Telenor fixni operater

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Hajd' da se i ja nadovežem na priču, iako nema mnogo veze sa "Mobilnim Svetom". Najbolju infrastrukturu trenutno ima EPS. Odavno postoji mogućnost da se kroz "strujne" kablove protera sve i svašta sem "struje". Ne samo da biste mogli da izaberete u kojoj prostoriji će vam stajati uređaj, već možete da izaberete i u koji ćete ga šteker ubosti. Bili su neki pokušaji da se EPS upusti u telekomunikacione vode ali država nije dala. Štiti se nešto što svakako nije krajnji korisnik. EPS, EMS i Elektrodistribucije u Srbiji imaju nekoliko hiljada kilometara optičkih kablova koje već uveliko koriste kablovski operateri i ko god je spreman da ih iznajmi, čak i Telekom. Ono što je bitno je da sem optike postoji mreža do praktično svakog domaćinstva u Srbiji, a ta ista mreža sem struje, prebacivanja tarife, kontrolisanja uličnog osvetljenja, pumpi za grejanje itd. može da propusti još mnogo toga, a ne koristi se.

Evo jednog sad već starog članka, čisto informativno. Citiraću samo zanimljiv deo.
EPS razbija monopol nad internetom
30.04.2008.
Elektroprivreda će do kraja godine početi da iznajmljuje optičku mrežu i digitalne kablove po komercijalnim cenama. Uskoro tender za bežičnu fiksnu telefoniju

Telekom više neće biti jedini provajder nad provajderima za internet usluge u Srbiji, zato što će do kraja godine Elektroprivreda Srbije pustiti u rad optičku mrežu i digitalne vodove i iznajmljivanje tih kapaciteta naplaćivati po komercijalnim cenama, kaže u intervjuu za Biznis ministarka za telekomunikacije i informatičko društvo Aleksandra Smiljanić. Prema njenim rečima, ceo projekat EPS će finansirati kreditom iz fonda Evropske banke za obnovu i razvoj.

„Telekom" je do sada bio nadprovajder za internet usluge, od koga zavise svi provajderi u Srbiji. Da li će se to sada promeniti?

- Postoji nešto što se zove „okosnica". To je optička mreža koja povezuje gradove i lokalne mreže. To je ono što čini nadprovajdera. „Telekom" ima najrazvijeniju optičku infrastrukturu i zato svaki provajder koji recimo ima dva sajta u dva grada, mora da ih poveže preko „Telekoma", koji ima najbolje mogućnosti za tako nešto. Trenutno izvesnih mogućnosti ima i SBB, koji ima dosta razvijenu infrastrukturu, ali je to ipak nedovoljno. Izgradnja EPS-ove mreže će to promeniti. To preduzeće ima mrežu koja se meri hiljadama kilometara, tako da će to iskoristiti da uđu u ovaj posao.
Ja ću reći samo - ovo moglo da se desi i pre 10 godina.

sigi
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 590
Pridružio se: Čet, 03. Avg 2006. 17:12

Post od sigi »

Cito sam o ovm i secam se ovih tekstova po novinama , onomad su izgledali futuristicki, a danas jos vise ! zasto to nam je svima ovde jasno.
Nego ovaj clanak sadrzi ime jednog veoma pametnog nase gore listica :) pa bi postavio pitanjce gde li je odleteo :roll:

AnGeL oF LoVe
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 958
Pridružio se: Čet, 23. Mar 2006. 22:18
:: Note 4
:: Note 10 lite
Lokacija: Vidi se po grbu

Post od AnGeL oF LoVe »

Ako se samo prisetimo sa kakvom smo radoscu iscekivali Telenor pa kasnije Vip i sta smo sve ocekivali a dobili smo umesto zdrave konkurencije,dogovorenu i nista se nije promenilo na bolje.Bojim se da se to ponovo ne dogodi i sa fiksnom telefonijom.U tenderu pise da zainteresovana kompanija mora imati minimalnu dobit u prosloj godini 200 miliona a za licencu su ponudili SAMO milion.Sramna ponuda
LG G2 Black,16GB

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Post od Aleksaboy »

Nemoj tako AnGeL oF LoVe, ponuda nije uopšte sramna. Licenca je samo dozvola da Telenor može da pruža usluge fiksne telefonije i ništa više. Obično parče papira. Sve ostalo će Telenor morati sam da kupi, instalira, podesi itd. što košta papreno mnogo a isplativost je pod velikim znakom pitanja.

outsider_hr
Redovni učesnik
Redovni učesnik
Postovi: 159
Pridružio se: Čet, 14. Dec 2006. 15:37

Post od outsider_hr »

@Miškoni
Zanima me ovaj dio
"Ono što je bitno je da sem optike postoji mreža do praktično svakog domaćinstva u Srbiji, a ta ista mreža sem struje, prebacivanja tarife, kontrolisanja uličnog osvetljenja, pumpi za grejanje itd. može da propusti još mnogo toga, a ne koristi se."
Imas li ti primjer da se to negdje u razvijenijem svijetu koristi? Znam da postoje vec uredjaji koji ti omogucuju da preko elekt. uticnice spojis dva ili vise PCa ali to je ipak lokalni pristup u odnosu na prave telefonske zice ili ne daj moze optiku do kuce.

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

outsider_hr, tehnologija za prenos glasa preko elektricne mreze odavno postoji. Npr. u elektroprivredi se odavno koriste takovzvani VF telefoni ciji se signal prenosi preko elektricne mreze kao superponirani visokofrekventni signal. Normalna AC frekvencija je 50Hz, na to se doda npr signal od 20 MHz. Treba ti posle samo VF filter ili filter propusnik opsega da izdvojis taj signal od napajanja. Naravno takva tehnologija je potrebna samo za "poslednju milju" tj. od najblize trafostanice do korisnika. Prenos signala na velika rastojanja se vrsi optickim vlaknima koja su postavljena na dalekovodima zajedno sa kablovima za prenos energije (npr. tzv OPGW kablovi).
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

mezzano
Expert
Expert
Postovi: 2389
Pridružio se: Uto, 26. Dec 2006. 11:34
:: Motorola Moto E5 DS
:: Huawei Y5 II
Lokacija: Pertate (Leskovac)

Post od mezzano »

tomas.hokenberi, a jel ima neki primer da se sto kaze outsider_hr, u svetu, u praksi to koristi to da se daje internet i telefonija preko elektricne mreze?

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

outsider_hr, ova tehnologija se već uveliko koristi u Nemačkoj, Italiji i Americi, a verovali ili ne, u Nišu je još 2002. godine puštena test verzija PLC (Power Line Communication) uređaja za prenos Internet i telefonskih signala. No, da ne idemo više u off. Rezime ove priče je da u normalnom društvu "dogovor kuću gradi", u našem dogovor gradi monopol...

gargamel4
Expert
Expert
Postovi: 2746
Pridružio se: Čet, 02. Mar 2006. 08:37
Lokacija: Beograd

Post od gargamel4 »

tomas.hokenberi, preteče me za OPGW, upravo firma u kojoj radim, radi projekte toga za EMS :)
Ali toga ima još mnooooooogo da se odradi po Srbiji. A da ne pominjem koliko bi trebalo da svako kome bi trebalo, to sad postavlja paralelno sa postojećom infrastrukturom, samo da ne bi iznajmljivao, a postojeće stoji neiskorišćeno. Mnogo posla, mnogo para i užasno mnogo vremena, dobra tehnologija a slaba korist. Tako da prava stvar bi bilo ono što je neko pomenuo - rasparčavanje Telekoma na mobilnu, fixnu telefoniju, i operatora centrala.

=> poslednja rečenica u postu pre mog.
Ako Vam je dobro, onda ništa[/url]
Samsung A70, KZ AS10 wireless, Garmin Fenix 6X PRO

skar
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1366
Pridružio se: Ned, 17. Jan 2010. 22:07
:: nobody know
Lokacija: Zrenjanin
Kontakt:

Post od skar »

eee pa kako nema nigde T-mobile,ajd nema veze samo neka neko stane na put Telekomu
zdrava konkurencija nize cene,bolja ponuda za nas....

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

gargamel4, pa kad pomenu EMS. Glavni problem sa EPS-om kao provajderom je to sto su ti opticki kablovi zapravo vlasnistvo EMS-a, a ne EPS-a. Kako EMS ima drugacije nadleznosti (nezavisni operator prenosne mreze) on nema nikakvu obavezu da svoje kablove da EPS-u na koriscenje u svrhu provajdinga telekom usluga. Uostalom zasto bi dao EPS-u, moze da ih ustupi kome hoce. A sam EMS ima takav status da tesko moze da bude direktno telekom provajder.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Post od Andrijano »

U Rumuniji 38 operatera ,ovo je pos"o sto se kaze http://www.blic.rs/Vesti/Svet/173146/U- ... telefonije :D
iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

sigi
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 590
Pridružio se: Čet, 03. Avg 2006. 17:12

Post od sigi »

outsider_hr
a meni se svidja ovaj operater http://www.iskon.hr/za_kucu/iskon_special/iskon_special, sta bi dao da mi imamo :(
ako sam dobro preracuno ovaj zadnji "skupi" paket je blize 4000 dinara , kakvo je misljenje u cro o njima to ne znam ali da ima ovde ja bi sad otiso i prijavio se i u startu bi ustedeo
:(

Andrijano
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 968
Pridružio se: Sub, 24. Dec 2005. 03:21
:: Iphone
Lokacija: vracar-gde mi je dobro-tu mi je domovina
Kontakt:

Post od Andrijano »

iphone 12 pro space grey & Telenor Total Data

vlada1970
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1297
Pridružio se: Pon, 20. Nov 2006. 14:06
:: Blackberry Q5
:: Nokia 8310
Lokacija: Beograd

Post od vlada1970 »

Procitao taj tekst danas u Pressu. Znaci, imacemo Telenora i u fiksnoj telefonji. :D Bas me zanima sta li ce da nam ponude.
Samsung P850 , Nokia 8310 (my precious)® - pomozimo zivotinjama oko nas

evolution
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 523
Pridružio se: Sre, 04. Jun 2008. 16:37
Kontakt:

Post od evolution »

Telenor dobio licencu za drugog fiksnog operatora i šansu da nastavi ulaganje u srpske telekomunikacije

Beograd, 22. januar, 2010
– Upravni odbor Republičke agencija za telekomunikacije (RATEL) danas je doneo odluku da kompaniji Telenor dodeli drugu licencu za javne fiksne telekomunikacione mreže i usluge za teritoriju Republike Srbije.

„Telenor pozdravlja RATEL-ovu odluku da našoj kompaniji dodeli nacionalnu licencu za fiksnu telefoniju. Veoma smo zadovoljni što još jednom imamo priliku da budemo odgovarajući i pouzdan partner za Srbiju, što je u skladu sa našim dugoročnim namerama. Uspeh ili neuspeh ove licence u velikoj meri zavisi od mogućnosti da obezbedimo fer pristup i korišćenje infrastrukture Telekoma Srbije, i dobijemo „pravo prolaska” na teritoriji cele države kako bismo mogli da nastavimo sa planiranim ulaganjima u infrastrukturu. U duhu ove licence, Telenor će ubrzo ponuditi Telekomu Srbije korektnu i transparentnu ponudu zasnovanu na međunarodnim standardima, a otpočećemo i pregovore sa onima koji su pozvani da nam omoguće nacionalno pravo prolaska”, kaže Ćel-Morten Jonsen, generalni direktor Telenora u Srbiji povodom RATEL-ove odluke.

Telenor je dobio licencu za drugog operatora fiksne telefonije u Srbiji na tenderu na kome su inicijalno četiri kompanije otkupile dokumentaciju. Telenor je ponudio 1 050 000 eura za licencu, a Vlada Republike Srbije zaključila je 21. januara da je ova ponuda zadovoljavajuća. Upravni odbor RATEL-a danas je prihvatio odluku Vlade, dodeljujući Telenoru licencu.

Telenor je došao na srpsko tržište 2006. godine kao najveći pojedinačni investitor u regionu i od tada konstantno ulaže u razvoj mreže, regionalnih centara, prodajnih objekata i brige o korisnicima.

Telenor je sedmi po veličini mobilni operator na svetu sa 172 miliona korisnika u 14 zemalja, od čega 2,832 miliona u Srbiji. Za tri godine poslovanja u našoj zemlji Telenor je otvorio 43 prodavnice širom zemlje i potpuno obnovio 3G mrežu, koja sada pokriva 250 gradova i manjih mesta, čime je u većem delu zemlje omogućen pristup brzom širokopojasnom Internetu. Širom sveta Telenor se zalaže za očuvanje životne sredine primenom strateških programa u kojima učestvuje i Telenor u Srbiji. Koncept društvene odgovornosti primenjuje se i kroz rad Telenor fondacije, koja se bavi ulaganjem u kulturu i umetnost, obrazovanjem mladih i podrškom društvenougroženim grupama.

http://www.telenor.rs/?section=about&page=7150&pn=1
iPhone 6 Plus

mezzano
Expert
Expert
Postovi: 2389
Pridružio se: Uto, 26. Dec 2006. 11:34
:: Motorola Moto E5 DS
:: Huawei Y5 II
Lokacija: Pertate (Leskovac)

Post od mezzano »

Ajd' da vidimo i to cudo. Skeptik sam da ce se bilo sta promenitit na bolje, ali sacekacu... :|

sigi
Mobil poznavalac
Mobil poznavalac
Postovi: 590
Pridružio se: Čet, 03. Avg 2006. 17:12

Post od sigi »

moje licno tj forumsko misljene i kritike ovaj cu put da ostavim sa strane u ostalom rec je bilo o mobilnoj mrezi
ZELIM PRE SVEGA VELIKU SRECU plavima to ce im po naj vise trebati jer su crveni previse crveni sto se tice dela cenovnika koji ce plavima trebati :D

Aleksaboy
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 853
Pridružio se: Uto, 17. Jul 2007. 21:13
:: LG L7 II

Post od Aleksaboy »

Čestitam "Plavima" i želim im puno sreće i uspeha. Ono što očekujem od njih su paketi koji objedinjuju fiksnu i mobilnu telefoniju, internet i televiziju. Tako nešto meni treba. Npr. četiri mobilna broja umrežena sa jednim fiksnim između kojih su pozivi besplatni, uz to još brz internet i digitalna televizija. Cena paketa 3000 - 4000 din. mesečno. Odlična kombinacija. 8)

Odgovori