4G LTE (Long Term Evolution)

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

4G LTE (Long Term Evolution)

Post od Lobachewsky »

Cudi me da se malo cesce ne pricao o ovome na forumu (tacnije ne prica se ič, radila malo pre pretraga - svega nekoliko postova da se uopste i spomene):

1. Uglavnom, znamo svi da je LTE uvod u 4G (LTE Advanced ce biti prvi pravi 4G), kao i da je to (r)evolucija GSM/EDGE (2G) i UMTS/HSPA (3G) standarda, i za razliku od dosadasnjih mreza radice na potpuno novim frekvencijama (koje tek treba da budu dodeljene u nasoj zemlji).

2. Mnogima je prva asocijacija ultrabrzi net cak i do 100 Mb/s i ultranizak ping koji je do sada bio privilegija samo interneta peko fizickog kabla.

3. Mrezna arhitektura je redizajnirana i usavrsena i bice bazirana na IP (internet protokolu), za razliku od njegovih predhodnika. To otvara brojne nove mogucnosti poput Full-HD glasa u toku razgovora i Mobilnog TV-a (koji sa LTE-om ima konacno sanse da se omasovi posle uzaludnog kvazi-pokusaja sa DVB-H koga je podrzavalo manje telefona nego sto Vuk Draskovic ima clanova u svojo stranci :) Khm, dobro, necemo o politici ovde - koji se mogu izbrojati na prste jedne ruke nindza kornjace. Gledanje TV-a preko 3G mreze ni ne racunam).
Sve to uz manju potrosnju energije.

4. LTE ce koristiti zaseban frekventni opseg cije su frekvencije nize od onih koje koristi GSM, pa ce biti u stanju da prekrije vecu povrsinu nego sto bi GSM pokrio, sto je veliki plus. To ce omoguciti da se mreza brze i efikasnije siri, pa mozemo da ocekujemo da ce brz internet prekriti i regije o kojima smo mogli samo da sanjamo da ce ih neki nas operater pokriti 3G-om.

5. Zbog efikasnijeg iskoriscavanja spektra, kapacitet same mreze ce biti osetno veci nego kod dosadasnje 3G mreze. To ce omoguciti da na jednu baznu stanicu u isto vreme moze da se nakaci znatno vise korisnika nego sto je do sada bio slucaj, pa ocekujte neku (r)evoluciju i u tarifiranju interneta. LTE ima sve predispozicije da taj brzi mobilni internet o kome se toliko prica spusti u siroke narodne mase - cak i u ruralnim regijama gde kablova nema, ili su u upotrebi kablovi koje smo oteli Nemcima dok su se povlacili u Drugom svetskom ratu.

6. Sve bi trebalo da radi bolje i brze cak i pri brzinama od 350 km/h or 500 km/h. Mobilni internet u pravom smislu te reci. Dobro, necemo bas cackati fon dok budemo vozli mlaznjak ili formulu 1, ali sigurno nam se net nece zakucavati ako majstor malo jace nagazi ko sto je imao obicaj sve do pojave telefona sa HSPA.

7. Zahvaljujuci svim karakteristikama LTE je konacno dostojan naslednik (vec) 20 godina starog GSM-a. 3G je od samog pocetka bila trula nadogradnja na 2G, na losim temeljima i u startu je bio osudjen na propast kakvu smo na svojoj kozi osecali svih ovih godina. 3G nije ispunio ocekivanja (ni korisnika, ni operatera u svetu), tako da od "star trek buducnost je stigla" kojom su nas lozili (3G vau!) i kornjokomunikatora za video call dobili smo raspalu i slabopokrivenu mrezu u kojoj je kupovina telefona zbog 3G-a bila poslednja rupa na svirali. Tek je kao HSPA+ nesto poceo da menja na bolje, a LTE bi trebalo tu pricu da dovrsi na najbolji moguci nacin.

Toliko uopsteno, ovim sam konkretno zeleo da zapocnem temu:

Telefone masovno imamo vec nekih desetak godina, krenuli smo od cigli sa antenom na izvlacenje, pa su se sve vise smanjivali, pa su se onda sve vise povecavali, pa su poceli da ugradjuju sve bolje kamere, sve bolje ekrane, GPS, wi-fi, pa 3D kamere/displeji, pa operativni sistemi, ziroskopi, senzori... Svakim danom su bili sve savrseniji i savrseniji. Bukvalno, kako je tehnologija u svetu napredovala i kako smo otkrivali nove stvari, tako su te stvari uspele da se smeste u mobilni. Napredak u svakom smislu, koji je cak i u periodu od samo godinu dana bio ogroman.
Pogledajte mobilni danas, a pogledajte kakav je bio pre samo deset godina. Sve se promenilo, sve je postalo bolje, savrsenije, razvijenije, brze, vece, kvalitetnije. Jel da? E pa ne! :)
Zvuk u slusalici u toku razgovora se nije promenio! Identicno je los vec dve decenije maltene iako je sve ostalo napredovalo u nebo. Da li ste ikada razmisljali o tome? Mozda je nekada mreza bila manje stablina, mozda je pre vise suskalo, kvrckalo, mozda ima onog Telenor vs MTS i pazljivog osluskivanja dok se ne istripujemo da je neka mreza bolja, ali sam glas, boja glasa - potpuno ista. Nema sustinskih promena, glas u slusalici je daleko od prirodnog, a takodje daleko i od fiksnog telefona po kvalitetu.
Kada sam slucajno zaboravio da iskljucim skajp na telefonu i kada su me pozvali, glas je bio kristalno cist - i ja sam tada prvi put skontao koliko mi neke stvari uzimamo zdravo za gotovo.
Potpuno je paradoksalno da smo u nesto sto najvise koristimo i sto donosi najveci profit, najmanje novca do sada ulagali u unapredjivanje kvaliteta. :o
Elem, da se vratim na pocetak svega i na sam LTE jer se tu sve zavrsava i pocinje. Dakle, prva asocijacija je ultrabrzi net, ali sam LTE moze da omoguci i prenos glasa preko VoLTE (Voice Over LTE), pa su velike sanse da nam uskoro bas on konacno omoguci pravi HD glas u slusalici. Glas ce biti maltene identican kao da je sagovornik kraj tebe u istoj sobi, a sudeci po onom sto cujem preko skajpa, mislim da ce uz LTE odmah za njim doci i HD VoLTE.

Eto, ako imate nesto da dodate na ovo, slobodno :) :) Jel ste culi sta se suska za srbiju, evropu, svet, kada ce konacno zaziveti?
Da li LTE vidite kao revoluciju kao sto je svojevremeno bila GSM ili je dozivljavate kao bespotrebno izivljavanje od 100 hiljada gigabajta u sekundi? Jel jedva cekate da se pojavi u srbiji (iz ugla mobilnog geeka) ili vam je (kao mobilnom geeku) potpuno sve jedno?
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od miodrage »

Naravno da jedva cekam svaku mogucu inovaciju. Ako pazljivo procitas neke moje starije postove o ovome sam vec pisao, doduse ne ovako kao ti, nego uopsteno, o tome da je dovoljna ultrabrz net za komunikaciju sa celim svetom, prakticno za dz. Operatori treba da izbace mogucnost SMS, Voice i sve ostale usluge osim neta. Treba samo dati flat tarifu i dovoljnu brzinu. Sa time imas sve. Ako LTE to bude omogucio, mislim da je Star Trek buducnost stigla. Ako ne, onda cekamo neku sledecu generaciju. Neumitno - to stize, pitanje je samo kada.
Sto se Srbijice nase tice, pa za jedno 3-5 godina ja mislim da ce da se omasovi i postane dostupno, a generalno da stigne, mozda vec krajem ove ili pocetkom iduce godine.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Vlada Zem
Expert
Expert
Postovi: 3380
Pridružio se: Ned, 14. Maj 2006. 13:25
:: N9
Lokacija: Zemun

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od Vlada Zem »

Lobach sjajan tekst, naravno da nije svejedno. Tu je samo nejasno kad, ne postoji taj neki ''roadmap'', bice period ''ekskluzive'' (kao i kod gsm) pa omasovljavanje.Zivi bili...
pozz
zvezde granda ne mogu u mp3 ali mogu u 3pm

Behemoth
Expert
Expert
Postovi: 2757
Pridružio se: Sub, 10. Okt 2009. 13:59

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od Behemoth »

100mbps.Pa ja na desktopu imam 10 i nije potrebno vise.
Causing heavy casualties, clear opposing nests. Overpower outposts, seizing the crest.
Rushing on to Longarone, speed means surprise. Whole brigades surrender, vanquished at sunrise.

mezzano
Expert
Expert
Postovi: 2389
Pridružio se: Uto, 26. Dec 2006. 11:34
:: Motorola Moto E5 DS
:: Huawei Y5 II
Lokacija: Pertate (Leskovac)

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od mezzano »

Gledam u poslednje vreme Nba i Nhl playoffs na Espn, Nbc... i video sam reklame za nekog operatera, valjda beše Verzion, ili tako nešto, koji ima 4G. Pretpostavljam da je to to?

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od miodrage »

Behemoth, i Bill Gates je 1981 prve rekao da je 640 kb dovoljno za svakoga...
Nikad nije dosta, i uvek moze jos i vise... Kako ce neko nesto da iskoristi, tu je ljudska masta jedina granica.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od Lobachewsky »

Sto se mene tice ja bih umesto tih 100mbps pre izabrao 4mbps, a da je flat. 10mbps - puna kapa. Bar iz danasnjeg ugla. Kasnije moze i stotka, ne bunim se. :) Samo mislim da je neograniceni protok prioritet.
Jer koliko ja shvatam trendove, nije vise cilj zaradjivati na prodaji interneta, vec od prodaje na internetu. A da bi to imalo bilo kakvog smisla, ta infrastruktura treba da bude sto jeftinija i uvek dostupna.
mezzano napisao:video sam reklame za nekog operatera, valjda beše Verizon, ili tako nešto, koji ima 4G. Pretpostavljam da je to to?
Jeste, to je to. ;)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

LittlePrince
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1356
Pridružio se: Ned, 28. Okt 2007. 04:32
:: Xiaomi Redmi Note 5
Lokacija: Topola
Kontakt:

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od LittlePrince »

^^Потписујем, коме треба 100Мбпс? Много је битније да не морам да гледам колико ми је мегабајта остало и цена а брзине 3Г-а су ми сасвим коректне. Такође, џабе ми и 10 000 Мбпс ако интернет није слободан :x
Lobachewsky napisao: ili je dozivljavate kao bespotrebno izivljavanje od 100 hiljada gigabajta u sekundi?
Ех 100 000 Гига Бајта, увек сам волео Звездане стазе :D

Ево и карте покривености, мене такође интересује и батерија јер и 3Г црпи превише, колико онда црпи 4Г.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... ry_Map.svg

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od miodrage »

Ne znam zasto se uopste raspravlja o megabajtima, podrazumeva se da je flat rate, sve ostalo... necu ni da racunam. Doduse na mobilnom mi je svejedno jer ne skidam filmove preko mobilnog, ali je lepo znati da imas sve no limit!
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od Lobachewsky »

LittlePrince napisao: мене такође интересује и батерија јер и 3Г црпи превише, колико онда црпи 4Г.
4G bi trebalo manje. Bolje je optimizovan nego 3G.

Koliko sam ja skontao, LTE u evropi najvise koci dodela frekvencija jer je nastao zbun zbog digitalizacije televizije (koja se na neki nacin poklapa sa uvodjenjem LTE-a, ili je vec uvedena i zauzela jednu od LTE frekvencija. Nadamo se da ce se sve ovo brzo zavrsiti jer na kraju krajeva u nekoj relativno bliskoj buducnosti "kablovska" televizija ce moci da ide i preko 4G, na principu IPTV :)
Srbija na nivou Svazilenda. :)
Sudeci po mapi, tek kada ga evropski zapad prihvati mozemo da kazemo da je LTE zaziveo, pa tek onda da ocekujemo pomake u uslugama i kod nas.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od vlada1970 »

Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od miodrage »

Ne, pa lepo vidis sta pise - fakticki se priblizava 4g. Ovo je 3.5G, koji je i dalje sporiji, ali sada pristojne brzine. Videcemo kako ce to da fercera u praksi - mt:s je to :D
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od Lobachewsky »

vlada1970, u pitanju je HSPA+ (HSDPA+). To mu dodje 3G advanced, da se tako izrazim. Vip je to uveo pocetkom 2011. god. Telenor neki mesec kasnije - cuvena "pametna mreza" kojom je obnovio staru.
Dobra stvar je sto se HSPA+ lako unapredjuje u LTE, tako da nisu bacene pare na nesto sto je vec zastarelo, pa kada LTE zazivi u evropi mi u srbiji ne treba da cekamo jos 5 godina da se nasi operateri smiluju jer infrastruktura vec postoji. Dobro je i da nas drzavni telekom isto radi na tome.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

n82
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 133
Pridružio se: Pet, 05. Dec 2008. 01:25
:: Huawei P10 plus DS
Lokacija: Beograd

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od n82 »

[img][img]http://www.dodaj.rs/t/3n/h2/4IPNb91b/speedtestnet.jpg[/img][/img]

ovo su brzine koje merim ovih dana na (da se pohvalim :D ) motoroli razr xt910. donja zaokruzena je izmerena u blizini glavne zeleznicke stanice, a gornje dve u mirijevu. ostalo tu i tamo, ali sve u bgd_u.
ne znam (ne umem :oops: ) da uradim snimak ekrana, pa je to odradila dobra stara n82_ka.

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od vlada1970 »

Okej, thanks ljudi na objasnjenjima. Pogubio sam se sa tim svim nazivima, 3G, 3,5G , 4G. :roll:
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od Lobachewsky »

Testiranje Vip LTE (4G) mreže

Samo ta digitalizacija da krene, kazu sledece godine. Bice burna godina. :)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Zligor
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 715
Pridružio se: Pet, 24. Apr 2009. 17:52
:: LG Nexus 5X
Lokacija: Niš

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od Zligor »

U Nemacku pustili lte, vodafon nudi nesto kao vip cube, mobilni ruter (mifi) cene nisu bas sjajne, 45e mesecno 2 god. za max paket do 50 mbit/s (10gb max brzina), 25e 3gb max. brzinom do 21 mbit/s, posle smanjuju na 64 kb/s
http://shop.vodafone.de/Shop/internet/m ... rnet-flat/

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od Lobachewsky »

Ne znam gde sam citao da bi LTE trebalo da se omasovi u EU od 1. januara 2013. Problem su idalje te famozne frekvencije i digitalizacija, ali cini mi se da je konacno i evropa resila da malo to pogura, tako da od sledece godine mozemo ocekivati da se i evropa nadje kao region na lte mapi sveta, a to znaci mnogo vise telefona i za evropsko trziste. A nesto mi govori da cemo i mi uhvatiti taj voz jer vidim da i nasi operateri vec postaju nestrpljivi.

A sada vest decenije - siguran sam da se apsolutno niko od nas nije nadao da ce ovako brzo LTE napraviti revoluciju. Unlimited je stigao! Pravi pravcati. Nema ogranicenja, nema smanjenja brzine, unlimited u pravom smislu te reci. Ovo je doslo brze nego sto su i najveci optimisti ocekivali, realno. :) Za sada samo americki t-mobile, ali polako, bazne stanice se jos nisu ni zagrejale. Do duse, ima jedna zvrcka - kazu da nece biti moguce deliti mobilnu konekciju sa laptopom (nece biti moguce napraviti wi-fi hot spot od telefona). Ali dobro, ima neke logike, ovo je tek pocetak, mozete da zamislite sta moze biti za 2-3 godine ako je ovako krenulo.
LINK

I jos jednu relativno svezu stvar da podelim sa vama ovde (opet Amerika) - HD Voice in 2013 - Finally, finally, finally?
Spominjao sam nesto o tome na pocetku ove teme - VoLTE ce omoguciti mobilni HD Voice u slusalici, i to izgleda vec sledece godine, tako da dok mi prelazimo na digitalnu tv, amerikanci ce uveliko biti u FULL HD-u. :)
Cekamo tu famoznu 2013. :)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od Lobachewsky »

24sata napisao:Deset puta brži mobilni net stiže i kod nas

Telekomunikacioni operateri u Srbiji već sada isprobavaju četvrtu generaciju mobilne telefonije koja bi omogućila mobilni pristup internetu velike brzine, čak i u ruralnim delovima zemlje. Očekuje se da operateri, nakon što isprobaju 4G tehnologiju, zatraže dozvolu Ratela i za njeno zvanično korišćenje, a što bi građanima širom zemlje omogućilo i do 10 puta veći protok informacija na mobilnom internetu.

BRZINA - Prostije rečeno, ako je maksimalna brzina daunlouda koju možete da izvučete prosečnih 20 Mb/s, uz 4G tehnologiju ona bi mogla da dostigne 100 Mb/s, a da to pri tom bude moguće i u Beogradu i u bilo kom selu i manjem mestu u Srbiji. Ipak, za sada je moguće da se samo deo frekvencija u Srbiji koristi za 4G tehnologiju, a od 2014. godine, kada se završi proces digitalizacije, u ove svrhe će na raspolaganju biti i deo frekvencijskog opsega koji predstavlja digitalnu dividendu.

- Plan namene frekvencija koji je Vlada usvojila, uvodi princip neutralnosti u korišćenju tehnologija, što znači da vise nema prepreka za primenu 4G tehnologije. Tokom 2014. godine, kada se završi proces digitalizacije, digitalna dividenda će moći da se koristi primenom 4G tehnologija. Država će verovatno raspisati tender, odnosno organizovati aukciju i definisati uslove pod kojima može da se koristi taj frekvencijski opseg - objašnjava državni sekretar Ministarstva trgovine i telekomunikacija Stefan Lazarević.

Prednosti brzog mobilnog interneta su brojne - ubrzava se i pojeftinjuje komunikacija, olakšava poslovanje, menja način pružanja usluga javnih službi i poboljšava kvalitet života građana.

- Primena 4G tehnologije omogućiće ne samo nove investicije u razvoj telekomunikacione infrastrukture već i povećanje dostupnosti telekomunikacionih usluga u ruralnim, manje razvijenim i udaljenim oblastima, kao i razvoj industrijskih zona i povezivanje privrednih regiona Srbije. Plan namene frekvencija usaglašen je sa sličnim dokumentom koji važi za teritoriju Evropske unije, što omogućava da bilo koji bežični uređaj koji se koristi kod nas može biti korišćen na čitavoj teritoriji EU i obrnuto - ističe Lazarević.

Hrvati uveli 4G u martu ove godine
SUSEDI - Hrvatski “Telekom”, tamošnji vodeći telekomunikacioni operater, u martu ove godine pustio je u rad prvu komercijalnu 4G mrežu baziranu na LTE tehnologiji koja korisnicima donosi do 10 puta veću brzinu prenosa podataka od dosadašnjih. Bazne stanice 4G nalaze se u centru Zagreba, Rijeke, Osijeka i Splita.
Telekomunikacioni operateri u Srbiji već sada isprobavaju četvrtu generaciju mobilne telefonije koja bi omogućila mobilni pristup internetu velike brzine, čak i u ruralnim delovima zemlje.
Pretpostavljam da ce u relativno bliskoj buducnosti LTE signal pokrivati sve ono sto danas pokriva GSM. To je moguce jer za razliku od 3G mreze, 4G radi i na nizoj frekvenciji - 800Mhz, pa se isplati samo nadograditi vec postojece GSM bazne stanice jer pokrivaju priblizno istu povrsinu (jer je GSM 900Mhz). 3G je radio na znacajno visim frekvencijama, pa bi takva neka investicija zahtevala mnogo gusci raspored baznih stanica nego sto to 4G zahteva. Pretpostavljam da je to razlog zasto su se kod 3G-a operateri drzali samo vecih gradova.
Trenutno mi je sve ovo prosto nezamislivo, ali deluje mi da su ovaj put ozbiljni. 3G je unapred bio osudjen na propast.
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Re: 4G LTE (Long Term Evolution)

Post od Lobachewsky »

Next-generation LTE chips to reduce power consumption by 50%

Slika

While voice over LTE technology is seen as the future of the mobile industry, recent tests have found that the it could reduce a smartphones battery life in half. According to a report from ST-Ericsson, however, next-generation LTE radios with VoLTE capabilities will actually increase battery life and reduce power consumption by 50%.

In addition to being more efficient, the technology has special protocols that would improve call quality by reducing signaling overhead and improve performance in weak coverage points. VoLTE could be the beginning of the end for minute-based voice plans since calling and messaging will be sent through a carrier’s data network.


MetroPCS (PCS) has already launched VoLTE in select markets and Verizon Wireless (VZ), the nation’s largest carrier, has announced plans to utilize the technology in 2013 with widespread availability slated for early 2014.
Ako je za utehu, LTE ce preboleti sve decije bolesti pre nego sto dodje kod nas :)

Inace, Verizon je (vec) najavio da ce u potpunosti napustiti CDMA (po kojoj je bio poznat) i preci na cistu LTE mrezu koja ce im sluziti za sve namene. Naravno, morace da prodje nekoliko godina pre nego sto se i poslednji CDMA repetitor ne ugasi, ali vazno je da se teziste u potpunosti prebacuje na novu 4G tehnologiju, sto je jos jedan dokaz da je LTE definitivno 'sledeci veliki korak'.

Kazem ja, za koju godinu, selo, planina, dunav i brz internet - gde ces bolju kombinaciju 8) :wink: :)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

Odgovori