Ja gledam, mreza zakljucana... Pa rekoh ne verujem, lik koji je 4 meseca drzao mrezu otvorenu na izvol'te sada kada je nismo koristili uzeo i zakljucao.
Druga stvar, uzeo sam joj ADSL ponovo, i sve super. Pre nekih 2 meseca, iskljucio sam ruter iz struje, jer smo ne znam gde isli na duze vreme, i po navici uzeo telefon da citam vesti, i posle par minuta vidim da sam konektovan na wireless pogledam, isto HG530 (kako mi se tada zvala mreza)... pogledam malo bolje potpuno otvorena. Default sifre i sve.... Sad sam opet u nedoumici da li da odjavim svoje opet, ali ako i ovaj zakljuca....
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

toda81
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 8679
Pridružio se: Ned, 11. Nov 2007. 17:35
:: Note 4 N9100 dual
Lokacija: Požarevac

Одг: Bezicni internet pomoc

Post od toda81 »

Rizicno je to da se uzdas samo u tu otvorenu mrezu jer za cas kod tog komse moze da dodje neko tipa tode i da mu predlozi da zakljuca ;) Ja sam poceo svima da zakljucavam wifi, naplatim 1000 i samo puca haha salim se za lovu, a za zakljucavanje ne. Mislim da je ipak najbolje da ne odjavljujes svoj adsl. Da ja imam adsl ili kablovski net uzivao bih
Note IV N9100 dual

joja89
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 87
Pridružio se: Uto, 29. Maj 2012. 11:38
:: Nokia E72
:: Nokia 6300

Re: Bezicni internet pomoc

Post od joja89 »

pozdrav svima dragi drugari i drugarice,imam jedno pitanje za sve vas koji se malo vise razumete u ovu problematiku od mene,e ovako tetka je kupila sebi Nokia Asha 302,da bi mogla sa sestrom da kucka,gleda slike prima klipove na Whats app-u. E sad u tom telefonu ima Vip karticu koja je pripejd i malo malo pa joj nestane kredit,pogledam ja sta se desava kad njoj antenica za Wi-fi treperi,pogledam nije povezan na kucni net ,pokusam onda mi napise da je nemoguce povezivanje... i na primer od 15 pokusaja da se poveze jedan uspe,i bude povezan nekih 2-3 sata i opet se izgubi... e sad sam donela taj mob kod mene i sinoc kako sam ga konektovala tako je i konektovan... isti internet koristimo adsl mts-ov... e pa sad vi meni recite gde je problem?

hibiskus
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 666
Pridružio se: Sre, 18. Mar 2009. 01:34

Re: Bezicni internet pomoc

Post od hibiskus »

jojo idi ovako: u adres bar browsera kucaj 192.168.0.1 (adresa rutera) i kucaj user: admin password: admin ili je telekom telekom. Kad se ulogujes na stranu rutera potrazi podesavanja za wifi, i tu promeni sledece: region - stavi na hrvatski(mislim da nema srpski), channel : auto, mode - 11bg (ili bilo sta samo da nije bgn) i trebalo bi da proradi.
Ako i dalje bude zezalo promeni channel na neki fiksni. Ako i dalje bude zezalo zalicemo se sudu u Strazburu

Odgovori