Telenor pusta 3G!

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
Odgovori
gameforce
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2057
Pridružio se: Pon, 05. Jun 2006. 12:11
Lokacija: Jakarta-Indonesia

Post od gameforce »

nikolabj, :lol: :lol:
Zbog neslaganja sa "uredjivačkom politikom" svojevoljno napustio forum.
Rebel in heart.

Jorgovan
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 200
Pridružio se: Sub, 29. Jul 2006. 14:34

Post od Jorgovan »

LOL! A što su one tako posebne?

U celoj priči, možda i nije nemoguće da postoji tako nešto, ali sasvim sigurno nema veze sa samom SIM karticom, već sa "limitom" koji je dodeljen određenom broju. Pritom, ne mislim na limit u smislu potrošnje u dinarima, već limita na servis koji ti operater uvede ...

skeptichni chicha
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 498
Pridružio se: Pet, 17. Nov 2006. 12:35

Post od skeptichni chicha »

:lol: :lol: :lol:

Ma radi se o USIM karticama a neko je odvalio tamo da omogucavaju brzi protok podataka pa sad svi to ponavljaju :dry:

Jorgovan
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 200
Pridružio se: Sub, 29. Jul 2006. 14:34

Post od Jorgovan »

Pa to je, kad se svi Srbi razumeju u tehniku, politiku, fudbal, muziku i mobilnu telefoniju ... :uhuh: :uhuh: :uhuh: :uhuh: :uhuh:

Korisna adresa:
http://en.wikipedia.org/wiki/QoS
Samsung Omnia HD 8GB

cone
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 5
Pridružio se: Pet, 02. Feb 2007. 05:02
Lokacija: Beograd

Post od cone »

Stvarno ne znam jesam li ja lud ili mi noge smrde ali meni na n6630 ne radi 3G! Sve sam lepo podesio i opet nece.

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

USIM kartice su mnogo naprednije od SIM kartica. Podržavaju autentifikaciju i enkripciju, prilično su brže, imaju veći kapacitet memorije i još gomilu nekih "sitnica".

Citiraću jedan stari Gorančetov kometar:
Gorance: 28.10.'05.@11:23 napisao:Na eurobasket-u je drugi put u nas (prvi put je bio na proshlogodishnjem TELFOR-u) aktivirana NOD-B stanica kojoj se moglo slobodno pristupiti chak i bez UMTS kartice. Takav pristup nije Full-3G (osetno manji protok, potreba da korisnik bude slabo pokretan ili stacionaran itd.) poshto mu nedostaju vitalne komponente za normalan rad (USIM kartica je'l ? :D)
Probajte u vožnji (sa običnim SIM karticama) da koristite 3G. :shock:
Navodno je sa USIM karticama moguć veliki protok i pri brzinama od 120Km/h, bar tako navode neke specifikacije...

Jorgovane, kakve veze ima QoS sa ovom pričom? :?

cone, da li ti je uopšte omogućen pristup 3G uslugama?

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

Brže??? Sad sam se baš ubio od googlanja da proverim da li je tačno ono što su meni objašnjavali da je razlika u autentifikaciji i nigde ne nadjoh da piše da su brže... mislim da to nije tako... Baš bih voleo da vidim neki pouzdan link gde piše da su umts kartice brže...

Btw, koristio sam "običnu" sim karticu u Evropi pri pokretu u kolima i razlika nije bila preterano velika... doduše nisam išao u zabiti gde nema puno baznih stanica... ali opet...
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Akki, pa zavisi to od dosta stvari, pokrivenost, količina saobraćaja na baznoj stanici, itd (uostalom znaš i sam). Nisam ni ja našao konkretne podatke o tome (i ja se ubih od Guglanja), ali koliko sam shvatio - takođe je bitno da je sam operator implementirao sve potrebne servise koji su u stanju da iskorite "moć" USIM kartice, jer se onda komunikacija između nje (kroz telefon) i mreže odvija mnogo brže preko naprednijih protokola i samim tim omogućava veći protok i pristup svemu što nudi 3G (baš zahvaljujući toj zaštiti). Pošto USIM kartice imaju veću memoriju (256K & up), moguć je i direktan transfer na nju. Operatoru je omogućeno da "over the air" vrši reprogramiranje kartice (moglo je to i do sada ali u vrlo skromnom obliku), jer sama kartica u sebi ima potreban softver koji je (između ostalog) zadužen i za komunikaciju. Nisam imao vremena da proučim neke tehničke specifikacije jer su prilično obimne, ali nameravam uskoro... ;)

Jorgovan
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 200
Pridružio se: Sub, 29. Jul 2006. 14:34

Post od Jorgovan »

nikolabj napisao: postoje posebne(meni izgleda isto) 3g sim kartice, koje pruzaju bolji prenos podataka
A ja kažem da USIM/SIM kartica nema AMA BAŠ NIKAKVE VEZE sa time koliko kilobajta u sekundi možeš da preneseš preko CSD/GPRS/EDGE/WCDMA/HSDPA ...

Eto ... o tome pričam ... na slikama je protok ostvaren preko EDGE, u subotu ujutro ... spucao sam tarifni dodatak od 10 MB dok si rekao KEKS!

Dakle, da ponovim - QoS ima veze sa protokom, SIM/USIM nema veze sa protokom ...

SlikaSlikaSlikaSlika Slika

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Pa sad, tesko da bih se slozio s ovim, jer se na tvojim slikama vidi protok 127 kBps, na EDGE protokolu. Nigde nema WCDMA, a on moze do 384 kBps. HSDPA, jos brze. Znachi ovde se vodi polemika o tome da li je brzi net sa USIM karticom u odnosu na SIM ili ne. Prema tome, treba da imas obe, i da isprobas, i onda tek da vidimo razlike. Evo jos nesto sa onog Wikipedia-ionog sajta:
QoS mechanisms only need to go into action when there is scarce capacity and various communications flows are competing. So if there is enough capacity, QoS is not necessary.
QoS mechanisms only seem to work when the network is almost full and not completely full. The result is QoS only adds a couple of percentage points of extra capacity under the right circumstances.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

cone
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 5
Pridružio se: Pet, 02. Feb 2007. 05:02
Lokacija: Beograd

Post od cone »

Trebalo bi da je omogucen,trnutno sam na pripejdu,a koliko znam ukljucili su 3G za sve pretplatnike koji poseduju 3G telefone.
Kad sam bio kod njih rekli su mi da je problem u softveru i da ce okaciti na sajt zakrpu za softver,medjutim kad odem na faks posto oni tamo ukljucuju blokatore pojavi mi se 3G ali to traje samo dok sam tamo. Inace imam v6.03.08. :o

Jorgovan
Entuzijasta
Entuzijasta
Postovi: 200
Pridružio se: Sub, 29. Jul 2006. 14:34

Post od Jorgovan »

Problem u softveru? Jel' čitaš ti šta ovde pišu ljudi?! Nema problema u SW, nego 3G mreža nije postavljena na "default" i gde god ima GSM pokrivenost (a to je svuda, osim na faksu gde imaš blokatore) - koristiće GSM. Ako imaš 6630 (pretpostavljam), koji ima samo DUAL mode i GSM mode, onda možeš da nađeš negde aplikaciju koja se zove FTD i preko nje "na silu" se prebaciti na UMTS only, i onda će da ti hvata 3G mrežu.

Sama aplikacija je UKRADENA od proizvođača i sasvim sigurno je ne bi kačili na sajt ... Božeee ...
Samsung Omnia HD 8GB

Miškoni
Administrator
Administrator
Postovi: 4096
Pridružio se: Pet, 30. Jul 2004. 07:08
:: Samsung S7
:: Huawei Y6
Lokacija: Beograd

Post od Miškoni »

Jorgovan napisao:Dakle, da ponovim - QoS ima veze sa protokom
Slažem se da QoS može da ima veze sa protokom, ali u ovoj našoj priči potpuno je nebitan. Ovo što je Miodrage podvukao sasvim jasno dočarava svrhu tog servisa. Dakle, pod uslovom da je uključen, može da popravi protok za određene stvari (kao što je VoIP na pr.) samo pod uslovom da je došlo do kompletnog zagušenja na linku. Pomoću njega praktično rezervišeš određeni deo ukupnog propusnog opsega. U XP-u je on podešen na 20% i ja ga uvek gasim, odnosno postavljam na 0%.

djuice
Banned
Postovi: 253
Pridružio se: Sre, 28. Mar 2007. 19:58

Post od djuice »

sa http://www.telenor.co.yu/?section=private&page=3437

Da li USB modem može da se koristi uz „običnu“ SIM karticu?
Iako korisnik mora da kupi poseban data SIM sa pretplatom na Surf/Biznis surf, on može da koristi i „običan“ SIM koji poseduje i da se pomoću njega povezuje na internet. Ukoliko korisnik ipak želi da svoj običan SIM koristi na Mobilnom high-speed modemu, potrebno je da pozivanjem Call centra aktivira Quality of Service od 2 Mbps. Ipak, ovo nije isplativo jer je cena prenosa podataka uz Surf i Biznis surf tarifne pakete mnogo povoljnija nego u ostalim tarifnim paketima. Korišćenje uz „običan“ SIM može biti isplativo isključivo ako korisnik ima aktiviran neki od tarifnih dodataka Dodaj internet.
djuice user permanently deactivated.

Akki
Ex-Moderator
Ex-Moderator
Postovi: 2147
Pridružio se: Sub, 09. Okt 2004. 11:03
Lokacija: Begis

Post od Akki »

U svakom slučaju kod nas je QoS neophodan ako neko želi na mestu gde ima signala ( ako uspe da ga nadje :D ) ostvari iole pristojan protok... čak i sa uključenim je protok daleko od onoga kakav bi trebalo da bude iz prostog razloga jer je broj baznih stanica manji od broja cipela vlasnika aparata...

Što se tiče EDGE-a, stvar je nešto bolja, mada ni tu nisam uspeo kod nas da ostvarim prave brzine...

btw, trebalo bi da ovih dana popričam sa jednim čovekom iz Ericsson-a pa ću ga pitati... :)
Ne pruzam podrsku putem privatnih poruka...

skeptichni chicha
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 498
Pridružio se: Pet, 17. Nov 2006. 12:35

Post od skeptichni chicha »

Ama USIM kartica nema nikakve veze sa brzinom prenosa podataka :angry: Provereno u praksi sa obicnom 8K SIM karticom i na mestima gde je mrezna pokrivenost OK stvar radi kao sat prakticno po spesifikaciji u najgorem slucaju 80% od teorijskog maksimuma i to bez obzira da li je u pitanje GPRS, EDGE, UMTS ili HSDPA, naravno tamo gde mreza stuca pa u sve stuca :wink:

esso
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 3
Pridružio se: Sub, 23. Jun 2007. 23:21
Lokacija: Vranje

Post od esso »

Nema nishta od Telenor 3G, zaista dosta kasne a i sve je skupo na Telenoru, koristim njihove usluge od 99godine i sada se razmisljam da promenim operatera! Toliko! :x

batancev
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 390
Pridružio se: Pon, 21. Maj 2007. 20:12

Post od batancev »

jedno pitanje

da li je iko ikada video bilo kakvu reklamu telenora za njegovu 3g mrezu????

ja nisam.
pitam se zasto
mozda zato sto nemaju sta da reklamiraju????
:)
Remember, remember
The 5th of November

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Sad bas nesto gledam taj 3G. Ne znam kako radi na Telenoru, ali znam da je JEFTINIJI nego na Telekomu: ovi drugi traze da se prijavis, i pretplata kosta 299 din+PDV (bez PDV-a nista) za prepaid i 99din+PDV za postpaid korisnike, a saobracaj te kosta isto kao GPRS. Telenor samo naplacuje saobracaj kao GPRS. A da oba glibave, u to sam i vishe nego siguran.
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

madness99
Expert
Expert
Postovi: 2190
Pridružio se: Uto, 07. Mar 2006. 20:40
Lokacija: Sabac

Post od madness99 »

ja sam u BG probao Telenorov 3G i sta znam radio mi je bolje nego na mt:s.A jos mi nije stigao racun od tog koriscenja pa cu da vam kazem utiske sa racuna za koji dan
iPad 3G + Samsung Galaxy Tab 10.1 9 + iPhone 4 32gb White + HTC Evo 3D

Odgovori