Samsung i glasine o novim uređajima

Fabrički OS, Android, Windows, Bada, Symbian
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSBada OSSymbian OS
Odgovori
znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od znemanja »

Za mene lično i ne postoji drugi način za kupovinu ne samo telefona već bilo kog drugog uređaja. Garancija je tu sa razlogom i po meni je suludo kupiti bilo šta što nema legalnu garanciju.

Sent from my Samsung Galaxy S10 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od Joxy »

Slazem se, ali kada je neki mob u pitanju koji nije zastupljen zvanicno na nasem trzistu onda ne postoji drugi nacin, mora malo da se rizikuje. Primer je svojevremeno bio i Xiaomi, OnePlus takodje, sada Oppo...

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od znemanja »

Da, ali ako nije dostupan legalno na našem tržišti, tj. na tržištu gde korisnik živi, za mene to ne postoji. Uvek postoji neka legalna alternativa.

Sent from my Samsung Galaxy S10 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od Green »

Mislim da bi trebali izbaciti iz upotrebe tu rec legalno, jer telefoni u nezvanicnoj prodaji nisu zabranjeni da budu na trzistu.

Azimuth
Moderator
Moderator
Postovi: 11610
Pridružio se: Sub, 27. Jan 2007. 20:58
:: Note 8 DS
Lokacija: Novi Sad

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od Azimuth »

Nisu zabranjeni ali ti kao kupac nemas ni garanciju na njega, a to opet znaci da si ga kupio od nekoga ko nije zvanicni uvoznik. Ako izbacis iz upotrebe taj termin “legalni”, onda moras ubaciti “svercovani” za ove uredjaje koji su bez garancije. A sve sto je sverc komerc moze lako da nestane iz tvoje ruke ako ga nadje onaj cika ili teta na granici, sto opet implicira da su u pitanju “nelegalno uvezeni”. Sa druge strane, to je siva zona, siva ekonomija, sa sve “veruj mi brate” garancijom. Dakle, legalni su ipak oni gde sutra neces morati glavom o zid da tuces kad nesto krene po zlu, vec ovlascene servise imas u vecim gradovima i nemas trosak oko kvara koji nisi ti prouzrokovao ili si pak za sebe narucio preko neta, platio carinu i porez, pa za slucaj kvara ga istim putem saljes prodavcu u Kinu ili odakle je vec.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od znemanja »

Green napisao:Mislim da bi trebali izbaciti iz upotrebe tu rec legalno, jer telefoni u nezvanicnoj prodaji nisu zabranjeni da budu na trzistu.
Telefon kupljen bez garancije je švercovan i nije u legalnoj prodaji. Stoga reč legalano je ključna da ostvatis sva prava koja ti prirpadaju kupovinom legalnog uređaja. Kupovinom švercvanog uređaja bez fiskalnog racuna ti nemaš nikakva prava i ta toalet papri "garancija" koju ti da takav "prodavac" uz uređaj nema nikakvu zakonsku težinu. Servis takvog uređaj zavisi od dobre volje lica koje ti je prodalo švercovan uređaj.

Sent from my Samsung Galaxy S10 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od Green »

Postujem to u vezi sverca i toalet papir garancije, ali takav telefon je dozvoljen da bude prodat, sto znaci legalan je. Nije u pitanju bomba. Nadam se da se razumemo...

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od znemanja »

@Green, naravno da nisam mislio u smislu zabranjenog proizvoda, nije droga ili oružje pa da je nelegalan proizvod. No, kupovina u šupa prodavnicama nije legalna lupovina jer se time krši zakon i kupac ne ostvaruje prava koja zakon propisuje. Stoga, termin legalno se misli na čin prodaje, a ne na proizvod.

Sent from my Samsung Galaxy S10 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Joxy
V.I.P. MobilniSvet.com
V.I.P. MobilniSvet.com
Postovi: 4989
Pridružio se: Uto, 25. Feb 2014. 13:31
:: Samsung & Apple
:: Spajamo nespojivo :D
Lokacija: Kragujevac

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od Joxy »

znemanja napisao:Da, ali ako nije dostupan legalno na našem tržišti, tj. na tržištu gde korisnik živi, za mene to ne postoji. Uvek postoji neka legalna alternativa.

Sent from my Samsung Galaxy S10 Plus using Tapatalk
Postujem.
Ali meni se u poslednje vreme vise svidjaju modeli koji nisu zvanicno prisutni na nasem trzistu, pa mi to i ne bi predstavljalo neku prepreku. [emoji4]

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od Green »

znemanja, shvatam, ali zasto bi prodaja takvih uredjaja bila "ilegalna"? Ok, mozda prodavac prilikom uvoza/sverca nije platio carinu i ostale dazbine koje su zakonom propisane, ali to ne bi trebalo da se okarakterise i kao nelegalna kupovina.
Sve sto drzava dozvoljava smatra se legalnim.

Martin Mystere
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 902
Pridružio se: Ned, 20. Okt 2013. 11:10
:: Samsung Galaxy Note8
:: LG G2, HTC HD2
Lokacija: Beograd, Voždovac

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od Martin Mystere »

Green napisao:Postujem to u vezi sverca i toalet papir garancije, ali takav telefon je dozvoljen da bude prodat, sto znaci legalan je. Nije u pitanju bomba. Nadam se da se razumemo...
Od pojedinca da, od neke "firme" koja se bavi prodajom telefona takvi telefoni ne bi smeli da budu dozvoljeni za prodaju - bar ne dok se ne dokaže poreklo i da je za njih prilikom uvoza plaćeno sve što bi trebalo da bude.

Naravno, kada bi država radila posao kako treba.

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od znemanja »

@Green, pa država i ne dozvoljava, već ti prodavci vešto izigravaju klasifikaciju delatnosti. Pre svega, sve te šupa prodavnice su registrovane ko neki doo ili u formi preduzetnika najšešće pod sifrom delatnosti 477? pa neki broj koji znači trgovina na malo proizvodima u specijalizovanim prodavnicama. Tu se nigde ne predviđa trgovina elektronskim uređajim, već prodaja odeće, suvenira, predmeta od kože i sl, a oni to vrše pod okriljem te šifre delatanosti. Zato i ne mogu da izdaju fiskalni jer vrše nelegalnu prodaju telefona.
Zatim neke takve radnje su osnovane kao servisi električnih uređaja, pa sam time ne mogu da vrše prodaju uređja, več samo da vrše usluge popravke i sl, ali oni sa strane dodatno prodaju telefone nove ili polovne. Zašto je to nelegalna prodaja, zato što te radnje uopste nisu registrovane za prodaju mobilnih telefona i opreme niti za prodaju tehničkih uređaja. Zašto to država dozvoljava, e pa to je pitanje za inspekcijske organe.

Sent from my Samsung Galaxy Tab S2 8.0 LTE using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Green
Prijatelj foruma
Prijatelj foruma
Postovi: 6054
Pridružio se: Pon, 05. Jul 2004. 18:20
:: ...

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od Green »

Aha, ok ok, sad je sve jasno. Zahvaljujem na pojasnjenju. 8)

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od Fox »

znemanja, svestan iznetih argumenata u ovoj temi, sa vecinom istih sam saglasan ali me zanima jedna stvar - koje misljenje imas i da li stvarno smatras da drzava ne zna koja se roba prodaje u par radnji u jednoj centralno BG ulici za koje, pa skoro od kada znam da postoje GSM telefoni, valjaju iskljucivo mobilne telefone i to vecina bez fiskalnog racuna?
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

Martin Mystere
Mobil stručnjak
Mobil stručnjak
Postovi: 902
Pridružio se: Ned, 20. Okt 2013. 11:10
:: Samsung Galaxy Note8
:: LG G2, HTC HD2
Lokacija: Beograd, Voždovac

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od Martin Mystere »

Naravno da zna, naročito što se dosta njih oglašava javno i prodaje iste ali je tu već prisutan sistem podmazivanja kako bi se glava okrenula na drugu stranu. Što će reći, dobro tebi, dobro meni....

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od znemanja »

Fox napisao:znemanja, svestan iznetih argumenata u ovoj temi, sa vecinom istih sam saglasan ali me zanima jedna stvar - koje misljenje imas i da li stvarno smatras da drzava ne zna koja se roba prodaje u par radnji u jednoj centralno BG ulici za koje, pa skoro od kada znam da postoje GSM telefoni, valjaju iskljucivo mobilne telefone i to vecina bez fiskalnog racuna?
Uvek je tu neki rođak, sestra od zeta, svastika, tetka iz Kanade i dalja šira i uža rodbina u organima inspekcije koji "žažmure" na nepravilnosti pri pregledu knjiga. Dodatno, začudio bi se šta sve knjigovođa koji vodi finansije za te preduzetnike ili doo mogu da napišu u knjigama da opravdaju troškove, tako da na prvi pogled izgleda sve Ok, ali kada se malo zagrebe vidi se sva muljanja.

Sent from my Samsung Galaxy S10 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od Fox »

znemanja, ok hvala. Svestan sam odavno ovog sto si iznad napisao u punoj meri, nego onda dolazimo do onoga - covek je kupio mobilni u radnji koja se bavi prodajom mobilnih (tako se i oglasavaju) i dobio je robu bez izdatog fiskalnog racuna. Kolika je tu odgovornost samog kupca sto je prihvatio tako nesto, svestan da se doticna radnja nalazi na tom mestu decenijama a kolika drzave ciji je drzavljanin taj isti kupac koja bi trebala da prati rad prodavaca tj robe koja se prodaje na teritoriji za koju je nadlezna? Pazi, ne pricamo o prodaji na tezgi vec pricamo o prodaji unutar objekta koji se, de fakto, reklamira svuda kao prodavnica telefona i postoji vise godina, mozda cak i deceniju.
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od znemanja »

@Fox, po mom mišljenju kupac jednim delim snosi krivicu, fiskalni mora da se dobije uz svaku kupovinu i kupac to mora da zna. S druge strane ti telefoni su osetno jefitniji nego u legalnoj radnji, tako da kupac dobrovoljno pristaje da mu se prava uskrate zarad uštede u kupovini. Ne može se kupac pozvati na savesnost ako vidi da recimo S10 Plus u Gigatronu, WinWin-u, pa i samom Samsugne brend storu košta 104.000 din oko 880€, a u radnjama po Balkanskoj i sl. košta oko 670€.
Čak se u tim radnjam kupcu i predoči da ne dobija fiskalni i da je zato telefon osetno jeftini.
Dakle, kupac sam pristaje na takvu kupovinu umesto da prijavi tržišnoj inspekciji takvu nepravilnost.


Sent from my Samsung Galaxy S10 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Fox
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1931
Pridružio se: Čet, 23. Avg 2007. 12:34
:: Bgd - Roma - Napoli

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od Fox »

znemanja, razumem i to, ali da li bi takva 'roba' uopste trebala da se nadje u prodaji?
Ponavljam, te radnje se reklamiraju godinama da prodaju takvu robu i to kao novu.
Samsung S8,Sennheiser CX300 II

znemanja
Moderator
Moderator
Postovi: 9188
Pridružio se: Pon, 07. Jul 2008. 22:16
:: Samsung S20 Ultra
:: Samsung A52
Lokacija: Beograd

Re: Samsung i glasine o novim uređajima

Post od znemanja »

Ne, ne bi smela da se nađe takva roba u prodaji i ona pravno nije u prodaji. Nijedna od tih radnji nije registrovana za prodaju tih uređja. Stoga, oni pravno gledano nikavu prodaju telefona ne vrše.Ali kako faktički vrše prodaju, inspekcija bi, kada bi radila svoj posao, imala sasvim dovoljno dokaza da zatvori tu radnju.


Sent from my Samsung Galaxy S10 Plus using Tapatalk
Samsung Galaxy S22 Ultra, Samsung Galaxy Watch4 Classic, Samsung Galaxy Tab S6 LTE, Samsung Galaxy A52, Samsung Galaxy A6+ (2018)

Odgovori