SMS jeftiniji preko GPRS-a?

novosti i informacije vezane za mobilne komunikacije, domaće operatore i njihove usluge
gajic_ivan
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 406
Pridružio se: Sre, 04. Avg 2004. 01:22
:: iPhone 7 Plus
Lokacija: Šabac
Kontakt:

SMS jeftiniji preko GPRS-a?

Post od gajic_ivan »

Ovako...Bilo mi dosadno pa sam malo čeprkao po svom w950 i naišao na (po meni 8) ) zanimljivost. U podešavanjima za razmenu SMS poruka postoji opcija da se izabere tip veze preko kog će se slati SMS poruka (GSM ili GPRS).. I sad, vođen time da telefon troši manje baterije ako je na GSM mreži ja sam ovde stalno ostavljao GSM (ne samo na ovom već i na prethodnim telefonima). Ali, otvorim ja Help iliti Pomoć i tamo piše sledeće:
Ako vaš provajder usluga koristi GPRS mrežu, možete izabrati da šaljete i primate SMS poruke putem ove mreže umesto tradicijalne GSM. GPRS je generalno jeftiniji od GSM-a...
Sad mene interesuje kako to radi kod nas? I da li neko može to da proba sa prepaid brojem i kaže ima li razlike? Ja sam na postpaidu, a to sto potrošim ne "leže" mi odma' na račun, tako da ne mogu da vodim neku evidenciju...

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Ne podrzava to Telenor, a verovatno (sigurno) ni mt:s. A za Vip nemoj ni da pitas :)

djuice
Banned
Postovi: 253
Pridružio se: Sre, 28. Mar 2007. 19:58

Post od djuice »

Telenor mreza podrzava slanje SMS poruka preko GPRS/EDGE mreze svim post paid korisnicima. Cena: identicna onoj u GSM mrezi, u skladu sa tarifnim paketima, i besplatnim saobracajem.
djuice user permanently deactivated.

Dexter
Expert
Expert
Postovi: 3854
Pridružio se: Pon, 23. Avg 2004. 12:06
:: Samsung S21+
Lokacija: Beograd

Post od Dexter »

Hmm, svakako je brze preko GSM neko preko GPRS-a.Svaki put treba da se nakachi na net da bi poslao/primio poruku tako da... :roll:

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Da se ne vadim sada :) ali kada sam rekao da ne podrzava mislio sam na prepaid jer je covek pitao kako je i na prepaidu.
Nego, posto je covek postpaid,
sigurno da mu je vise znacio djuiceov konkretan post vezan za postpaid.
Ne znam ni sam sto sam napisao ovaj post- savest b'ate, savest :)
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

vojkan22
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 75
Pridružio se: Sub, 20. Okt 2007. 18:08

Post od vojkan22 »

Ajde sad se opet vadi, posto radi i na prepaidu :D
I salje istom brzinom kao i kada je konekcija GSM. Negde sam citao da brze salje vezane poruke, ali me mrzi da toliko cukam i isprobavam :)

gajic_ivan
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 406
Pridružio se: Sre, 04. Avg 2004. 01:22
:: iPhone 7 Plus
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Post od gajic_ivan »

Hvala na odgovorima... Inače, mislim da poruke idu brže preko gprs-a... a možda samo tripujem :) uglavnom samo što mu kažem "pošalji" on meni kaže "poslato" 8)
make. believe

Spyker
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1699
Pridružio se: Sre, 28. Sep 2005. 11:38
Lokacija: Sabac
Kontakt:

Post od Spyker »

I, kolika je cena preko gprs-a??? I, da li se onda uopste placa vise ako saljes poruku u inostranstvo?
iPhone + CX300

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Ja idalje stojim iza toga da za prepaid ne moze. Verovatno postoji neka aplikacija koja to omogucava, ali nasa mreza sama po sebi to ne podrzava.
Nego, ljudi, jel' ste vi svi probali da saljete preko gprs-a na prepaidu, ili samo pricate napamet?
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

skeptichni chicha
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 498
Pridružio se: Pet, 17. Nov 2006. 12:35

Re: SMS jeftiniji preko GPRS-a?

Post od skeptichni chicha »

gajic_ivan napisao:Ovako...Bilo mi dosadno pa sam malo čeprkao po svom w950 i naišao na (po meni 8) ) zanimljivost. U podešavanjima za razmenu SMS poruka postoji opcija da se izabere tip veze preko kog će se slati SMS poruka (GSM ili GPRS)..
A sta je ovde zanimljivo :unsure: Mislim opcija slanja SMS poruka preko GPRS-a postoji jos od davnih dana (ne secam se da sam video telefon koji ima GPRS a da nema ovu opciju).....
Doduse ne vidim neku svrhu obzirom da Telenor to naplacuje isto a mt:s ni ne podrzava.

vojkan22
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 75
Pridružio se: Sub, 20. Okt 2007. 18:08

Post od vojkan22 »

"Lobachewsky"
Ja sad moram tebe da pitam da li si ti probao, kad tako cvrsto stojis iza toga da ne moze?
Znaci odem u opcije, use packet data stavim na yes, posaljem poruku i ona stigne... Telefon Nokia 6070, Telenor prepaid...
Ti verovatno mislis da to onda funkcionise kao IM, da naplacuju po protoku? Jok bre, nikakve razlike nema...

Izmenio:gameforce: Zabranjeno citiranje celih poruka!

Lobachewsky
Gatekeeper
Gatekeeper
Postovi: 3758
Pridružio se: Uto, 30. Avg 2005. 07:56
:: Huawei P20 lite DS
Lokacija: Dunavska obala

Post od Lobachewsky »

Probavao sam vise puta pre par meseci, sa razlicitih telefona i nece. A onda sam pitao i njih, cisto da vidim u cemu je kvaka, i rekli su mi da ne podrzavaju.
A i sada ste me naterali da opet pokusam da saljem preko GPRS-a, ali nece. Hm...
Vip Neo 3 + Vip Net 100 GB, dual sim

vojkan22
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 75
Pridružio se: Sub, 20. Okt 2007. 18:08

Post od vojkan22 »

Kako bre nece? Mreza/telefon? Ja se secam da sam tu opciju video pre jedno 100 godina i da sam je odmah isprobao, i tada je radila...

djuice
Banned
Postovi: 253
Pridružio se: Sre, 28. Mar 2007. 19:58

Post od djuice »

@vojkan22

Kao sto sam vec rekao, slanje SMS poruka via Packet data , je dostupno post paid korisnicima Telenora. Sa aktiviranom opcijom u telefonu (odnosi se na pre paid) poruka ce svakako biti poslata, jer kada mreza odbije slanje preko packet data poruka se salje klasicno, preko GSMa. Kod nekih modela to mozes i primetiti tako sto se indikator prisutnosti packet data mreze (slovo G, E... zavisno od modela) 'precrta', sto nije slucaj sa post paidom. Razlike u tarifiranju nema. Brzina u odnosu na GSM: primeti se poboljsanje pri slanju 'vezanih' ili slikovnih SMS poruka.
djuice user permanently deactivated.

vojkan22
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 75
Pridružio se: Sub, 20. Okt 2007. 18:08

Post od vojkan22 »

Ali zar ne bi onda trebalo da se, kao sto je Dexter rekao, gubi vreme na GPRS konekciju? Ja ne primetim nikakvu razliku u brzini, a valjda bi trebalo, jer prvo treba da pokusa preko GPRSa, pa da ga mreza odbije, pa da tek onda salje preko GSM-a (za slucaj koji si ti naveo).

gajic_ivan
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 406
Pridružio se: Sre, 04. Avg 2004. 01:22
:: iPhone 7 Plus
Lokacija: Šabac
Kontakt:

Post od gajic_ivan »

Meni je mob podešen na GPRS only i nisam primetio da pokušava da se konektuje kao na primer kad otvaram wap/web stranice... Samo pošalje poruku. Brzina se primećuje kod poruka iz više delova, a za poruke iz jednog dela... Pa ne znam, deluje brže :wink:
make. believe

nikolabj
Neredovni učesnik
Neredovni učesnik
Postovi: 69
Pridružio se: Pet, 10. Dec 2004. 19:58

Post od nikolabj »

ne znam zasto mislite da sms preko gprsa ne radi na mts mrezi. radi i na prepaidu i na postpaidu, i ja ne vidim nikakvu razliku ni u brzini ni u ceni...
SE k800i +1gb +mps60 :-)

miodrage
WP_guru
WP_guru
Postovi: 11662
Pridružio se: Pon, 13. Mar 2006. 23:35
:: iPhone 14 Pro Max
Lokacija: Subotica
Kontakt:

Post od miodrage »

Ako vec nema razlike, ne vidim poentu drzati SMS na GPRS, meni je na GSM only, i radi ko zmaj. Sta se dobija ovim?
Ceterum censeo, Androidam delendam esse!

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Post od Azimuth »

Jel, a kad tako saljes sms, jel ti pored toga sto ti naplati sms redovno naplati i ostvareni protok preko gprs ? :blinky: I ozbiljno, koja se svrha ovoga ako je cena ista ili veca u odnosu na onu "standardnu" ?

Odgovori