Besplatan pristup Facebook-u kod domacih operatera

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
zALFex
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 139
Pridružio se: Uto, 06. Nov 2007. 17:10

Besplatan pristup Facebook-u kod domacih operatera

Post od zALFex »

Da imamo sumirano u jednoj temi:

Vip mobile - do kraja 2011.
Svi korisnici novih Smart postpaid tarifa imaju besplatan pristup Facebooku iskljucivo preko m.facebook.com

http://www.vipmobile.rs/privatni/postpa ... .1530.html


mt:s - za sada do kraja oktobra 2011.
Svi mt:s korisnici mogu besplatno pristupati tekstualnoj verziji Facebooka iskljucivo preko adrese 0.facebook.com

http://www.mts.telekom.rs/index.php/ves ... ook-u.html

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Ovo je fakticki sramota da nasi provajderi reklamiraju kao neku povoljnost koju su bas oni odlucili da pruze korisnicima.

Jer koliko sam ja citao ranije, sam facebook je stranicu 0.facebook.com odredio da bude besplatna za koriscenje preko mobilnih uredjaja, i jedino je bilo ostavljeno provajderima da prihvate i pocnu da je besplatno daju svojim korisnicima, sto su mnogi u inostranstvu iskoristili za prodaju svojih paketa itd. A nasi "uvek zeljni hleba preko progace" provajderi, na nas dobro poznat "srpski zajeb" nacin, to tek sad poceli da primenjuju, i to jos limitirano kod mts-a. Sramota jedna.
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

zALFex
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 139
Pridružio se: Uto, 06. Nov 2007. 17:10

Post od zALFex »

Slazem se sa Vladom... Facebook je jos davno trebalo da bude besplatan.
U Hrvatskoj i T-Mobile i Vipnet nude besplatan 0.facebook.com, a onda posredno to nude i bonbon i Tomato.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

vlada1970, ne vidim u cemu je problem sa time sto je reklamiraju kao povoljnost. Nije na facebook-u da odredjuje sta ce biti besplatno preko mobilnih uredjaja. 0.facebook.com je samo varijanta facebook stranice pogodna za pristup preko mobilnih uredjaja, za koju facebook moze samo da preporuci da operateri ne naplacuju GPRS protok na toj stranici. Na operaterima je da odluce da li ce tako uciniti.
Uostalom operateri ne naplacuju pristup stranicama nego GPRS protok i formalno su sve stranice "besplatne" jer ti ne placas to sto si pristupio stranici vec placas GPRS protok nezavisno od toga cemu pristupas.

Uostalom ne vidim zasto bi pristup facebook-u bio "besplatniji" od pristupa drugim web-stranicama ili servisima.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

mezzano
Expert
Expert
Postovi: 2389
Pridružio se: Uto, 26. Dec 2006. 11:34
:: Motorola Moto E5 DS
:: Huawei Y5 II
Lokacija: Pertate (Leskovac)

Post od mezzano »

Mislim da je tomas.hokenberi u pravu. Operater naplacuje protok, i bas njega briga o kojoj stranici se radi, kad je rec o pristupu istoj. 0.facebook.com je napravljena da trosi malo kb, pa je zbog toga facebook preporucio da se ne naplacuje pristup, jer se malo trosi. A operateri mogu da slobodno odlusce da li ce naplatiti pristup ili ne.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

mezzano, dodao bih i facebook limitira opseg adresa sa kojih se pristupa 0.facebook.com. Probaj da odes tamo sa PC-a, pozdravice te nesto poput ovog:
Sorry, 0.facebook.com is only supported by select mobile carriers and is not available from your mobile carrier.
If you are contacting your mobile carrier, mention that your IP address qqq.zzz.yyxxx is not supported.
Go to m.facebook.com (Standard data charges may apply)
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Post od Baraba »

Facebook treba ukinuti Slika

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Post od Ensiferum »

Cim sam video vest na sajtu mt:s-a, rekoh da proverim na svom drugom telefonu, na prepaid-u, i skidalo je kredit, proverio sam i par dana posle i opet isto, tako da... :uhuh: :disgust:
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

zALFex
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 139
Pridružio se: Uto, 06. Nov 2007. 17:10

Post od zALFex »

Kada sam rekao trebalo bi da je besplatan, nisam mislio da to operateri moraju to da urade, vec da mislim da bi u zemlji u kojoj je Facebook vrlo popularan operater koji to prvi uvede dobio puno korisnika i da je to i ranije moglo da bude uradjeno kako bi se privukli korisnici.
Verovatno su smatrali da ce ljudi preci na drugu mrezu zbog besplatnog Facebooka tek kada pocne prenosenje brojeva.

Ensiferum
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 834
Pridružio se: Pet, 07. Nov 2008. 21:13
:: Xiaomi Mi 9T 6/128
:: Nokia 8 4/64
Lokacija: Stepa Stepanovic, Voždovac

Post od Ensiferum »

zALFex, kakve veze ima sad to sto si rekao, sa promocijom koju je izbacio mt:s, i koja jos uvek ne funkcionise, a trebalo bi. Besplatan pristup nekoj stranici, po meni, znaci i ne naplacivanje protoka, zar ne!? :P
"U svetu bez iluzija, covek je stranac" A.Kami

zALFex
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 139
Pridružio se: Uto, 06. Nov 2007. 17:10

Post od zALFex »

Hteo sam da pojasnim moje razmisljanje, a vezano za naplatu Facebook-a generalno.
To sto mts naplacuje 0.facebook.com je greska.
Kod besplatnog Facebook-a je nezgodno to sto se lako moze otvoriti neki link koji vodi ka drugim stranama koje nisu besplatne, pa se korisnici koji se slabije snalaze mogu neprijatno iznenaditi.

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Okej, razumem tomas.hokenberi. Verovatno je to bila preporuka fejsa koja je omogucavala provajderima da preko stranice 0.facebook.com imaju mali protok, i da bi mogli da iskoriste to za pridobijanje korisnika. Sad, sto nasi to nisu uvideli kao prednost i sto im ne pada na pamet da nesto daju za dz, bez obzira sto bi im donelo mnogo korisnika, to je nas dobro poznati problem.

Ali kad razmislis, da je neki provajder to uveo odmah, koliko bi korisnika ( redovnih posetilaca fejsa ), bili kod tog provajdera samo iz razloga sto preko njega mogu za dz na fejs mrezu. :) Vidi se da rade u timu svi provajderi, i da ce tesko neki da uvede neku drasticno dobru ponudu sam, a bez dogovora sa drugim konkurentima.
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

vlada1970, pa sad strogo gledano mt:s je to uveo, makar privremeno. A izgleda da operateri moraju da sklope ugovor sa facebook-om, posto limitiraju opseg IP adresa sa kojih je moguc pristup.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Baraba
Akcionar Mobilnog Sveta
Akcionar Mobilnog Sveta
Postovi: 11008
Pridružio se: Ned, 08. Feb 2009. 04:06
:: Ivan I. na Kupujem
:: Prodajem

Post od Baraba »

Ko bi menjao mrezu ako je zadovoljan zbog fb? Zar je fb toliko nekom bitan? Niko koga licno poznajem to ne bi uradio, mada ljudi oko mene uopste nisu ni optereceni sa fb.

Odgovori