Samsung I5800 Galaxy 3

Fabrički OS, Android, Windows, Bada, Symbian
Pravila foruma
Ukoliko želite da pogledate teme vezane za određeni OS, možete to uraditi preko sledećih prečica:
Android OSWindows OSBada OSSymbian OS
Odgovori
lib
Slučajni prolaznik
Slučajni prolaznik
Postovi: 9
Pridružio se: Ned, 24. Okt 2010. 14:24

Post od lib »

kako se pisu poruke na mobu, jel se mogu pisati samo preko one qwerty tipkovnice ili je moguce da se namjesti kao da pises po klasicnom telefonu?

extra
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 32
Pridružio se: Sre, 14. Jul 2010. 21:08

Post od extra »

@ korisnicima ovog aparata
da li je moguce koristit puno aplikacija sa marketa i onih cool 3d igrica poput asphalt 5 ili ne?

zorroz1969
Novajlija
Novajlija
Postovi: 12
Pridružio se: Uto, 30. Nov 2010. 13:28

Post od zorroz1969 »

Imam problem sa ovim modelom. Kada sam kod kuce prebacujem ga na kucni wireless, a ikonica za wifi se uredno pojavljuje u vrhu ekrana. Medjutim neprijatno sam se iznenadio uvidom u trenutno stanje postpejd racuna. Ispada da je bez obzira na to sto je bio prebacen na wi-fi on uredno celokupni internet saobracaj tovario na postpejd racun! (internet je koriscen znaci samo kuci na wifi)
Samsung galaxy 9000 takodje koristi kucnu wifi mrezu i nema nikakvih problema. Sta da radim?
Jos nesto, S I5800 nikako nemogu da nakacim na pc

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

zorroz1969, instaliraj APN On/off widget sa marketa, tako ces sigurno iskljuciti GPRS/3G data konekcije.

Sto se tice povezivanja sa PC-om, I5800 ima problem sa karticom kada se povezujes u KIES rezimu, osvezavanje sadrzaja traje beskrajno dugo. Ako zelis da nesto kopiras na karticu (odnosno sa kartice) onda koristi "mass storage" rezim. Ako ti treba KIES za npr. bekap kontakata onda pre povezivanja iskljuci microSD (Podesavanja->Skladistenje u SD karticu->Iskljuci SD karticu).
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

zorroz1969
Novajlija
Novajlija
Postovi: 12
Pridružio se: Uto, 30. Nov 2010. 13:28

Post od zorroz1969 »

@tomas.hokenberi
Probacu, hvala ti.
[Edit:] tomas.hokenberi:: Nije dozvoljena dopuna poruka do 100 karaktera tackicama, smajlijima, itd. Sledeca takva poruka ce ti biti obrisana bez obavestenja! Za vise informacija o pravilima foruma: Pravila otvaranja tema i davanja odgovora

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Informacija za vlasnike ovog telefona. Oficijelni Froyo se pojavio za nemacki T-mobile i holandski orange, a za nebrandirane se ocekuje u martu. Na samfirmware sajtu se mogu naci ovi "brendirani" froyo romovi, kao i neoficijelni froyo romovi.
Nadam se da ce u froyo romu biti otklonjen gadni bug u SMS aplikaciji.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

toske1981
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 21
Pridružio se: Sre, 02. Feb 2011. 16:45

Post od toske1981 »

moze li neko da mi objasni kako se stavlja igo navigacija na ovaj mob! I koliko bi mi memorije zauzela,posto ne mogu da aplikacije drzim na mem.kartici! Kazu da mi treba app2sd,ali mi se ne rutuje mob zbog garancije! Hvala

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

toske1981, app2sd ti nije potreban i nece ti pomoci. Igo za rezoluciju 240x400 zvanicno ne postoji, postoje samo prepravljane verzije. Uputstvo kako da iste instaliras neces ovde dobiti posto podrazumeva objasnjenja vezana za piratovanje softvera. Inace sva sledeca pitanja o GPS softveru i problematici, bez obzira na model telefona, postavljaj iskljucivo na odgovarajucoj temi u "Kaficu".
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

wasssup
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 306
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2008. 20:16
:: Samsung galaxy Ace 2
Lokacija: Nis

Post od wasssup »

Moze li neki celokupni utisak nekog vlasnika? I, konkretno ima li problema sa aplikacijama i igricama? Onim popularnijim najpotrebnijim? :)
Ace 2 + 16Gb Patriot Class 10

artifex
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1703
Pridružio se: Pet, 07. Jan 2011. 00:11
:: Poco X3 NFC
Lokacija: Beograd,Srbija

Post od artifex »

@wassup, ponosni sam vlasnik ovog telefona dvadesetak dana i mogu reci da vredi svaki dinar...sve radi perfektno i sve aplikacije koje sam skinuo rade perfektno,znaci bas nikakvih problema nema...za igrice ne znam sta da ti kazem jer to nisam ni skidao jer su mi nepotrebne...gubljenje vremena i baterije.. :)

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Odavno planiram da napisem kraci review ovog telefona, ali nikako da stignem, no evo konacno mojih iskustava sa i5800.

Posle vise od 2 godine upotrebe Windows Mobile Samsung i780 kao primarnog telefona pozeleo sam da zadjem malo u svet Androida. Originalno sam planirao da kupim neki od "high-end" aparata kao sto je Samsung I9000 ili HTD Desire HD/Desire Z. Medjutim zakljucio sam da je ipak bolje da startujem sa "entry-level" Android telefonom, za slucaj da mi se Android i ne svidi. Moj prvi izbor je bio Samsung I5700 Spica, ali kako je bilo nemoguce naci u legalnoj prodaji odlucio sam se za i5800.

Pakovanje:
U originalnom pakovanju se dobija i5800, jedna 1500 mAh baterija, micro-usb data kabl, punjac sa micro usb konektorom (max struje od svega 500 mA --> za punjenje potpuno prazne baterije je potrebno vise od 3 sata), 3,5 mm zicani stereo headset i uputstvo na srpskom na stotinak stranica. Kod samsunga je moguce prepoznati da je nesto entry-level/mid-level uredjaj po velicini kutije - da je pakovanje I5800 bilo samo malo manje ne bi stalo sve u kutiju ;-)


Koga zanima "unboxing", moj i5800 stigao identicno upakovan kao primerak u ovom you-tube videu: http://wn.com/Samsung_i5800_Galaxy_3_Un ... tronicscom.

OS:
i5800 stize sa Android 2.1 Eclair OS-om, sto znaci da nije moguce instalirati aplikacije na sd kartici bez root-ovanja, podele kartice na fat32 i ext2 deo itd. Zvanicni update na Android 2.2 Froyo je vise puta odlagan, tako da se zvanicna verzija pojavila tek za Nemacki T-Mobile i jos par operatera. Verzija koja nije "operaterska" se ocekuje u martu. Postoje medjutim nezvanicne verzije Froyo firmvera koje su napravljene na bazi procurelih beta verzija zvanicnog firmera, koje se mogu naci na samdroid, samfirmware i xda foruma. Moja iskustva sa ovim verzijama su prilicno nepovoljna posto imaju problema sa potrosnjom i GPS-om. Problem sa potrosnjom su neki uspeli da rese raznim trikovima, ali GPS i posle primene svih trikova koje sam pronasao na ovim forumima meni nije profunkcionisao na nezvanicnim 2.2. Konacno sam se vratio na oficijelni 2.1, koji najbolje radi na i5800, u ocekivanju zvanicnog Froyo-a.

Vazna napomena: Oni koji planiraju nezvanicni Froyo update neka prvo zabeleze koju su verziju Eclaira koristili za slucaj da pozele da se vrate na isti. Koliko je meni poznato nandroid backup za i5800 ne postoji tako da je potrebno skinuti image odgovarajuceg oficijelnog firmvera za slucaj da se zeli vratiti na isti. Kod instalacije firmvera pomocu ODIN-a izbegavajte da flesujete bootloader da smanjite rizik od brikovanja telefona i obavezno bekapujte EFS particiju, odnosno pre svega nv_data.bin i nv_data.bin.md5 da biste mogli da povratite podatke o IMEI-ju ako ga slucajno obrisete. Ako obrisete IMEI i niste sacuvali nv_data.bin ocekujte razne probleme.

Izgled:
Kako je ocena lepote dizajna stvar ukusa, tu je tesko reci nesto sto ce biti "univerzalno vazece". Dizajn je relativno jednostavan, za one koji vole "cetvrtaste" telefone (tu spadam i ja) je malo previse "krivudav" i "obao". Meni je najveci nedostatak dizajna sjajna plastika na kojoj ostaju otisci. Srecom telefon nije preterano lagan, tako da nemate osecaj da ce "izleteti" iz ruke (korisnici Samsung S8000 Jet ce sigurno znati o cemu pricam).


Ekran:
Ekran je klasicni TFT kapacitivni ekran, dijagonale 3,2" i rezolucije 240x400 piksela. Ovaj ekran je efektivno manje povrsine od npr. ekrana na I5700 Spici koji takodje ima dijagonalu od 3,2" ali i rezoluciju od 320x480 sto daje povoljniji odnos stranica (elementarna geometrija je u pitanju - za istu duzinu dijagonale najveca povrsina se dobija kada su stranice jednakih duzina, odnosno za kvadratni ekran, sto je ekran "izduzeniji" to je povrsina manja). Rezolucija od 240x400 je i najveci nedostatak ekrana I5800. Neke aplikacije ne podrzavaju ovu rezoluciju, najbolji primer je iGO (postoji "modovana" 240x400 verzija ali ona nije zvanicna i daleko je od savrsene). Sto se tice odziva kapacitivnog ekrana, on mozda nije na nivou Iphone-a i high-end Android modela, ali je sasvim korektan. Istina za razliku od mnogih korisnika kojima je finger-friendlines kapacitivnih ekrana velika prednost, meni zapravo jako nedostaje mogucnost upotrebe olovcice, posebno kada treba pritisnuti nesto sitnije (3,2" je verovatno minimum stvarne upotrebljivosti ovakvih ekrana). Kod kucanja teksta cesto promasujem slova koja su sasvim levo, pa tako umesto "A" cesto pritiskam "S".

E da jedna vredna prednost i5800 u odnosu na npr. i5700 je to sto i5800 podrzava multi-touch.


CPU i Grafika, brzina:
I5800 ima 667 MHz CPU (za razliku od npr. Spice koja ima 800 MHz) i osnovnu 3D podrsku u hardveru (i5800 stize sa 3D drajverima u startu, za razliku od Spice koja nema 3D hardversku podrsku). To omogucava igranje igrica koje zahtevaju 3D podrsku, ali ne treba ocekivati previse. Izmedju ostalog sto najinteresantnije igre ocekuju barem 320x480 rezoluciju, a najcesce i 480x800. No meni nije igranje posebno bitno. A sasvim dovoljno igara sasvim lepo radi (npr. Angry Birds).

Sto se tice opsteg utiska, telefon se odaziva pristojno, dok ne pokrenete previse aplikacija, kada kasnjenje u odzivu postaje sasvim primetno i neprijatno. Neki task menadzer obavezno treba instalirati radi likvidacije nepotrebnih aplikacija, a i neki startup menadzer bi mogao da pomogne.

WiFi,Bluetooth i GPRS:
Sve ove funkcije rade sasvim OK. Istina cini mi se da WiFi vidi slabije signal mog kucnog rutera nego i780, ali opet mozda mi se samo cini.
Sto se tice GPRS-a, kao i na svakom Android telefonu, pozeljno je instaliranti neku aplikaciju za "gasenje gprs-a", popu APN On/Off vidzeta, u cilju sprecavanja nezeljenog gprs saobracaja.

Oni koji se odluce da pomocu ODIN-a instaliraju Froyo firmver obavezno neka pomocu neke aplikacije (npr. pomocu APN Backup & Restore) bekapuju "APN"-ove. To ce ubrzati konfigurisanje gprs-a i mms-a posle promene firmvera.

Bluetooth podrzava 3.0 standard, sto bi trebalo da donese mogucnost brzeg transfera podataka preko bluetooth-a i jos par unapredjenja. Medjutim nista od toga nisam mogao da isprobam posto nemam nijedan drugi 3.0 uredjaj sa kojim bi ga upario, sto znaci da se komunikacija uvek odvija na "nizem" standradu.

Osnovne telefonske funkcije
Sto se tice poziva u sustini sve radi korektno, sagovornike jasno razumem itd. Cini mi se da je medjutim "osetljivost" antene nesto slabija nego kod i780, posto na lokacijama gde je signal jako slab i5800 gubi mrezu, tamo gde i780 jos uvek moze da, kako-tako, funkcionise.


Sa SMS-om medjutim ima problema, za koje verujem da nisu toliko povezani sa konkretnim modelom, koliko sa konkretnom verzijom Androida.

SMS aplikacija ima neki bag koji se ogleda u sledecem:
- Ako se slucajno prevarite da imate kontakt listu u telefonu i njenu kopiju u "google kontaktima" (ovo izbeci ako je ikako moguce), i pokusate da odgovorite poruku tako sto otvorite prvo "dijalog" odredjenog korisnika i tu posaljete poruku, poruka povremeno ne bude poslata vec zauvek ostane u "Saljem/Sending" stanju. I sve to bez ikakve poruke o gresci (jedina indikacija je nepristizanje potvrde o isporuci). Ako medjutim posaljete poruku tako sto odmah izaberete kreiranje nove poruke, izaberete konkretan kontakt i konkretan broj iz liste sve radi bez problema.

Izgleda da SMS aplikacija ima problema sa izborom broja na koji treba poslati odgovor kod kontakata koji imaju vise brojeva (npr. neke poruke su izgleda bile usmerene na fiksne brojeve).

Instaliranje alternativnih aplikacija kao sto je Handcent SMS i slicne, ne resava ovaj problem.

Takodje ponekad poruke prikazane sa pogresnim posiljaocem/primaocem.

Uklanjanje telefonskih brojeva kontakta iz Google kontakt liste i ostavljanje samo u "telefonskoj" kontakt listi 99% resava ove probleme.

No da ponovim verujem da ovo nema veze sa konkretnim modelom vec vise sa Androidom. Ovim problemima je mozda doprinelo i to sto sam sve SMS poruke prebacio sa i780 pomocu "SMS Backup & Restore" aplikacije koja ima i Android i Windows Mobile verziju.

Samsung Kies
Verujem da svi korisnici Samsung Android (a i Bada OS i novijih Windows Mobile i "dumb" telefona) znaju koliko je ova aplikacija bagovita. Kod root-ovanih telefona koji imaju iole vece microSD kartice (ja koristim 16 GB class 6 karticu) povezivanje u Samsung Kies modu zna da traje beskrajno dugo. Zbog toga kada zelim da se povezem u Samsung Kies modu uvek pre povezivanja iskljucujem microSD. Ako mi je potreban pristup kartici koristim "mass storage" rezim.

Kamera
Kamera je sasvim prosecna (za Samsung standarde) 3,2 Mpix kamera. Sigurno ima i boljih, ali i dosta gorih. Postavicu par fotografija na odgovarajucoj temi u Kaficu, da bi zainteresovani mogli da uporede kvalitet.

Audio i video
Podrska za divx/xvid je sasvim korektna i stize u startu. Bez ikakvih problema reprodukuje DivX filmove bez konverzije.

Kvalitet zvuka na slusalicama je sasvim solidan. Mozda se mogu postici i bolji rezultati ako se umesto prilozenih koriste neke kvalitetnije slusalice, ali ja to nisam isprobavao posto sa i5800 koristim Samsung SBH100 bluetooth (a2dp) stereo slusalice.

Baterija:
Sto se tice baterije i5800 deli sa vecinom ostalih Android uredjaja glad za baterijom. Srecom baterija je od 1500 mAh (isto kapacitet ima i i9000 koga srecom "vadi" SAMOLED ekran, posto mu CPU trosi znatno vise od CPU na i5800).
Telefon moze da izdrzi dan i po, do dva kod umerene upotrebe, ali ja da ne bih o tome razmisljao dopunjavam telefon svake veceri.

Opsti utisak
I5800 je daleko od toga da bude savrsen Android uredjaj, ali je za taj novac sasvim OK uredjaj, koji po meni pruza vise od npr. HTC Tatto ili i slicnih. Nadam se da ce zvanicni Froyo update zaista stici u martu i da ce otkloniti probleme sa SMS-om. A i nesto ubrzanja nece skoditi.

Ko zeli entry-level Android uredjaj svakako treba da uzme u obzir ovaj uredjaj.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

toske1981
Povremeni posetilac
Povremeni posetilac
Postovi: 21
Pridružio se: Sre, 02. Feb 2011. 16:45

Post od toske1981 »

@tomas.hokenberi hvala sto si podelio iskistvo sa nama
. Mozes li mi reci sto neke aplikcije ne hvataju gps signal? Jer meni nije jasno locira me na maps, a na drugim nece! Hvala

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

toske1981, google maps ne koristi samo GPS signal, vec i podatke dobijene preko wifi-ja i gprs-a. Zato mozes dobiti pribliznu poziciju na google maps cak i kada se nalazis u zatvorenom prostoru. To u praksi znaci da ti ni Google Maps nije "uhvatio gps signal" vec da je odredio pribliznu poziciju na drugi nacin.

Sto se tice GPS signala treba obavezno odraditi sledece:

Na phone dialer-u otkucati *#*#1472365#*#* i tako uci u GPSetup2 aplikaciju.

U toj aplikaciji treba podesti sledece parametre:

Kod: Obeleži sve

Settings\Parameter Settings\Address\Server Type: 1x MPC

Settings\Parameter Settings\Position mode: option3

Settings\Fix Request Settings\Session Operation: Standalone

Settings\Fix Request Settings\Server Option: Local

gpsOne XTRA\Xtra Enable: Enable
Posle toga treba restartovati telefon, i nakon toga bi GPS fix trebao da radi nesto brze (na Android 2.1 Eclair uredjajima!).
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

tomas.hokenberi, jel to vazi samo za android 2.1? :-)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

Ninolina, teoretski bi trebalo da radi i na Froyo-u, ali sam sklonio Froyo i vratio se na Eclair, pre nego sto sam probao, tako da nisam siguran. Onih nedelju-dve koliko sam drzao "kuvani" Froyo na i5800 sam isprobao razne "Fasterfix", "GPSBoost" i slicne aplikacije, koje u sustini menjaju iste parametre, ali GPS nije hteo da radi kako treba nikako.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

Ninolina
Moderator
Moderator
Postovi: 4203
Pridružio se: Sre, 07. Dec 2005. 08:42
:: Galaxy Note 9 White
:: Galaxy Watch Active2
Lokacija: Beograd

Post od Ninolina »

tomas.hokenberi, hvala..:-) Isprobacu na 2.2 pa cemo znati.. :-)
*** ALL WHITE with Teddy *** GALAXY NOTE 9 White Snapdragon *** GALAXY WATCH ACTIVE 2 Aluminum 44mm ***

wasssup
Mobil fan
Mobil fan
Postovi: 306
Pridružio se: Sre, 03. Sep 2008. 20:16
:: Samsung galaxy Ace 2
Lokacija: Nis

Post od wasssup »

Al ja imam srecu :roll: Trazio utisak a dobio full review :lol: tomas.hokenberi, artifex, hvala! Ja planiram vec neko vreme da se upustim u android vode, pa razmatram sve opcije :wink:
Ace 2 + 16Gb Patriot Class 10

artifex
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1703
Pridružio se: Pet, 07. Jan 2011. 00:11
:: Poco X3 NFC
Lokacija: Beograd,Srbija

Post od artifex »

aj sad jedno pitanje...Mene zanima da li ja na mob mogu da prebacim viruse ako ga povezem sa kompom koji ih skoro sigurno ima?(na kompu antivirus nemam,na mobu imam?

tomas.hokenberi
Moderator
Moderator
Postovi: 4747
Pridružio se: Pon, 03. Sep 2007. 18:02
:: Samsung GalaxyNote20
Lokacija: Beograd

Post od tomas.hokenberi »

artifex, ne postoji nacin da se virus pisan za Windows PC (ili bilo koji drugi PC) izvrsi na mobilnom telefonu, pa ni na i5800. U praksi mozes "zaraziti" microSD karticu, ali je taj virus opasan samo za sledeci PC sa kojim ces povezati telefon, ali ne i za telefon.

Inace nije mi jasno zasto drzis antivirus na mobilnom, gde ti potpuno nepotreban i samo ti jede resurse (CPU i bateriju) a ne drzis na racunaru gde ti je zaista potreban.
Pravila otvaranja tema i davanja odgovora
Samsung SM-N980F Galaxy Note 20 256GB
Samsung SM-T870 Galaxy Tab S7 + Transcend 512GB

artifex
Mobil manijak
Mobil manijak
Postovi: 1703
Pridružio se: Pet, 07. Jan 2011. 00:11
:: Poco X3 NFC
Lokacija: Beograd,Srbija

Post od artifex »

@pa ja to drzim da slucajno kad skidam nesto sa marketa ili neta ne zakacim neki virus...a na kompu imam toliko virusa da se ne isplati da ubacujem antivirus sad,a i onako cu da ga cistim sad u servisu...i jos me zanima nesto,skinuo sam iGO sa neta i kako sad da instaliram to u mob...je treba da extractujem i onda sve to prebacim na sd karticu i preko astro file manager(ili bilo koji drugi) instaliram...ili kako?

Odgovori